Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.02.11 Справа № 5/169/10
Суддя
За позовом Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164)
До відповідача: Мелітопольської міської ради Запорізької області (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. К. Маркса, буд. 5)
про визнання недійсними п. 2.4 та абз. 3 п. 4.1.
«Порядку функціонування та утримання кладовищ
№1-2 та інших м. Мелітополя», затвердженого
рішенням №8 від 30.11.2009 42 сесії Мелітопольської
міської ради Запорізької області V скликання
Суддя Проскуряков К.В.
Представники:
Від позивача: Голубова І.О., довіреність № 190 від 11.10.2010 р.
Від відповідача: Додудзинський М.М., довіреність №456/1-01 від 21.12.2010 р.
СУТНІСТЬ СПОРУ:
06.12.2010 р. до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Мелітопольської міської ради Запорізької області про зобов’язання виконати рішення № 64-рш від 08.09.2010р.
Ухвалою суду від 06.12.2010 р. порушено провадження у справі №5/169/10, розгляд якої призначено на 23.12.2010 р. У судовому засіданні від 23.12.2010 р. судом було оголошено перерву до 24.01.2011 р.
Ухвалою суду від 24.01.2011 р. розгляд справи відкладено на 07.02.2011 р. За згодою представників сторін у судовому засіданні від 07.02.2011 р., судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
За письмовою заявою представників сторін розгляд справи відбувався без фіксації судового процесу за допомогою технічних засобів.
21.12.2010 р. до господарського суду Запорізької області від Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшла заява про зміну предмету позову від 21.12.2010 р. за вих. №03-29.2/06-5096.
Відповідно до ст. 22 ГПК України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Враховуючи те, що ухвалою від 06.12.2010 р. судове засідання призначено на 23.12.2010 р., а зазначену заяву позивачем подано до суду –21.12.2010 р., тобто до початку розгляду справи №5/169/10 по суті, суд приймає дану заяву позивача до розгляду, оскільки вона відповідає ст. 22 ГПК України.
У судовому засіданні від 07.02.2011 р. представник позивача підтримав заяву про зміну предмету позову від 21.12.2010 р. за вих. №03-29.2/06-5096, просить суд визнати пункт 2.4 та абзац 3 підпункту 4.1. Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 №8, недійсними.
Позивач пояснив, що рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення від 08.09.2010 р. №64-рш дії Мелітопольської міської ради Запорізької області, які полягали у затвердженні рішення від 30.11.2009 №8 “Про затвердження Порядку функціонування та утримання цвинтарів №1-2 та інші у м. Мелітополь та втрату чинності рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 09.06.2005 №148” Порядку функціонування та утримання цвинтарів №1-2 та інші у м. Мелітополь, яким виключне право надавати послугу з копання могили надано комунальному підприємству “Ритуальна служба “Ритуал”, визнанні порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статті 50, частиною 1, абзацом 7 частини 2 статті 15 Закону України “Про захист економічної конкуренції” у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування шляхом надання окремому суб’єкту господарювання переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів, що призводить до обмеження конкуренції на ринку ритуальних послуг.
На підставі рішення Мелітопольська міська рада Запорізької області повинна була припинити порушення, зазначене у пункті 1 рішення, шляхом внесення змін до Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополі, а саме: виключити з зазначеного порядку положення, щодо виключного права комунального підприємства “Ритуальна служба “Ритуал” надавати послугу з копання могил. Мелітопольської міською радою Запорізької області рішення тервідділення №64 від 08.09.2010 р. не виконано.
Представник відповідача надав суду відзив від 07.02.2011 р., у якому просить суд відмовити у задоволенні позову Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у повному обсязі. У зв’язку з тим, що рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України було виконано у встановлений термін, тобто на протязі двох днів з дня одержання рішення. Мелітопольською міською радою Запорізької області шляхом прийняття рішення на 52 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання 29.10.2010 р. №5/1 “Про внесення змін та доповнень до Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 №8”. У зв’язку з чим п.2.4. Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя містить наступну редакцію: “кожне поховання померлого здійснюється в окремій могилі. Копання та підготовка могили здійснюється ритуальною службою міста згідно з договором-замовленням, укладеним з Замовником, або за узгодженням з Виконавцем послуг (суб’єктом господарювання) на підставі відповідного договору-замовлення.” Тобто, виключне право надавати послугу з копання могили наданого комунальному підприємству “Ритуальна служба “Ритуал” відсутнє.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд,
ВСТАНОВИВ:
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.09.2010 р. №64-рш у справі №03/24-10/42-10 “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції” визнано, що Мелітопольська міська рада Запорізької області порушила законодавство про захист економічної конкуренції.
