УКРАЇНА
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 грудня 2010 року місто Київ № 2а-4493/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Музиченко А.В., при секретарі судового засідання Коваленко О.О., за участю представників
позивача: - Заічко О.Ю., Грицаєнко О.П. відповідача: - Ядвіжиної Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Акціонерного товариства «Українська пожежно-страхова компанія» до Фастівської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області, про визнання нечинним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Акціонерне товариство «Українська пожежно-страхова компанія», звернувся до суду з адміністративним позовом до Фастівської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області, про визнання нечинним та скасування рішення.
Позивач вважає рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій незаконним і просить суд його скасувати, оскільки, результати перевірки підприємницької діяльності позивача оформлено з порушеннями законодавства, висновки, покладені в основу прийнятого рішення, ґрунтуються на помилковому тлумаченні законодавства і є безпідставними.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав. Його представник у судовому засіданні проти позову заперечував, наполягав на тому, що податковим органом встановлено факт порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій, перевірку проведено та її результати оформлено без порушень вимог закону належним чином, а прийняте податковим органом рішення про застосування штрафних (фінансових) є правомірним.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Акціонерне товариство «Українська пожежно-страхова компанія» зареєстроване Виконавчим комітетом Фастівської міської ради Київської області 22 червня 2010 року, як юридична особа, місцезнаходження: 08500, Київська область, місто Фастів, площа Перемоги, будинок 1, ідентифікаційний номер: 20602681.
З 16 вересня 2009 року по 27 жовтня 2009 року працівниками Державної податкової адміністрації України та Фастівської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області на підставі направлень Фастівської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області від 16 вересня 2009 року № 295 та від 14 жовтня 2009 року № 359 було проведено виїзну планову перевірку Акціонерного товариства «Українська пожежно-страхова компанія» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 жовтня 2007 року по 30 червня 2009 року.
За результатами перевірки Фастівською обєднаною державною податковою інспекцією в Київській області складено Акт від 3 листопада 2009 року № 510/19/2200-20602681, у якому узагальнено результати перевірок іншими органами державної податкової служби структурних підрозділів Акціонерного товариства «Українська пожежно-страхова компанія».
На підставі Акту від 3 листопада 2009 року № 510/19/2200-20602681 податковим органом винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 листопада 2009 року № 0000092200.
Позивач, не погодившись з вищезазначеним рішенням, звернувся до Державної податкової адміністрації в Київській області зі скаргою № 4686 від 26 листопада 2009 року на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 листопада 2009 року № 0000092200, винесене Фастівською обєднаною державною податковою інспекцією в Київській області.
За результатами розгляду скарги № 4686 від 26 листопада 2009 року, Державною податковою адміністрацією в Київській області винесено рішення від 23 грудня 2009 року № 2767/10/25-017/362-1323, яким скасовано рішення Фастівською обєднаною державною податковою інспекцією в Київській області від 17 листопада 2009 року № 0000092200 про застосування штрафних (фінансових) санкцій та зобовязано Фастівську обєднану державну податкову інспекцію в Київській області за актами перевірки окремих підрозділів Акціонерного товариства «Українська пожежно-страхова компанія» прийняти та надіслати позивачу окремі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у відповідності до вимог чинного законодавства.
На виконання рішення Державної податкової адміністрації в Київській області від 23 грудня 2009 року № 2767/10/25-017/362-1323, Фастівською обєднаною державною податковою інспекцією в Київській області прийнято вісім нових рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, одне з яких рішення від 29 грудня 2009 року № 0000192200 на суму 8077 (вісім тисяч сімдесят сім) гривень 40 копійок.
Не погодившись з рішенням від 29 грудня 2009 року № 0000192200, позивач звернувся до Державної податкової адміністрації в Київській області зі скаргою № 231 від 25 січня 2010 року на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29 грудня 2009 року № 0000192200, винесене Фастівською обєднаною державною податковою інспекцією в Київській області.
За результатами розгляду скарги № 231 від 25 січня 2010 року на рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29 грудня 2009 року № 0000192200, Державною податковою адміністрацією в Київській області винесено рішення від 4 лютого 2010 року № 235/10/25-017/20-82 про результати розгляду скарги, яким вирішено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29 грудня 2009 року № 0000192200, винесене Фастівською обєднаною державною податковою інспекцією в Київській області залишити без змін, а скаргу позивача без задоволення.
