Постанова № 14397195, 17.03.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2011
Номер справи
2а-0870/79/11
Номер документу
14397195
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2011 року 10:36 Справа № 2а-0870/79/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Садового І.В.

при секретарі судового засідання Гайдай А.В.

за участю:

представника позивача: Гордієнко Д.В.

представників відповідача: Коваленко О.М., Бородіна В.В., Ярохи М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: Управління у справах приватизації Запорізької міської ради

до: Контрольно ревізійного управління в Запорізькій області

про: визнання протиправними та скасування вимог щодо усунення порушень, виявлених ревізією від 19.11.2010 №08-08-14-14/8886 в частині

ВСТАНОВИВ:

27.01.2011 Управління у справах приватизації Запорізької міської ради звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Контрольно ревізійного управління в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування вимог щодо усунення порушень, виявлених ревізією від 19.11.2010 №08-08-14-14/8886.

Ухвалою суду від 28.01.2011 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-0870/79/11, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд на 15.02.2011. У судовому засіданні оголошувалась перерва до 28.02.2011 для надання додаткових доказів

Ухвалою суду від 28.02.2011 провадження у справі зупинено до 17.03.2011 за клопотанням відповідача для надання додаткових доказів.

17.03.2011 провадження у справі поновлено зі стадії судового розгляду.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Камертон».

У судовому засіданні 17.03.2011 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Позивач надав заяву про зменшення позовних вимог, просить визнати протиправними та скасувати вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією Управління у справах приватизації Запорізької міської ради від 19.11.2010. №08-08-14-14/8886 в частині, а саме пункт 2 зазначених вимог. Вважає висновки відповідача, викладені в акті перевірки в частині порушення позивачем п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 в частині невірного застосування базового місяця для підвищення грошових доходів за рахунок преміальних виплат необґрунтованими. Зазначає, що позивачем було повністю виконано вимоги зазначеного Порядку з урахуванням роз'яснень, що містяться у Листі Міністерства праці та соціальної політики України №78/10/136-08 від 28.08.2008. Просить позов задовольнити.

Відповідач з позовними вимогами не погодився з підстав, викладених у запереченнях та додаткових поясненнях. Зазначає, що перевіркою відповідача встановлені порушення вимог п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 в частині невірного застосування базового місяця. Так, позивачем протягом всього періоду, що підлягав ревізії не вважався базовим місяць підвищення грошових доходів за рахунок премій, які є його постійними складовими, встановленими у відповідності з розпорядженнями начальника Управління (для працівників) та Запорізького міського голови (для начальника Управління та його заступника). Просить у задоволенні позову відмовити.

Як вбачається з матеріалів справи, Контрольно - ревізійним управлінням в Запорізькій області в період з 01.01.2007 по 01.09.2010 відповідно до плану, питань визначених програмою ревізії, погодженої з ініціатором ревізії, на підставі направлень на проведення ревізії від 20.09.2010 №1331, №1330 було проведено контрольний захід фінансово - господарської діяльності Управління у справах приватизації Запорізької міської ради за період з 01.01.2007 по 01.09.2010.

За результатами ревізії складено акт від 15.10.2010 №08-21/0021.

Перевіркою, зокрема встановлено, що позивачем в порушення вимог п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 протягом всього періоду, що підлягав ревізії не вважався базовим місяць підвищення грошових доходів за рахунок премій, які є його постійними складовими, встановленими у відповідності з розпорядженнями начальника Управління (для працівників) та Запорізького міського голови (для начальника Управління та його заступника).

В результаті чого, працівникам Управління починаючи з липня 2008 року, в якому було зафіксовано максимальний розмір премії всім працівникам Управління у порівнянні з попередніми періодами, та по 01.09.2010 зайво нараховано та виплачено індексації грошових доходів на загальну суму 13354 грн. 38 коп. та проведено нарахувань до державних цільових фондів на загальну суму 4834 грн. 29 коп. (2008 рік 2544 грн. 80 коп., нарахування -921 грн. 22 коп., 2009 рік 5988 грн. 25 коп., нарахування 2167 грн. 75 коп. та за 8 місяців 2010 року 4821 грн. 33 коп., нарахування 1745 грн. 32 коп.).

Акт перевірки був підписаний посадовими особами позивача із зауваженнями, які були надіслані на адресу відповідача листом 27.10.2010. №42719/01-12.

На вказані зауваження позивачу було надано висновки від 16.11.2010. № 08-08-14-14/8803.

