Ухвала суду № 14400684, 23.03.2011, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
23.03.2011
Номер справи
5004/401/11
Номер документу
14400684
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

"23" березня 2011 р.

Справа № 5004/401/11

за позовом Волинського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області

до відкритого акціонерного товариства «Луцький картонно-руберойдовий комбінат»

про стягнення 101775 грн.,

Суддя Якушева І.О.,

при секретарі Пономаренко О.О.

за участю представників:

від позивача: Турчинський Р.А. (дов. № 1 від 12.01.2010р.)

від відповідача: Проскуровський В.В. (дов. від 03.03.2011р.),

В судовому засіданні взяв участь помічник Волинського природоохоронного міжрайонного прокурора Скучинський Л.Є.

Суть спору: прокурор в інтересах позивача на підставі ч.1 ст.69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст.17, 33, 43 Закону України “Про відходи”, ст.ст.3, 9, 16, 509, 526, 1166 Цивільного кодексу України просить стягнути з відповідача 101775 грн. збитків, завданих державі в результаті засмічення земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.

Прокурор, представник позивача в судовому засіданні позов підтримали.

Відповідач у відзиві, представник відповідача в судовому засіданні просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на таке:

- в поданому позові прокурор зазначає, що Волинською міжрайонною природоохоронною прокуратурою з залученням спеціалістів державної екологічної інспекції проведено перевірку стану дотримання вимог чинного природоохоронного законодавства відповідачем, проте жодних доказів проведення такої перевірки саме за участю працівників Волинської міжрайонної природоохоронної прокуратури до позову не долучено.

Слід зазначити, що на протязі 2010р. жодної перевірки безпосередньо за участю працівників Волинської міжрайонної природоохоронної прокуратури на території позивача за адресою м. Луцьк, вул. Карбишева, 3 не проводилося, а тому можна дійти висновку, що всі доводи позову ґрунтуються на долученому до позовної заяви односторонньому акті перевірки виконання природоохоронного законодавства від 15-17 листопада 2010р. підписаному представниками Позивача та представником відділу екології Луцької міської ради.

В долучених до позовної заяви, вищезазначеному акті перевірки виконання природоохоронного законодавства від 15-17 листопада 2010р. та акті обстеження засміченої земельної ділянки від 17 листопада 2010р. зазначається про земельну ділянку площею 24 м. кв. засмічену промисловими відходами металообробки об'ємом більше 28 метрів кубічних на відкритому ґрунті.

Проте, в зазначених актах не вказано де знаходиться дана земельна ділянка з прив'язкою до орієнтирів на місцевості, що унеможливлює встановлення її точного місцезнаходження для встановлення виду покриття даної ділянки. Також у зазначених актах не вказано характеристику, вид та код відходу згідно «Державного класифікатора відходів України»затвердженого наказом Держстандарту України від 29 лютого 1996 p. N 89, що в свою чергу спростовує твердження про зазсмічення земельної ділянки відходами.

Відповідно до п. 5.5. «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства»затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27 жовтня 1997 p. N 171 розмір шкоди внаслідок засмічення земель визначається за формулою:

Ршз = А х Б х Гоз х Пдз х Кзз х Кнв х Кег

де

Ршз - розмір шкоди від засмічення земель, грн.;

А - питомі витрати на ліквідацію наслідків засмічення земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5;

Б - коефіцієнт перерахунку, що при засміченні земельної ділянки побутовими, промисловими та іншими відходами дорівнює 10, а небезпечними (токсичними) відходами - 100.

Сторінка 2 з 4

Гоз - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, шо зазнала засмічення, грн./м2; Пдз - площа засміченої земельної ділянки, м2;

Кзз - коефіцієнт засмічення земельної ділянки, що характеризує ступінь засмічення її відходами, який визначається за додатком 6;

Кнв - коефіцієнт небезпеки відходів, який визначається за додатком 5;

Кег - коефіцієнт еколого - господарського значення земель визначається за додатком 2.

Відповідно до приєднаного до позовної заяви розрахунку розміру шкоди проведеного державним інспектором Держекоінспекції у Волинській області Приходько А.С., коефіцієнт небезпеки відходів (Кнв) взято у значенні 1,0, тобто за 4 класом небезпеки.

Відповідно до п. 5.3. Методики визначення розмірів шкоди, відходи, що спричинили засмічення земельної ділянки, класифікуються за 4 класами небезпеки згідно з ДСанПіН 2.2.7.029-99 "Державні санітарні правила і норми. Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення класу їх небезпеки для здоров'я населення", (далі - ДСанПіН 2.2.7.029-99) що затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01.07.99 N 29, чинними нормативними документами у сфері поводження з відходами (додаток 5).