Позивач, не погодившись з рішенням Державної податкової адміністрації в Київській області про результати розгляду скарги № 231 від 25 січня 2010 року, звернувся до Державної податкової адміністрації України зі скаргою № 1015 від 25 лютого 2010 року, в якій просив дану скаргу задовольнити, а рішення від 4 лютого 2010 року № 235/10/25-017/20-82 скасувати.
Відповідно до рішення Державної податкової адміністрації України від 15 березня 2010 року № 2554/6/25-0415 про результати розгляду скарги № 1015 від 25 лютого 2010 року, вирішено рішення Фастівської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29 грудня 2009 року № 0000192200 та рішення Державної податкової адміністрації в Київській області від 4 лютого 2010 року № 235/10/25-017/20-82 залишити без змін, а скаргу позивача № 1015 від 25 лютого 2010 року без задоволення.
Позивач вважає, що Державною податковою адміністрацією в Київській області та Державною податковою адміністрацією України було неправомірно та необґрунтовано відмовлено в задоволенні вищезазначених скарг, тому і звернувся з даним позовом до суду про захист своїх законних прав та інтересів. Також вважає, що рішення Фастівської обєднаної державної податкової інспекції в київській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29 грудня 2009 року № 0000192200 на суму 8077 (вісім тисяч сімдесят сім) гривень 40 копійок винесено не правомірно, з порушенням вимог чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню, що і є предметом даного позову.
Судом встановлено, що оскаржуване рішення від 29 грудня 2009 року № 0000192200 було прийнято на підставі акту перевірки від 28 вересня 2009 року № 0504/22/09/23/33171158 Камянець - Подільської ОДПІ Хмельницької області Камянець -Подільського відділення АТ «УПСК», яким встановлені наступні порушення:
- в офісі підприємства при реалізації полісу обовязкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на суму 113, 83 гривні розрахункову операцію проведено без використання розрахункової книжки, відповідний розрахунковий документ (розрахункову квитанцію) не заповнено та споживачу не видано, чим порушені пункти 2 і 5 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265);
- не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (надлишок складає 1547, 48 гривень), чим порушено пункт 13 статті 3 Закону № 265.
За наслідками цієї перевірки Фастівською ОДПІ до АТ «УПСК» застосовано фінансові санкції на загальну суму 8077, 40 гривень, а саме:
- згідно із пунктом 3 статті 17 Закону № 265 за невикористання при здійсненні розрахункових операцій розрахункової книжки у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто, 340 гривень;
- згідно із статтею 22 Закону № 265 за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, тобто 1547, 48 гривень х 5 = 7737, 40 гривень.
Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, слід зазначити наступне.
Статтею 1 Закону № 265/95-ВР визначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - субєктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - субєкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі продажу іноземної валюти.
За змістом статті 2 Закону України №265/95-ВР розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), у разі застосування банківської платіжної картки оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до пунктів 2, 5, 13 статті 3 Закону № 265/95-ВР субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
За порушення вимог цього Закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну (пункт 3 статті 17 Закону № 265/95-ВР).
За порушення пункту 13 статті 3 Закону № 265/95-ВР, на підставі статті 22 Закону № 265/95-ВР у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Щодо порушень стосовно невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки, суд зазначає наступне:
Згідно з пунктом 5 статті 3 № 265/95-ВР , суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.
Статтею 10 Закону № 265/95-ВР передбачено, що перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України. Розрахункові книжки не застосовуються у випадках здійснення підприємницької діяльності, визначених статтею 9 цього Закону.
На виконання статті 10 Закону № 265/95-ВР, Кабінетом Міністрів України прийнята постанова «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»» від 23.08.2000 № 1336, якою встановлено перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
В цей перелік включено, страхування майнових та особистих ризиків фізичних осіб, яке проводиться страховими агентами за межами приміщення страховика, крім обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів за додатковими договорами («Зелена Картка») (пункт 20 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій).
Відповідно до пункту 1 статті 9 Закону № 265/95-ВР, реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
З аналізу вказаних правових норм вбачається, що розрахункові книжки можна не використовувати при проведенні розрахунків у приміщеннях страхових компаній через їхні каси з оформленням вищезазначених документів і необхідно використовувати при здійсненні розрахунків за межами приміщень страховика.