19.11.2010 Контрольно ревізійним управлінням в Запорізькій області на адресу позивача направлено вимогу про обов'язкове усунення порушень виявлених ревізією за №08-08-14-14/8886, які складаються з 4 пунктів.

Позивач звернувся з даним позовом, згідно якого оскаржує пункт 2 обовязкових вимог а саме:

- п.2: провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених сум коштів, в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах, кошти у сумі 13354,38 грн. у порядку та розмірах, встановлених ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України; провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів повернення зайво сплачених коштів в сумі 4834 грн. 29 коп. або зарахування їх в рахунок майбутніх платежів; відповідно до п.3.2. Інструкції з обліку коштів, розрахункових та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 №242, кошти які надійдуть на відновлення касових видатків кошторису, проведених у минулих періодах, перерахувати в доход міського бюджету (КЕКДБ 21080500).

Оцінивши представлені докази у їх сукупності вважаю, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі Порядок), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед яких: -оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Згідно п. 5 Порядку передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Базовим для проведення індексації вважається місяць:

а) прийняття працівника на роботу;

б) підвищення доходу фізичної особи, не пов'язане зі зростанням мінімальної заробітної плати. При цьому підвищення має відбуватися за рахунок збільшення постійних складових зарплати (премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, встановлених відповідно до чинного законодавства) ;

в) підвищення мінімальної заробітної плати (якщо таке підвищення мінімальної заробітної плати супроводжується зростанням заробітної плати працівника).

Оскільки премії у державних службовців вважаються постійними складовими заробітної плати, а за умови настання певних обставин такий вид доплати підвищується, або навпаки знижується чи скасовується, то здійснюючи індексацію оплати праці працівника, якому встановили доплати, і внаслідок цього відбулося підвищення загального доходу порівняно з попереднім періодом, місяць такого призначення повинен був вважатися позивачем базовим.

Базовими місяцями можуть бути місяць встановлення премії та місяць, в якому збільшено розмір такої премії порівняно з попереднім періодом.

Відповідно до абз. 2 п.1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики України, затвердженого 30.08.2000 № 10335/2000, Міністерство праці України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері зайнятості, соціального захисту населення, соціального страхування, оплати, нормування та стимулювання праці, умов праці, пенсійного забезпечення, соціального обслуговування населення, соціально-трудових відносин, трудової міграції.

Відповідно до підпункту 36 пункту 4 цього Положення, Мінпраці України надає практичну і методичну допомогу підприємствам, установам і організаціям, проводить інформаційно-роз'яснювальну, консультаційну роботу з питань, що входять до його компетенції.

Пунктом 7 Положення встановлено, що рішення Мінпраці України, прийняті в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності і громадянами.

Згідно з роз'ясненням Міністерства праці та соціальної політики України від 24.09.2009 №10891/0/14-09/10 при проведенні індексації, базовими місяцями можуть бути місяць встановлення премії, та місяць, в якому збільшено розмір такої премії, порівняно з попереднім періодом.

Так, в ході ревізії було встановлено, безпідставне нарахування і виплата індексації грошових доходів, що призвело до матеріальної шкоди на загальну суму 13354 грн. 38 коп. та проведено нарахувань до державних цільових фондів на загальну суму 4834 грн. 29 коп.

Статтею 13 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95 встановлено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів У країни.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282 порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Закон має вищу юридичну силу, а отже суд вважає, що висновки, зроблені відповідачем щодо зайво нарахованої та виплаченої індексації грошових доходів в частині невірного застосування позивачем базового місяця відповідають вимогам чинного законодавства та наданим Міністерством праці та соціальної політики роз'ясненням. А тому, вимоги позивача є безпідставними.

Відповідно до п.49 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 у разі, коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, орган служби ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю або органом, його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.

Відповідно до ч.2 ст. 15 Закону України від 26.01.1993 №2939-ХІІ «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Отже, суд приходить до висновку про правомірність та обґрунтованість обовязкових вимог щодо усунення порушень, виявлених Управління у справах приватизації запорізької міської ради за №08-08-14-14/8886 від 19.11.2010 в частині оскаржуваних порушень.

Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню. Судові витрати слід віднести на позивача.

Керуючись ст. ст.94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління у справах приватизації Запорізької міської ради до Контрольно ревізійного управління в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування вимог щодо усунення порушень, виявлених ревізією від 19.11.2010 №08-08-14-14/8886 в частині -відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя І.В.Садовий

Постанова складена у повному обсязі 22.03.2011