В свою чергу, пунктом 5.1.3. ДСанПіН 2.2.7.029-99 встановлено, що затвердження класу небезпеки промислових відходів проводить Міністерство охорони здоров'я України, за погодженням Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст.1 ЗУ «Про відходи», відходи поділяються на відходи та небезпечні відходи.

Отже, з вищезазначеного вбачається, що спричинення шкоди земельній ділянці відбувається лише при засміченні її небезпечними відходами які віднесені до класу небезпечних у встановленому законом порядку Міністерством охорони здоров'я України за погодженням Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України.

Таким чином, державним інспектором Держекоінспекції у Волинській області Приходьком А.С., при проведенні розрахунку розміру шкоди, долученого до позовної заяви, самостійно, всупереч п. 5.1.3. ДСанПіН 2.2.7.029-99, віднесено без жодної правової підстави невстановлені (оскільки даних про код класифікації згідно Державного класифікатора відходів України відсутні) об'єкти до класу небезпечних відходів.

Також як вбачається з розрахунку розміру шкоди проведеного державним інспектором Держекоінспекції у Волинській області Приходьком А.С. розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки визначений згідно інформації листа управління держкомзему у м. Луцьку.

В вищезазначеному листі від 24.11.10р. на запит державної екологічної інспекції у Волинській області управління держкомзему у м. Луцьку повідомляє, що нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки на вул. Карбишева, 3 під землями промисловості становить 339,25 грн.

Проте за адресою м. Луцьк, вул. Карбишева, 3, в складі земельної ділянки якою користується Відповідач знаходяться землі різного функціонального призначення зокрема:землі промисловості площею 12,7663 га., землі транспорту площею 6,2346 га., землі громадського призначення площею 1,7334 га., землі технічної інфраструктури площею 6,2371 га. та землі які відносяться до категорії інших земель площею 11,2595 га.

Відповідно до 4.2 ст.20 ЗУ «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Враховуючи таке, неправомірне віднесення земель різного функціонального використання до земель промисловості, рішенням господарського суду Волинської області від 22.02.11р. визнано такими, що не відповідають чинному законодавству та скасовано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок видані управлінням держкомзему у м. Луцьку з дати їх видачі, та зобов'язано видати нові з урахуванням функціонального використання земельних ділянок на вул. Карбишева, 3.

Також позивачем долучено до позову постанову №003387 від 24.11.2010р. про накладення адміністративного стягнення на заступника генерального директора з виробництва Лігоцького Сергія Тарасовича за ст. 82 КУпАП яка встановлює відповідальність за за порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронения.

Проте слід зазначити, що рішенням Луцького міськрайонного суду від 09.02.11р. дана постанова скасована, і як доказ у справі оцінюватися не може.

Поза тим, на земельних ділянках якими здійснює користування ВАТ «Луцький КРК»відсутні відходи металообробки, оскільки даний вид відходів на підприємстві не утворюється, а якщо утворюється то в дуже малих кількостях проте на території підприємства не складується оскільки продається як вторсировина (металобрухт).

На час проведення перевірки на території підприємства, на асфальтному покритті знаходилися лише складувані рулони металевого дроту які використовуються підприємством при пакуванні продукції та вважатися відходом не можуть оскільки вони не втратили своїх споживчих властивостей.

У зв’язку з необхідністю витребування від сторін додаткових пояснень та доказів, необхідності виклику в судове засідання спеціаліста, який складав розрахунок розміру шкоди, розгляд справи слід відкласти.

Керуючись ст.30, п. 3 ст.77 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

у х в а л и в:

1. Розгляд справи відкласти на 13.04.2011р. на 09 год. 30 хв.

2. Зобов’язати позивача до 11.04.2011р. подати суду:

2.1. Наказ Державної екологічної інспекції у Волинській області № 304 від 03.11.2010р.

2.2. Розпорядження Луцького міського голови № 533 від 02.11.2010р.

2.3. Акт перевірки виконання природоохоронного законодавства від 15 - 17.11.2010р. (на 1-му аркуші не читається напис відповідача).

2.4. Письмові пояснення, в яких обґрунтувати, в чому саме полягають порушення ч.1 ст.69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст.17, 33, 43 Закону України “Про відходи”, ст.ст.3, 9, 16, 509, 526, 1166 Цивільного кодексу України, на які посилається прокурор і позивач в позовній заяві.

3. Викликати в судове засідання для дачі пояснень головного спеціаліста –державного інспектора Державної екологічної інспекції у Волинській області Приходька А.С.

Ухвалу суду надіслати сторонам рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення.

Суддя І. О. Якушева