Рішення № 14352215, 03.03.2011, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
03.03.2011
Номер справи
20/8/11
Номер документу
14352215
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.03.11 Справа № 20/8/11

Суддя

За позовом: Державного комітету рибного господарства України (704053, м. Київ, вул.Артема, буд. 45-А)

до Бердянської міської ради Запорізької області (71112, Запорізька область, м. Бердянськ, пл.І Бердянської ради, 2)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-1: Азовське державне басейнове управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства (71100, Запорізька область, м .Бердянськ, вул. Руднєвої, 1)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-2: Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради (71112, м. Бердянськ Запорізької області, вул. Мазіна, 21)

про визнання за державою права власності на комплекс будівель та споруд

                                                                                          Суддя Гандюкова Л.П.

Представники сторін:

Від позивача –Гальченко І.А. (дов. № 216-Д від 11.01.2011 р.);

Від відповідача –не з’явився;

Від третьої особи-1 - Гальченко І.А. (дов. № 38/3 від 11.01.2011 р.);

Від третьої особи-2 - не з’явився

СУТНІСТЬ СПОРУ:           Заявлений позов про визнання за державою в особі Державного комітету рибного господарства України права власності на комплекс будівель та споруд, що розташований за адресою: м. Бердянськ Запорізької області, вул. Дачна, 92 та який складається з основної будівлі А, А1, а, а1, гаражу з оглядовою ямою З, вбиральні Л, ГСМ-К, воріт № 3, паркану №№ 4,5.

          Ухвалою господарського суду від 17.12.2010 р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 20/8/11, судове засідання призначено на 18.01.2011 р.

Ухвалою господарського суду від 18.01.2011 р. на підставі ст. 27 ГПК України було залучено до участі у справі Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, на підставі ст.77 ГПК України розгляд справи було відкладено на 03.02.2011р. Ухвалою суду від 03.02.2011р. згідно з ч.3 ст.69 ГПК України за клопотанням сторони (позивача) строк вирішення спору у справі продовжений на 15 днів –до 03.03.2011р., цією ж ухвалою розгляд справи відкладено на 03.03.2011р.

03.03.2011р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Позивач підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві, які мотивовані, зокрема, наступними обставинами. Розпорядженням Бердянської міської ради народних депутатів від 24.10.1978р. №218р морській спеціалізованій інспекції управління “Азоврибводу” була виділена будівля за адресою м.Бердянськ, вул.Дачна, 92. Бердянським міжміським бюро технічної інвентаризації від 04.01.1988р. на підставі вказаного розпорядження видано реєстраційне посвідчення на домоволодіння, що належить державним організаціям. Рішенням виконаного комітету Бердянської міської ради народних депутатів від 22.04.1993р. морській спеціалізованій інспекції по Азовському морю було надано дозвіл на будівництво та встановлення тимчасових гаражів та будівництво терас до квартир – гаражів на 3 бокси для службового автотранспорту. Рішенням виконкому Бердянської міськради від 18.01.2010р. №15 земельну ділянку площею 0,092 га було закріплено за нерухомим майном, яке знаходиться за адресою: м.Бердянськ, вул.Дачна, 92. В період 1992-2008р. в органах державної влади з питань рибного господарства відбулося ряд процесів утворення, реорганізації та ліквідації. До 2004 року комплекс будівель та споруд, розташований за вказаною адресою, знаходився на балансі Азовської спеціалізованої інспекції охорони, відтворення водних живих ресурсів і регулювання рибальства, на базі майна якої було створено Азовське державне басейнове управління охорони водних живих ресурсів (дата реєстрацій відокремленого підрозділу 20.05.2005р.), а 11.04.2007р. –Азовське державне басейнове управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства (Азовдержрибоохорона). Відповідно до наказу Державного комітету рибного господарства України від 18.07.2007р. №145 та Акту приймання- передачі від 03.10.2007р. адмінбудівлю по вул.Дачній, 92 в м.Бердянську, а також прибудова та гараж передано до Азовдержрибоохорони, про що свідчать інвентарні картки обліку основних засобів. Відповідно до Положення Азовдержрибоохорона є спеціальним уповноваженим органом Державного комітету рибного господарства України, а його майно є державною власністю і закріплюється за нею на праві господарського відання. На підставі ст.ст.73, 141, 170, 316, 317, 319, 321, 326, 328, 331, 376, 392 ЦК України, ст.141 ГК України, Закону України “Про управління об’єктами державної власності” просить позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про місце та час судового засідання повідомлений належним чином. У письмовому відзиві просить розглянути справу за відсутності представника Бердянської міської ради. При вирішенні справи покладається на розсуд суду.