Судом установлено, що позивач проводить діяльність у сфері страхування, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Київській області АА № 163729.
У період перевірки позивач проводив реалізацію полісу обовязкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на суму 113, 83 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, розрахунки при продажі полісу обовязкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів проводилися у касі філії Камянець-Подільського відділення АТ «УПСК», тобто у приміщенні страховика.
Отже, з огляду на зазначені норми права та враховуючи обставини справи, суд вважає, що при надходженні в касу коштів від реалізації страхових полісів, за умови проведення розрахунків у касі підприємства, використання розрахункові книжки не є обовязковим.
В таких випадках порядок оприбуткування готівкових коштів, проводиться згідно з Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (надалі - Положення про ведення касових операцій).
З огляду на ту обставину, що відповідачем під час перевірки не виявлено порушень Положення про ведення касових операцій а норми Закону № 265-ВР до даних правовідносин не можуть бути застосовані, суд вважає неправомірним застосування до позивача штрафних санкцій на підставі пункту 3 статті 17 Закону № 265-ВР.
Щодо невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків, суд зазначає наступне:
Згідно пояснень відповідача під час перевірки позивача виявлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, які зазначені у корінцях розрахункових книжок, виданих з початку робочого дня, сума на яку виявлено невідповідність становить 1547, 48 грн.
Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Як визначено статтею 2 Закону № 265/95-ВР, місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Згідно з наведеного у статті 2 закону № 265/95-ВР визначення, книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів
Таким чином, у книзі обліку розрахункових операцій відображається повна інформація про денні підсумки розрахункових операцій. При цьому, сума коштів, зазначена у розрахункових квитанціях має відповідати сумі готівкових коштів на місці проведення розрахунків.
Матеріалами справи встановлено, що під час перевірки на місці розрахунків знаходились готівкові кошти в сумі 1661, 31 грн., що підтверджується додатком до акту перевірки (опис наявних купюр та монет).
Як вбачається з акту перевірки посадовими особами відповідача під час перевірки використовувались дані книги обліку розрахункових операцій № 2209101173/1 від 15.10.2004, зареєстрованої Камянець Подільською ОДПІ, відповідна розрахункова книжка № 2209101173/1/12 від 24.11.2008 року, зазначено, що використані розрахункові квитанції з № 433901 по № 433963 (які занесені у книгу обліку розрахункових операцій), а невикористані з № 433963 по № 434000 (не занесені).
Поряд з цим, позивачем до матеріалів справи надано копії довідок Камянець Подільською ОДПІ, що підтверджують наявність у позивача інших книг обліку розрахункових операцій та відповідно отриманих розрахункових книжок.
Отже, слід зазначити, що висновок про невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків у загальній сумі 1547, 48 грн., зроблено відповідачем на підставі відсутності повної інформація про денні підсумки розрахункових операцій, не враховано, що за Камянець-Подільським відділенням зареєстровано вісімнадцять книг обліку розрахункових операцій.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що оскільки у ході перевірки відповідачем не досліджувались всі наявні книги обліку розрахункових операцій, то висновок відповідача стосовно невідповідності грошових коштів на місці проведенні розрахунків лише на підставі відсутності повної інформація про денні підсумки розрахункових операцій у книзі № 2209101173/1 не може свідчити про наявність порушень пункту 13 статті 3 Закону № 265/95-ВР.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, всупереч зазначеним приписам відповідачем не доведено суду факту порушення позивачем законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій.
З огляду на зазначене , суд дійшов висновку, що рішення податкового органу про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог пунктів 2, 5, 13 статті 3 Закону України №265/95-ВР у розмірі 8077, 40 грн. є безпідставним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнання нечинним та скасувати рішення Фастівської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області від 29 грудня 2009 року № 0000192200 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Акціонерного товариства «Українська пожежно-страхова компанія» на суму 8077 (вісім тисяч сімдесят сім) гривень 40 копійок.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Акціонерного товариства «Українська пожежно-страхова компанія» здійснені ним судові витрати в сумі 3 (три) гривні 40 копійок.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подасться до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно з частиною другою статі 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 6 грудня 2010 року
Суддя А.В. Музиченко