Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2011 року Справа № 2а/2370/487/2011
10 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
секретар Кузнецов В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Катеринопільському районі Черкаської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс»про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у Катеринопільському районі Черкаської області, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс» податковий борг на загальну суму 18 373 грн. 51 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності Катеринопільською районною державною адміністрацією Черкаської області 03.05.2006р. та перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 05.05.2006р. як платник податків та платежів до бюджету. Станом на 17.01.2011р. за відповідачем згідно облікової картки платника податків обліковується податковий борг на загальну суму 18 373 грн. 51 коп., в тому числі 672 грн. 75 коп. з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, 7 981 грн. 36 коп. з податку на прибуток підприємств та 9 719 грн. 40 коп. з податку на додану вартість, який позивач просить стягнути в судовому порядку.
Представник позивача належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд розглянути адміністративну справу без участі представника інспекції, заявлені в позовній заяві вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи за адресою, визначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 20500, Черкаська область, смт. Катеринопіль, вул. Черкаська, 11, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, яким до 01.01.2011р. встановлювався податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах, є Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№1963-XII від 11.12.1991р.
Платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів згідно статті 1 цього Закону є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Судом встановлено, що відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс»зареєстрований як субєкт господарювання Катеринопільською районною державною адміністрацією Черкаської області 03.05.2006р., ідентифікаційний код 34207492 (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 667292), та перебуває на обліку в Катеринопільському відділенні Звенигородської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області як платник податків і зборів з 05.05.2006р. за № 248 (довідка про взяття на облік платника податків № 476 від 06.05.2006р.).
Відповідно до статті 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№ 1963-XII від 11.12.1991р. юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
При цьому обчислюється податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів. Сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№ 1963-XII від 11.12.1991р.
Сплачується податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів: фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд; а також юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом (стаття 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№ 1963-XII від 11.12.1991р.).
Згідно поданого відповідачем розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів на 2010 рік загальний розмір податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, який підлягає сплаті товариством з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс» в 2010 році, визначено в сумі 2 913грн., що з урахуванням поділу останнього на звітні періоди становить по 728грн. щоквартально.
В той же час, згідно наданої позивачем виписки з облікової картки товариства з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс»за відповідачем станом на 17 січня 2011 року обліковується заборгованість зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів за 2010 рік, що з урахуванням переплати за попередні періоди, складає 672 грн. 75 коп.
Окрім того, за відповідачем згідно облікової картки платника податків обліковується також заборгованість зі сплати податку на додану вартість, порядок обчислення і сплати якого встановлено Законом України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 03.04.1997р., в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин.
Платником податку на додану вартість згідно статті 1 цього Закону є особа-суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій, інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності, а також фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), що здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно з законодавством, або імпортує товари на митну територію України, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Згідно п.п. 7.2.8 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№168/97-ВР від 03.04.1997р., в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, платники податку на додану вартість зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнених від оподаткування.
Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону. Платник податку веде реєстр отриманих та виданих податкових накладних у документальному або електронному вигляді за його вибором, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку продавця, який надав податкову накладну такому платнику податку.
При цьому сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, остання підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
Податковим періодом згідно п. 7.8. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№168/97-ВР від 03.04.1997р., в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
Отже, сплачується податок на додану вартість, визначений у місячній податковій декларації, згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-III від 21.12.2000р. (далі по тексту Закон №2181) протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації, що відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 статті 4 Закону № 2181 складає 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно поданих товариством з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс»за вересень-жовтень 2010 року податкових декларацій з податку на додану вартість, розмір податку, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду відповідачем визначено самостійно на загальну суму 33 588 грн. Однак, станом на 17січня 2011 року залишок не погашеної відповідачем заборгованості зі сплати податку на додану вартість за вересень-жовтень 2010 року складає 9719 грн. 40 коп.
Оскільки суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та податку на додану вартість відповідачем розраховано самостійно в поданих останнім розрахунках та деклараціях, відповідні податкові зобовязання згідно п. 5.1 статті 5 Закону № 2181, є узгодженими.
За змістом п.п. 5.4.1 п. 5.4 статті 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Разом з тим, позивачем до стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс»заявлено також суму заборгованості з податку на прибуток підприємств, платників якого, обєкти оподаткування, правила ведення податкового обліку, а також порядок нарахування та строки сплати до 01.01.2011р. встановлені Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р.
Так, платниками податку на прибуток підприємств згідно статті 2 цього Закону є зокрема суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Прибуток платників податку відповідно до статті 10 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р., включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковується за ставкою 25 відсотків до об'єкта оподаткування. Об'єктом оподаткування статтею 3 цього Закону, в свою чергу, визначено прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, на суму валових витрат платника податку, а також суму амортизаційних відрахувань.
