Постанова № 14159842, 01.03.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2011
Номер справи
12315/10/2070
Номер документу
14159842
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

01.03.2011 р. справа №2а-12315/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Біленського О.О.

при секретарі судового засідання Лишняк І.В.

за участю:

представника позивача Назаренко П.О.,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3

простягнення коштів, - В С Т А Н О В И В :

Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення в примусововму порядку зайво перерахованої суми 9436 грн. 28 коп. за договорами, про надання дотацій на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних ОСОБА_4 (договір від 03.12.2008 року №201108120300345), ОСОБА_5 (договір від 03.12.2008 року №201108120300346), ОСОБА_6 (договір від 10.12.2008 року №20110812100356) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, який є правонаступником Харківського міськрайонного центру зайнятості.

В обгрунтування позову зазначив, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 та Харківським міськрайонним центром зайнятості м. Харкова, правонаступником якого є на цей час Харкіський міський центр зайнятості, укладені договора про надання роботодавцю дотації на створення додаткового робочого місця для працевлаштування безробітних: ОСОБА_4 - договір №201108120300345 від 03.12.2008 року, ОСОБА_5 - договір №201108120300346 від 03.12.2008 року; ОСОБА_6 - договір №20110812100356 від 10.12.2008 року. Вказані безробітні були працевлаштовані в порушення п.6 Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, тобто на дату звернення кількість осіб, які працюють у роботодавця протягом першого року дії договору про працевлаштування безробітних з наданням дотації, перевищує 50% загальної чисельності працівників з урахуванням осіб, які будуть працевлаштовані за новими договорами. Харківським міським центром зайнятості на підставі документів одержаних з Управління пенсійного фонду України та Державної податкової інспекції проведений розрахунок суми наданих дотацій ФОП ОСОБА_3, які підлягають відшкодуванню, з урахуванням індексації у загальній сумі 9436,28 грн.

Представник позивача в судовому засіданні дав аналогічні викладеним у позовній заяві пояснення, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити в повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що відповідач не порушував гарантій зайнятості осіб, недостовірних даних до Центру зайнятості не подавав, він не може нести відповідальність у відповідності до умов договорів про надання дотацій та Порядку.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, встановив наступне.

Між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 та Харківським міськрайонним центром зайнятості м. Харкова, правонаступником якого є на цей час Харкіський міський центр зайнятості, укладені договора про надання роботодавцю дотації на створення додаткового робочого місця для працевлаштування безробітних: ОСОБА_4 - договір №201108120300345 від 03.12.2008 року, ОСОБА_5 - договір №201108120300346 від 03.12.2008 року; ОСОБА_6 - договір №20110812100356 від 10.12.2008 року.

Згідно з п.1.1 зазначених договорів, які є типовими, позивач - роботодавець працевлаштовує перерахованих осіб на постійну роботу за направленням центром зайнятості, а відповідач - Центр зайнятості надає дотацію роботодавцю на створення додаткових робочих місць для працевлаштування цих безробітних у розмірі витрат на заробітну плату, прийнятих за направленням державної служби зайнятості у відповідності до ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»№1533-III від 02.03.2000 року (далі - Закон України №1533-III) та Порядку надання роботодавцю дотації для працевлаштування безробітних, у тому числі молоді на перше робоче місце, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики від 10.01.2001 року №1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.01.2001 року за №75/5266 (далі - Порядок №1).

Всі договори, укладені між сторонами однакові за своїми умовами, розроблені та відповідають Порядку №1 та Закону України №1533-III.

Відповідно до п.10 Порядку №1 розгляд питання про можливість надання роботодавцю дотацій здійснюється комісією, створення якої ініціює робочий орган виконавчої дирекції Фонду, у складі представників виконавчої дирекції Фонду, районних або міських державних адміністрацій, організацій роботодавців та їх об'єднань, професійних спілок (за згодою).

Згідно з п.2.1 зазначених договорів про надання дотації відповідач - Центр зайнятості зобов'язується направити позивачу для працевлаштування зазначених в договорі осіб; надавати позивачу - роботодавцю дотацію у порядку та розмірах, передбачених Договором та Порядком надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних; повідомляти Роботодавця про зміни у законодавстві, що регулює відносини в сфері надання дотації.

