Ухвала суду № 1430397, 04.12.2007, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
04.12.2007
Номер справи
к-1617/07
Номер документу
1430397
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                                       

04 грудня 2007 року                                                           м. Київ

         Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого  -  судді  Фадєєвої Н.М.

Суддів             -  Бим М.Є., Гордійчук М.П., Леонтович К.Г., Чалого С.Я.

розглянувши у  попередньому розгляді   касаційну скаргу СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку на постанову господарського суду Донецької області від  18.10.2006р. та ухвалу Донецького апеляційного господарського суду від 18.12.2006р. у справі за позовом ДП « Тютюнова компанія « Хамадей» до Спеціалізованої ДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання недійсними  податкових повідомлень-рішень, -

   

В С Т А Н О В И Л А :

Справа №К-1617/07

Доповідач Фадєєва Н.М.

         05.07.2006р. Дочірнє підприємство "Табачна компанія "Хамадей" м. Донецьк звернулось до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку (далі СДПІ) про визнання нечинними податкового        повідомлення                                                                   рішення        від      06.06.2006р.        №0000460815/0/15540/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 32 — 54 дня граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 59173 грн. 06 коп.,      податкового      повідомленнярішення     від     06.06.2006р.      №0000540815/0/15534/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку на 1 -30 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по акцизному збору (тютюн) в сумі 17647 грн. 86 коп., від 06.06.2006р. № 0000530815/0/15532/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку на 1 - 30 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 381480 грн. 60 коп., податкового повідомлення - рішення від 06.06.2006р. № 0000520815/0/15533/10/15-16-23/2 про зобов'язання  сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 30 - 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 785588 грн. 62 коп., податкового        повідомлення- рішення        від        06.06.2006р.     №0000510815/0/15531/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 50% за затримку, що перевищує 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 120098 грн. 74 коп., податкового повідомлення - рішення від 06.06.2006р. № 0000500815/0/15537/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку на 2 - 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 2050 грн. 63 коп., податкового повідомлення - рішення від 06.06.2006р. № 0000490815/0/15536/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 31 - 90 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 518 грн. 80 коп., податкового повідомлення - рішення від 06.06.2006р. № 0000480815/0/15535/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку до 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по комунальному податку в сумі 34 грн. 24 коп., податкового повідомлення - рішення від 06.06.2006р. № 0000470815/0/15541/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф за затримку на 31 - 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по комунальному податку в сумі 22 грн. 93 коп., податкового повідомлення - рішення від 06.06.2006р. № 0000450815/0/15539/10/15-16-23/2 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 27501 грн. 55 коп. за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість.

Постановою господарського суду  Донецької області від 18.10.2006р. задоволені позовні вимоги ДП «Тютюнова компанія « Хамадей».

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 18.12.2006р. апеляційна скарга залишена без задоволення, а постанова господарського суду Донецької області від 18.10.2006р. – без змін.

Не погоджуючись з вищезазначеними судовими рішеннями, СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку звернулася  з касаційною скаргою до  Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати вищезазначені судові рішення, ухвалити нове судове рішення, яким  відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального права та процесуального права.

Як встановлено судом,  СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку здійснила невиїзну документальну перевірку Дочірнього підприємства Тютюнової компанії «Хамадей» з питання своєчасної сплати до бюджету податку на додану вартість за період з 01.08.2001р. по 30.04.2006р., податку на прибуток з 04.01.2006р. по 24.01.2006р., акцизного збору з 01.04.2001р. по 23.05.2006р., податку на землю за період з 21.01.2002р. по 15.09.2003р., комунального податку з 20.02.2003р. по 03.04.2003р., за результатами якої складений акт від 24.05.2006р. № 194/15-16-23/2/25113455 .

За висновками акту перевірки встановлені порушення вимог:

-п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону "Про податок на додану вартість" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами   та   державними   цільовими   фондами"   в   частині   несвоєчасного погашення податкового зобов'язання по ПДВ в загальній сумі 821299 грн. 05 коп. (п. 3.1 акту перевірки);

-п.16.4 ст.16 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в частині несвоєчасної сплати податкового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 199545 грн. 47 коп. з затримкою сплати на 20 календарних днів (п.3.2 акту перевірки);

-ст. 6 Декрету КМУ "Про акцизний збір" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону "Про порядок   погашення   зобов'язань   платників   податків   перед   бюджетами   та державними    цільовими    фондами"    в    частині несвоєчасного    погашення податкового зобов'язання по акцизному збору в сумі 225837 грн. 48 коп., в сумі 3927943 грн. 14 коп., 3991284 грн. 66 коп. (п.3.3 акту);

-ст. 17 Закону "Про плату за землю"   в частині несвоєчасного погашення податкового  зобов'язання по земельному податку та п.п.17.1.7 п.17.1   ст.17 Закону   "Про   порядок   погашення   зобов'язань   платників   податків   перед бюджетами та державними цільовими фондами";

-п.5.2 р.5 Додатку № 2 до рішення Донецької міської ради від 24.01.2003р. № 4/8, "Положення про комунальний податок" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону "Про порядок   погашення   зобов'язань   платників   податків   перед   бюджетами   та державними цільовими фондами" в частині несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання по податковому розрахунку комунального податку в сумі 457 грн.

