Постанова № 14213860, 22.02.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2011
Номер справи
6262/10/2070
Номер документу
14213860
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"22" лютого 2011 р. Справа № 2а-6262/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.

за участю: секретаря судового засідання - Козар Т.А. ,

представника позивача- Коняєва А.О.,

представника відповідача- Король І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Фонд державного майна України, про визнання податкового повідомлення-рішення недійсним, -

В С Т А Н О В И В:

Відкрите акціонерне товариство "Теплоенергомонтаж" (далі позивач, ВАТ "Теплоенергомонтаж") звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові (далі відповідач, СДПІ ВПП у м.Харкові), в якому просить суд визнати податкове повідомлення-рішення від 20 жовтня 2006 року №0000890822/0 Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" 277965,00грн. грошових коштів до бюджету повністю недійсним з моменту його прийняття.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на ВАТ "Теплоенергомонтаж" не поширюються п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.2004 №405 та ст.72 Закону України «Про державний бюджет на 2004 рік». Тому позивач вважає необґрунтованим податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові від 20 жовтня 2006 року №0000890822/0, прийняте на підставі розділу 3.1.5 акта перевірки ВАТ "Теплоенергомонтаж" від 13.10.2006 №1842/47-0/00120980.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2010 до участі у справі залучено Фонд державного майна України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Представником відповідача були надані до суду заперечення проти позову (т.1 а.с.204-206). Представник відповідача вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення про донарахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету, прийняте СДПІ ВПП у м.Харкові правомірно та повністю відповідає вимогам діючого законодавства.

У судове засідання 22.02.2011 представник третьої особи не прибув.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

СДПІ ВПП у м.Харкові проведено виїзну планову перевірку ВАТ "Теплоенергомонтаж" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2004 по 30.06.2006.

За результатами перевірки ВАТ "Теплоенергомонтаж" з питання правильності нарахування та сплати частини прибутку (доходу), що підлягає відрахуванню до загального фонду Державного бюджету України встановлено, що підприємством в порушення ст.72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" та постанови КМ України від 30.03.2004р. №405 по рядку 21 декларацій з податку на прибуток за період II квартал 2004р. та III квартал 2004р., не проведено відрахування частини прибутку (доходу) за період, що перевірявся, у сумі 185310грн., у тому числі: за II квартал 2004р. - 148430грн., за III квартал 2004р. -36880грн.

Строки сплати до бюджету частини прибутку (доходу) господарськими організаціями визначені вищезазначеною Постановою КМУ - сплата здійснюється у строки, визначені для сплати податку на прибуток підприємств.

Вказане відображено в акті про результати перевірки від 13.10.2006 №1842/47-0/00120980 (т.1 а.с.14-18).

На підставі вказаного акта від 13.10.2006 №1842/47-0/00120980 СДПІ ВПП у м.Харкові прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.10.2006 №0000890822/0 (т.1 а.с.13), яким визначено податкове зобовязання ВАТ "Теплоенергомонтаж" за платежем «частина прибутку (доходу) господарських організацій (у статутних фондах яких є державна частка), що вилучається до бюджету» в сумі 277965,00грн., у тому числі: за основним платежем 185310,00грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 92655,00грн.

При вирішенні даного спору суд бере до уваги наступне.

Статтею 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" встановлено, що господарські організації, зокрема, акціонерні, холдингові, лізингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), сплачують за результатами фінансово-господарської діяльності 2003 року та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 році до загального фонду Державного бюджету України частину чистого прибутку відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах. Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок і норматив відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) господарськими організаціями за результатами фінансово-господарської діяльності у 2003 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 році затверджено постановою Кабінету Міністрів України №405 від 30.03.2004.

Відповідно до п.2 вказаного Порядку, господарськими товариствами та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), провадяться відрахування частини прибутку (доходу) у розмірі 15 відсотків чистого прибутку, розрахованого згідно з правилами бухгалтерського обліку, відповідно до розміру цих часток (акцій, паїв).

Згідно з п.3 Порядку, визначена відповідно до цих Порядку і нормативу частина прибутку (доходу) сплачується у строки, які встановлені для сплати податку на прибуток підприємств, і зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду Державного бюджету України, відкриті в органах Державного казначейства.

Пунктом 4 Порядку передбачено, що інформацію щодо нарахування та сплати частини прибутку (доходу) відповідно до цих Порядку і нормативу господарські організації подають центральним та місцевим органам виконавчої влади, до сфери управління яких вони належать або які здійснюють функції з управління частками (акціями, паями), що належать державі у їх статутному фонді, та відображають у декларації з податку на прибуток.

Тобто, необхідною умовою для застосування положень ст.72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" є наявність у статутному фонді субєкта господарювання частини, що належить державі (акції, паї).