Відповідно до п.2.3 вказаних договорів позивач - роботодавець зобов'язаний: працевлаштувати на постійну роботу за направленням Центру зайнятості визначених осіб за визначеними у договорах професіями; надати Центру зайнятості у п'ятиденний строк з дня фактичного допуску працівника до роботи копію наказу (розпорядження) про прийняття на роботу з визначенням умов та розміру оплати праці; щомісячно, протягом п'яти робочих днів після виплати заробітної плати особі, працевлаштованій з наданням дотації, надавати Центру зайнятості довідку встановленої форми про нараховану та виплачену заробітну плату, та сплату страхових внесків відповідно до законодавства:, повідомляти протягом п'яти робочих днів Центр зайнятості про переведення працівника за його згодою на інше робоче місце; допускати представників Центру зайнятості до проведення перевірки даних та використання дотації.

Пунктом 4.1 укладених Договорів встановлено, що відповідач - Центр зайнятості щомісячно після надання позивачем - роботодавцем довідки про нараховану та виплачену заробітну плату особі, працевлаштованій за направленням Центру зайнятості, та сплату страхових внесків відповідно до чинного законодавства протягом 30 календарних днів з дня отримання інформації про середній рівень заробітної плати за всіма видами економічної діяльності по області за місяць, за який нараховано заробітну плату, перераховує суму дотації.

Судом встановлено, що відповідно до наявних в матеріалах справи копій платіжних доручень, Харківський міськрайонний центр зайнятості міста Харкова перераховував на користь Фізичної особи-підприємця дотації за укладеними договорами.

Відповідно до п.5.5 вказаних Договорів дотації у разі порушення строків виконання грошового зобов'язання, взятого на себе за даним Договором, управнена Сторона має право стягнути з іншої Сторони пеню в розмірі 0,01 відсотки від простроченої суми за кожен день затримки.

В звязку із встановленими обставинами справи суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.30 Закону України №1533-III передбачено, що порядок надання роботодавцю дотації для працевлаштування безробітних, у тому числі молоді на перше робоче місце встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду.

Умови та механізм надання роботодавцю дотації, відповідальність за порушення умов порядку надання та використання дотації визначено Порядком №1, відповідно до якого дотація - це кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, надані роботодавцю, що створює додаткові робочі місця для працевлаштування безробітних за направленням державної служби зайнятості, на покриття витрат на заробітну плату прийнятих на них осіб, додаткове робочі місце - це робоче місце, на яке прийнята на постійну роботу особа за. направленням державної служби зайнятості з числа зареєстрованих безробітних за умови відсутності у роботодавця скорочення чисельності працюючих за професією (спеціальністю), за якою працевлаштовується безробітний (для фізичних осіб-підприємців - за умови використання ним найманої праці), протягом останніх 3 місяців.

Дотація надається роботодавцю за умови працевлаштування на строк понад два роки безробітних, які перебували на обліку в державній службі зайнятості як безробітні не менше 1 місяця.

Дотація надається щомісячно протягом року в розмірі фактичних витрат на заробітну плату прийнятих за направленням державної служби зайнятості осіб, але не вище за середній рівень заробітної плати за всіма видами економічної діяльності у відповідній області за місяць, за який нарахована заробітну плату, або обчисленої з неї відповідної суми у разі, якщо особа працювала неповний місяць.

Так, відповідно до п.6 Порядку №1 встановлено вимогу до осіб, які отримують від робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття дотацію, в силу якої кількість осіб на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які працюють протягом першого року дії договору про працевлаштування безробітних з наданням дотації, на день звернення роботодавця щодо надання дотації (дата надання письмової згоди роботодавця на направленні на працевлаштування безробітного або листа роботодавця про його попередню згоду на працевлаштування безробітного) не повинна перевищувати 50 відсотків загальної чисельності працівників з урахуванням осіб, які будуть працевлаштовані за новими договорами, за виключенням: - роботодавців, державну реєстрацію яких, як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, проведено у сільській місцевості, або малих, у тому числі монофункціональних містах, за умови, якщо наймані працівники працюють у таких роботодавців за місцем державної реєстрації; - підприємств та організацій інвалідів, з кількістю інвалідів не менше 50 відсотків загальної чисельності працівників.

