Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.01.11 Справа № 4/89/10
Суддя
За позовом Токмацького міжрайонного прокурора, (71701, м. Токмак Запорізької області, вул. Шевченко, 50) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, – Державної екологічної інспекції в Запорізькій області, (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 Років Радянської України, 72-А)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Токмацький завод будівельних матеріалів”, (71752, с. Фабричне Токмацького району Запорізької області, вул. Степова, 1)
про стягнення 16 082,00 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства
Суддя Зінченко Н.Г.
За участю представників:
Від прокуратури –Тронь Г.М., посвідчення №84 від 30.04.2010р.;
Від позивача – Бондаренко В.І., довіренність № 11/03 від 11.01.2010р.;
Від відповідач –не з'явився.
16.11.2010 р. до господарського суду Запорізької області звернувся Токмацький міжрайонний прокурор, м. Токмак Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, – Державної екологічної інспекції в Запорізькій області, м. Запоріжжя з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “Токмацький завод будівельних матеріалів”, с. Фабричне Токмацького району Запорізької області про стягнення 16 082,00 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 16.11.2010р. порушено провадження у справі № 4/89/10, судове засідання призначено на 14.12.2010 р. Ухвалою від 14.12.2010 р., на підставі ст., ст 69, 77 ГПК України, розгляд справи відкладався до 24.01.2011р.
В судовому засіданні 24.01.2010 р. справу розглянуто, прийнято та оголошено на підставі ст. 85 ГПК України вступну та резолютивну частини рішення.
За клопотанням представників, присутніх у судовому засіданні 24.01.2011р., розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Заявлені прокурором вимоги ґрунтуються на положеннях ст., ст. 44, 48, 49, 110, 111 Водного кодексу України, ст., ст. 47, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” і полягають в тому, що 16.09.2010 р. Токмацькою міжрайонною прокуратурою та уповноваженою особою Державної екологічної інспекції в Запорізькій області був виявлений факт порушення водного законодавства ТОВ “Токмацький завод будівельних матеріалів”, який був зафіксований протоколом від 16.09.2010 р. Так під час перевірки було з’ясовано, що за період з 01.01.2010 р. по 30.06.2010 р. ТОВ “Токмацький завод будівельних матеріалів” без дозволу на спеціальне водокористування було здійснено забір води, що є порушенням вимог п. 9 ст. 44 та ст. 49 Водного кодексу України. За вказаний період було забрано 1100 м.куб. води, що підтверджується довідкою ТОВ “Токмацький завод будівельних матеріалів”. Відповідно до Методики розрахунку розміру відшкодування шкоди, заподіяної державі, внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів розрахований розмір шкоди, заподіяної державі відповідачем внаслідок порушення водного законодавства, який становить 16082,00 грн. Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 44 та ст. 49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Згідно зі ст. 48 Водного кодексу України під спеціальним водокористуванням розуміється забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб. Статтею 110 Водного кодексу України передбачена відповідальність за порушення водного законодавства та встановлено, що відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотримання умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування. У відповідності до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Статтею 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення. З урахуванням викладеного позивач просить суд позов задовольнити та стягнути з відповідача 16 082,00 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Представник відповідача в жодне судове засідання не з'явився, про поважність причин неявки суд не попереджав.
Ухвала господарського суду Запорізької області про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи № 4/89/10, направлялася за належною юридичною адресою Товариства з обмеженою відповідальністю “Токмацький завод будівельних матеріалів”.
У відповідності до ст. 22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і
охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного
та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.
З урахуванням викладеного, суд вирішив за доцільне розглянути справу по суті в порядку ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами за відсутністю представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд –
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 р. за № 120/13387, та ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” Державна екологічна інспекція в Запорізькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, який здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання та охорону природних ресурсів; за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища; за додержанням умов виданих дозволів, лімітів, квот на спеціальне природокористування. Для виконання покладених чинним законодавством завдань Державній екологічній інспекції в Запорізькій області надано право подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Як встановлено з матеріалів справи, 16.09.2010 р. Токмацькою міжрайонною прокуратурою та державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харченко Р.С. було виявлено порушення водного законодавства, яке полягає в тому, що ТОВ “Токмацький завод будівельних матеріалів” здійснювався забір води з підземного водоносного горизонту без отримання дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням вимог п. 9 ст. 44 та ст. 49 Водного кодексу України.
Виявлене порушення було зафіксоване актом перевірки від 16.09.2010р. та протоколом №005270 по факту порушення водного законодавства від 16.09.2010 р.
Як зазначено в акті перевірки від 16.09.2010р. та протоколі від 16.09.2010 р. в період відсутності дозволу на спеціальне водокористування за період з 01.01.2010 р. по 30.06.2010 р. відповідачем було забрано 1100 м.куб. води з артсвердловини, що розташована на теріторії підприємства.
Акт перевірки від 16.09.2010р. та протокол по факту порушення водного законодавства від 16.09.2010 р. був підписаний директором ТОВ “Токмацький завод будівельних матеріалів” Напха К.Г.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 16.09.2010р. було встановлено, що ТОВ “Токмацький завод будівельних матеріалів” здійснювало забір води з артсвердловини, що розташована на теріторії підприємства без спеціального дозволу.
