Постанова № 14361298, 15.03.2011, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
15.03.2011
Номер справи
7/493-09-5785
Номер документу
14361298
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" березня 2011 р.Справа № 7/493-09-5785

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого Єрмілова Г.А.

Суддів : Воронюка О.Л.

Лашина В.В.

при секретарі Хом'як О.С.

за участю в судовому засіданні представників сторін та учасників провадження:

від ДПІ у Малиновському районі м.Одеси - Пімкіної Т.В., за довіреністю №613/10-010 від 10.01.11р. ;

від ТОВ "Український екологічний центр" - не з'явився.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ДПІ у Малиновському районі м.Одеси

на ухвалу господарського суду Одеської області

від 23.03.2010р.

по справі №7/493-09-5785

про банкрутство ТОВ "Український екологічний центр"

Відповідно до ст.44 ГПК України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами.

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.11.2009р. за заявою ліквідатора Загоруйка М.В. порушено провадження у справі N7/493-09-5785 про банкрутство ТОВ "Український екологічний центр"в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Постановою господарського суду Одеської області від 21.01.2010р. ТОВ "Український екологічний центр" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії, його зобов'язано у 5-ти денний строк подати до офіційного друкованого органу, газет “Голос України” або “Урядовий курєр” оголошення про банкрутство ТОВ "Український екологічний центр".

Оголошення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр" №22 від 05.02.10р.

Після публікації оголошення до суду звернулась ДПІ у Малиновському районі м.Одеси із заявою про визнання кредиторських вимог до боржника у сумі 188 892,20грн., яка була визнана ліквідатором банкрута у повному обсязі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.03.2010р. (суддя Лепеха Г.А.) визнано кредиторські вимоги ДПІ у Малиновському районі м.Одеси до боржника у сумі 188 892,20грн., затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс, припинено юридичну особу ТОВ "Український екологічний центр", кредиторську заборгованість банкрута списано як безнадійну, провадження у справі припинено на підставі п.6 ст.40 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, .

Ухвала суду мотивована тим, що ліквідатором боржника проведено у встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" порядку ліквідаційну процедуру, складено ліквідаційний баланс підприємства та звіт, які свідчать про те, що майно і грошові кошти у банкрута відсутні, а тому задоволення вимог кредиторів є неможливим.

Не погоджуючись із зазначеною ухвалою, ДПІ у Малиновському районі м.Одеси подала апеляційну скаргу, де просить ухвалу від 23.03.2010р. скасувати, а справу направити на розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення господарським судом норм матеріального права - ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та процесуального права - ст.ст. 36, 43 ГПК України.

Зокрема, податкова інспекція вказує на те, що актом документальної невиїзної перевірки № 66/23-214/33217486 від 17.04.2009р. встановлено, що 17.04.2006р. поміж ТОВ «Український екологічний центр»та ВАТ «ХК «Краян»були укладені договори купівлі-продажу товару промислово-технічного призначення, на підставі яких ТОВ «Український екологічний центр»в якості покупця отримало товари на значні грошові суми - 25513268,37 грн. Однак, при винесенні оскаржуваної ухвали місцевий господарський суд, в порушення вимог ст. 43 ГПК України, зазначеній обставині належної правової оцінки не дав, внаслідок чого безпідставно виніс ухвалу про припинення провадження у справі та ліквідацію юридичної особи, не з'ясувавши долю подальшого використання боржником отриманого за договорами майна.

Кредитор також наголошує на тому, що ліквідатором ТОВ «Український екологічний центр»не виявлено усіх майнових активів банкрута, що мало бути враховано судом при затвердженні ліквідаційного балансу.

Крім того, судом першої інстанції було безпідставно відхилено клопотання ДПІ у Малиновському районі м.Одеси про зупинення провадження у справі про банкрутство до розгляду Одеським окружним адміністративним судом справи № 2а-975/10-1570, за адміністративним позовом ДПІ у Малиновському районі м.Одеси до ВАТ «Холдингова компанія «Краян»та ТОВ «Український екологічний центр»про стягнення в дохід держави коштів, одержаних за нікчемними угодами (від 17.04.06р.), яка безпосередньо пов'язана з даною справою.

У відзиві на апеляційну скаргу ДПІ у Малиновському районі м.Одеси, ліквідатор ТОВ «Український екологічний центр»вважає доводи, викладені в апеляційній скарзі, необґрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству та обставинам справи, та просить залишити її без задоволення, а ухвалу суду від 23.03.10р. - без змін.

Так, на думку ліквідатора, в апеляційній скарзі податковим органом не зазначено, які саме майнові активи, на його думку, завідомо не були включені ліквідатором в ліквідаційну масу банкрута. Крім того, скаржником під час розгляду справи в суді першої інстанції клопотання про заміну ліквідатора ТОВ «Український екологічний центр»або про відсторонення Загоруйко М.В. у зв'язку з тим, що він не виявив усіх майнових активів банкрута, як це передбачає ст. 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, не заявлялись, що свідчить про належне виконання ліквідатором банкрута покладених на нього обов'язків.

Крім того, ліквідатор зазначає, що кредитором не було надано достатніх доказів, що розгляд саме справи про банкрутство № 7/493-09-5785 є неможливим до вирішення адміністративної справи № 2а-975/10/1570. Навпаки, пріоритет між провадженням в адміністративній справі та провадженням у справі про банкрутство має віддаватися останньому, так як юридичні факти, зокрема, фінансова неспроможність суб'єкта господарської діяльності, незаконна передача майна в інше володіння або його відчуження чи знищення, визнання банкрутом, встановлюються виключно господарським судом під час провадження у справі про банкрутство.

