Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2011 р. справа № 2а-25709/10/0570
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Загацької Т.В.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного Фонду України в місті Олександрія до Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» від імені якого діє Олександрійська філія Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком № 1 та Списком № 2 у розмірі 513721, 36 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрія, звернувся до суду з позовом до Закритого акціонерного товариства “Енерговугілля” про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 у розмірі 103280,96 грн. та списком № 2 у розмірі 410440,40 грн., всього в сумі 513721, 36 грн.
Позивач в обґрунтування позовних вимог вказав, що відповідач повинен був відшкодувати до 25-го числа щомісяця місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівниках підприємства, яким призначено пенсію. За період з 01.08.2010 року по 29.09.2010 р. відповідач має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 у розмірі 103280,96 грн. та Списком № 2 у розмірі 410440,40 грн., всього в сумі 513721, 36 грн., яка підтверджується розрахунками та картками особових рахунків відповідача, а тому просить стягнути з відповідача зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Представники позивача та відповідача у судове засідання не з’явилися, хоча були повідомлені про час, дату та місце проведення судового засідання.
Через канцелярію суду представник позивача надав клопотання про розгляд справи у відсутності його представника, а також зазначив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні надав відзив на адміністративний позов, відповідно до якого позовні вимоги визнав в сумі 17107,78 грн. В обґрунтування заперечень щодо суми пред’явленого позову відповідач посилається на лист позивача №149\02-33 від 19.02.2010 року відповідно до якого сума фактичних витрат та виплату та доставку пільгових пенсій за 2010 рік по списку №2 складає 102646,68 грн., помісячна плата до 25 числа складає – 8553,89 грн., тобто за період з 01.08.2010 року по 29.09.2010 року – 17107,78 грн.
Відповідно до ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності представника позивача та на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Управління Пенсійного фонду України в м.Олександрія є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року №121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст.12 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Відповідно до ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов’язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб’єкта підприємницької діяльності –юридичної особи Закрите акціонерне товариство “Енерговугілля” зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Донецької міської ради та має свій ідентифікаційний код: 32515954, місцезнаходження: 83055, м.Донецьк, бул. Пушкіна, 30. У своєму складі згідно довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №23049 має Олесандрійську філію Закритого акціонерного товариства “Енерговугілля”- без права юридичної особи з ідентифікаційним кодом 26505890. Місцезнаходження: 28000, Кіровоградська обл., м.Олександрія, пр-т Леніна, 191.
Як вбачається з наданих позивачем розрахунків, відповідач має заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду по відшкодуванню пільгових пенсій за період з 01.08.2010 року по 29.09.2010 року за списком № 1 у розмірі 103280,96 грн. та за списком № 2 у розмірі 410440,40 грн., яка виникла внаслідок діяльності Олесандрійської філії Закритого акціонерного товариства “Енерговугілля”.
Статтею 1 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій врегульовано шляхом введення окремого виду збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у Закон України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно п. 1 ст. 2 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” для юридичних осіб, незалежно від форми власності, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, до об’єкту оподаткування відносяться фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту “а” та п.п. “б”- “з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Зокрема, у відповідності до вимог вказаного Закону, суб’єкти підприємницької діяльності, незалежно від форми власності, повинні сплачувати збір на обов’язкове державне пенсійне страхування у 100 відсотковому розмірі від об’єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту “а” та п.п. “б”- “з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зокрема, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Пільгові пенсії призначаються працівникам на підставі уточнюючих довідок, що видаються підприємствами про характер шкідливості виконуваної роботи та умови праці працівника на даному підприємстві.
У відповідності до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, право на призначення пенсій на пільгових умовах та розмірах здобули особи, які зазначені в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. “а” та пунктів “б”- “з” ст. 13 Закону і пенсія їм призначена на підставі уточнюючих довідок, виданих відповідачем.
Відповідно до пункту 6.1 розділу 6 “Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1 (далі – Інструкція №21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, зокрема, в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону, застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
В матеріалах справи міститься розрахунок позову та сум, які належать до відшкодування згідно розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підтверджує заборгованість Закритого акціонерного товариства “Енерговугілля” перед поизвачем. При цьому, на час розгляду справи, відповідачем доказів про сплату боргу надано суду не було.
Відповідно до п.6.4 Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктами 6.8 Інструкції №21-1, передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно п. 6.10 Інструкції №21-1, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Відповідач у порушення зазначених вимог законодавства фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 та Списком № 2, позивачу у встановлені строки не вносив, в результаті чого відповідно до поданих суду розрахунків та картки особового рахунку відповідача має заборгованість у період з 01.08.2010 року по 29.09.2010 року за списком № 1 у розмірі 103280,96 грн. та за списком № 2 у розмірі 410440,40 грн, що складає загальну суму заборгованості 513721, 36 гривень.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача, що сума заборгованості за період з 01.08.2010 року по 29.09.2010 року складає 17107,78 грн., у зв’язку з наступним:
Як вже було раніше зазначено, відповідно до 6.8 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно до п.6.9. у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Таким чином, з вищенаведених приписів законодавства можна зробити висновок, що розмір сум відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, який був зазначений в листі позивача №149\02-33 від 19.02.2010 року не є остаточним. Як вбачається з наданих позивачем розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, відповідача має заборгованість у період з 01.08.2010 року по 29.09.2010 року за списком № 1 у розмірі 103280,96 грн. та за списком № 2 у розмірі 410440,40 грн, що складає загальну суму заборгованості 513721, 36 гривень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.8-11, 94, 112, 158-163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов управління Пенсійного фонду України в м. Олександрія до Закритого акціонерного товариства “Енерговугілля”в особі Олександрійської філії Закритого акціонерного товариства “Енерговугілля”про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком № 1 та Списком № 2 у розмірі 513721, 36 грн., -. – задовольнити повністю.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства “Енерговугілля”(83055, Донецька область, місто Донецьк, вул. Пушкіна, 30, п/р 260043444 АКБ “Легбанк”м. Київ, від імені якого діє Олександрійська філія ЗАТ “Енерговугілля”(м. Олександрія, Кіровогрдаська обл., пр. Леніна, 191, в т.ч. р/р 26007000600001) заборгованість з витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на суму 513721 (п’ятсот тринадцять тисяч сімсот двадцять одну) грнивень, 36 копійок.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови
Суддя Загацька Т. В.