ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2011 року м.ПолтаваСправа №2а-1670/1412/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Супруна Є.Б.,
при секретарі Зайченко Н.О.,
за участю представника позивача - Касьянова С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості Полтавської областідо ОСОБА_1про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
18 лютого 2011 року Кременчуцький міськрайонний центр зайнятості Полтавської областізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 300,45 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що ОСОБА_1 реєструючись у Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості як безробітна для отримання відповідного статусу, була зареєстрована суб'єктом підприємницької діяльності, що суперечить вимогам Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості відповідач незаконно отримала матеріальнудопомогу по безробіттю у розмірі 300,45 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила такі задовольнити у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не зявилася, заперечень проти адміністративного позову не надала, про причини неявки суд не повідомила. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
За таких обставин суд вважає можливим розглянути справу за даної явки сторін.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до наступних висновків.
Суд встановив, що 03.03.2008р. ОСОБА_1 звернулася до Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначила, що не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує.
Наказом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості відповідачу надано статус безробітної з 03.03.2008р.та призначено допомогу по безробіттю.
18.08.2008 р. відповідач знята з обліку у Центрі зайнятості на підставі наказу №НТ080818, у зв'язку з чим їй припинено виплату допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ (далі Закон №1533-ІІІ) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з ч.2 ст. 12 Закону №1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. №803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 була зареєстрована безробітною у Кременчуцькому районному центрі зайнятості з 03.03.2008р. по 18.08.2008 р.
Відповідно до пп."б" п.3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно п.5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. №60/62, (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України від 07.12.2005 р. №121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 р. №23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 р. №368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за №1523/11803.
Судом досліджена довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з якої встановлено, що відповідач 18.07.2006 р. зареєстрована як фізична особа-підприємець (номер запису про державну реєстрацію 2585000 0000 002510).
23.11.2006 р. державним реєстратором проведено реєстраційну дію за номером 2585005 0001 002510 щодо внесення рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності.
Згідно з частиною 1 статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. №755-ІV державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця проводиться у разі прийняття нею рішення про припинення підприємницької діяльності.
При цьому, у відповідності до пункту 2 частини 15 статті 47 цього ж Закону датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем є дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем.
Таким чином, на момент звернення до центру зайнятості ОСОБА_1 залишалася приватним підприємцем, незалежно від того, отримувала вона доходи від підприємницької діяльності чи ні.
Згідно із Законом України "Про зайнятість населення" підприємці належать до зайнятого населення, а тому для набуття статусу безробітного ОСОБА_1 потрібно було скасувати свою реєстрацію як підприємця шляхом внесення державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем.
Отже, при зверненні до Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_1 у заяві про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю зазначила неправдиві відомості про те, що вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, що й призвело до незаконного отримання нею допомоги по безробіттю у розмірі300,45 грн.
Згідно пункту 6 Порядку №60/62у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно розрахунку Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості за період перебування на обліку ОСОБА_1 отримала допомогу по безробіттю у розмірі 300,45 грн.
Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості прийнято наказ щодо вжиття заходів по поверненню коштів у сумі 300,45 грн., виплачених ОСОБА_1
Проте, на момент розгляду справи судом кошти на розрахунковий рахунок позивача від ОСОБА_1 не надійшли.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості Полтавської області (р/р №37175165303202 в ГУДК України в Полтавській області, код 22548262, МФО 831019) суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 300 (триста) грн. 45 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 17 березня 2011 року.
СуддяЄ.Б. Супрун