Визнано дії Мелітопольської міської ради Запорізької області (72312, вул. Карла Маркса, 5, м. Мелітополь, Запорізька область, код за ЄДРПОУ 25716722), що полягають у затвердженні рішенням від 30.11.2009 № 8 «Про затвердження Порядку функціонування та утримання цвинтарів № 1-2 та інші у м. Мелітополі та втрату чинності рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 09.06.2005 № 148» Порядку функціонування та утримання кладовищ № 1-2 та інших м. Мелітополя, яким виключне право надавати послугу з копання могили надано комунальному підприємству «Ритуальна служба «Ритуал”, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статті 50, абзацом сьомим частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування шляхом надання окремому суб'єкту господарювання переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до обмеження конкуренції.
Міськрада, згідно зі свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №673526, зареєстрованим 21.05.1997, код за ЄДРПОУ 25716722, має статус юридичної особи.
Відповідно до пункту 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»Міськрада є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду м. Мелітополя та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про поховання та похоронну справу», організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері житлово-комунальної політики України, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про поховання та похоронну справу», надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг здійснюється ритуальними службами або за договором про надання ритуальних послуг суб'єктами господарювання інших форм власності.
Наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 №193, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.09.2004 за № 1111/9710, затверджений Необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг, до якого включено, зокрема, послуга з копання могили (викопування могили ручним або механічним способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили).
Таким чином, відповідно до чинного законодавства послугу з копання могили мають право надавати ритуальні служби та суб'єкти господарювання, які уклали з ритуальною службою договір про надання ритуальних послуг.
Рішенням виконавчого комітету Міськради від 13.11.2009 № 269 «Про встановлення тарифів на ритуальні послуги КП «Ритуал»та втрату чинності рішення виконавчого комітету від 08.10.2009 № 234/1 «Про встановлення тарифів на ритуальні послуги для населення» комунальному підприємству «Ритуал»надано статус ритуальної служби міста Мелітополя.
Рішенням Міськради від 04.03.2010 № 12 «Про зміну найменування комунального підприємства «Ритуал»Мелітопольської міської ради Запорізької області та затвердження статуту підприємства у новій редакції»зазначене підприємство перейменовано у комунальне підприємство «Ритуальна служба «Ритуал»Мелітопольської міської ради Запорізької області (далі - КП «Ритуальна служба «Ритуал»).
З метою реалізації положень Закону України «Про поховання та похоронну справу»Міськрадою було прийнято Рішення від 30.11.2009 № 8, пунктом першим якого затверджено «Порядок функціонування та утримання кладовищ № 1 -2 та інших м. Мелітополя»(далі -Порядок функціонування та утримання кладовищ).
Порядком функціонування та утримання кладовищ визначено, що ритуальною службою міста:
- здійснюється копання та підготовка могили (пункт 2.4);
- забезпечується одноразове прибирання місця поховання після проведення ритуалу поховання (пункт 4.1).
Таким чином, оскільки Порядком функціонування та утримання кладовищ не передбачена можливість надання послуги з копання могили іншими суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність на ринку ритуальних послуг у м. Мелітополі. Міськрада надала виключне право надавати послугу з копання могили КП «Ритуальна служба «Ритуал».
Однак, у м. Мелітополі на ринку ритуальних послуг здійснюють діяльність декілька суб'єктів господарювання.
Так, у 2010 році КП «Ритуальна служба «Ритуал»уклало договори про надання ритуальних послуг (далі - Договори) з 7 суб'єктами господарювання (далі - Виконавці послуг).
Отже у 2010 році, на ринку ритуальних послуг в межах м. Мелітополя здійснюють діяльність 8 суб'єктів господарювання, в тому числі КП «Ритуальна служба «Ритуал», які є конкурентами на ринку надання ритуальних послуг.
Згідно з укладеними договорами суб’єкти господарювання-виконавці послуг не мають права надавати послугу з копання могили.
Таким чином, надання Міськрадою виключного права з копання могили ставить КП «Ритуальна служба «Ритуал»у привілейоване становище відносно конкурентів - інших суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на ринку ритуальних послуг, що створює нерівні умови в конкуренції на цьому ринку у м.Мелітополі.