27.10.2010р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Токмацький завод будівельних матеріалів” надав відповідь в якій зазначалося, що оплата відшкодувань в сумі 16 082,00 грн. буде проведена підприємством по мірі надходження коштів на розрахунковий рахунок ТОВ “Токмацький завод будівельних матеріалів”.
Відповідно до ст. 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
При цьому, статтею другою цього ж Кодексу визначено, що учасниками цивільних відносин, крім фізичних та юридичних осіб, є, зокрема, держава Україна.
Підставою виникнення цивільних прав та обов’язків, у тому числі щодо відшкодування кредиторові або іншій особі збитків (шкоди), є зобов’язання, які виникають з угод або в наслідок заподіяння шкоди, що передбачено ст. 11 ЦК України.
Згідно з приписами ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків(шкоди).
Статтею 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
При цьому, відповідно до частини 2 цієї статті збитками є втрати, яких особа зазнала у зв’язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); та доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
З аналізу наведених норм законодавства слідує, що вимога про відшкодування збитків може пред’являтися виключно у разі, якщо збитки є результатом порушення права і виключно до особи, яка це право порушила.
Виходячи з загальних принципів цивільного права головною умовою відшкодування збитків (шкоди) є цивільне правопорушення, яке вчинив учасник цивільних відносин.
Притягнення до цивільної відповідальності можливо лише при наявності передбачених законом умов. Сукупність таких умов утворює склад правопорушення, який є підставою правої відповідальності. Склад правопорушення, визначений законом для настання відповідальності у вигляді відшкодування збитків (шкоди), утворюють наступні елементи: суб’єкт, тобто особа, протиправною поведінкою якої завдано шкоди, об’єкт –правовідношення по зобов’язаннях, об’єктивна сторона, яку становлять протиправна поведінка особи-завдача шкоди, настання шкоди (збитків) та причинний зв’язок між протиправною поведінкою особи-завдача шкоди та збитками, суб’єктивна сторона, яку становить вина боржника.
Відсутність хоча б одного з вказаних елементів, утворюючих правопорушення, звільняє особу від відповідальності, оскільки в такому випадку поведінка особи не може бути кваліфікована як правопорушення.
В постанові Пленуму Верховного суду України № 6 від 27.03.1992 р. “Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди” (з наступними змінами та доповненнями) та в роз’ясненнях президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/215 від 01.04.1994 р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з відшкодуванням шкоди” (з наступними змінами та доповненнями) зазначається, що шкода підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв’язок та є вини зазначеної особи.
При цьому, виходячи із загальних правових норм, протиправність (неправомірність) поведінки означає порушення чужого суб’єктивного права. Під шкодою розуміється матеріальна шкода, яка виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому матеріального права та (або) зменшення нематеріального блага. Причинний зв’язок між протиправною поведінкою та шкодою виражається в тому, що шкода повинна бути об’єктивним наслідком поведінки завдачем шкоди.
З огляду на викладене можливо зробити висновок, що зобов’язання відшкодування завданої шкоди (збитків) є наслідком неправомірної поведінки особи, яка порушує законні цивільні права іншої особи, тобто деліктна відповідальність настає лише за винне завдання шкоди.
Розмір шкоди, заявленої до стягнення (16 082,00 грн.), підтверджується доданим розрахунком, які здійснено відповідно до приписів Методики розрахунку розміру відшкодування шкоди, завданої державі, внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року №389.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 44 та ст. 49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Згідно зі ст. 48 Водного кодексу України під спеціальним водокористуванням розуміється забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Статтею 110 Водного кодексу України передбачена відповідальність за порушення водного законодавства. Порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Відповідно до ст.111 Водного кодексу України Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Статтею 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.
На підставі викладеного суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про стягнення з відповідача 16 082 грн. 00 коп. шкоди, завданої державі внаслідок порушення водного законодавства.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати присуджуються до стягнення з відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.
Керуючись ст., ст. 44, 49, 68, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Токмацький завод будівельних матеріалів”, (71752, с. Фабричне Токмацького району Запорізької області, вул. Степова, 1, ЄДРПОУ 35037762) на користь Держави (одержувач: місцевий бюджет Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області р/р 33112331700313, банк одержувач ГУ ДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676874, код платежу 24062100) Стягувач: Державна екологічна інспекція в Запорізькій області (69035, м.Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 72-А, ЄДРПОУ 34975515) 16082 (шістнадцять тисяч вісімдесят дві) грн. 00 коп. шкоди. Видати наказ.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Токмацький завод будівельних матеріалів”, (71752, с. Фабричне Токмацького району Запорізької області, вул. Степова, 1, ЄДРПОУ 35037762) на користь державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача: Головне управління державного казначейства України у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 34677145; рахунок № 31119095700007; код бюджетної класифікації 22090200; символ звітності банку –095) 160 (сто шістдесят) грн. 82 коп. державного мита. Видати наказ.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Токмацький завод будівельних матеріалів”, (71752, с. Фабричне Токмацького району Запорізької області, вул. Степова, 1, ЄДРПОУ 35037762) на користь державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача: Головне управління державного казначейства України у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 34677145; рахунок № 31218264700007; код бюджетної класифікації 22050003; символ звітності банку –264) 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Суддя Н.Г.Зінченко
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення. Якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 84, 85 ГПК України “31” січня 2011 р.