ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-5633/10/1770
31 січня 2011 року 17 год. 10 хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Сторожука І.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Мартинюк Ольга Олексіївна,
відповідача: ОСОБА_2, представник ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Рівненського міського центру зайнятості
доОСОБА_2
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 4187,62 грн. - виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття та вартості наданих соціальних послуг. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала. Пояснила суду, що відповідач, як безробітна з 10 квітня 2009 року по 25 січня 2010 року отримувала допомогу по безробіттю. Також, в період з 11.06. по 30.06. 2009 року та з 01.07. по 31.07. 2010 року ОСОБА_2 перебувала на оплачуваних громадських роботах в Дошкільному навчальному закладі яслах-садку компенсуючого типу № 40 у зв'язку з чим Рівненським міським центром зайнятості було надано відповідачу соціальні послуги на суму 1413,44 грн. Перебуваючи на обліку як безробітна та отримуючи допомогу по безробіттю і соціальні послуги, відповідач, була зареєстрована як фізична особа - підприємець та не припинила підприємницької діяльності. Відповідно до пп. "б" ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", відповідач, в період з 10.04. 2009 року по 25.01. 2010 року не могла бути визнана безробітною та отримувати допомогу по безробіттю і соціальні послуги. Вважає, що відповідач умисно не виконала та зловживала покладеними на неї обов'язками, що передбачені ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Просить стягнути з відповідача отриману нею в період з 10.04. 2009 року по 25.01. 2010 р. суму матеріального забезпечення на випадок безробіття та вартість соціальних послуг в розмірі 4187,62 грн.
Відповідач та представник відповідача в судовому засіданні позов не визнали та пояснили суду, що з позивачем не доведено умислу відповідача на незаконне отримання статусу безробітної та пов'язаних з цим державних допомог та компенсацій. Вважають, що виплата допомоги по безробіттю та оплата громадських робіт за участю відповідача були здійснені Рівненським міським центром зайнятості помилково по причині недбалості інспектора, яка перевіривши інформацію помилково зареєструвала ОСОБА_2 безробітною. Також, звернули увагу суду на те, що позивачем не наведено жодної статті закону, яка була порушена відповідачем при поданні документів до Рівненського міського центру зайнятості. Інформації не приховувала, документів не підроблювала, будь-яких інших умисних дій не вчиняла. Жодним чином на прийняття рішення про надання відповідачу статусу безробітної не впливала і вплинути не могла. Крім того зазначали, що частина суми, заявленої позивачем до стягнення, є фактично компенсацією витрат на оплату праці відповідача в період з 11.06. по 31.07. 2009 року. Разом з тим, відповідач свою роботу виконувала сумлінно, будь-яких претензій з боку роботодавця не було. Просили в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю.
Судом встановлено, що згідно заяви відповідача від 10 квітня 2009 року, в якій було зазначено, що позивач не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсію не отримує, ОСОБА_2 було надано статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю (а.с. 6, 7).
За час перебування відповідача на обліку як безробітної, а саме: з 10 квітня 2009 року по 25.01. 2010 року, ОСОБА_2 було виплачено допомогу по безробіттю в сумі 2774,18 грн. (а.с. 9).
З договору центру зайнятості з Дошкільним навчальним закладом ясла-садок компенсуючого типу № 40 про організацію оплачуваних громадських робіт № 481 від 25.02. 2009 року та корінців направлення на громадські роботи від 09.06. та 01.07. 2009 року (а.с. 12-14, 17, 18) вбачається, що ОСОБА_2 в Дошкільному навчальному закладі ясла-садок компенсуючого типу № 40 виконувала громадські роботи на посаді громадській робітник першого розряду з 11.06. 2009 року по 30.06. 2009 року та з 01.07. 2009 року по 31.07. 2009 року, за що їй було виплачено 1413,44 грн. (а.с. 10, 19, 20). Зазначені обставини також не заперечуються сторонами у справі.
Порядком розрахунків між Сторонами у разі організації оплачуваних громадських робіт за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що є додатком до договору центру зайнятості з Дошкільним навчальним закладом ясла-садок компенсуючого типу № 40 про організацію оплачуваних громадських робіт № 481 від 25.02. 2009 року, передбачено, що Рівненський міський центр зайнятості з метою виконання умов вищезазначеного договору здійснює фінансування організації оплачуваних громадських робіт на суму 24720 грн., у тому числі за статтями:
- основна та додаткова заробітна плата 18150 грн.