На подання від 18.08.2010 № 03-148-спр про попередні висновки по справі № 03/24-10/42-10 Міськрада листом від 31.08.2010 № 2674/02-15-8 повідомила, що з метою дотримання чинного законодавства та впорядкування взаємовідносин між ритуальною службою та суб'єктами господарювання підготовлено проекти відповідних рішень для внесення змін та доповнень до Рішення від 30.11.2009 № 8.
Рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення від 08.09.2010 р. №64-рш у справі №03/24-10/42-10 зобов’язано Мелітопольську міську раду Запорізької області припинити порушення, зазначене у пункті 1 рішення, шляхом внесення змін до Порядку функціонування та утримання кладовищ № 1-2 та інших м. Мелітополя, а саме: виключити з зазначеного порядку положення щодо виключного права комунального підприємства «Ритуальна служба «Ритуал»надавати послугу з копання могил.
Термін виконання - два місяці з дня одержання рішення.
Відповідно до п. 33 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 № 5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06.05.1994 за № 90/299, Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України надіслало Мелітопольській міській раді Запорізької області листом від 09.09.2010 р. за вих. №03-29.2/04-3651 копію рішення “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції” від 08.09.2010 р. №64-рш для виконання.
24.11.2010 р. за вх. №3-6100 Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України від виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області отримало лист від 19.11.2010 р. за вих. №2252/02-15-1 “Про внесення змін та доповнень до Прядку функціонування та утримання кладовищ” у якому повідомляє, що рішенням від 29.10.2010 р. №5/1 було внесені зміни та доповнення до Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 №8.
Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України шляхом дослідження та аналізування зазначених змін та доповнень до вказаного Порядку встановлено, що суб’єкти господарювання, які уклали договори про надання ритуальних послуг, все одно позбавлені права надавати послугу з копання могил. Тобто, рішення тервідділення від 08.09.2010 р. №64-рш відповідачем не виконано.
Оцінивши представлені докази у їх сукупності, вважаю, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 1 ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" від 26.11.1993 № 3659-ХП (далі Закон) передбачено, що одним з основних завдань Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах різності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Пунктами 1, 4, 15 ч. 1 ст. 7 зазначеного Закону визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; звертатися до суду з позовами, заявами і скаргами у зв'язку із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції, а також із запитами щодо надання інформації про судові справи, що розглядаються цими судами відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до ст. 22 Закону України “Про Антимонопольний комітет” розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Згідно ч.1 ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України “Про поховання та похоронну справу” органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції:
1) вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання;
2) забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховання;
3) створюють ритуальні служби;
4) вирішують питання про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв'язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; про надання допомоги на поховання померлих громадян в інших випадках, передбачених цим Законом;
5) здійснюють контроль за дотриманням законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання суб'єктами господарювання ритуальних послуг та реалізацією ними предметів ритуальної належності;
6) здійснюють інші повноваження, передбачені цим та іншими законами.
Для організації (утворення), будівництва, утримання в належному стані та охорони місць поховання сільські, селищні, міські ради можуть створювати спеціалізовані комунальні підприємства.
Запорізьким обласним тервідділенням Антимонопольного комітету України розглянута справа № 03/24-10/42-10 “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції” з боку Мелітопольської міської ради Запорізької області. Адміністративною колегією Запорізького обласного тервідділення Антимонопольного комітету України було прийнято рішення від 08.09.2010 р. № 64-рш.
Зазначеним рішенням дії Мелітопольської міської ради Запорізької області, що полягають у затвердженні рішенням від 30.11.2009 № 8 «Про затвердження Порядку функціонування та утримання цвинтарів № 1-2 та інші у м. Мелітополі та втрату чинності рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 09.06.2005 № 148»Порядку функціонуй та утримання кладовищ № 1-2 та інших м. Мелітополя, яким виключне право надавати послугу з копання могили надано комунальному підприємству «Ритуальна служба «Ритуал”, визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статті 50, абзацом сьомим частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування шляхом надання окремому суб'єкту господарювання переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до обмеження конкуренції.
Також, зобов’язано Мелітопольську міську раду Запорізької області припинити порушення, зазначене у пункті 1 рішення, шляхом внесення змін до Порядку функціонування та утримання кладовищ № 1-2 та інших м. Мелітополя, а саме: виключити зазначеного з зазначеного порядку положення щодо виключного права комунального підприємства «Ритуальна служба «Ритуал»надавати послугу з копання могил. Термін виконання - два місяці з дня одержання рішення.
