Постанова № 14226321, 09.03.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2011
Номер справи
2а-28339/10/0570
Номер документу
14226321
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2011 р. справа № 2а-28339/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11-10 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чекменьова Г.А.

при секретаріТокмаковій Є.А.

за участю представника позивача Таранова Є.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Горлівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» про стягнення податкового боргу з земельного податку у розмірі 31239, 78 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Горлівська обєднана державна податкова інспекція Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» про стягнення податкового боргу з земельного податку у розмірі 31239, 78 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 03.11.2010 р. відповідач має податкову заборгованість з земельного податку у розмірі 31239,78 грн. (в тому числі основний борг - 21856,96 грн., штрафні санкції 8565, 62 грн., пеня 817,20 грн.)

Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/85 від 01.12.2009 р. і № 2/2 від 11.01.2010 р., але станом на 03.11.2010 р. погашення податкового боргу не здійснено.

Просили стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з земельного податку у розмірі 31239, 78 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Протягом розгляду справи представник відповідача проти позову не заперечувала, надавала суду заяву про зупинення провадження у справі для сплати податкового боргу, але доказів сплати боргу суду не надала. У судове засідання призначене на 09.03.2011 року представник відповідача не зявилася, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином, про що свідчить розписка про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомила. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за її відсутності представник відповідача суду не надала. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за її відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» зареєстроване виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 08.09.2004 року та знаходиться на обліку в ДПІ у Микитівському районі м. Горлівки з 15.09.2004 року (а.с. 6,10).

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач Горлівська ОДПІ Донецької області є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”

податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податковий борг з земельного податку є загальнодержавним податком.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Наявність податкового боргу з земельного податку у розмірі 21856, 96 грн. підтверджується податковою декларацією орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік від 01.02.2010 року (а.с. 15).

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій

Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати земельного податку, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.

Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем були порушені вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та ч. 1 ст. 17 Закону України „Про плату за землю” в частині несвоєчасної сплати земельного податку. Такі порушення податкового законодавства є підставою для накладення на відповідача штрафних санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Згідно податкових повідомлень рішень № 0001461540 від 09.07.2010 року, № 0001471540 від 09.07.2010 року, № 0001711540 від 19.08.2010 року, № 0001721540 від 19.08.2010 року, № 0001851540 від 13.09.2010 року позивачем на відповідача були накладені штрафні санкції у загальному розмірі 8565,62 грн., та відповідач має сплатити суму штрафу за порушення граничного строку сплати земельного податку, які оскаржені не були (а.с.22-23).

Крім того, підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу по податковому зобовязанню нараховується пеня.

Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив земельний податок, позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 817,20 грн.

Таким чином, з відповідача підлягає стягненню податковий борг з земельного податку у сумі 31239,78 грн. ( в тому числі основний борг 21856,96 грн., штрафні санкції 8 565,62 грн., пеня 817,20 грн.).

Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з земельного податку у розмірі 31239,78 грн.

Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/85 від 01.12.2009 р. і № 2/2 від 11.01.2010 р. (а.с. 21), які були отримані відповідачем, але станом на 03.11.2010 року погашення податкового боргу не здійснено.

Суми, які визначені податковими вимогами відповідачем сплачені не були.

У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив узгоджені суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Горлівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення податкового боргу з земельного податку у розмірі 31239,78 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167,254 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити позов Горлівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» про стягнення податкового боргу з земельного податку у розмірі 31239, 78 грн.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Електротехмаш» (84230, Донецька область, м. Горлівка, вул. Шашуріна, буд. 2Б, ідентифікаційний номер 32782092) на користь місцевого бюджету у Микитівському районі (на р/р 33215812700020, код платежу 13050500, код ЄДРПОУ 34686448, МФО 834016, банк ГУДКУ у Донецькій області, одержувач - місцевий бюджет у Микитівському районі) податковий борг з земельного податку у розмірі 31 239 (тридцять одну тисячу двісті тридцять девять) грн. 78 коп.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 09 березня 2011 року.

Повний текст постанови складений 14 березня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Чекменьов Г.А.