Судом встановлено, що приватизаціяДержавного Українського монтажноготресту „Теплоенергомонтаж" здійснювалась шляхом корпоратизації відповідно до Указу Президента України „Про корпоратизацію підприємств" від 15.06.1993 №210/93, ВАТ «Теплоенергомонтаж» створено відповідно до Наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 14.04.1994 №99, у звязку з чим Фонд державного майна України наказом від 30.05.1995 №124-ПРА затвердив план розміщення акцій ВАТ «Теплоенергомонтаж», що організовано на базі державної власності у вигляді 245368шт. акцій на загальну суму 12268400тис.карб., з яких 73,99% акцій повинно бути продано громадянам України, а 26% у кількості 63795шт. залишилось у власності держави.

Відповідно до Наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 24.11.1997 №1939-П, акції ВАТ «Теплоенергомонтаж» у кількості 637950 штук передано до статутного фонду державної акціонерної холдингової компанії «Енергобуд».

Державна акціонерна холдингова компанія «Енергобуд» створена згідно з наказом Фонду державного майна України від 02.10.1995 №24-АТ.

З листа Департаменту стратегії корпоративного управління від 11.10.2010 №31-2-215 (т.1 а.с.14) вбачається наступне.

На виконання Указу Президента України від 04.04.1995 №282/95 «Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України» та наказу Фонду державного майна України від 15.02.1996 №158, актом прийняття-передачі від 15.02.1996 пакет акцій ВАТ «Теплоенергомонтаж» (код ЄДРПОУ - 00120980) в кількості 63795 штук, що становить 26,00% передано до статутного фонду Державної акціонерної холдингової компанії «Енергобуд».

Державна акціонерна холдингова компанія «Енергобуд» (код ЄДРПОУ - 23510755) обліковується в Реєстрі корпоративних прав держави, державна частка становить 94,4738%.

Відповідно до виписки з реєстру власників іменних цінних паперів про стан особового рахунку №003889 на 09 липня 2004р., вих.№188/1 від 09 липня 2004р., реєстратор ТОВ «Квадро», (т.1 а.с.27) державна акціонерна холдингова компанія «Енергобуд» володіє простими іменними акціями ВАТ «Теплоенергомонтаж» у кількості 637950шт., частка у статутному фонді 20.229.

Згідно з ч.13 ст.6 Закону України "Про холдингові компанії в Україні", пакети акцій (часток, паїв) або інше майно, передані до статутного капіталу державної холдингової компанії, перебувають у державній власності і закріплюються за нею на праві господарського відання.

З урахуванням наведених обставин у судовому засіданні встановлено, що у статутному фонді ВАТ «Теплоенергомонтаж» державі належить частка у розмірі 20.229 (637950 акцій).

Такий висновок підтверджують і відомості витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (т.2 а.с.2-3), у якому до переліку засновників (учасників) ВАТ «Теплоенергомонтаж» віднесено державну акціонерну холдингову компанію «Енергобуд», розмір внеску до статутного фонду 191385,00грн.

Також суд бере до уваги, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (т.2 а.с.12-13) державна акціонерна холдингова компанія «Енергобуд» належить до сфери управління Фонду державного майна України; засновниками ДАХК «Енергобуд» є Міністерство енергетики та електрифікації України, Фонд державного майна України.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що ВАТ «Теплоенергомонтаж» повинно відповідно до вимог ст.72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" сплачувати за результатами фінансово-господарської діяльності 2003 року та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 році до загального фонду Державного бюджету України частину чистого прибутку відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах в порядку та розмірах, передбачених Порядком і нормативом відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) господарськими організаціями за результатами фінансово-господарської діяльності у 2003 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 році, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №405 від 30.03.2004.

Представником позивача не доведено відсутність у ВАТ «Теплоенергомонтаж» зазначеного обовязку.

Представником ВАТ «Теплоенергомонтаж» не надано доказів і на підтвердження відчуження ДАХК «Енергобуд» у передбаченому законодавством порядку належних їй акцій ВАТ «Теплоенергомонтаж».

Суд звертає увагу, що з листа прокуратури Шевченківського району м.Харкова від 10.01.2011 №82вх (т.2 а.с.38) відомо про порушення кримінальної справи за ч.4 ст.190 КК України, тобто за фактом заволодіння невстановленими особами акціями ДАХК «Енергобуд» шляхом обману.

Підпунктом 4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Згідно з п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Таким чином, судом встановлено правомірність визначення податковим повідомленням-рішенням від 20.10.2006 №0000890822/0 СДПІ ВПП у м.Харкові податкового зобовязання ВАТ "Теплоенергомонтаж" за платежем «частина прибутку (доходу) господарських організацій (у статутних фондах яких є державна частка), що вилучається до бюджету» в сумі 277965,00грн., у тому числі: за основним платежем 185310,00грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 92655,00грн.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що є необґрунтованими та не підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання податкового повідомлення-рішення від 20 жовтня 2006 року №0000890822/0 Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" 277965,00грн. грошових коштів до бюджету повністю недійсним з моменту його прийняття.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Фонд державного майна України, про визнання податкового повідомлення-рішення недійсним - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 28 лютого 2011 року.

Суддя Р.В. Мельников