Третя особа-1 –Азовське державне басейнове управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства повністю підтримала позицію позивача у справі, вважає вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Третя особа-2 –Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради свого представника в судові засідання не направило, витребувані судом документи не представило, про причини своєї неявки суд не повідомило.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача та третьої особи, суд

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням виконавчого комітету Бердянської міської ради народних депутатів Запорізької області від 24.10.1978р. № 218-р “Про виділення службового приміщення морській спецінспекції по Азовському морю” морській спецінспекції по Азовському морю управління “Азоврибвод” виділено службове приміщення по вул.Дачній, 92, та дозволено міській лікарні передачу даного приміщення на баланс управління “Азоврибвод” в установленому порядку.

На підставі вказаного розпорядження Бердянським міжміським бюро технічної інвентаризації 04.01.1988р. морській спецінспекції управління “Азоврибвод” видано реєстраційне посвідчення на домоволодіння, що належить державним, кооперативним та громадським установам, підприємствам та організаціям. Згідно з цим посвідченням домоволодіння №92 по вул.Дачній складалося з двох основних будівель (літ. “А”, “Б”), прибудов (А1, Б1, Б2), службових будівель (В, Д, Т) та споруд.

За період 1992-2008 р.р. в органах державної влади з питань рибного господарства відбулося ряд процесів утворення, реорганізації та ліквідації.

Наказом Міністерства рибного господарства СРСР №1 від 10.01.1992р. у зв’язку з утворенням Співдружності Незалежних Держав та припиненням діяльності державних органів колишнього Союзу РСР інспекції рибохорони з Азоврибводу передано до відання Укррибводу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1991р. №304 створено Державний комітет України по рибному господарству і рибній промисловості (Держрибгосппром України). Постановою КМУ від 01.08.1992р. №444 підприємства, установи, організації, що перебували у віданні колишнього Міністерства рибного господарства СРСР передано до функціонального управління Державного комітету України по рибному господарству і рибній промисловості. Наказом Державного комітету України по рибному господарству і рибній промисловості №8 від 22.09.1992р. на підставі постанови КМУ від 01.08.1992р. №444 ліквідовано Українське басейнове управління з охорони та відновленню рибних запасів та регулювання риболовства –Укррибвод та його обласні інспекції та створено Управління відтворення, охорони рибних ресурсів та регулювання риболовства басейнів рік Дністра, Дніпра та Дону - Дніпрорибвод з обласними інспекціями.

Указом Президента України від 30.11.1994р. №710/94 утворено Міністерство рибного господарства України та ліквідовано у зв'язку з цим Державний комітет України по рибному господарству і рибній промисловості. На виконання цього Указу Президента України Постановою Кабінету Міністрів від 27.02.1995р. №149 до сфери управління Міністерства рибного господарства України передано всі підприємства, установи, організації, засновані на загальнодержавній власності, що були підпорядковані колишньому Державному комітету по рибному господарству і рибній промисловості.

Наказом Міністерства рибного господарства України від 14.03.1995р. №22 у відповідності з Положенням про Міністерство, керуючись Декретом Кабінету Міністрів України від 15.12.1992р. “Про управління майном, що є у загальнодержавній власності” Дніпрорибвод перетворено в Головне управління по відтворенню, охороні водних живих ресурсів та регулюванню рибальства у водоймах України (Головрибвод) Міністерства рибного господарства України, якому підпорядковано, зокрема, морську спеціалізовану інспекцію по Азовському морю; встановлено, що Головрибвод є правонаступником Дніпрорибводу та йому передається майно останнього.

Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України “Про управління майном, що є у загальнодержавній власності” №8-92 від 15.12.1992р. на міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади покладено здійснення функцій щодо управління майном, що у загальнодержавній власності, крім майнових комплексів підприємств, установ, організацій, управління якими здійснюють відповідні служби Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України згідно з законодавчими актами. Згідно з п.2 Декрету міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади відповідно до покладених на них повноважень готують разом з відповідними місцевими Радами народних депутатів висновки та пропозиції Кабінеті Міністрів України щодо розмежування державного майна між загальнодержавною, республіканською (Республіки Крим) і комунальною власністю.