Договори між Харківським міськрайонним центром зайнятості, правонаступником якого, відповідно до наказу Харківського обласного центру зайнятості від 05.11.2008 року №452, є Харківський міський центр зайнятості та позивачем про створення додаткового робочого місця для працевлаштування безробітних, укладено відповідно до вимог зазначених нормативних актів.

Судом також встановлено, що Харківським обласним центром зайнятості до Управління Пенсійного фонду України та Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова було направлено запити щодо надання інформації про кількість працюючих на дату звернення.

Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова 26.06.2009 року за вих.№11786-27/03 надало інформацію, відповідно до якої у Фізичної особи-підприємця була наступна чисельність працюючих: станом на 01.01.2008 року - 2, на 01.04.2008 року - 2, на 01.07.2008 року - 2, на 01.10.2008 року - 4, на 01.01.2009 року -7.

За інформацією Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова №13035/10/17-104 від 31.07.2009 року, було підтверджено інформацію Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова та додатково встановлено, що 21.08.2008 року та 29.09.2008 року були працевлаштовані два безробітних, при загальній кількості працюючих 4 особи, та 04.12.2008 року, 11.12.2008 року були працевлаштовані ще троє безробіних при загальній чисельністі 7 осіб.

На підставі наданої інформації позивачем встановлено порушення п.6 Порядку №1 по договорах на працевлаштування безробітних шляхом надання дотації, укладених з ФОП ОСОБА_3, зокрема: ОСОБА_4 - договір №201108120300345 від 03.12.2008 року, ОСОБА_5 - договір №201108120300346 від 03.12.2008 року; ОСОБА_6 - договір №20110812100356 від 10.12.2008 року.

Таким чином суд приходить до виснову про перевищення 50 відсотків загальної чисельності працівників з урахуванням осіб, які були працевлаштовані за вищезазначеними договорами.

Відповідно до п.15 Порядку №1 роботодавець несе відповідальність за забезпечення гарантії зайнятості осіб, прийнятих на роботу з наданням роботодавцю дотації, достовірність даних, що є підставою для визначення розміру дотації та використання дотації.

У разі недостовірності поданих роботодавцем даних роботодавець повинен відшкодувати Фонду суму заподіяної шкоди з урахуванням індексації на рівень інфляції (обчислюється шляхом множення суми заподіяної шкоди на добуток індексу зростання цін на споживчі товари від місяця, в якому було заподіяно шкоду, до місяця, що передує місяцю її повернення, поділених на 100) (щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом).

Згідно із п.5.6. Договорів про надання дотації безробітних у разі не достовірності поданих, роботодавцем даних центром зайнятості виплата дотації припиняється, роботодавцем відшкодовується центру зайнятості заподіяна шкода.

Виходячи з викладеного суд прийшов до висновку, що відповідач подавав до позивача недостовірні дані про загальну чисельність працівників.

Вивчивши матеріали справи, враховуючи те, що доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надано, суд встановив, що заборгованість відповідача перед Фондом загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості складає 9436,28 грн.

Окрім цього суд зазначає, що Фізична особа підприємець ОСОБА_3 звертався до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості та просив зобовязати відповідача виконати договори про надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць працевлаштування безробітних та виплату на користь позивача, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.10.2010р., грошові кошти в сумі 10702,69 грн. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2010 року по справі №2а-6542/10/2070 в задоволенні адміністративного суду було відмовлено, ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2011 року апеляційну скаргу Фізичної особи- підприємця ОСОБА_3 було залишено без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2010 - залишено без змін.

Таким чином, викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, р/рНОМЕР_2 в АКБ "Золоті ворота" м.Харків, МФО 351931) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м.Харків, вул.Шевченка, 137А, р/р 37177300802007 в ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011, ОКПО 36224721) зайво перераховану суму 9436.28 грн (девять тисяч чотириста тридцять шість гривень) 28 коп. за договорами, про надання дотацій на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних ОСОБА_4 (договір від 03.12.2008 року №201108120300345), ОСОБА_5 (договір від 03.12.2008 року №201108120300346), ОСОБА_6 (договір від 10.12.2008 року №20110812100356).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова у повному обсязі виготовлена 04.03.2011 року.

Суддя Біленський О.О.