Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2011 р. справа № 2а-18410/08/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лазарєва В.В.,
при секретарі Хлопові А.А.,
за участю представника позивача Тимошенка С.Ю.,
відповідачаОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію відповідач - ОСОБА_2, зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця. Станом на 29.08.2008 за відповідачем враховується податковий борг на суму у розмірі 7005,69 грн. з яких: сума недоїмки станом на 02.07.2007 у розмірі 39,64 грн.; сума податку з доходів фізичних осіб у розмірі 6661, 20 грн. - донарахована згідно із податковим повідомленням-рішенням № 0008671740 від 18.06.2007; штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі 19,90 грн. донараховано згідно із податковим повідомленням рішенням № 001191740/0 від 02.07.2007; 162,40 грн. сума донарахована 14.08.2007 згідно розрахунку авансових платежів № 0006001740 від 30.04.2007 (термін сплати 14.11.2007); 162,40 грн. сума донарахована 14.11.2007 згідно розрахунку авансових платежів № 0006001740 від 30.04.2007 (термін сплати 14.11.2007); штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі 19,82 грн. донараховано згідно із податковим повідомленням-рішенням № 0004741740 від 15.03.2008; штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі 189,36 грн. донараховано згідно із податковим повідомленням-рішенням № 0005901740 від 11.04.2008; згідно із розрахунком від 28.02.2008 самостійно зменшено суми на 418,35 грн.; 0,68 грн. переплата з податку на додану вартість; штрафна санкція за несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість у розмірі 170,00 грн. нарахована згідно із податковим повідомленням-рішенням № 0006951740 від 11.04.2008.
Просив стягнути з відповідача податкову заборгованість на суму у розмірі 7005,69 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовну заяву та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив при прийнятті постанови врахувати обставини, встановлені в постанові Донецького окружного адміністративного суду від 23.12.2010 в адміністративній справі № 2а-31866/08/0570 щодо визнання частково недійсним податкового повідомлення-рішення № 0008671740/0 від 18.06.2007 на суму 2298,40 грн.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 розділу XIX Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.
Згідно із вищевказаним пунктом Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року, зокрема Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закон України «Про податок на додану вартість», Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Як встановлено у судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, відповідач ОСОБА_2 є фізичною особою-підприємцем (ід. н. НОМЕР_6).
Станом на 29.08.2008 за відповідачем існує податковий борг з податку на додану вартість та з податку з доходів фізичних осіб на суму у розмірі 7005,69 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Щодо податку на додану вартість, то таким законом є Закон України „Про податок на додану вартість”, згідно з п. 1.6 ст. 1 якого податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.
Що стосується податку з доходів фізичних осіб, то відповідно до п. 1.13 ст. 1 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом. Пунктом 3.5 ст. 3 цього Закону передбачено, що при нарахуванні доходів у вигляді заробітної плати об'єкт оподаткування визначається як нарахована сума такої заробітної плати, зменшена на суму збору до Пенсійного фонду України та внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, які відповідно до закону справляються за рахунок доходу найманої особи.
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на додану вартість та податок з доходів фізичних осіб є загальнодержавними податками.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Наявність податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 170,00 грн., з урахуванням переплати у розмірі 0,68 грн., з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 6836,37 грн. підтверджується наступним, а саме: сума недоїмки станом на 02.07.2007 у розмірі 39,64 грн. підтверджується розрахунком суми позову; сума податку з доходів фізичних осіб у розмірі 6661, 20 грн. - підтверджується податковим повідомленням-рішенням № 0008671740 від 18.06.2007 (а.с. 7); штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі 19,90 грн. підтверджується податковим повідомленням рішенням № 001191740/0 від 02.07.2007; 162,40 грн. сума самостійно донарахована 14.08.2007 згідно розрахунку авансових платежів № 0006001740 від 30.04.2007 (термін сплати 14.11.2007); 162,40 грн. сума самостійно донарахована 14.11.2007 згідно розрахунку авансових платежів № 0006001740 від 30.04.2007 (термін сплати 14.11.2007); штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі 19,82 грн. підтверджується податковим повідомленням-рішенням № 0004741740 від 15.03.2008; штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання у розмірі 189,36 грн. підтверджується податковим повідомленням-рішенням № 0005901740 від 11.04.2008 (а.с. 4); згідно із розрахунком від 28.02.2008 самостійно зменшено суми на 418,35 грн.; 0,68 грн. переплата з податку на додану вартість підтверджується даними розрахунку суми позову; штрафна санкція за несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість у розмірі 170,00 грн. підтверджується податковим повідомленням-рішенням № 0006951740 від 11.04.2008.
Щодо податкового зобовязання за основним платежем, то відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Щодо податкового зобовязання нарахованого контролюючим органом, то відповідно до п. 5.2.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку.
Як вбачається із матеріалів справи та підтверджується поясненнями сторін у судовому засіданні, податкове повідомлення рішення № 001191740/0 від 02.07.2007 на суму у розмірі 19,90 грн.; податкове повідомленням-рішенням № 0004741740 від 15.03.2008 на суму у розмірі 19,82 грн.; податкове повідомленням-рішенням № 0005901740 від 11.04.2008 на суму у розмірі 189,36 грн., податкове повідомлення-рішення № 0006951740 від 11.04.2008 за несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість на суму у розмірі 170,00 грн., були вручені відповідачу та не оскаржувались.
Правомірність сум, визначених у зазначених податкових повідомленнях-рішеннях відповідачем не оспорюється, тобто підстави нарахування є доведеними відповідно до вимог ч. 3 ст. 72 КАС України.
Щодо суми податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб визначеного згідно із податковим повідомленням-рішенням № 0008671740 від 18.06.2007 на суму у розмірі 6661,20 грн., то вказане податкове повідомлення було оскаржено в судовому порядку та визнано частково недійсним на суму у розмірі 2298,40 грн., згідно із постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23.12.2010 в адміністративній справі № 2а-31866/08/0570, яка набрала законної сили.
З урахуванням приписів Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, яке виникло на підставі вищевказаного повідомлення рішення вважається узгодженим на суму у розмірі 4362,80 грн. (6661,20 - 2298,40 = 4362,80).
Згідно п. п. 5.4.1 п. 5.1. ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Крім того, вищевказаною постановою суду перевірялась правомірність стягнення суми визначеної до стягнення у даній справі. Як вже було встановлено судом, вказана постанова суду є такою, що набрала законної сили.
Відповідно до ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Тобто, у даній справі правомірність суми визначеної до стягнення встановлена в судовому порядку.
Отже, з урахуванням наведеного, сумою належною до стягнення є: 39,64 + (6661,20 - 2298,40 = 4362,80) + 19,90 + 162,40 + 162,40 + 19,82 + 189,36 + 170,00 - 418,35 - 0,68 = 4707,29 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості на суму у розмірі 4707,29 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, - задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ід. н. НОМЕР_6) на користь бюджету (р/р 332219801700004, отримувач місцевий бюджет Ворошиловського районі м. Донецька, ЄДРПОУ 34686537, банк отримувача ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834013) податкову заборгованість на суму у розмірі 4707 (чотири тисячі сімсот сім) грн. 29 коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог, - відмовити
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 28 лютого 2011 року.
Повний текст постанови складений 09 березня 2011 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лазарєв В.В.