Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
_________________
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
15 березня 2011 р. Справа 8/16-11
Господарський суд Вінницької області в складі
головуючого судді Грабика В.В.,
при секретарі судового засідання Кучер Р.П.,
розглянувши в приміщенні суду справу
за позовом: Вінницького обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру (код ЄДРПОУ 05484008, 21018, м. Вінниця, Гніванське шосе, 7 км)
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідент. код НОМЕР_1, АДРЕСА_1 )
третя особа особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: контрольно-ревізійне управління у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 20080633, 21100, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7)
про стягнення збитків
за участю представників сторін:
від позивача : не з'явився
відповідач : ОСОБА_1, - підприємець
від третьої особи : Федотов В.П., (посвідчення № НОМЕР_2 від 30.08.10 р.) головний спеціаліст-юрисконсульт та Кудревич Є.А. - за довіреністю
В С Т А Н О В И В :
Вінницький обласний клінічний протитуберкульозний диспансер 28.12.2010 р. звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом про стягнення збитків з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - контрольно-ревізійне управління у Вінницькій області.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним. 26.03.2008 р., за результатами відкритих торгів проведених відповідно до ЗУ «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», між позивачем та відповідачем укладено договір поставки № 104 на загальну суму 360100 грн., в т.ч. яловичини свіжої в кількості 7 тонн по ціні 27,58 грн./кг на суму 193060 грн.. Додатковою угодою № 1 від 04.04.2008 р. внесено зміни до договору № 104 щодо можливості зміни ціни за взаємною згодою сторін ,та додатковою угодою № 2 від 21.07.2008 р. щодо підвищення цін на мясопродукти.18.07.2008 р. від відповідача надійшов лист про поставку мяса яловичини та свинини по більшій ціні ніж обумовлено договором тендерних поставок. Рішенням тендерного комітету диспансеру про розгляд звернення ФОП ОСОБА_1 ухвалено закупівельну ціну мяса яловичини 35 грн. за 1 кг, на підставі оригіналу довідки Госпрозрахункового обєднання ринків м. Вінниці про вартість мяса свинного та яловичого станом на 01.07.2008 р..За результатами розгляду звернення додатковою угодою №2 від 21.07.2008р. підвищено ціну на м"ясо свинини та яловичини без зміни кількості поставки. Однак перевіркою КРУ у Вінницькій області встановлено, що Вінницьким обласним клінічним протитуберкульозним диспансером ухвалено закупівельну ціну мяса яловичини 35 грн./кг на підставі оригіналу довідки Госпрозрахункового обєднання ринків м. Вінниці про вартість мяса свинини та яловичини станом на 01.07.2008 р., без урахування довідки Головного управління статистики у Вінницькій області від 08.07.2010 р. № 1256483/4515 щодо роздрібної ціни мяса в торгівельній мережі (включаючи міські ринки Вінницької області) в якій ціна 1 кг мяса яловичини становить 34,16 грн./кг, що на 0,86 грн./кг менше, ніж передбачено договором тендерної поставки, в результаті чого протягом липня-жовтня 2008 року диспансером безпідставно витрачено 2236 грн. бюджетних коштів. Зазначені обставини й стали підставою звернення до суду.
Ухвалою суду від 30.12.2010 р. порушено провадження у справі № 8/16-11 з призначенням до розгляду в судовому засіданні на 26.01.2011 р..
У звязку з ненаданням сторонами усіх необхідних для вирішення спору по суті документів, ухвалою суду від 26.01.2011 р. розгляд справи відкладено на 23.02.2011 р..
18.02.2011 р. представником третьої особи подано до суду письмове пояснення по справі (а.с.77, 78).
В зв'язку з перебуванням судді Грабика В.В. на лікарняному судове засідання 23.02.2011 р. не відбулось.
Ухвалою суду від 24.02.2010 р. продовжено строк розгляду спору на 15 днів, розгляд справи призначено на 15.03.2011 р..
В судовому засіданні відповідач позовні вимоги не визнав з підстав вказаних в письмових поясненнях.
Представники третьої особи зазначили про те, що позов підялгає задоволенню з підстав вказаних у письмових поясненнях.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. Про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції позивачу 01.03.2011 р. за № 20618021, поштою направив заяву щодо розгляду справи за його відсутності .
Відсутність представника позивача в даному випадку не є підставою для відкладення розгляду справи відповідно до ст.77 ГПК України.