У подальшому, протягом 1997-2006р.р. Указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України декілька разів утворювався центральний орган виконавчої влади з питань рибного господарства та у зв’язку з цим ліквідувався попередній. Так, після ліквідації Указом Президента України від 25.07.1997р. №691/97) Міністерства рибного господарства України (Мінрибгосп) –термін існування 2 роки 8 місяців (1994 –1997р.р.) цей орган мав назву: Державний комітет рибного господарства (Держкомрибгосп) –термін існування 2 роки 5 місяців (1997-1999р.р.). Указом Президента України від 15 грудня 1999 року №1573/99 утворено Міністерство аграрної політики України - на базі Міністерства агропромислового комплексу України, Державного комітету рибного господарства України, Комітету з питань садівництва, виноградарства та виноробної промисловості України та Комітету харчової промисловості України, що ліквідуються. Постановою КМУ від 15.03.2000р. №487 в складі Міністерства аграрної політики на базі Державного комітету рибного господарства (Держкомрибгосп) утворено Державний департамент рибного господарства –термін існування –6 років 2 місяці (2000 –2006р.р.). та встановлено, що останнє є правонаступником комітету, що ліквідується. Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1523 утворено Державний комітет рибного господарства України (Позивач у справі) як центральний орган виконавчої влади. Відповідно до цієї постанови (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №1650 від 29.11.2006) установлено, що Комітет є правонаступником Міністерства аграрної політики з питань рибного господарства; діяльність Комітету спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики.

Відповідно до наказу Державного департаменту рибного господарства України від 29.04.2003 року №80, Азовську державну морську інспекцію охорони, відтворення водних живих ресурсів і регулювання рибальства, Бердянську міжрайонну спеціалізовану та Приазовську міжрайонну державні інспекції охорони, відтворення водних живих ресурсів і регулювання рибальства Запорізької регіональної державної інспекції охорони, відтворення водних живих ресурсів і регулювання рибальства було ліквідовано, у зв'язку з реорганізацією. Відповідно до цього ж наказу на базі майна ліквідованих підприємств було створено Азовську спеціалізовану державну інспекцію охорони, відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства (Азовспецдержрибінспекція).

Наказом Державного департаменту рибного господарства №213 від 23.09.2004р. створено державне науково-дослідне експериментальне підприємство “Осетер” з правом юридичної особи. Згідно з п.п.5,6 наказу Азовську спеціалізовану державну інспекцію охорони, відтворення водних живих ресурсів і регулювання рибальства зобов’язано передати на баланс ДНДЕП “Осетер”, а останнє прийняти, майно згідно додатку 2, а саме: Адміністративний будинок за адресою: м.Бердянськ, вул.Дачна, 92, рік побудови 1962. Відповідно до Акту прийняття-передачі основних засобів, складеного 31.12.2004р., на підставі зазначеного наказу цегляну будівлю за вказаною адресою, що складається з п’яти кімнат та двох коридорів, від Азовспецдержрибінспекції передано ДНДЕП “Осетер”.

Наказом Державного комітету рибного господарства України №22 від 30.03.2007р. “Про внесення змін та доповнень до наказу Держкомрибгоспу від 15.02.2007р. №8” на базі відокремлених структурних підрозділів Державної інспекції охорони, відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства створено Азовське державне басейнове управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства з правом юридичної особи.

18.07.2007р. наказом №145 Державного комітету рибного господарства України (Позивач) адміністративну будівлю площею 225,6 кв.м. (Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Дачна, 92) з балансу ДНДЕП “Осетер” (код ЄДРПОУ 33318078) передано на баланс Азовського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства (Азовдержрибохорона, код ЄДРПОУ 35088183 –третя особа у справі). Наказом Державного комітету рибного господарства України №190 від 07.09.2007р. державне науково-дослідне експериментальне підприємство “Осетер” ліквідовано

Державну реєстрацію Азовського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства (код ЄДРПОУ 35088183) проведено 11.04.2007р.

За актом прийняття-передачі основних засобів від 03.10.2007р. ДНДЕП “Осетер” згідно наказу Держкомрибгоспу №190 від 07.09.2007р. адміністративну будівлю було передано на баланс Азовського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства. В акті зазначено, що роком побудови та введення будівлі в експлуатацію є 1962р.

Згідно з вищезазначеного акту б/н від 03.10.2007р. адміністративна будівля за адресою: м.Бердянськ, вул.Дачна, 92, була прийняті на баланс Азовдержрибохорона (код ЄДРПОУ 35088183), про що свідчить інвентарна картка обліку основних засобів в бюджетних установах №32 (інв.№10310032). Крім того, згідно інвентарних карток №9 (інв.№10310009) та №15 (інв.№10310015) згідно наказу №8 від 15.02.2007р. також було передано приміщення на 3 відділення (гараж) та прибудову до гаражу, розташовані за тією ж адресою. При цьому в картках вказано, що датою введення в експлуатацію адмінбудівлі 1962 року побудови є 03.10.2007р., гаражів з прибудовою –23.05.2007р.

