Ухвала суду № 1437608, 19.12.2007, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
19.12.2007
Номер справи
к-32772/06
Номер документу
1437608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2007 року м. Київ

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого - судді Фадєєвої Н.М.

Суддів - Бим М.Є., Гордійчук М.П., Леонтович К.Г., Чалого С.Я.

розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу Ленінської МДПІ у м. Луганську на постанову господарського суду Луганської області від 13.07.2006р. та ухвалу Луганського апеляційного господарського суду від 19.09.2006р. у справі за позовом Ленінської МДПІ до ПП «Богена» про визнання недійсним запису про державну реєстрацію, -

В С Т А Н О В И Л А :

Справа №К-32772/06

Доповідач Фадєєва Н.М.

Ленінська МДПІ у м. Луганську звернулась до господарського суду Луганської області з позовом до ПП „Богена" про визнання недійсним запису від 15 жовтня 2004 року №13821050002000361 про державну реєстрацію змін до установчих документів Приватного підприємства „Богена", які пов'язані із зміною складу засновників, та скасування запису №13821050002000361 від 15 жовтня 2004 року про державну реєстрацію змін до установчих документів ПП „Богена", які пов'язані із зміною складу засновників, з 15 жовтня 2004 року.

Постановою господарського суду Луганської області від 13.07.2006р. відмовлено у задоволенні позовних вимог.

 Ухвалою Луганського апеляційного господарського суду від 19.09.2006р. апеляційна скарга залишена без задоволення, а постанова господарського суду луганської області від 13.07.2006р. - без змін.

Не погоджуючись з вищезазначеними судовими рішеннями, Ленінська МДПІ звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України. у якій просить скасувати вищезазначені судові рішення, ухвалити нове судове рішення. яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

Касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав

Як встановлено судом, Приватне підприємство "Богена" зареєстровано як суб'єкт господарювання Управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію від 05 жовтня 2003 року, реєстраційний 25370169Ю0043865, та взято на податковий облік в Ленінській МДПІ у м. Луганську, про що видано довідку №427 від 13 листопада 2003 року. Засновником та директором зареєстровано ОСОБА_2.

15 жовтня 2004 року до установчих документів ПП „Богена" були внесені зміни, пов'язані із зміною складу засновників юридичної особи, - засновником ПП "Богена" зареєстровано ОСОБА_1, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців було внесено запис №13821050002000361 від 15 жовтня 2004 року.

Рішенням власника від 01 жовтня 2004 року виконання повноважень директора залишено за ОСОБА_1.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами перевірки працівниками ВПМ (СДПІ ВПП у м. Луганську) УПМ ДПА в Луганській області актом перевірки від 31 березня 2006 року встановлено, що ПП "Богена" за юридичною адресою м. Луганськ, вул.Гастелло, 39а , зазначеною в статутних документах, не знаходиться.

Згідно пояснень засновника ПП „Богена" ОСОБА_1, наданих працівникам податкової міліції, у серпні 2004 року він познайомився з чоловіком на ім'я "Ігор", який запропонував йому зареєструвати на своє ім'я підприємство. Після реєстрації ПП "Богена" "Ігор" заволодів статутними документами, штампом і печаткою підприємства, а ОСОБА_1 більше "Ігоря" не бачив, де знаходяться статутні документи, штампи і печатки йому невідомо.

Дані обставини стали підставою для звернення Ленінською МДПІ у м. Луганську з позовом до господарського суду Луганської області з вимогою про визнання недійсним запису про державну реєстрацію змін до установчих документів ПП „Богена", які пов'язані із зміною складу засновників. Позивач зазначав, що засновник підприємства був введений в оману щодо дійсної мети внесення змін до установчих документів, а саме проведення господарських операцій, метою яких є ухилення від оподаткування.

Статтею 31 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року №755-ГУ передбачено можливість скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

У разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Дата надходження відповідного судового рішення вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування про внесення такого запису.

У судовому рішенні щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи суд може встановити строк для повторного подання засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом державному реєстратору документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. У разі, якщо строк для подання документів не порушений, державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи і проводить державну реєстрацію змін до установчих документів у порядку, встановленому цим Законом. У разі, якщо строк, який встановлено у судовому рішенні щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи для подання документів, порушений, державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня після закінчення такого строку надсилає до суду відповідне повідомлення.

Відповідно статті 4 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.

Згідно статті ЗО цього Закону державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Стаття 27 Закону визначає підстави для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, серед яких зокрема є:

невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;

невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;

порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:

наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;

невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;

наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;

наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;

використання у найменуванні юридичної особи повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Таким чином, підставами для відмови у державній реєстрації змін до установчих документів та визнання судом недійсними запису про державну реєстрацію змін до установчих документів є вичерпний перелік обставин, що зазначені у ст. 27.

Матеріали справи свідчать про дотримання процедури державної реєстрації змін до установчих документів Приватного підприємства „Богена", які пов'язані із зміною складу засновників.

Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської запереченням на апеляційну скаргу від 18 вересня 2006 року №01-9/6722 пояснило, що 13 жовтня 2004 державним реєстратором у виконавчому комітеті Луганської міської ради до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу ПП "Богена", які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме відомості про зміну керівника юридичної особи ПП "Богена", запис №13821070001000361, новим керівником став ОСОБА_1. Документи подавались державному реєстратору у виконавчому комітеті Луганської міської ради особисто ОСОБА_1

15 жовтня 2004 року державним реєстратором у виконавчому комітеті Луганської міської ради до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ПП "Богена", пов'язаних із зміною власника. Новий власник-ОСОБА_1 (договір купівлі-продажу корпоративних, прав на Приватне підприємство "Богена" посвідчений ОСОБА_3, приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області 15 вересня 2004 року, зареєстроване в реєстрі за №6794). Документи подавались державному реєстратору у виконавчому комітеті Луганської міської ради представником ОСОБА_1, ОСОБА_4, який діяв на підставі довіреності №22 від 11 жовтня 2004 року, виданої керівником ПП "Богена" ОСОБА_1

З пояснень ОСОБА_1 вбачається, що він реєстрував ПП „Богена" і мав намір займатися підприємницькою діяльністю.

Всі дії державним реєстратором вчинені відповідно до вимог Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", а доказів будь-яких порушень при засвідченні змін до установчих документів Приватного підприємства „Богена". які пов'язані із зміною складу засновників, з боку Державного реєстратора не доведено.

Як вбачається з матеріалів справи, не було допущено ніяких порушень при реєстрації змін до установчих документів Приватного підприємства „Богена", які пов'язані із зміною складу засновників, і з боку засновника.

Позивачем не доведено ні наявність порушень при реєстрації змін ПП „Богена", ні подальше існування таких порушень.

Відповідно до пунктів 1 та 2 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування" платники податків і зборів зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені, законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов»язаня з обчисленням і сплатою податків і зборів ( обов»язкових платежів ).

Суд дійшов правильного висновку про відсутність будь-яких доказів ухилення від сплати податків ПП «Богена», недоведеність фактів настання протиправних наслідків.

Ленінською МДПІ у м. Луганську не проводилась перевірка та не встановлено порушення ПП «Богена» податкового законодавства в підтвердження протиправної мети при внесенні змін до установчих документів ПП «Богена», які пов»язані із зміною складу засновників.

Таким чином, суд постановив судове рішення без порушення норм матеріального та процесуального права, доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.

Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Ленінської МДПІ у м. Луганську залишити без задоволення, а постанову господарського суду Луганської області від 13.07.2006р. та ухвалу Луганського апеляційного господарського суду від 19.09.2006р.- без змін

Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.

Судді :