Ліквідатор ТОВ "Український екологічний центр" в судові засідання, призначені після поновлення провадження у справі на 03.03.11р. та 15.03.11р. не з'явився, хоча про час та місце його проведення повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення учасників провадження у справі, перевіривши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки господарським судом Одеської області, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга ДПІ у Малиновському районі м.Одеси підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Згідно ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі

Відповідно до п. 1 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою встановлені особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

У разі виявлення обставин, зазначених у абзаці першому цієї частини, після прийняття рішення про ліквідацію до створення ліквідаційної комісії (призначення ліквідатора) заява про порушення справи про банкрутство подається власником майна боржника (уповноваженою ним особою).

28.09.2009 р. засновниками ТОВ "Український екологічний центр" Гоголь Т.Г. та Загоруйко М.В. прийнято рішення про припинення товариства, початок процедури ліквідації та призначення ліквідатором Загоруйко М.В.

12.10.09р. цими ж особами прийнято рішення про звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "Український екологічний центр" у зв'язку з тим, що у підприємства відсутні будь-які активи і воно неспроможне погасити кредиторську заборгованість перед ДПІ у Малиновському районі м.Одеси, ТОВ "Офісно-промисловий термінал" та ОСОБА_1 у загальній сумі 192 784,82грн.

Справа про банкрутство ТОВ "Український екологічний центр" порушена за заявою ліквідатора товариства на підставі ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

У відповідності до п.1 ст.105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, що прийняли рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. Згідно із ст.18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою. Статтею 34 цього Закону встановлена необхідність внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення щодо припинення юридичної особи та порядок внесення такого запису.

Проте, докази письмового повідомлення державного реєстратора про прийняття 28.09.2009 р. засновниками ТОВ "Український екологічний центр" рішення про його припинення в матеріалах справи відсутні.

Тобто боржник не надав до суду належних доказів на підтвердження дотримання ним порядку прийняття рішення про припинення юридичної особи.

Всупереч приписам ст.ст.34,43 ГПК України, господарський суд зазначених обставин справи не дослідив та не дав їм належної правової оцінки.

Окрім того, відповідно до вимог ч.4 ст.105 ЦК України, комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації , в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

Тобто, звернення з заявою про порушення справи про банкрутство та порушення судом провадження за спрощеною процедурою, відповідно до ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", можливе лише після закінчення строку, який передбачений ч.4 ст.105 ЦК України. Після розміщення комісією з припинення юридичної особи в друкованих засобах інформації повідомлення про припинення юридичної особи, в порядку ч. 4 ст. 105 ЦК України, цей факт стає загальновідомим.

Між тим, до заяви про порушення справи про банкрутство не додано доказів вміщення в друкованих засобах масової інформації публікації оголошення про припинення цього товариства шляхом ліквідації.

Матеріали справи не містять оригіналу або копії Бюлетеню державної реєстрації, з наявним у ньому оголошенням про припинення ТОВ "Український екологічний центр", як то передбачено статтею 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", згідно якої рішення про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом щодо припинення юридичної особи підлягає опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Господарський суд зазначених обставин не перевірив та необґрунтовано прийшов до висновку про достатність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство за спрощеною процедурою.

За змістом частини 5 статті 60 ГК України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Як вбачається із матеріалів справи, до заяви про порушення провадження по справі ліквідатором ТОВ "Український екологічний центр" фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва (баланс підприємства - боржника станом на 30.09.09р.) та звіт про фінансові результати за 9 місяців 2009року, який, з огляду на вимоги ст. 111 ЦК України, не містить даних щодо переліку пред'явлених кредиторами вимог та результатів їх розгляду. Місцевий господарський суд на зазначену обставину уваги також не звернув.

Отже, враховуючи наведені вимоги чинного законодавства, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону про банкрутство є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства, відповідно до пункту 8.1 п.п. 8.1.1. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998, та складання проміжного ліквідаційного балансу. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.

Судова колегія наголошує, що докази на підтвердження цих обставин повинні бути надані заявником господарському суду саме на момент порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою.

Аналізуючи матеріали справи, судова колегія прийшла до висновку, що суд першої інстанції, в порушення вимог статті 43 ГПК України, не дослідив обставини наявності чи відсутності, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" правових підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, в порядку передбаченому статтею 51 Закону, та не надав правової оцінки змісту поданої ліквідатором ТОВ "Український екологічний центр" заяви про визнання підприємства банкрутом, не дослідив дотримання заявником вимог статей 104, 105, 110 111 ЦК України та статті 60 ГК України.

За вказаних обставин, здійснене у справі провадження не може вважатися законним з моменту його порушення.

З огляду на викладене, ухвала господарського суду від 23.03.2010р., як прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, залишатись чинною не може та підлягає скасуванню, а справа - передачі до суду першої інстанції для розгляду зі стадії прийняття заяви про порушення справи про банкрутство.

Водночас, судова колегія звертає увагу, що у зв'язку із скасуванням ухвали від 23.03.2010р. місцевому господарському суду необхідно вирішити питання про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відповідного запису щодо юридичної особи ТОВ "Український екологічний центр", згідно Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців".

Керуючись ст.ст.85,103-106 ГПК України, колегія суддів -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу ДПІ у Малиновському районі м.Одеси задовольнити частково .

Ухвалу господарського суду Одеської області від 23.03.2010р. у справі №7/493-09-5785 - скасувати.

Справу направити на розгляд до господарського суду Одеської області на стадію прийняття заяви про порушення справи про банкрутство.

Головуючий суддя Г.А. Єрмілов

Суддя О.Л. Воронюк

Суддя В.В. Лашин

Повний текст постанови складено 21.03.11р.