Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2011 р. справа № 2а/0570/2673/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретаріЧегринець А.М.
з участю представника позивача Піднибесного А.П., представників відповідача Рудь Н.Л. та Русанової Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора міста Горлівки Донецької області в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до комунального лікувально-профілактичного закладу Центральна міська лікарня №14 м. Донецька про стягнення коштів,
в с т а н о в и в :
У лютому 2011 року прокурор міста Горлівки Донецької області в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що актом перевірки (протоколом) від 17 березня 2010 року 02/11 №0786 державного інспектора з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області встановлено факт невиконання комунальним лікувально-профілактичним закладом Центральна міська лікарня №14 м. Донецька 7 пунктів припису від 21 жовтня 2009 року 02/11 №0515, строк виконання якого скінчився. Акт перевірки (протокол) складено в присутності уповноваженої особи відповідача, отримано та підписано без зауважень.
На підставі акту перевірки 28 липня 2010 року винесено постанову №Д-103 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суму 3400 грн. та зазначено про встановлений законодавством 30-денний строк для її виконання.
Ні припис ні постанова в судовому порядку не оскаржувалися. Сума штрафу в установлений законодавством строк сплачена не була.
У звязку з наведеним просив стягнути з відповідача штраф в розмірі 3400 грн.
Відповідач подав заперечення проти позову, в яких зазначав, що на засіданні ради інспекції Держенергонагляду України в Донецькій області, що відбулося в м. Донецьку 28 червня 2010 року, на якій був присутній представник комунального лікувально-профілактичного закладу Центральна міська лікарня №14 м. Донецька, при прийнятті рішення про накладення штрафу за невиконання припису від 21 жовтня 2009 року № 02/11-0515 присутні проголосували за накладення штрафу в розмірі 340 грн., а штраф наклали в розмірі 3400 грн. 26 серпня 2010 року з листом №01/6-690 лікарня зверталася до позивача з приводу скасування постанови від 28 липня 2010 року № Д-103, між тим відповідь отримано не було. 10 вересня 2010 року відбулася чергова перевірка лікарні, за результатами якої складено акт та винесено наступну постанову від 05 жовтня 2010 року №Д-285 про накладення штрафу на суму 170 грн., і лікарня вважала, що має заплатити вказану суму замість 3400 грн. Крім того, Центральна міська лікарня №14 м. Донецька є комунальним лікувально-профілактичним закладом, заснованим на комунальній власності, і підпорядкованим Управлінню охорони здоровя Донецької міської ради. Лікарня є неприбутковим закладом, та фінансується з місцевого бюджету. Усунення порушень, зазначених в приписі, не виконані в строк не з вини лікарні, а в звязку з відсутністю коштів в бюджеті. Просив в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позові. Пояснив, що посилання представників відповідача на прийняття на засіданні ради інспекції Держенергонагляду України в Донецькій області рішення про накладення меншої суми штрафу не відповідає дійсності та спростовується протоколом засідання від 20 квітня 2010 року №4, в якому відображено прийняте рішення про накладення штрафу в сумі, яка і зазначена в постанові про накладення штрафу. Факт ненадання відповіді на лист відповідача від 26 серпня 2010 року №01/6-690 не відповідає дійсності, оскільки відповідь від 09 вересня 2010 року направлялася на адресу відповідача. Державний енергетичний нагляд здійснюється з метою забезпечення безпеки життя і здоровя людини. Положень, які б встановлювали пільги щодо сплати штрафу за порушення в сфері електроенергетики в залежності від статусу підприємства, установи, організації, законодавство не містить. Станом на день розгляду справи накладений постановою штраф сплачено не було. Просив задовольнити позов.
Представники відповідача в судовому засіданні підтримали заперечення проти позову. Пояснили, що порушення, викладені в актах перевірки та приписах дійсно мали місце. Однак припис не виконано за відсутності виділених з бюджету коштів. В судовому порядку припис не оскаржували. Просили в задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що 21 жовтня 2009 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області відносно комунального лікувально-профілактичного закладу Центральна міська лікарня №14 м. Донецька, який є юридичною особою, винесено припис 02/11 №0515 про усунення порушень вимог законодавства про електроенергетику, які виразилися в невиконанні припису від 22 квітня 2009 року 02/11 №0191, складеного на підставі акту перевірки від 21 жовтня 2009 року 02/11 №0515, який слід було виконати до 22 липня 2010 року. Надано строк для його виконання припису до 21 січня 2010 року.
Припис отримано відповідачем в день його складання та не оскаржувався.
В період з 16 березня 2010 року по 17 березня 2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області проведено перевірку виконання вимог вказаного припису від 21 жовтня 2009 року 02/11 №0515, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) від 17 березня 2010 року 02/11 №0786, в якому відображено не виконання припису.
Акт перевірки (протокол) складено в присутності уповноваженої особи відповідача, отримано та підписано без зауважень.
20 квітня 2010 року на засіданні ради інспекції Держенергонагляду України в Донецькій області, на якому був присутній представник відповідача, прийнято рішення про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 3 400 грн. Рішення відображено в протоколі засідання від 20 квітня 2010 року №4.
На підставі акту перевірки за невиконання припису від 21 жовтня 2010 року 02/11 №0515 начальником інспекції Держенергонагляду в Донецькій області старшим державним інспектором з енергетичного нагляду винесено постанову від 28 липня 2010 року №Д-103 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, якою накладено штраф у розмірі 3 400 грн.
Вказана постанова отримана відповідачем 12 серпня 2010 року. Суму штрафу сплачено не було.
26 серпня 2010 року комунальний лікувально-профілактичний заклад Центральна міська лікарня №14 м. Донецька звернувся до позивача з клопотанням про скасування постанови про накладення штрафу від 28 липня 2010 року №Д-103. В обґрунтування посилався на те, що невиконання припису відбулося через відсутність бюджетного фінансування.
09 вересня 2010 року надано відповідь, якою в задоволенні клопотання відмовлено та розяснено право на оскарження постанови.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно з ч. 3 ст. 27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Відповідно до ч. ч. 6 й 7 ст. 27 зазначеного Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Санкції, передбачені частиною 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 5 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Положень, які б встановлювали пільги щодо сплати штрафу за порушення в сфері електроенергетики в залежності від статусу підприємства, установи, організації, законодавство не містить.
Субєктом владних повноважень за порушення вимог законодавства не виконання припису на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов прокурора міста Горлівки Донецької області в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до комунального лікувально-профілактичного закладу Центральна міська лікарня №14 м. Донецька про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з комунального лікувально-профілактичного закладу Центральна міська лікарня №14 м. Донецька (код ЄДРПОУ 01990074) на користь Державного бюджету України (рахунок №31115106700010 УДК Петровського району м. Донецька ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687127, одержувач: Державний бюджет Петровського району м. Донецька, код бюджетної класифікації 21081100) штраф в розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Логойда Т. В.