Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2011 р. справа № 2а/0570/2436/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретаріМичак О.С.,
з участю представника позивача Чорман О.М.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Тельманівському районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів,
в с т а н о в и в :
У лютому 2011 року Державна податкова інспекція у Тельманівському районі Донецької області звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що податковим органом проведено перевірку дотримання відповідачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт від 28 вересня 2010 року № 0096/05/43/23/НОМЕР_1.
04 жовтня 2010 року прийняті рішення про застосування фінансових санкцій на загальну суму 3550,50 грн., яка відповідачем сплачена не була.
Просила стягнути їх з відповідача фінансові санкції в розмірі 3550,50 грн.
Представник позивача в судовому засіданні на задоволенні позову наполягав.
Відповідач в судовому засіданні з позовом погодився, проти його задоволення не заперечував.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Тельманівському районі Донецької області.
Податковим органом проведено планову перевірку дотримання відповідачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт 28 вересня 2010 року № 0096/05/43/23/НОМЕР_1, в якому відображено порушення відповідачем вимог п.п. 1,2,9,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, не проведення розрахункової операції через РРО, не роздрукування відповідного розрахункового документу на загальну суму покупки 19 грн.,невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначених у денному звіті реєстратора розрахункових операцій (сума розбіжності 53,35 грн.), невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку.
На підставі акту за вказані порушення до підприємця застосована фінансова санкція в сумі 1381,75 грн. (рішення про застосування фінансових санкцій від 04 жовтня 2010 року № 0001652300).
Також, в ході перевірки встановлено порушення п. 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15 грудня 2004 року № 637, а саме не оприбуткування готівкових коштів сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій.
На підставі акту за вказане порушення до підприємця застосована фінансова санкція в сумі 168,75 грн. (рішення про застосування фінансових санкцій від 04 жовтня 2010 року № 0001662300).
Крім того, перевіркою встановлено порушення п. 1 Постанови КМУ від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптових відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», а саме роздрібна торгівля вином та горілкою за цінами нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін, встановлених державою.
На підставі акту за вказане порушення до підприємця застосована фінансова санкція в сумі 2 000 грн. (рішення про застосування фінансових санкцій від 04 жовтня 2010 року № 0001672300).
Суми фінансових санкцій сплачені не були.
Рішення позивача не оскаржувались відповідачем в адміністративному та судовому порядку.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Оскільки спірні правовідносини виникли між позивачем та відповідачем до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України», суд застосовує редакцію Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яка була чинною на момент проведення перевірки.
Відповідно до вимог пп. 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Оскільки в ході перевірки встановлено не оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій, позивачем за порушення вимог законодавства до відповідача правомірно застосовані фінансові санкції в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства, а саме в розмірі 168,75 грн.
Відповідно до приписів п. 1, 2, 9 та 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Оскільки в ході перевірки встановлено не проведення розрахункової операції через РРО, не роздрукування відповідного розрахункового документу на загальну суму покупки 19 грн.; невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначених у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, сума розбіжності становила 53,35 грн.; невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку, позивачем за порушення вимог законодавства до відповідача правомірно застосовані фінансові санкції в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства, а саме в розмірі 1381,75 грн.
Відповідно до п. 1 Постанови КМУ від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва»,установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва згідно з додатком.
Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового,коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.
Оскільки в ході перевірки встановлено здійснення роздрібної торгівлі вином та горілкою за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін, встановлених державою, позивачем за порушення вимог законодавства до відповідача правомірно застосовані фінансові санкції в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства, а саме в розмірі 2 000 грн.
Пунктом 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи суми фінансових санкцій сплачені не були, тому вони підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов Державної податкової інспекції у Тельманівському районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з рахунків платника податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України фінансові санкції:
за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в сумі 1550 (одна тисяча пятсот пятдесят) грн. 50 (пятдесят) коп. на рахунок № 31113104700371, отримувач УДК у Донецькій області, банк УДК у Донецькій області, МФО 834016, код 34687279;
за порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового,коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в сумі 2000 (дві тисячі) грн. на рахунок № 31111106700371, отримувач УДК у Донецькій області, банк УДК у Донецькій області, МФО 834016, код 34687279.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Галатіна О.О.