Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 березня 2011 р. Справа № 2-а-3860/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Супрун Ю.О.,
при секретарі судового засідання - Ахвердян Р.А.,
за участю:
представника позивача - Кошелевої О.О.,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3, в якому просить суд: стягнути примусовому порядку з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю а сумі 6895 грн. 09 коп..
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що внаслідок приховування відповідачем факту щодо інвалідності, під час неодноразове перебування на обліку в Харківському районному центрі зайнятості, відповідач незаконно отримав матеріальне забезпечення і соціальні послуги на загальну суму 6895,09 грн.. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити посилаючись на обставини, що викладені в адміністративному позові. Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував, просив відмовити з підстав, що викладені в запереченнях на адміністративний позов які подані до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 09.02.2011 року. Згідно з якими повідомляє, що:
Наказом Харківського районного центру зайнятості від 04.01.10 р. «Про відшкодування особою забезпечення на випадок безробіття та вартості соціальних послуг»вжито заходів про відшкодування ОСОБА_3 незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості соціальних послуг на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час перебування на обліку як безробітного у періоди з 09.04.04 р. по 19.09.04 р., з 11.04.05 р. по 02.10.05 р., з 17.04.06 р. по 17.10.06 р., з 25.04.08 р. по 01.10.08 р..
При цьому, Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України та постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.09 р. № 60/62 встановлено, що розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Таким чином, перевірка документів, які надані особою до служби зайнятості, може бути проведена лише у двох випадках:
1) при реєстрації особи;
2) протягом періоду перебування її на обліку.
Проведення перевірки достовірності даних, представлених особою до державної служби зайнятості в інших випадках унеможливлює прийняття процесуальних рішень про повернення коштів.
Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що за результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
Отже, державна служба зайнятості зобов'язана ознайомити особу щодо достовірності даних якої проводилася перевірка з актом перевірки. Недотримання вказаного правила не може бути підставою легітимності проведеної перевірки, а також унеможливлює скористатися особою своїм правом на ознайомлення з актом перевірки.
Таким чином, позивач провів перевірку достовірності даних, представлених позивачем без достатніх правових підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи-не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу. У разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Відповідно до п.п. 1 п. 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі.
Таким чином, наявність в особи статусу інваліда не є діяльністю, яка приносить її набувальцю дохід та не є перешкодою для отримання статусу безробітного з виплатою йому відповідної матеріальної допомоги.
Отже, набуття особою статусу інваліда не позбавляє її можливості звернення до центру зайнятості для працевлаштування та отримання відповідної матеріальної допомоги.
ОСОБА_3 знаходився на обліку в державній службі зайнятості протягом таких періодів: 1. 3 09.04.2004 р. по 19.09.2004 р.; 2. з 11.04.2005 р. по 02.10.2005 р.; 3. з 17.04.2006 р. по 17.10.2006 р.; 4. з 25.04.2008 р. по 01.10.2008 р..
Перевірка достовірності даних, представлених до державної служби зайнятості, проведена вже після зняття ОСОБА_3 з обліку, тобто поза межами компетенції позивача щодо проведення такої перевірки.
Так, ОСОБА_3 звертався до Харківського районного центру зайнятості робочого органу Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття 4-ри рази, а саме: 1) 02.04.2004 р.; 2) 04.04.2005 р.; 3) 10.04.2006 р.; 4) 18.04.2008 р..
Позивач не скористався своїм право на проведення перевірки достовірності даних, які були надані ОСОБА_3 до заяви про взяття на облік, та погодився, що документи, які подані до центру зайнятості відповідають дійсності.
Разом із цим, перевірка достовірності представлених ОСОБА_3 даних проведена лише у грудні 2009 року, акт якої в якості доказу дійсного проведення такої перевірки відповідачем взагалі не представлений.
Позивач був повідомлений листом від 29.01.2010 р. № 78/01 про прийняття Харківським районним центром зайнятості наказу від 04.01.2010 р., а також про необхідність повернення коштів у сумі 6895,09 грн. як незаконно отриманих у той час як повідомлення про наявність акту перевірки та можливості ознайомлення з його результатами нічого не відомо.
Про прийняття позивачем інших наказів стосовно необхідності повернення грошових коштів ОСОБА_3 не повідомлявся.
Відповідно до норм ч.ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суми виплаченого забезпечення унаслідок умисного на думку позивача невиконання відповідачем своїх обов'язків та зловживання ними стягуються з моменту прийняття наказу Харківського районного центру зайнятості № 2 від 04.01.2010. «Про відшкодування особою забезпечення на випадок безробіття та вартості соціальних послуг», що унеможливлює застосування вказаних норм до позивача у зв'язку із знаттям з обліку у Харківському районному центру зайнятості на той час.
