Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2011 р. справа № 2а/0570/2618/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15.15
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретаріГончар О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за поданням Красноармійської обєднаної Державної податкової інспекції
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Буденергопостачання ДС»
про стягнення заборгованості в сумі 1635560,80 гривень
за участю:
від заявника: Удод М.І. (за дов. № 1 від 05.01.2011 року)
від відповідача: не зявився
Красноармійська обєднана Державна податкова інспекція звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю «Буденергопостачання ДС» про стягнення коштів за податковим боргом у розмірі 1635560,80 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог заявник зазначав, що станом на 26 січня 2011 року за Товариством з обмеженою відповідальністю «Буденергопостачання ДС» через несплату останнім узгоджених податкових зобовязань обліковується податковий борг в сумі 1635 56,80 гривень, з яких з податку на прибуток 1095490,80 гривень (за основним платежем 875364,80 гривень, штрафні санкції 220126,00 гривень), з податку на додану вартість 540070,00 гривень (за основним платежем 382662,00 гривень, штрафні санкції 157408,00 гривень).
Посилаючись на порушення відповідачем вимог п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, яким на платників податків покладений обовязок щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, приписи п. 57.1 ст. 57, п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20, п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, заявник просив суд стягнути кошти з рахунків відповідача в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 1635560,80 гривень.
В судовому засіданні представник податкової інспекції в повному обсязі підтримав заявлені в поданні вимоги.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, повноважного представника до судового засідання не направив, причини неявки суду не повідомив.
З урахуванням зазначеного суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника заявника, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Буденергопостачання ДС» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 31949461, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копія якого наявна в матеріалах справи. Відповідно до довідки № 329 від 18.11.2008 року, копія якої міститься в матеріалах справи, як платник податків відповідач зареєстрований та обліковується в Красноармійській обєднаній Державній податковій інспекції (заявник у справі) з 17 березня 2005 року.
Станом на 04 січня 2011 року за відповідачем обліковувалася заборгованість зі сплати податку на прибуток у сумі 1095490,80 гривень, з яких за основним платежем 875364,80 гривень, штрафні санкції 220126,00 гривень, що також підтверджується даними зворотного боку облікової картки платника податку на прибуток, яка міститься в матеріалах справи.
Станом на 04 січня 2011 року за відповідачем обліковувалася заборгованість зі сплати податку на додану вартість у сумі 540070,00 гривень (за основним платежем 382662,00 гривень, штрафні санкції 157408,00 гривень, що також підтверджується даними зворотного боку облікової картки платника податку на прибуток, яка міститься в матеріалах справи.
Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Тобто, заявник є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків суми самостійно визначеного зобовязання з плати податку на прибуток, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно п.п. 16.1.4. п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 14.1.175. п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу в відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01 січня 2011 року та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Пунктом 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначені строки погашення податкового зобов'язання. Відповідно до підпункту 5.3.1. платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 зазначеного Закону визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Згідно частини 3 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Щодо узгодження відповідачем податкових зобовязань з податку на прибуток.
Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування", яким визначені принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників, передбачено сплату податку на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України та підрозділу 4 Перехідних положень Кодексу розділ III цього Кодексу, яким визначені платники податку на прибуток, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету, набирає чинності з 1 квітня 2011 року.
Отже, протягом I кварталу 2011 року продовжуватимуть діяти норми Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Із врахуванням наведеного, судом при вирішенні справи по суті застосовуються норми Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до пункту 11.1. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року.
Порядок нарахування та строки сплати податку визначені статтею 16 зазначеного Закону.
Пунктом 16.1. визначено, що платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.
Відповідно до пункту 16.4. статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
09 листопада 2010 року відповідачем до Красноармійської обєднаної Державної податкової інспекції було подано декларацію з податку на прибуток за звітний податковий період 3 квартал 2010 року, яким було визначено суму податку на прибуток підприємства за звітний податковий період 3 квартал 2010 року у розмірі 6681,00 гривень.
19 лютого 2010 року Красноармійською обєднаною Державною податковою інспекцією прийняте податкове повідомлення рішення № 0000092340/0, яким відповідачу було визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 709401,00 гривень (за основним платежем 552677,00 гривень, штрафні санкції 156724,00 гривень). Зазначене податкове повідомлення рішення було оскаржене відповідачем у судовому порядку. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15.07.2010 року, залишеного без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.10.2010 року, податкове повідомлення рішення № 0000092340/0 від 19.02.2011 року скасовано в частині стягнення податку на прибуток у розмірі 292,00 гривень та в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 117,00 гривень.
06 жовтня 2010 року Красноармійською обєднаною Державною податковою інспекцією прийняте податкове повідомлення рішення № 0000482342/0, яким відповідачу було визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 150089,00 гривень (за основним платежем 125 074,00 гривень, штрафні санкції 25 015,00 гривень). Зазначене податкове повідомлення рішення отримане відповідачем 06 жовтня 2010 року, що підтверджується корінцем податкового повідомлення рішення, копія якого наявна в матеріалах справи.
06 жовтня 2010 року Красноармійською обєднаною Державною податковою інспекцією прийняте податкове повідомлення рішення № 0000472342/0, яким відповідачу було визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 103 764,00гривень (за основним платежем 86 470,00 гривень, штрафні санкції 17 294,00 гривень). Зазначене податкове повідомлення рішення отримане відповідачем 06 жовтня 2010 року, що підтверджується корінцем податкового повідомлення рішення, копія якого наявна в матеріалах справи.
10 листопада 2010 року Красноармійською обєднаною Державною податковою інспекцією прийняте податкове повідомлення рішення № 0000552340/0, яким відповідачу було визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 126 559,00гривень (за основним платежем 105 466,00 гривень, штрафні санкції 21 093,00 гривень). Зазначене податкове повідомлення рішення отримане відповідачем 10 листопада 2010 року, що підтверджується корінцем податкового повідомлення рішення, копія якого наявна в матеріалах справи.
