Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2011 р. справа № 2а/0570/1962/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10.10
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретаріГончар О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Прокурора м. Макіївки
в інтересах держави в особіМакіївської обєднаної Державної податкової інспекції
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоальянс»
про стягнення заборгованості в сумі 16719,49 грн.
за участю:
прокурор: Вартанова О.М. (на підставі посвідчення № 2970)
від позивача: Малікова І.В. (за дов. № 31728/10/10-3125 від 15.07.2010 р.)
від відповідача: не зявився
Прокурор м. Макіївки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної Державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоальянс» про стягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 18037,58 грн. в судовому засіданні від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просив стягнути з відповідача суму податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 16719,49 гривень з рахунку платника податків у банку. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що станом на 09 березня 2011 року за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 16719,49 грн., який виник згідно податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2010 рік від 28.01.2010 року № 1347 та податкових повідомлень рішень № 0006851500 від 02.12.2010 року на суму 1246,98 грн., № 0006861500 від 02.12.2010 року на суму 498,94 грн., прийнятих на підставі акту про результати документальної невиїзної перевірки від 30.11.2010 року № 10224/15/33049074 та пені у сумі 474,52 грн. Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.
Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», якою на платників податків покладений обовязок щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів у встановлені законом терміни, приписи підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3, підпункту 5.2.1. пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами», позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості з орендної плати за землю в сумі 16719,49 грн.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні в повному обсязі підтримали заявлені в позовній заяві вимоги та просили їх задовольнити.
Відповідач про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, проте, до судового засідання не зявився, уповноваженого представника не направив, причин неявки суду не повідомив, письмового відзиву не направив, будь-яких клопотань чи заяви про розгляд справи за його відсутності не надав.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши виступ прокурора та пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Автоальянс» зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 33049074, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 4). Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків № 80-10/29014-4 від 24.11.2006 року, відповідач як платник податків перебуває на обліку в Макіївській обєднай Державній податковій інспекції (арк. справи 10).
28 січня 2010 року відповідачем було надано до Макіївської обєднаної Державної податкової інспекції податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за звітний податковий період 2010 рік (арк. справи 11), якою було визначено суму орендної плати за землю за 2010 рік у загальній сумі 15817,14 грн., з яких в січні 2010 року 1318,15 грн., в період з лютого по грудень 2010 року в сумі 1318,09 грн. на місяць.
30 листопада 2010 року позивачем було складено Акт № 10224/15/33049074 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності оплати узгоджених податкових зобовязань по декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, за наслідками якого були прийняті податкові повідомлення рішення № 0006851500 від 02.12.2010 року про застосування штрафних санкцій на суму 498,94 грн. та № 0006861500 від 02.12.2010 року про застосування штрафних санкцій на суму 1246,98 гривень.
Станом на 09 березня 2011 року за інформацією зворотного боку облікової картки відповідача з орендної плати за землю за позивачем обліковується недоїмка у сумі 23605,23 гривень. Представником позивача в судовому засіданні було пояснено, що в зазначеній позовній заяві до відповідача заявлені вимоги про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 16719,49 гривень, з яких сума самостійно узгодженого податкового зобовязання складає 14499,05 гривень, штрафні санкції за податковими повідомленнями рішеннями 1745,92 гривень, пеня 474,52 гривень.
Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників встановлені Законом України «Про систему оподаткування».
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обовязок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобовязань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», який діяв до 01 січня 2011 року та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу в відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим зобов'язанням є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно пункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначені строки погашення податкових зобовязань.
Відповідно до підпункту 5.3.1. платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено здійснення позивачем самостійного узгодження зобовязань з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за звітні періоди січень листопад 2010 року шляхом надання до податкового органу податкової декларації.
Відповідно до пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Підпунктом 17.1.7. передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Податковими повідомленнями-рішеннями № 0006851500 від 02.12.2010 року та № 0006861500 від 02.12.2010 року до відповідача на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» були застосовані штрафні санкції на суму 498,94 грн. та 1246,98 грн. відповідно. Зазначені податкові повідомлення рішення були отримані відповідачем 02 грудня 2010 року, що підтверджується корінцями податкових повідомлень рішень, копії яких наявні в матеріалах справи (арк. справи 17,18).
Відповідно до абзацу третього підпункту 5.3.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Проте, як вбачається з наявних в матеріалах справи документів зворотного боку облікової картки платника податків, відповідачем не здійснювалося самостійне погашення визначеної суми податкового зобовязання з орендної плати, внаслідок чого, станом на 09 березня 2011 року, за даними зворотного боку облікової картки платника податку, сума податкового боргу складає 19719,49 грн., з яких за основним платежем 14499,05 гривень, штрафні санкції 1745,92 гривень, пеня 474,52 гривень.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Відповідно до підпункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
04 серпня 2009 року позивачем було сформовано першу податкову вимогу № 1/148, 02 листопада 2009 року сформовано другу податкову вимогу № 2/261 (арк. справи 14).
Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03 липня 2001 року.
Відповідно до пункту 5.8. зазначеного Порядку якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкову вимогу, незнаходженням фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, то працівник структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, у день повернення неврученої податкової вимоги розміщує її на дошці податкових оголошень (повідомлень). День розміщення податкової вимоги на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважається днем вручення податкової вимоги.
Як вбачається з матеріалів справи 01 жовтня 2009 року був складений Акт № 9 про невручення першої податкової вимоги відповідачу, 10 грудня 2009 року був складений Акт № 14 про невручення другої податкової вимоги відповідачу (арк. справи 15-16).
Отже, днем вручення податкових вимог № 1/148 від 04.08.2009 року та № 2/261 від 02.11.2009 року є 01.10.2009 року та 10.12.2009 року відповідно.
Податкові вимоги вручені відповідачу ще у 2009 році, з цього періоду відповідач постійно мав несплачену податкову заборгованість, у звязку з чим вказані податкові вимоги не втратили своєї юридичної сили.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що вжиті податковим органом заходи направлені на погашення податкового боргу відповідача не призвели до погашення суми податкового боргу.
Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків суми самостійно визначеного зобовязання з орендної плати за землю, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про плату за землю», Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування» загальнообовязкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Прокурора м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної Державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоальянс» про стягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 16719,49 гривень з рахунку платника податків у банку задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоальянс» (код ЄДРПОУ 33049074, адреса: 86130, Донецька область, м. Макіївка, пл. Грибиниченко, 3/161) податковий боргу з орендної плати за землю в сумі 16719,49 грн. (шістнадцять тисяч сімсот девятнадцять гривень 49 копійок) з рахунку платника податків у банку на р/р 33214812700065, код платежу 13050200, банк отримувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код ОКПО 34686736.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16 березня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Михайлик А.С.