Порядок нарахування та строки сплати податку на прибуток підприємств визначені п.16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р., згідно якої платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті. Так, платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, яким відповідно до 11 цього Закону є: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів. При цьому сплачується податок на прибуток підприємств за звітний період платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Зокрема, п.п. 5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону Закон №2181 встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181, в свою чергу, передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
26 жовтня 2010 року державною податковою інспекцією у Катеринопільському районі Черкаської області у відповідності з вимогами п. 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р., в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, за результатами невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету товариством з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс»винесено акт № 173/15-34207492, яким встановлено порушення відповідачем визначеного п. 5.3 статті 5 Закону №2181 терміну сплати узгодженої суми податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств, а саме: податок на прибуток підприємств згідно повідомлення-рішення №0000012301 від 10.03.2009р. в розмірі 13 521 грн. 77 коп. з датою нарахування 20.03.2009р. фактично сплачено 16.09.2009р., 22.10.2009р., 28.10.2009р., 16.11.2009р., 30.12.2009р., 14.06.2010р., податок на прибуток підприємств згідно декларації № 3225 від 09.05.2009р. в розмірі 1370грн. з датою нарахування 20.05.2009р. фактично сплачено 25.08.2010р., 31.08.2010р., податок на прибуток підприємств згідно декларації № 6084 від 06.08.2009р. в розмірі 942грн. з датою нарахування 19.08.2009р. фактично сплачено 31.08.2010р., податок на прибуток підприємств згідно декларації № 9115 від 09.11.2009р. в розмірі 151 грн. з датою нарахування 19.11.2009р. фактично сплачено 31.08.2010р.
23 грудня 2010 року державною податковою інспекцією у Катеринопільському районі Черкаської області у відповідності з вимогами п. 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р., в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, за результатами перевірки сплати узгоджених сум податкового зобовязання протягом граничних строків сплати товариством з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс»винесено акт № 190/15-130, яким також встановлено порушення відповідачем визначеного п. 5.3 статті 5 Закону №2181 терміну сплати узгодженої суми податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств, а саме податок на прибуток підприємств згідно декларації від 08.11.2010р. в розмірі 353 грн. 16 коп. з датою нарахування 19.11.2010р. фактично сплачено 26.11.2010р.
Відповідальність за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання передбачена п.п. 17.1.7 п. 17.1 статті 17 Закону № 2181, згідно якого у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі актів № 173/15-34207492 від 26.10.2010р. та № 190/15-130 від 23.12.2010р. у відповідності до п. 6.1 та п.п. 17.1.7 п. 17.1 статті 17 Закону № 2181 позивачем було винесено податкові повідомлення-рішення №0001931501/0 від 03.11.2010р. та № 0002321501/0 від 23.12.2010р., загальний розмір належних до сплати штрафних санкцій згідно яких складає 8027грн. 71 коп., що вручені уповноваженій особі відповідача 09.11.2010р. та 23.12.2010р. відповідно.
Разом з тим, згідно з п.п. 5.2.1 п. 5.2 статті 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення (розміщення податкового повідомлення на дошці податкових оголошень), за винятком випадків оскарження даного податкового повідомлення в порядку його апеляційного узгодження.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс»податкові повідомлення-рішення №0001931501/0 від 03.11.2010р., №0002321501/0 від 23.12.2010р. в апеляційному порядку не оскаржувались, що свідчить про узгодженість визначених останніми податкових зобовязань.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181, в свою чергу, встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпункті 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
Узгоджена ж сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону № 2181, як зазначалось вище, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Так, згідно наданої позивачем виписки з облікової картки платника податків товариства з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс»за відповідачем станом на 17січня 2011 року обліковується заборгованість зі сплати податку на прибуток підприємств за 2010 рік, що з урахуванням переплати за попередні періоди, складає 7981 грн. 36 коп.
Керуючись п. 6.2. статті 6 Закону № 2181 у звязку з несплатою товариством з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс» узгодженої суми податкового зобовязання в установлені строки позивачем на адресу відповідача були направлені податкові вимоги: перша №1/56 від 17.11.2010р. на суму 21 589 грн. 77 коп. та друга №2/61 від 17.12.2010р. на суму 41 285 грн. 49 коп., вручені уповноваженій особі відповідача 17.11.2010р. та 17.12.2010р. відповідно.
Оскільки відповідне право органів державної податкової служби на звернення до суду щодо стягнення податкового боргу передбачено статтею 20 Податкового кодексу України, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача податкового боргу в розмірі 18373грн. 51 коп.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Комунбудсервіс», ідентифікаційний код 34207492, в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Катеринопільському районі Черкаської області 18 373(вісімнадцять тисяч триста сімдесят три) грн. 51 коп. податкового боргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 04 березня 2011 року.