- сплата сум страхових внесків (збору) 6570 грн. (а.с. 14).
В рамках виконання умов вищезазначеного договору позивачем на підставі клопотань Дошкільного навчального закладу ясла-садок компенсуючого типу № 40 від 02.07. 2009 року та 31.07. 2009 відповідно до платіжних доручень № 2793 від 23.07. 2009 року та № 3187 від 18.08. 2009 року було профінансовано організацію оплачуваних громадських робіт для безробітних за червень-липень 2009 року на загальну суму 7352,93 грн. (а.с. 15, 16, 21, 22).
Оскільки відповідно до відомостей нарахування заробітної плати безробітним з МЦЗ, які були направлені на оплачувані громадські роботи згідно договору № 481 від 25.02. 2009 року безробітна ОСОБА_2 виконувала оплачувані громадські роботи протягом червня-липня 2009 року у Дошкільному навчальному закладі ясла-садок компенсуючого типу № 40, то їй було надано позивачем соціальні послуги у формі фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних на загальну суму 1413,44 грн. (а.с. 19, 20) Дані обставини представником відповідача та відповідачем також не заперечувалися.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців НОМЕР_2 ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа - підприємець з 28.04. 2005 року (а.с. 8).
У ході проведеного розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” щодо ОСОБА_2 Рівненським міським центром зайнятості було складено Акт розслідування страхового випадку № 77 від 04.11. 2010 року та прийнято наказ про повернення коштів № 35 від 01.11. 2010 року (а.с.50, 51).
04.11. 2010 року рекомендованим листом № 09-5816 від 02.11. 2010 року Рівненським міським центром зайнятості було повідомлено відповідача про необхідність протягом 10 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (а.с. 24, 25).
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2. ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 1 ст. 7 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” одним із видів забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Згідно з пунктом 2 ст. 7 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” одним із видів соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Механізм розслідування страхових випадків визначено Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02. 2009 року № 60/62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03. 2009 року № 232/16248 (далі - Порядок).
Пунктом 2 даного Порядку передбачено, що розслідування здійснюється шляхом перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Відповідно до абзацу 5 пункту 3 Порядку перевірка проводиться у разі, коли: під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з пунктом 7 Порядку Рішення про повернення коштів особою оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Як зазначалося вище, належність безробітної особи до категорії зайнятих є підставою для зняття такої особи з обліку як безробітної в установленому законодавством порядку та повернення нею суми незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до пп. "б" ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідач, в період з 10.04. 2009 року по 25.01. 2010 року не могла бути визнана безробітною та отримувати допомогу по безробіттю і соціальні послуги.
Таким чином, відповідач, не повідомивши про реєстрацію її як фізичної особи - підприємця та вказавши на відсутність даної обставини у заяві від 10.04. 2009 року, не виконала покладені на неї обов'язки, що передбачені п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", що є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Крім того, твердження представника відповідача про помилковість виплати допомоги по безробіттю та оплати громадських робіт за участю відповідача, здійснені Рівненським міським центром зайнятості по причині недбалості інспектора, яка перевіривши інформацію зареєструвала ОСОБА_2 безробітною, не приймаються судом, оскільки відповідно до вищезазначеної норми обов'язок щодо своєчасного подання відомостей про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг покладено на застрахованих осіб, тобто на відповідача.
Пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11. 2000 року передбачено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, у ході судового засідання позивач довів суду обґрунтованість позовних вимог, а відповідач не підтвердив правомірність своїх дій.
За наведених обставин позовні вимоги Рівненського міського центру зайнятості про повернення суми незаконно отриманого матеріального забезпечення та соціальних послуг у розмірі 4187,62 грн. є доведеними, а тому позов слід задовольнити повністю.
В силу ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачемфізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (33000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Рівненського міського центру зайнятості (33013, вул. Кавказька, 4, м. Рівне, код ЄДРПОУ 21084805) отримані незаконно кошти в розмірі 4187 (чотири тисячі сто вісімдесят сім) грн. 62 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зозуля Д. П.
Постанова складена в повному обсязі 03.02.11р.