Постанова № 14159830, 03.03.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2011
Номер справи
14938/10/2070
Номер документу
14159830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

03 березня 2011 р. № 2-а- 14938/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Панова М.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Бурхан А.С.,

прокурора - Овчаренко Д.М,

представників сторін:

позивача - Руденко Ю.Г., Танчук М.В..,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі: Державного підприємства"Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Довгенківської сільської ради про стягнення заборгованості ,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі: Державного підприємства"Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні", з адміністративним позовом до Довгенківської сільської ради, в якому просить суд стягнути з відповідача в доход держави штраф у розмірі 1700 гривень

Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити, в обґрунтування зазначив наступне.

У ході перевірки ВП "Держенергонагляд у Північному регіоні" Довгенківської сільської ради за дотриманням чинного законодавства встановлено, що 21 вересня 2009 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства Довгеньківської сільської ради в осінньо зимовий період 2009-2010 р. р., про що було складено акти № 07/12-0514 та № 07/12-0515.

За результатами обстеження відповідачеві було видано обовязковий до виконання припис № 07/12-0515 від 21.09.09 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) №07/12-0066 від 24.12.09 р.

Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства в галузі електроенергетики та за ухилення від виконання припису на відповідача накладено штраф, про що було винесено постанову та видано припис № 07/12-0682 від 24.12.09 р.

21.06.10 р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання вимог припису № 07/12-0682 від 24.12.09 р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/12-25.

До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано. Просив позов задовольнити та стягнути штраф у повному обсязі.

Представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі з тих самих підстав.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся, належним чином.

Згідно ст.35 КАС України відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання.

Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач не прибув в судове засідання, причин неприбуття суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст.5 Закону України “Про електроенергетику” однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п.1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. №929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України № 422 від 3 листопада 2006 р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (НЕК "Укренерго"). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

ДП “НЕК “Укренерго” у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) підтверджуючи наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду (а.с.24-45).

Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до п. 3.2 Інструкції „З організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів", затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 р. № 817 (далі Інструкція) - заходи державного енергетичного нагляду поділяються на планові (обстеження) та позапланові (перевірки, огляди, інспектування).

Судом встановлено, що У ході перевірки ВП "Держенергонагляд у Північному регіоні" Довгенківської сільської ради за дотриманням чинного законодавства встановлено, що 21 вересня 2009 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства Довгеньківської сільської ради в осінньо зимовий період 2009-2010 р. р., про що було складено акти № 07/12-0514 та № 07/12-0515.

У разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі Акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання Припис (п. 7.1 Інструкції).

За результатами обстеження відповідачеві було видано обовязковий до виконання припис № 07/12-0515 від 21.09.09 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) №07/12-0066 від 24.12.09 р.

Відповідно до п. 10.5 Інструкції - вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання приписів.

Контроль за виконанням приписів є одним з основних обов'язків інспектора Держенергонагляду. Перевірка виконання приписів є позаплановим заходом (п. 10.1 Інструкції).

Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства в галузі електроенергетики та за ухилення від виконання припису на відповідача накладено штраф, про що було винесено постанову та видано припис № 07/12-0682 від 24.12.09 р.

21.06.10 р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання вимог припису № 07/12-0682 від 24.12.09 р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/12-25.

Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства в галузі електроенергетики та за ухилення від виконання припису на відповідача було накладено штраф, про що було винесено постанову та видано припис № 07/12-165 від 21.06.10 р.

Відповідно до ст. ст. 9, 26, 27 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.

10.09.10 р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання вимог припису № 01112-165 від 21.06.10 р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/12-30 та старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства в галузі електроенергетики та за ухилення від виконання Припису на відповідача, згідно зі ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" та припису на відповідача, згідно зі ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" та „Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99р., накладено штраф у розмірі 1700 гри., про що було винесено постанову № 07/10-0097 від 14.09.10 р.

Відповіднодо п.10 Положення „Про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання. У разі несплати штрафу у зазначений терін він стягується в судовому порядку.

До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано.

Відповідно до вимог ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”відповідальність за правопорушення в галузі електроенергетики несуть як суб'єкти електроенергетики, так і органи місцевого самоврядування в частині господарської діяльності, яку вони проводять.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави Державного підприємства „Національна енергетична компанія Укренерго” в особі відокремленого підрозділу „Держенергонагляд у Північному регіоні” до Довгенківська сільська рада про стягнення з Довгенківська сільська рада до державного бюджету штрафу у розмірі 1700 грн., документально та нормативно обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного,керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,128,159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі: Державного підприємства"Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Довгенківської сільської ради про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Довгенківської сільської ради (66371, Харківська область, Ізюмський район, с. Довгеньке, вул. Борисова, 49, р\р 31425000700265 УДК ГУДКУ в Харківській області, МФО 341834, код 04399683) ) на користь Державного бюджету України (р/р 31119106700259 УДК у Ізюмському районі Харківської області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134350 код платежу до держбюджету 21081100) штраф в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанова виготовлена 09 березня 2011 року.

Суддя Панов М.М.