На підставі акту перевірки прийняті податкові повідомлення - рішення:

-  від 06.06.2006р. № 0000460815/0/15540/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 32 - 54 дня граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 59173 грн. 06 коп.,

-  від 06.06.2006р. № 0000540815/0/15534/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку на 1 -30 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по акцизному збору (тютюн) в сумі 17647 грн. 86 коп.,

-        від 06.06.2006р. № 0000530815/0/15532/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку на 1 - 30 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання  по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 381480 грн. 60 коп.,

від 06.06.2006р. № 0000520815/0/15533/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 30 - 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 785588 грн. 62 коп.,

- від 06.06.2006р. № 0000510815/0/15531/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 50% за затримку, що перевищує 90 календарних днів граничного   строку   сплати   узгодженої   суми   податкового   зобов'язання   по акцизному збору (тютюн та тютюнові вироби) в сумі 120098 грн. 74 коп.,

- від 006.06.2006р. № 0000500815/0/15537/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити  штраф  в розмірі   10%  за затримку  на 2  -  30  календарних днів граничного   строку   сплати   узгодженої   суми   податкового   зобов'язання   по земельному податку в сумі 2050 грн. 63 коп.,

- від 06.06.2006р. № 0000490815/0/15536/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 20% за затримку на 31  - 90 календарний день граничного   строку   сплати   узгодженої   суми   податкового   зобов'язання   по земельному податку в сумі 518 грн. 80 коп.,

- від 06.06.2006р.  №  0000480815/0/15535/10/15-16-23/2 про зобов’язання сплатити штраф в розмірі 10% за затримку до ЗО календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по комунальному податку в сумі 34 грн. 24 коп.,

- від 06.06.2006р. № 0000470815/0/15541/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф за затримку на 31 - 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по комунальному податку в сумі 22 грн. 93 коп.,

- від 06.06.2006р. № 0000450815/0/15539/10/15-16-23/2 про зобов'язання сплатити штраф в розмірі 10% в сумі 52543 грн. 38 коп. за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість.

Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

         Штрафні санкції податковими повідомленнями - рішеннями № 0000460815/0/15540/10/15-16-23/2, № 0000450815/0/15539/10/15-16-23/2, № 0000480815/0/15535/10/15-16-23/2, № 0000470815/0/15541/10/15-16-23/2 в сумі 27501 грн. 55 коп. визначені позивачу за порушення граничних строків сплати суми узгоджених податкових зобов'язань по ПДВ та комунальному податку, які  виникли по деклараціям та розрахункам за 2001 рік - березень 2003 року на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Як встановлено судом, граничні строки подачі декларацій та розрахунків та граничні строки сплати узгоджених податкових зобов'язань по ПДВ та комунальному податку настали в 2001 році - березні 2003 року, та, відповідно податкові зобов'язання сплачені позивачем з порушенням цих строків, що позивачем не заперечувалось, але він вказував на те, що фінансові санкції застосовані СДПІ з порушенням 1095- денного строку, встановленого ст. 15 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до п.п. 15.1.1 п.15.1 ст. 15 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Аналіз п. п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІЙ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" свідчить про те, що встановлені ст.15 вище зазначеного закону строки давності обмежують право податкового органу самостійно визначати платнику податку податкові зобов'язання та стягувати примусово податкові зобов'язання нараховані податковим органом.

Згідно п. 1.2 ст. 1 вищезазначеного Закону податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п. 13 ст.1 вказаного Закону штрафна санкція це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування , визначених відповідними законами.

Згідно п. п. 17.1.7, п.17.1 ст. 17 цього Закону, у разі несплати платником податків узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у встановлених розмірах.

Пунктом 173 ст. 17 зазначеного Закону визначено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених статтею 17 цього Закону, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Таким чином, штрафні санкції за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань, узгоджених у декларації за звітний період, є платою, яка визначена податковим органом у зв'язку з порушенням правил оподаткування , узгоджується у порядку та сплачується у строки визначені Законом "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"

Враховуючи викладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про те, що встановлений п. 15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" 1095 - денний строк давності на право податкового органу самостійно визначати податкове зобов'язання по декларації поданій до податкового органу за конкретний звітний період, поширюється і на застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань за такими деклараціями.