Статтею 24 Закону України “Про Антимонопольний комітет України” від 26.11.1993 №3659-XII визначено, що рішення та розпорядження, що приймаються органами Антимонопольного комітету України, головами його територіальних відділень відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, надаються особам, які беруть участь у справі, у вигляді їх копій, посвідчених у порядку, встановленому законодавством. Особливості порядку надання та оприлюднення рішень, розпоряджень встановлюються законодавством про захист економічної конкуренції.
Частиною 1 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції” від 11.01.2001 р. №2210-III передбачено, що рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення від 08.09.2010 р. №64-рш Мелітопольська міська рада Запорізької області отримала 13.09.2010 р., що підтверджується поштовим повідомлення про вручення від 10.09.2010 р. №00730334, а також штампом вхідної кореспонденції відповідача від 13.09.2010 р. вх.№2912/02-15-2.
Тобто, термін виконання цього рішення встановлено два місяця з дня отримання до 14.11.2010 р.
Відповідно до ч. 5 ст. 62 Закону України “Про захист економічної конкуренції” у разі, коли останній день припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день.
У даному випадку останній день припадає на неробочий день - неділю, тому рішення повинно було виконано в строк до 15 11.2010 р.
Відповідно до ст. 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції” заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
У визначений законодавством двомісячний строк для оскарження рішення органу Антимонопольного комітету України Мелітопольська міська рада Запорізької області не зверталась до господарського суду з позовом про визнання рішення від 08.09.2010 р. №64-рш недійсним.
Мелітопольською міською радою Запорізької області на 52 сесії V скликання прийнято рішення від 29.10.2010 р. №5/1 “Про внесення змін та доповнень до Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 р. №8”. З метою вдосконалення організації функціонування кладовищ та надання ритуальних послуг населенню м. Мелітополя, Мелітопольська міська рада Запорізької області вирішила внести зміни та доповнення до Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 р. №8”, та викласти його у новій редакції.
У зв’язку з чим, п.2.4. Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя містить наступну редакцію: “2.4. Кожне поховання померлого здійснюється в окремій могилі. Копання та підготовка могили здійснюється ритуальною службою міста згідно з договором-замовленням, укладеним з Замовником, або за узгодженням з Виконавцем послуг (суб’єктом господарювання) на підставі відповідного договору-замовлення.”
Дослідивши подані сторонами докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що Мелітопольською міською радою Запорізької області у встановлений строк до 15.11.2010 р. винесено рішення від 29.10.2010 р. №5/1, яким п. 2.4. викладено в іншій редакції, яка не передбачає виключного права комунального підприємства «Ритуальна служба «Ритуал»надавати послугу з копання могил, оскільки наведена вище нова редакція п. 2.4 Порядку містить певну альтернативу, викладену словами «або за узгодженням з Виконавцем послуг (суб’єктом господарювання) на підставі відповідного договору-замовлення.»
Таким чином, в цій частині рішення Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України , в тому вигляді, в якому воно сформульовано, відповідачем виконано –комунальне підприємство «Ритуальна служба «Ритуал»з 29.10.2010р. не має виключного права надавати послугу з копання могил у порівнянні з іншими учасниками ринку.
Таким чином, оскільки позивач надав заяву про зміну предмету позову 21.12.2010 р. вже після фактичного усунення порушення, встановленого позивачем, а саме 29.10.2010 р. , то позовні вимоги в частині визнання недійсним п. 2.4. Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 р. №8” заявлені безпідставно і задоволенню не підлягають.
Щодо абзацу 3 п 4.1 Порядку «Порядку функціонування та утримання кладовищ»
Згідно з ч.1 ст. 10 Закону України “Про поховання та похоронну справу” надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону, здійснюється ритуальними службами або за договором суб'єктами господарювання інших форм власності. Вартість таких послуг встановлюється в порядку і в межах, встановлених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.
Пунктом 2 частини 2 статті 8 вказаного Закону передбачено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері житлово-комунальної політики України в межах своєї компетенції затверджує необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення.
На підставі п. 8 Наказу №193 від 19.11.2003 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства ритуальна служба забезпечує укладання договорів про надання ритуальних послуг із суб’єктами господарювання.