У позовній заяві вказано, що датою введення в експлуатацію будівлі, яка знаходиться за адресою: м. Бердянськ, вул.Дачна, 92, є 1962 рік (відповідно до акту приймання - передачі від 03.10.2007р.). Акт введення до експлуатації комплексу будівель та споруд , за вищезазначеною адресою відсутній та суду представлений не був.

Відповідно до листа Державного архіву Запорізької області від 26.06.2009 р. № 06-11/224, в протоколах засідань Бердянського міськвиконкому Запорізької області за 1962р. рішення про прийняття в експлуатацію будинку за адресою: м.Бердянськ, вул.Дачна, 92, відсутнє.

Згідно з ч.2 ст.41, ст.13 Конституції України встановлено, що право власності набувається в порядку, визначеному законом. Держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб’єкти права власності рівні перед законом.

Відповідно до приписів ст.ст.2, 318 ЦК України суб'єктами права власності є Український народ, фізичні особи та юридичні особи, держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права. Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом.

Предметом спору є визнання права власності за державою в особі Державного комітету рибного господарства України на комплекс будівель та споруд, що розташований за адресою: м. Бердянськ Запорізької області, вул. Дачна, 92 та який складається з основної будівлі А, А1, а, а1, гаражу з оглядовою ямою З, вбиральні Л, ГСМ-К, воріт № 3, паркану №№ 4,5.

Статтями 316, 317, 319, 321 Цивільного кодексу України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст.326 ЦК України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

          Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим законом та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органами місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно з п.п.30, 31 ст.26 цього Закону до виключної компетенції міської ради віднесено прийняття рішень, зокрема, щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

Глава 24 Цивільного кодексу України визначає набуття права власності. Згідно з ст.328 цього Кодексу право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Із змісту глави 24 ЦК України слідує, що законом визначені різні підстави набуття права власності, зокрема, на новостворене майно, на перероблену річ, на безхазяйну річ. Статтею 376 ЦК України передбачена можливість визнати право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на земельній ділянці, що не була відведена для цілі будівництва, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Згідно з ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав є певні юридичні факти.

Таким чином, підставою виникнення права власності є певний юридичний факт, який в силу приписів ст.ст.33,34 ГПК України підлягає доказуванню.

Згідно з ст.170 ЦК України держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їх компетенції, встановленої законом.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.141 ГК України до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх структурних підрозділів, нерухоме майно, інше окреме індивідуально визначене майно державних підприємств, акції (частки, паї) держави у майні суб'єктів господарювання різних форм власності, а також майно, закріплене за державними установами і організаціями з метою здійснення необхідної господарської діяльності, та майно, передане в безоплатне користування самоврядним установам і організаціям або в оренду для використання його у господарській діяльності. Управління об'єктами державної власності відповідно до закону здійснюють Кабінет Міністрів України і, за його уповноваженням, центральні та місцеві органи виконавчої влади. У випадках, передбачених законом, управління державним майном здійснюють також інші суб'єкти.

          Згідно з Положенням про Державний комітет рибного господарства України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2007р. №42, Держкомітет є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики (п.1). Держкомрибгосп відповідно до покладених на нього завдань: виконує в межах своїх повноважень функції з управління об’єктами державної власності, які належать до сфери його управління (п.п.14 пункту 4).

Відповідно до п.п.1, 12 Положення Азовського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, затвердженого наказом Держкомітету рибного господарства України від 06.04.2007р. №32, Азовське державне басейнове управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства є спеціальним уповноваженим органом Держкомітету, входить до сфери його управління та підпорядковується йому. Майно Азовдержрибохорони є державною власністю та закріплено за ним на праві оперативного управління.

Відповідно до ст.ст.1, 2 Закону України “Про управління об’єктами державної власності” управління об’єктами державної власності –здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб’єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об’єктів, пов’язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб. Законодавство про управління об’єктами державної власності складається з цього Закону, Господарського кодексу України, Закону України “Про захист економічної конкуренції”, інших законів України, якими можуть бути встановлені особливості управління окремими об’єктами державної власності або їх видами, та інших нормативно-правових актів з питань управління об’єктами державної власності.