Податковими повідомленнями - рішеннями від 06.06.2006р. № 0000540815/0/15534/10/15-16-23/2, № 0000530815/0/15532/10/15-16-23/2, № 0000520815/0/15533/10/15-16-23/2, № 0000510815/0/15531/10/15-16-23/2 визначені штрафні (фінансові) санкції за затримку граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по акцизному збору, та податковими повідомленнями - рішеннями від 06.06.2006р. № 0000500815/0/15537/10/15-16-23/2 та № 0000490815/0/15536/10/15-16-23/2 визначені штрафні (фінансові) санкції за порушення граничних строків сплати земельного податку на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Преамбулою Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що зазначений закон є спеціальним з питань оподаткування і встановлює серед іншого порядок визначення податкового зобов'язання, базового податкового періоду, строки сплати податків, відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені спеціальним Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" штрафні (фінансові) санкції застосовуються у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим законом.

Згідно до частини 1 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації (розрахунку), протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації (розрахунку).

Згідно підпункту "в" підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова декларація (розрахунок) за базовий податковий період що дорівнює року подається платником податку протягом 60-ти календарних днів за останнім календарним днем звітного податкового року.

Строки сплати податку на землю та акцизного збору (для позивача як виробника та продавця тютюнових виробів та платника акцизного збору на тютюнові вироби) встановлені спеціальними законами , зокрема Законами України „Про плату за землю" та „Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби".

Стаття 14 Закону України „Про плату за землю" визначає, що земельний податок сплачується рівними частками власниками земельних ділянок, земельних часток (паїв) землекористувачами - виробниками товарної сільськогосподарської і рибної продукції та громадянами до 15 серпня і 15 листопада, а всіма іншими платниками - щоквартально до 1 числа наступного за звітним кварталом місяця.

Відповідальність за прострочення встановлених строків сплати земельного податку у вигляді пені, передбачена ст. 25 вказаного вище закону, інші санкції даним законом не передбачені.

Згідно ст. 6 Декрету Кабінету Міністрів України „Про акцизний збір" акцизний збір сплачується до бюджету у строки, визначені відповідним законом. Центральний податковий орган визначає порядок нарахування сум акцизного збору виходячи з норм відповідного закону з питань оподаткування окремим видом акцизного збору.

Відповідно до п. 4.1 Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 березня 2001 року № 111, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2001 року за № 295/5486, платники акцизного збору самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання, яку зазначають у розрахунку акцизного збору. Платники акцизного збору не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним, подають до органів державної податкової служби за місцем реєстрації Розрахунок за формою згідно з додатком 1 до Положення 111.

Частиною четвертою ст.7 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" строк сплати акцизного збору українськими підприємствами виробниками, що реалізують продукцію, визначений після здійснення обороту з реалізації, по тютюновим виробам - до 16 числа наступного за звітним місяця. При цьому, в редакції Закону України від 18.11.2004 року № 2189-4, цей пункт встановлює, що сплата акцизного збору в інший спосіб та терміни не допускається.

Пунктом 6 цієї ж статті встановлений термін подачі українськими підприємствами - виробниками податковим органам розрахунків суми акцизного збору.

Оскільки податковий орган не довів, що платником податку порушені граничні строки сплати податку, передбачені саме Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" колегія  суддів вважає, що суд  вірно застосував норми матеріального та процесуального права та обґрунтовано дійшов висновку, що у податкового органу були відсутні правові підстави застосовувати штрафні санкції передбачені пп..17.1.7 п. 17.1 ст. 17 цього Закону за порушення строків сплати земельного податку, які встановлені іншими законами.

Крім того, в податкових повідомленнях — рішеннях № 0000520815/0/15533/10/15-16-23/2, № 0000510815/0/15531/10/15-16-23/2, № 0000500815/0/15537/10/15-16-23/2, № 0000490815/0/15536/10/15-16-23/2 та частково у податковому повідомленні - рішенні № 0000530815/0/15532/10/15-16-23/2 визначені штрафні санкції за порушення граничних строків сплати суми узгоджених податкових зобов'язань за 2001рік - квітень 2003 року по розрахунках, з відповідними граничними строками їх подачі за межами строків давності передбачених ст.. 15 Закону №2181.        

Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення – без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст.  220, 220-1,  221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

                                               У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку залишити без задоволення, а постанову господарського суду Донецької області від  18.10.2006р. та ухвалу Донецького апеляційного господарського суду від 18.12.2006р. - без змін.

Ухвала  набирає  чинності  з  моменту  проголошення  і оскарженню  не підлягає. 

Судді :