Таким чином, відповідно до чинного законодавства послугу з копання могил мають право надавати ритуальна служба та суб’єкти господарювання, які уклали договору про надання ритуальних послуг.
Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 №193, затверджений необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг, до якого входить послуга з копання могил (пункт 3), яка включає: викопування могили ручним або механізованим способом; опускання труни з тілом померлого в могилу; закопування могили; формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили.
Мелітопольською міською радою Запорізької області було прийнято рішення від 30.11.2009 р. №8, яким затверджено “Порядок функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя” (далі –Порядок).
Відповідно до зазначеного Порядку, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 р. №8, у абзаці 3 п.п. 4.1. вказано, що “ритуальна служба, спеціалізоване комунальне підприємство ритуальних та похоронних послуг забезпечує одноразове прибирання місця поховання після проведення ритуалу поховання.”
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України “Про поховання та похоронну справу” ритуальні служби - спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, передбаченим пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону.
Рішенням виконавчого комітету Міськради від 13.11.2009 № 269 «Про встановлення тарифів на ритуальні послуги КП «Ритуал»та втрату чинності рішення виконавчого комітету від 08.10.2009 № 234/1 «Про встановлення тарифів на ритуальні послуги для населення» комунальному підприємству «Ритуал»надано статус ритуальної служби міста Мелітополя. Рішенням Міськради від 04.03.2010 № 12 «Про зміну найменування комунального підприємства «Ритуал»Мелітопольської міської ради Запорізької області та затвердження статуту підприємства у новій редакції»зазначене підприємство перейменовано у комунальне підприємство «Ритуальна служба «Ритуал»Мелітопольської міської ради Запорізької області.
Порядком функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя”, а саме абзацом 3 п.п. 4.1. Мелітопольською міською радою Запорізької області надала КП “Ритуальній службі “Ритуал” перевагу, яка ставить його у привілейоване становище серед суб’єктів господарювання на ринку ритуальних послуг м. Мелітополя, яке полягає у забезпеченні вказаним підприємством одноразового прибирання місця поховання після проведення ритуалу поховання.
Рішенням Мелітопольської міської ради Запорізької області від 29.10.2010 р. №5/1 “Про внесення змін та доповнень до Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя, затвердженого рішенням 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання від 30.11.2009 р. №8” зміни в абзац 3 п.п. 4.1. “Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя” не вносились.
Судом з’ясовано, що до послуги з копання могили входить комплекс дій, одна з яких це - одноразове прибирання території біля могили.
Таким чином, абзацом 3 п.п. 4.1. “Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м.Мелітополя”, в якому вказано, що “ритуальна служба, спеціалізоване комунальне підприємство ритуальних та похоронних послуг забезпечує одноразове прибирання місця поховання після проведення ритуалу поховання”, передбачається виключне право комунального підприємства «Ритуальна служба «Ритуал»надавати вказану послугу, яка входить до складу мінімального переліку послуг і є складовою послуги з копання могил, яка має надаватися на конкурентних засадах, і включає в себе: викопування могили ручним або механізованим способом; опускання труни з тілом померлого в могилу; закопування могили; формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили.
Вказане свідчить про невідповідність абзацу 3 п.п. 4.1. «Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя», затвердженого рішенням №8 від 30.11.2009 р. 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання наведеним вище вимогам законодавства, а тому вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, відносяться на сторони, пропорційно задоволених вимог,
Керуючись ст. ст. 44 –49, 82 –85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсним абзац 3 п.п. 4.1. «Порядку функціонування та утримання кладовищ №1-2 та інших м. Мелітополя», затвердженого рішенням №8 від 30.11.2009 р. 42 сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області V скликання
3. Стягнути з Мелітопольської міської ради Запорізької області (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Карла Маркса, буд. 5, ЄДРПОУ 25716722; р/р невідомі) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677145, рахунок №31119095700007; код бюджетної класифікації 22090200; символ звітності банку –095) 42 (сорок дві) грн. 50 коп. державного мита. Видати наказ.
4. Стягнути з Мелітопольської міської ради Запорізької області (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Карла Маркса, буд. 5, ЄДРПОУ 25716722; р/р невідомі) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, рахунок №31218264700007, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку –264) 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
5. В іншій частині позову відмовити.
Суддя К.В. Проскуряков
Рішення господарського суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання.
Рішення оформлено і підписано згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 09.03.2011р.