Таким чином, думка позивача про приховування ОСОБА_3 факту своєї інвалідності та отримання у зв'язку з цим соціального забезпечення по безробіттю є помилковим.
Набуття особою статусу інваліда не позбавляє її можливості звернення до центру зайнятості для працевлаштування та отримання відповідної матеріальної допомоги.
Крім цього, відповідно до п. 4 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.09. № 60/62, для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Таким чином, у вказаний перелік джерел можливого отримання доходу не входить сума коштів, які отримані безробітним у якості пенсії по інвалідності, що, виключає можливість стягнення центру зайнятості коштів, отриманих інвалідом як матеріальну допомогу протягом періоду перебування його на обліку як безробітного.
Із аналізу вищевикладених норм представник відповідач вважає, що позивач помилково дійшов висновку про приховування ОСОБА_3 свого статусу інваліда III групи і отримання відповідної пенсії по інвалідності.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
ОСОБА_3 є інвалідом III групи довічно та отримує пенсію з 13.03.1995 р.. Даний факт встановлений підчас обміну інформацією між Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України, у відповідності до п. 4 Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 60 13.02.2009 р.. (надалі за текстом - Порядок № 60/62).
Також, управлінням Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області надана довідка від 17.12.2009 р. № 2708-13/24, де зазначено, що відповідач - ОСОБА_3 перебуває на обліку при управлінні з 13.03.1995р. та отримує пенсію по інвалідності в сумі 573,00 грн. щомісячно.
02.04.2004 р. ОСОБА_3 вперше звернувся за сприянні працевлаштуванні до Харківського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 201081404040200001.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення»(в редакції, що діяла до 23.02.2006 р.) безробітними не можуть бути визнані громадяни, які мають право на пенсію відповідно до законодавства України.
09.04.2004 р. відповідачем подана заява до установи позивача про надання статусу безробітного, в якій зазначено, що пенсії відповідач не отримує. Згідно поданої заяви, наказом від 09.04.2004 р. № НТ040409 з 09.04.2004 р. ОСОБА_3 наданий статус безробітного та призначена допомога по безробіттю за період з 09.04.2004 р. по 03.04.2005 р., відповідно до п.п. 1 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п.п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності».
19.04.2004 р. між Харківським районним центром зайнятості з відповідачем укладений договір № 277/04-31 щодо підвищення його кваліфікації за професією оператор котельні 4 розряду в Харківському обласному учбовому центрі підготовки перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів агропромислового комплексу строком на 0,13 міс (32 годин), відповідно до якого ОСОБА_3 направлений на навчання та закінчив його у строки, передбачені договором. Вартість профнавчання згідно з кошторисом, становить 16 грн. 33 коп. 20.09.2004р. гр. ОСОБА_3 наказом №НТ04( був знятий з обліку у зв'язку з працевлаштуванням.
За період з 09.04.2004р. по 19.09.2004 р. відповідачем отримана допомога безробіттю в сумі 1924,44 грн. та матеріальна допомога в період професійного навчання в сумі 42,46 грн., всього 1966,90 грн..
04.04.2005 р. ОСОБА_3 вдруге звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 201000405040400001.
11.04.2005 р. відповідачем подана заява про надання статусу безробітного, в якій зазначено, що пенсію не отримує. Згідно поданої заяви, наказом від 11.04.2005 р. № НТ050411 з 11.04.2005 р. ОСОБА_3 наданий статус безробітного та призначена допомога по безробіттю за період з 11.04.2005 р. по 23.10.2005 р., відповідно до п.п. ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п.п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності».
19.08.2005 р. між Харківським районним центром зайнятості з відповідачем укладений договір № 277/04-31 щодо підвищення кваліфікації відповідача за професією оператор котельні 4 розряду в Харківському обласному учбовому центрі підготовки перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів агропромислового комплексу строком на 0,15 місяця (24 годин), відповідно до якого ОСОБА_3 був направлений на навчання та закінчив його в строки, передбачені договором. Вартість профнавчання ОСОБА_3, згідно з кошторисом, становить 23,51 грн.. 03.10.2005 р. ОСОБА_3 наказом № НТ051003 був знятий з обліку у зв'язку з працевлаштуванням.
За період з 11.04.2005 р. по 02.10.2005 р. відповідачем отримана допомога по безробіттю в сумі 1070,82 грн. та матеріальна допомога в період професійного навчання в сумі 34,33 коп., всього 1105,15 грн..
10.04.2006 р. ОСОБА_3 втретє звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 201000406041000001.
17.04.2006 р. відповідачем подана заява про надання статусу безробітного, в якій він зазначає, що пенсії не отримує. Згідно поданої заяви, наказом від 17.04.2006 р. № НТ060417 з 17.04.2006р. ОСОБА_3 наданий статус безробітного та призначена допомога по безробіттю за період з 17.04.2006 р. по 11.04.2007 р., відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п.п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності».