При розгляді справи судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
26.03.2008 р. між Вінницьким обласним клінічним протитуберкульозним диспансером (замовник) та ФОП ОСОБА_1 (виконавець) укладено договір поставки № 104. Договором передбачено наступне: в силу цього договору виконавець продає, а замовник купує мясо та мясопродукти згідно специфікації, яка є невідємною частиною договору (п.1.1.); сума цього договору складає 360100 грн. (п.2.1.); ціна на товар може коригуватись у разі отримання відповідного позитивного висновку Міжвідомчою комісією з питань державних закупівель, зміни цін оформляються письмово у вигляді додаткових угод до цього договору (п.2.3.); замовник здійснює оплату протягом 30 календарних днів після поставки товару у разі отримання замовником бюджетних коштів (п.3.1.); виконавець здійснює доставку товару замовнику згідно з заявками (п.4.1.); товар за заявкою повинен бути повністю поставлений протягом одного дня з часу отримання заявки виконавцем по телефону, товар за останньою заявкою повинен бути повністю поставлений не пізніше 31.12.2008 р. (п.4.7.); виконавець зобовязаний своєчасно поставити і передати у власність замовника товар у кількості і якості передбаченому у даному договорі; замовник зобовязаний прийняти та оплатити товар згідно з умовами цього договору (п.8.1.); цей договір набирає чинності з 01.04.2008 р. та діє по 31.12.2008 р. (п.13.1.); зміни, доповнення до договору, а так само розірвання договору оформлюються в письмовій формі як додаткові угоди та підписується уповноваженими представниками обох сторін (п.14.3.).
В специфікації до договору, окрім іншого вказано : яловичина свіжа - ціна за кілограм 27,58грн. , свинина свіжа 26грн. за кілограм (а.с.30).
04.04.2008 р. сторонами підписано додаткову угоду № 1 про внесення змін до договору поставки, відповідно до якої п.2.3. договору викладено в наступній редакції: «Ціна на товар може змінюватися за згодою сторін»(а.с.32).
За результатами розгляду звернення ФОП ОСОБА_1 про збільшення ціни поставки та на підставі наданої ним довідки від госпрозрахункового об"єднання ринків м.Вінниці відповідно до листа головного управління статистики у Вінницькій області тендерним комітетом Вінницького обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру ухвалено рішення про здійснення закупівлі м"яса яловичого за ціною 35грн. за 1кг, м"яса свинного - 37 грн. за 1кг та внесення відповідних змін до договору №104 від 26.03.2008р. (а.с.25).
Згідно довідки без номеру та дати, виданої госпрозрахунковим об"єднанням ринків м.Вінниці станом на 01.07.2008р. ціна на ринку "Урожай" склала : м"ясо свинне - середня ціна 37,5грн. за 1 кг, м"ясо яловиче - 35 грн. за 1 кг (а.с.34).
Додатковою угодою № 2 від 21.07.2008 р. сторони прийшли до згоди внести до специфікації договору поставки № 104 від 26.03.2009 р. (зі змінами від 04.04.2008 р.) зміни, відповідно до яких підвищено ціну на мясо свинини та яловичини без зміни кількості поставки: яловичина свіжа 35грн. за кілограм, свинина свіжа 37грн. за кілограм (а.с.33).
Згідно довідки головного управління статистики у Вінницькій області від 28.07.2008р. за даними вибіркового обстеження роздрібні ціни в торговельній мережі (включаючи міські ринки) Вінницької області у червні 2008р. становили: яловичина 34,14грн. за 1 кг, свинина - 40,79грн. за 1 кг. (а.с.31).
Відповідно до п.1.2.2 плану роботи контрольно-ревізійним управлінням у Вінницькій області у січні-березні 2010 року проведена планова перевірка дотримання порядку проведення процедур державних закупівель у Вінницькому обласному клінічному протитуберкульозному диспансеру за період з 01.04.2008 року по 01.01.2010 року.В ході зазначеної перевірки встановлено порушення вимог чинного законодавства, зокрема, Вінницьким обласним клінічним протитуберкульозним диспансером проведено зайву оплату суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1 бюджетних коштів в сумі 2236 грн. внаслідок завищення ціни м'ясопродуктів, про що складено акт перевірки від 16.03.2010 №18-15/09. Під час перевірки перевіряючими направлено запит до Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області щодо підтвердження рівня цін на відповідні продукти харчування, в т.р. і на мясо, на який отримано відповідь щодо наявності інформації на сайті Держінспекції України про середні роздрібні ціни на підприємствах торгівлі та продовольчих ринках Вінницької області. Згідно даних моніторингу цін середньоринкові ціни на мясо яловичини є нижчими ніж передбачено додатковою угодою від 21.07.2008 року №2, внаслідок чого диспансером в період з 22.07.2008 р. по 31.10.2008р. фактично понесено додаткових витрат бюджетних коштів на закупівлю м"яса яловичини на суму 2236,00 грн.. (а.с.12-24).
