Постанова № 14160030, 09.03.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2011
Номер справи
925/11/2070
Номер документу
14160030
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

09 березня 2011 р. № 2-а- 925/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волкова Л.М., розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом

Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості

до ОСОБА_1

простягнення допомоги по безробіттю,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з ОСОБА_1 допомогу по безробіттю в сумі 261.83 грн. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.

В обґрунтування позовних вимог позивачем в позові зазначено наступне. ОСОБА_1 24 квітня 2009 року звернувся за сприянням працевлаштуванні до Ленінського районного центру зайнятості, де зареєстрований з відкриттям персональної картки. Виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1 розпочато з 01.05.2009р. по 07.04.2010р. Позивачем встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в УПФУ в Ленінському районі м. Харкова з 23.03.2010р. та отримував пенсію за віком та одночасно отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття з 01.05.2009р. по 07.04.2010р. Отже кошти, виплачені як допомога по безробіттю з 23.03.2010р. по 07.04.2010р. в сумі 261,83 грн., підлягають стягненню в судовому порядку.

Представник позивача в судове засідання, призначене на 09.03.2011р. не прибув, до суду надав заяву з проханням слухати справу без його участі (а.с. 36).

Відповідач в судові засідання, призначені на 22.02.2011р. та 09.03.2011р. не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень (а.с. 31, 35), письмових заперечень щодо поданого позову до суду не надав, причин неприбуття суду не повідомив.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.

Суд вважає, що сторони є належним чином повідомленими про дату, час та місце судового засідання, потреба заслухати свідка чи експерта відсутня, перешкод для розгляду справи у судовому засіданні немає, а тому суд вважає що справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на ч. 6 ст. 128 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. № 1533-III функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Згідно з ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991р. № 803-XII безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

24.04.2009 року ОСОБА_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Ленінського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2 (а.с. 5), статус безробітного отримав в Ленінському РЦЗН на підставі заяви від 05.05.2009р.(а.с. 9).

Згідно з п. 2 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62|7-1 розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Відповідно до п. 5 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62|7-1 перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

Згідно з п.п. 4.3 п. 3 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62|7-1 перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли: під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.

Відповідно до п. 6 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62|7-1 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Харківським міський центром зайнятості проведено перевірку достовірності даних щодо ОСОБА_1, про що був складений Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 459 від 11.11.2010р. (а.с. 11), яким встановлено, що за даними УПФУ в Ленінському районі м. Харкова ОСОБА_1 призначена пенсія за віком з 23.03.10р., що підтверджується листом від 23.10.2010р. № 9808.02/29 (а.с. 16). Одночасно він перебував на обліку в ЦЗ та отримував допомогу безробіттю. З 08.04.2010 р. ОСОБА_1 знятий з обліку в звязку досягненням віку, що дає право на отримання пенсії, як ліквідатора ЧАЄС. Документи, що підтверджують факт призначення пенсійного забезпечення з 23.03.2011р. особою до позивача не надані.

За результатами вказаної перевірки Наказом Харківського МЦЗ від 11.11.2010р. № 1096 було прийнято рішення про по поверненню коштів у сумі 261.83 грн., виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 з 23.03.2010р. по 07.04.2010р. (а.с. 17).

За таких умов, суд приходить до висновку, що приховування відповідачем належності до категорії осіб, які досягли пенсійного віку є істотною умовою, наявність якої могла вплинути на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, а тому відомості про доходи є недостовірними з вини особи, з огляду на що суми здійснених виплат повертаються особою з дня їх призначення.

Згідно з п. 7 6 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62|7-1 рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

У строк, визначений Положенням, відповідач зайво отриману допомогу по безробіттю в розмірі 261.83 грн. не сплатив.

Відповідно до п. 8 Наказу Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62|7-1 у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991р. № 803-XII, Наказом Мінпраці/Державної податкової адміністрації/Пенсійного фонду "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" від 13.02.2009р. № 60/62|7-1, ст.ст. 11, 94, 160, 161, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) на користь Харківського міського центру зайнятості (ідентифікаційний код: 36224721, місце знаходження: вул. Шевченка, 137-А, м. Харків, 61013) допомогу по безробіттю в розмірі 261.83 (двісті шістдесят одна грн. 83 коп.) грн. 3. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Волкова Л.М.