Станом на 22 лютого 2011 року з урахуванням переплати у розмірі 1003,20 гривень (на період виникнення податкового боргу) за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати податку на прибуток у сумі 1095490,80 гривень, з яких за основним платежем 875364,80 гривень, штрафні санкції 220126,00 гривень, що також підтверджується даними зворотного боку облікової картки платника податку на прибуток, яка міститься в матеріалах справи.
Щодо узгодження відповідачем податкових зобовязань податку на додану вартість.
Платники податку, об'єкти та база оподаткування, ставки податку, порядок обчислення, порядок подання податкової звітності та сплати податку на додану вартість визначений розділом V Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 202.1. Податкового кодексу звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал.
Відповідно до вимог статті 203 Кодексу податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
22 листопада 2010 року відповідачем до Красноармійської обєднаної Державної податкової інспекції була подана податкова декларація з податку на додану вартість за звітний податковий період жовтень 2010 року, яким було визначено суму податку за жовтень 2010 року у розмірі 14178,00 гривень.
18 грудня 2010 року відповідачем до Красноармійської обєднаної Державної податкової інспекції була подана податкова декларація з податку на додану вартість за звітний податковий період листопад 2010 року, яким було визначено суму податку за листопад 2010 року у розмірі 13 222,00 гривень.
06 жовтня 2010 року Красноармійською обєднаною Державною податковою інспекцією прийняте податкове повідомлення рішення № 0000492340/0, яким відповідачу було визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 140 083,00гривень (за основним платежем 100 059,00 гривень, штрафні санкції 40 024,00 гривень). Зазначене податкове повідомлення рішення отримане відповідачем 06 жовтня 2010 року, що підтверджується корінцем податкового повідомлення рішення, копія якого наявна в матеріалах справи.
06 жовтня 2010 року Красноармійською обєднаною Державною податковою інспекцією прийняте податкове повідомлення рішення № 0000462340/0, яким відповідачу було визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 103 764,00 гривень (за основним платежем 69 176,00 гривень, штрафні санкції 34 588,00 гривень). Зазначене податкове повідомлення рішення отримане відповідачем 06 жовтня 2010 року, що підтверджується корінцем податкового повідомлення рішення, копія якого наявна в матеріалах справи.
10 листопада 2010 року Красноармійською обєднаною Державною податковою інспекцією прийняте податкове повідомлення рішення № 0000532340/0, яким відповідачу було визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 142 132,00гривень (за основним платежем 101 523,00 гривень, штрафні санкції 40 609,00 гривень). Зазначене податкове повідомлення рішення отримане відповідачем 10 листопада 2010 року, що підтверджується корінцем податкового повідомлення рішення, копія якого наявна в матеріалах справи.
10 листопада 2010 року Красноармійською обєднаною Державною податковою інспекцією прийняте податкове повідомлення рішення № 0000542340/0, яким відповідачу було визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 126 560,00гривень (за основним платежем 84 373,00 гривень, штрафні санкції 42 187,00 гривень). Зазначене податкове повідомлення рішення отримане відповідачем 10 листопада 2010 року, що підтверджується корінцем податкового повідомлення рішення, копія якого наявна в матеріалах справи.
Станом на 22 лютого 2011 року з урахуванням переплати у розмірі 233,00 гривень (на період виникнення податкового боргу) за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати податку на додану вартість у сумі 540070,00 гривень, з яких за основним платежем 382662,00 гривень, штрафні санкції 157 408,00 гривень, що також підтверджується даними зворотного боку облікової картки платника податку на прибуток, яка міститься в матеріалах справи.
Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено наявність заборгованості за відповідачем узгоджених податкових зобовязань в сумі 1635 56,80 гривень, з яких з податку на прибуток 1095490,80 гривень (за основним платежем 875364,80 гривень, штрафні санкції 220126,00 гривень), з податку на додану вартість 540070,00 гривень (за основним платежем 382662,00 гривень, штрафні санкції 157408,00 гривень). Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів зворотного боку облікової картки платника податків, відповідачем не було здійснено самостійного погашення визначеної суми податкових зобовязань, внаслідок чого, станом на 22 лютого 2011 року, за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 1635 56,80 гривень.
Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Відповідно до підпункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
21 жовтня 2010 року заявником було прийнято першу податкову вимогу № 1/43, 03 грудня 2010 року заявник прийняв другу податкову вимогу № 2/56. Зазначені вимоги були вручені відповідачу 29 жовтня 2010 року та 11 грудня 2010 року відповідно, що підтверджується корінцями податкових вимог, копії яких наявні в матеріалах справи.
Відповідно до підпункту 20.1.18. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини
Пунктом 95.3. передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що вжиті податковим органом заходи направлені на погашення податкового боргу відповідача не призвели до погашення суми податкового боргу.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи заявника є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Податкового кодексу України, Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування», Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 3 липня 2001 року та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Вимоги подання Красноармійської обєднаної Державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Буденергопостачання ДС» про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках, обслуговуючих зазначеного платника у розмірі 1635560,80 гривень задовольнити.
Стягнути кошти з Товариства з обмеженою відповідальністю «Буденергопостачання ДС» (код ЄДРПОУ 31949461, адреса: 85340, Донецька область, Красноармійський район, смт. Новоекономічне, вул. Чкалова, 2а) в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом у розмірі 1635560,80 гривень (один мільйон шістсот тридцять пять тисяч пятсот шістдесят гривень 80 копійок) з рахунків у банках, обслуговуючого зазначеного платника податків.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 лютого 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Михайлик А.С.