28.10.2010 р. позивач надіслав на адресу відповідача претензію № 01-2445 з вимогою невідкладно перерахувати Вінницькому обласному клінічному протитуберкульозному диспансеру безпідставно отримані кошти в сумі 2236 грн. (а.с.26).
У відповіді на претензію відповідач вимоги позивача відхилив повністю в зв"язку з її безпідставністю (а.с.35,36).
На час проведення процедури закупівлі Вінницьким обласним клінічним протитуберкульозним диспансером та укладення договору з ФОП ОСОБА_1 був чинний ЗУ "Про закупівлю товарів,робіт і послуг за державні кошти", який втратив чинність 20.04.2008р. на підставі ЗУ від 20.03.2008р..
Постановою КМУ №274 від 28.03.2008р. "Про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти" , яка набула чинності 20.04.2008р. затверджено Тимчасове положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти.Відповідно до п.3 цієї постанови установлено, що: процедури закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти (далі - закупівля), розпочаті до набрання чинності Законом України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", завершуються відповідно до Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти (далі - Тимчасове положення); державні, у тому числі казенні підприємства, установи та господарські товариства, у статутному капіталі яких державна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, їх дочірні підприємства, а також підприємства і господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 та більше відсотків належать державним, у тому числі казенним підприємствам і господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків (далі - підприємства), здійснюють закупівлю в установленому Тимчасовим положенням порядку.
Згідно п.84 Тимчасового положення умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов тендерної (цінової) пропозиції учасника - переможця процедури закупівлі, крім випадків зменшення ціни тендерної пропозиції у порядку, передбаченому цим Тимчасовим положенням. Істотні умови договору про закупівлю не повинні змінюватися після підписання договору, крім випадків, визначених порядком зміни умов договору про закупівлю, що затверджується уповноваженим органом за погодженням з Мінфіном.
Згідно роз"яснень Державного казначейства України від 11.06.2008р. №17/3-06/183-9262 до прийняття Порядку зазначеного у п.84 Тимчасового положення, розпорядник державних коштів може змінити ціну договору на підставі Цивільного кодексу України.Разом з цим розмір ціни має бути обгрунтованим, зокрема документально та нормативно підтверджений замовником.При реєстрації зобов"язань по додаткових угодах до договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг до прийняття Порядку зазначеного у п.84 Тимчасового положення, розпорядники державних коштів повинні надати до органів Державного казначейства України оригінал довідки, що підтверджує факт зміни ціни, або Державного комітету статистики України, або Державної інспекції з контролю за цінами, або Торгово-промислової палати України, або ДП "Держзовнішформ", або ДП "Укрпромзовнішекспертиза" та інші.
В силу ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до ст.ст. 34, 43 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення для господарського суду не є обовязковим.
За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, оцінивши в сукупності докази надані сторонами та які містяться в матеріалах справи, суд дійшов до переконання в тому, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
На момент укладення договору здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти передбачало створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, забезпечення прозорості процедур закупівель та досягення оптимального та раціонального використання державних коштів. Зазначені положення а також роз"яснення Державного казначейства України , викладені в листі від 11.06.2008р., не були враховані сторонами при внесенні змін до договору, оформлених додатковою угодою №2 від 21.07.2008р.. Підставою для прийняття рішення про збільшення розміру завкупівельної ціни до 35грн. га 1 кг яловичини стала довідка надана зацікавленою особою - виконавцем, а не отримана замовником, про розмір ціни м"яса лише на одному ринку м.Вінниці, і яка на 0,86грн. за 1 кг перевищувала розмір середніх роздрібних цін на яловичину, які склалися в червні місяці в торгівельній мережі Вінницької області , включаючи міські ринки, що вбачається із довідки головного управління статистики у Вінницькій області від 28.07.2008р..Розмір надміру сплачених виконавцеві за договором коштів становить 2236 грн. підтверджується письмовим розрахунком.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до переконання в тому, що позовні вимоги ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, відповідають фактичним обставинам та матеріалам справи, підтверджуються належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню з розподілом судових витрат за правилами ст. 49 ГПК України.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 4-3 - 4-5, 32, 33, 34, 43, 49,69, 82, 84, 85, 115 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Вінницького обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру 2 236 грн., витрати на сплату держмита в сумі 102 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн..
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Грабик В.В.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 17 березня 2011 р.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (21018, м. Вінниця, Гніванське шосе, 7 км)