Згідно з ст.4 Закону України “Про управління об’єктами державної власності” суб’єктами управління об’єктами державної власності є, зокрема: Кабінет Міністрів України, міністерства та інші органи виконавчої влади (уповноважені органи управління).

Кабінет Міністрів України відповідно до ч.1, ч.2 ст.5 цього Закону визначає об’єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об’єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб’єктам управління, визначеним цим Законом. Здійснюючи управління об’єктами державної власності Кабінет Міністрів України визначає органи виконавчої влади, які здійснюють функції з управління об’єктами державної власності; встановлює порядок передачі об’єктів державної власності суб’єктам управління, визначеним цим Законом. Визначає порядок здійснення контролю за виконанням функцій з управління об’єктами державної власності.

Згідно з п.п.11, 15 ч.1 ст.6 Закону уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань ведуть облік об’єктів державної власності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об’єктів; виявляють державне майно, яке тимчасово не використовується, та вносять пропозиції щодо умов його подальшого використання.

Відповідно до п.7 Роз'яснення Вищого арбітражного суду від 02.04.1994 № 02-5/225 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з судовим захистом права державної власності” (в редакції від 31.05.2002) вирішуючи спори, пов'язані з визнанням права власності, слід виходити з того, що знаходження майна на балансі підприємства (організації) ще не є безспірною ознакою його права власності. Що ж до права державної власності, то незалежно від того, на балансі якого державного підприємства знаходиться майно, воно не втрачає статусу державної власності. Таким чином спір, як правило, виникає не про визнання права власності, а про те, яке підприємство (організація) має право повного господарського відання (оперативного управління) державним майном. Одним з основних критеріїв визначення законності володіння державним майном і відображення його на балансі підприємства є джерела фінансування (централізоване або власні кошти підприємства), передача підприємству у володіння майна безпосередньо власником (уповноваженим ним органом) чи підприємством, яке володіє майном на праві повного господарського відання.

          Із змісту ст.4 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” (редакції чинній на день розгляду справи) слідує, що обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п.п.1.2, 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом № 7/5 від 07.02.2002р.(з послідуючими змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002р. за № 157/6445, державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації. Державна реєстрація прав –це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Згідно з п.п.а) п.8.1. Положення оформлення права власності на нерухоме майно фізичним особам та юридичним особам, які в разі припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи отримали у власність у встановленому законодавством порядку нерухоме майно юридичної особи, що припиняється; проводиться органами місцевого самоврядування з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно.

Повноваження виконавчих органів міських рад передбачені ст.ст.27-40 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності (п.10 ст.30).

          Відповідно до представлених суду матеріалів справи, 26.11.2010р. Азовдержрибохороною було подано клопотання №80/3 від 26.11.2010р. Бердянському міському голові щодо оформлення за Державним комітетом рибного господарства України права власності на нерухоме майно –комплекс будівель та споруд за адресою: Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Дачна, 92, який складається з основної будівлі: “А, А1, а, а1”, гаражу з оглядовою ямою “З”, вбиральні “Л”, ГСМ-К, воріт №3, паркану №№4,5. В клопотанні було докладно викладено обставини щодо процесів утворення, реорганізації та ліквідації в органах державної влади з питань рибного господарства, які наведено судом вище.

Згідно з переліком додатків до клопотання, крім інших документів було додано копію технічного паспорту. Відповідно до вказаного технічного паспорту на адміністративну будівлю, що знаходиться за адресою: м.Бердянськ, вул.Дачна, 92, виготовленого Комунальним підприємством з технічної інвентаризації Бердянської міської ради станом на 11.12.2007р., за вказаною адресою знаходяться основні будівлі “А”, “А1” з прибудовою “а”, “а1” , гараж “З”, склад ГСМ “К”, вбиральня “Л”, ворота №3, паркан №4,5; площа земельної ділянки під будинком 235 кв.м, під господарськими будівлями та спорудами168 кв.м., загальна площа займаємої території, в тому числі з твердим дорожнім покриттям 966 кв.м. Об’єкти не зареєстровані.

Листом від 01.02.2011р. №01-0597/28 за підписом міського голови, Азовдержрибохороні повідомлено, що виконавчий комітет Бердянської міської ради не має змоги оформити право власності на зазначені у технічному паспорті будівлі та споруди, розташовані на земельній ділянці за адресою: м.Бердянськ, вул.Дачна, 92, з посиланням, зокрема, на порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництв без дозволу на виконання робіт.

Згідно з листом Комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради №1480 від 06.12.2010р. правова реєстрація на об’єкт нерухомого майна, розташованого по вул.Дачній, 92 в м.Бердянськ, відсутня.

Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради, яке було залучено судом до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог, свого представника в судові засідання не направив, витребувані судом документи: реєстраційну справу на об’єкт нерухомості за адресою вул.Данчна, 92, в м.Бердянськ, а також оригіналу реєстраційного посвідчення на цей об’єкт, виготовленого міжміським Бердянським БТІ 04.01.1998р., не представив. Будь-яких пояснень щодо цих документів не надав.

          Із змісту відзиву відповідача у справі вбачається і судом не встановлено, що Бердянська міська рада стверджує, що вищезазначені об’єкти нерухомості належать до комунальної власності. Єдиним поясненням відповідача по суті спору є те, що рішенням виконавчого комітету міської ради від 18.01.2010р. вирішено закріпити за будівлею земельну ділянку площею 0,092 га, розташовану по вул.Дачна, 92 у м.Бердянську.

Судом встановлено, що рішенням від 18.01.2010р. виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області №15, земельну ділянку, площею 0,092 га було закріплено за нерухомим майном, яке знаходиться за адресою: м. Бердянськ, вул. Дачна, 92.

Матеріали справи свідчать, що рішенням Виконавчого комітету Бердянської міської ради народних депутатів від 22.04.1993 року № 226 морській спеціалізованій інспекції по Азовському морю було надано дозвіл на будівництво гаража на три бокси для службово-оперативного автотранспорту по вул.Дачній, 92. Акт введення їх до експлуатації також відсутній.

          У серпні 2009р. начальник управління Азовдержрибохорони звернувся до міського голови з заявою про закріплення земельної ділянки для визнання в судовому порядку права власності на об’єкт нерухомого майна –адміністративну будівлю по вул.Дачній, 92. До заяви було додано копії свідоцтва про державну реєстрацію, довідки про включення до ЄДРПОУ, копія технічного паспорту на будівлю, довідка управління земельних ресурсів у м.Бердянськ, схема генплану, клопотання. Документи згідно з вхідним штемпелем прийнято 20.08.2009р. вх.№3681.Рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради №15 від 18.01.2010р. “Про закріплення земельних ділянок”, на підставі поданої заяви, за будівлею, розташованою по вул.Дачній, 92, закріплено земельну ділянку площею 0,092 га. На замовлення Азовського державного басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства розроблено технічну документацію із землеустрою щодо закріплення меж вказаної земельної ділянки, управлінням архітектури та містобудування Бердянської міської ради 10.12.2009р. надано позитивний висновок про погодження технічної документації для розміщення та обслуговування адміністративної будівлі.

Статтею ст.331 ЦК України встановлено порядок набуття права власності на новостворене майно та об'єкти незавершеного будівництва, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ст.376 ЦК України будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

У частинах 3, 5 ст. 376 ЦК України передбачено, що право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Враховуючи вищенаведені обставини справи, які підтверджуються доказами, що містяться в матеріалах справи, факт належності і в подальшому передачі правонаступнику (позивачу) спірних об’єктів суд вважає підтвердженим.

Факту порушення прав інших осіб самочинним будівництвом судом не встановлено.

          Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд вважає можливим позовні вимоги задовольнити, визнати за Державою в особі Державного комітету рибного господарства України (04053, м.Київ, вул.Артема, буд.45-А, код ЄДРПОУ 34821206) право власності на основні будівлі літ. “А”, “А1” з прибудовою літ.”а”, “а1”, гараж з оглядовою ямою літ. “З”, вбиральню літ.”Л”, склад ГСМ літ.”К”, воріта № 3, паркан №№ 4, 5, що розташовані за адресою: Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Дачна, 92, як комплекс будівель та споруд.

Згідно з ст. 49 ГПК України судові витрати суд вважає за необхідне покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:          

Позовні вимоги задовольнити повністю.

          Визнати за Державою в особі Державного комітету рибного господарства України (04053, м.Київ, вул.Артема, буд.45-А, код ЄДРПОУ 34821206) право власності на комплекс будівель та споруд: основні будівлі літ. “А”, “А1” з прибудовою літ.”а”, “а1”, гараж з оглядовою ямою літ. “З”, вбиральню літ.”Л”, склад ГСМ літ.”К”, воріта № 3, паркан №№ 4, 5, що розташовані за адресою: Запорізька область, м.Бердянськ, вул. Дачна, 92.

Суддя Л.П. Гандюкова

          

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Рішення оформлено і підписано у повному обсязі 09. 03.2011 р.