СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
28 лютого 2008 року
Справа № 2-22/12822-2007А
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Гонтаря В.І.,
суддів Голика В.С.,
Черткової І.В.,
секретар судового засідання Наконечний О.В.
за участю представників сторін:
сторони не з'явились,
розглянувши апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 29 листопада 2007 року у справі № 2-22/12822-2007А
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Полівтор"
(вул. Таврічеська, 2а, місто Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим, 96000)
до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим (вул. Північна, 2, місто Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим, 96000)
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим від 03.03.2007 № 0000791500/0 про донарахування податкового зобов'язання по податку на додану вартість по основному платежу в сумі 1852 грн., а також штрафних санкцій у розмірі 92,60 грн. Вимоги мотивовані тим. що відповідачем прийняте зазначене податкове повідомлення-рішення з порушенням діючого законодавства.
Представником позивача були уточнені позовні вимоги в яких він просив скасувати податкові повідомлення рішення відповідача від 03.03.2007 № 0000791500/0, від 19.04.2007 № 0000791500/1, від 21.06.2007 № 0000791500/2, від 28.08.2007 № 0000791500/3.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 29 листопада 2007 року у справі № 2-22/12822-2007 А (суддя Яковлєв С.В.) позов відкритого акціонерного товариства "Полівтор" до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, задоволено.
Судом скасовані податкові повідомлення-рішення Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим від 03.03.2007 № 0000791500/0, від 19.04.2007 №0000791500/1, від 21.06.2006 № 0000791500/2, від 28.08.2007 № 0000791500/3, якими відкритому акціонерному товариства "Полівтор" донараховано податкове зобов'язання з ПДВ у сумі 1852 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 92,60 грн.
Судом стягнуто з Державного бюджету України на користь відкритому акціонерному товариства "Полівтор" 03,40 грн. судового збору.
Не погодившись з цим судовим актом, Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція в Автономній Республіці Крим звернулась до Севастопольського апеляційного господарського суду з заявою про апеляційне оскарження та апеляційною скаргою, в якій просить постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 29 листопада 2007 року у справі № 2-22/12822-2007 А скасувати.
Заявник апеляційної скарги посилається на неправильне застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи повторно в порядку передбаченому Кодексом адміністративного судочинства, суд встановив наступне.
Відповідачем 28.02.2007 складений Акт № 124/15-02/00426408 про результати невиїзної (камеральної) документальної переперевірки та перевірки податкових декларацій позивача з ПДВ.
На підставі акту № 124/15-02/00426408, відповідач 03.03.2007 прийняв податкове повідомлення - рішення № 0000791500/0, яким позивачу донараховане податкове зобов'язання з ПДВ в сумі 1852 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 92.60грн.
Позивач 12.03.2007 звернувся до відповідача зі скаргою на податкове повідомлення - рішення № 0000791500/0.
Внаслідок розгляду зазначеної скарги відповідачем 30.03.2007 прийнято рішення № 1402/10/зЮ, яким залишено без змін податкове повідомлення - рішення №0000791500/0 від 03.03.2007, а скарга без задоволення.
На підставі акту № 124/15-02/00426408 відповідач 19.04.2007 прийняв податкове повідомлення - рішення № 0000791500/1, яким позивачу донараховане податкове зобов'язання з ПДВ в сумі 1852грн. та застосовані до нього штрафні (фінансові) санкції у сумі 92,60грн.
Позивач 11.04.2007 надіслав до Державної податкової адміністрації в Автономній Республіці Крим скаргу, в якій просив скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000791500/0.
Державна податкова адміністрація в Автономній Республіці Крим 08.07.2007 прийняла рішення № 1350/10/25-021 про відмову у задоволенні скарги позивача.
Відповідач, 21.06.2007 прийняв податкове повідомлення - рішення №0000791500/2, яким позивачу донараховане податкове зобов'язання з ПДВ в сумі 1852грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 92.60грн.
Позивач, діючи згідно Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" звернувся до Державної податкової адміністрації України зі скаргою, в який просив скасувати податкове повідомлення - рішення №0000791500/0.
Державна податкова адміністрація України 17.08.2007, прийняла рішення № 7948/6/25-0115, яким відмовила позивачу у задоволенні його скарги.
Відповідач на підставі акту № 124/15-02/00426408 прийняв 28.08.2007 податкове повідомлення - рішення № 0000791500/3 . яким позивачу донараховане податкове зобов'язання з ПДВ в сумі 1852 грн. та застосовані до нього штрафні (фінансові) санкції у сумі 92,60грн.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 4 Закону України ''Про державну податкову службу в України" визначає, що Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються зокрема Державна податкова інспекція в Автономній Республіці Крим. До прав органів державної податкової служби відноситься згідно пункту 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в України" здійснення документальних невиїзних перевірок, а також планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності , достовірності повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами. їх філіями, відділеннями іншими відокремленими підрозділами, що не мають статус юридичної особи а також фізичними особами, які мають статус суб’єктів підприємницької діяльності. У статті 11-1 вказаного закону визначені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок.
Плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків , яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням платника податків. Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених у вказаній статті Закону України "Про державну податкову службу в України". Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду , а у разі виникнення обставин, викладених у статті 11-1 Закону, за рішенням керівника податкового органу, яка оформляється наказом.
Відповідно до статті 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" посадові особи органу держаної податкової служби вправі приступати до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявністю підстав для їх проведення та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки. Ненадання цих документів платнику податків є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки.
Наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10.08.2005 затверджений Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України за № 925/11205 від 25.08.2005 (далі Порядок № 327). У пункті 1.2. зазначеного порядку встановлено, що невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих декларацій звітів та інших документів , пов'язаних з нарахуванням та сплатою податків та зборів, незалежно від способу їх подачі.
Згідно пунктам 1.6 та 1.7 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість" податкове зобов'язання це загальна сума податку, одержана (нарахована) платнику податку у звітному (податковому) періоді, визначена згідно з Законом, а податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду , визначена цим законом.
Порядок обчислення та сплати податку визначений у статті 7 вказаного Закону.
Відповідно до підпункту 7.7.1 пункту 7.7. статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті ( перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми розрахованої згідно підпункту 7.7.1 цього пункту закону, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди , а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно підпункту 7.7.5 пункту 7.7. статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну (камеральну) перевірку заявлених у цій декларації даних.
За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку платника податку для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Вивчивши надані сторонами документи, судова колегія встановила, що відповідачем проводилась невиїзна документальна переперевірка податкової декларації позивача з ПДВ за листопад 2006 року. Саме за результатами зазначеної переперевірки і був складений відповідачем 28.02.2007 Акт № 124/15-02/00426408, на підставі якого ним приймались податкові повідомлення-рішення, якій просить скасувати позивач.
З аналізу зазначених вище законів та підзаконних актів стає зрозумілим, що діюче законодавство України не передбачає право податкових органів проводити переперевірку платників податків з будь-яких підстав.
При таких обставинах, судова колегія приходить до висновку, що відповідач під час прийняття за результатами перепровірки позивача податкових повідомлень-рішень діяв з порушенням способу, передбаченому законодавством України, за межами своїх повноважень, в наслідок чого підлягають скасуванню його рішення, що прийняти в наслідок проведення ним невиїзної документальної перепровірки позивача.
На підставі висловленого, судова колегія вважає, що постанову господарського суду прийнято при правильному застосуванні норм законодавства, у зв’язку з чим вона підлягає залишенню без змін.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 29 листопада 2007 року у справі № 2-22/12822-2007А залишити без змін.
Апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку і строки, передбачені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.І. Гонтар
Судді В.С. Голик
І.В. Черткова