29.06.2006 р. між Харківським районним центром зайнятості з відповідачем був укладений договір № 112/06-13 щодо підвищення його кваліфікації за професією оператор котельні 4 розряду в Харківському обласному учбовому центрі підготовки перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів агропромислового комплексу строком на 0,19 місяця (32 годин), відповідно до якого ОСОБА_3 був направлений на навчання, яке закінчив в строки, передбачені договором. 18.10.2006 р. ОСОБА_3 наказом № НТ061018 був знятий з обліку у зв'язку з працевлаштуванням.
За період з 17.04.2006 р. по 17.10.2006 р. відповідачем отримана допомога по безробіттю в сумі 2217,78 грн. та матеріальна допомога в період професійного навчання в сумі 83,58 коп., всього 2301,36 грн..
18.04.2008р. ОСОБА_3 вчетверте звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 201001908041800002.
25.04.2008 р. відповідачем подана заява про надання статусу безробітного, в якій він зазначає, що пенсії не отримує. Згідно поданої заяви, наказом від 25.04.2008 р. № НТ080425 з 25.04.2008 р. ОСОБА_3 наданий статус безробітного та призначена допомога по безробіттю за період з 25.04.2008 р. по 19.04.2009 р. відповідно до п.п. 2, 4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальні страхування на випадок безробіття», п.п. 2.7, 2.9 «Порядку надання допомоги пі безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності».
16.09.2008 р. між Харківським районним центром зайнятості з відповідачем укладений договір № 110/0812 щодо підвищення кваліфікації за професією оператор котельні 4 розряду в Харківському обласному учбовому центрі підготовки перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів агропромислового комплексу строком на 0,18 місяця (32 годин), відповідно до якого ОСОБА_3 був направлений на навчання, яке закінчив в строки, передбачені договором. Вартість профнавчання відповідача, згідно з кошторисом, становить 52,22 грн.. 02.10.2008 р. відповідач наказом № НТ081002 знятий з обліку у зв'язку з працевлаштуванням.
За період з 25.04.2008 р. по 01.10.2008 р. відповідачем отримана допомога по безробіттю в сумі 1386,95 грн. та матеріальна допомога в період професійної навчання в сумі 42,67 грн., всього 1429,62 грн..
Згідно п. 5 Порядку № 60/62 Харківським районним центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідачу, в результаті якої комісією зроблено висновок, що ОСОБА_3 не мав права на отримані соціальних виплат та послуг, загальна сума яких підлягає поверненню в розмірі 6895,09 грн., про що складено акт № 255 від 31.12.2009 р..
У відповідності до вищезазначеного, директором Харківського районного цент зайнятості прийнятий наказ від 04.01.2010 р. № 2 про повернення ОСОБА_3 забезпечення на випадок безробіття та вартості соціальних послуг в сумі 6895,09 грн..
Згідно п. 7 Порядку № 60/62, 29.01.2010 р. зазначений наказ разом з листом № 78/01 від 29.01.2010 р. з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу розмірі 6895,09 грн. направлено відповідачу, які отримані ним 30.01.2010 р., згідно поштового повідомлення № 6106802094900.
Суд звертає увагу на те, що згідно з постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2010 р. по справі № 2-а-1334/10/2070 за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Харківського районного центру зайнятості - робочого органу Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття про визнання незаконним та скасування наказу, визнання дій протиправними скасовано постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.03.2010 р. про задоволення позовних вимог в повному обсязі та прийнято нову постанову якою в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, зазначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд також звертає увагу на заперечення представника відповідача згідно з якими є твердження, що перевірка документів, які надані особою до служби зайнятості, може бути проведена лише у двох випадках: при реєстрації особи та протягом періоду перебування її на обліку.
Суд не погоджується з такими твердженнями представника відповідача виходячи з наступного Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України та постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.09 р. № 60/62 встановлено, що розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної, а тому у даному випадку передбачена не два випадки можливості перевірки документів, а можливість перевірки документів які подані відповідачем до установи позивача під час його реєстрації та протягом періоду перебування на обліку як безробітного.
Щодо посилань представника відповідача на обов'язок державної служби зайнятості, щодо ознайомлення з актом перевірки та порушення у цьому випадку, суд зазначає, що в ході розгляду справи судом не встановлено, а представником відповідача не наведено обставин, які могли б потягти зміну висновків акту.
Відповідно до Закону України від 23.02.2006р. № 3483/ГУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість», інвалідам надається статус безробітного без призначення допомоги по безробіттю та інших видів матеріального забезпечення на випадок безробіття. Цим же Законом визначено, що матеріальне забезпечення на випадок безробіття інвалідам призначається з 01.01.2007р..
Згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(в редакції, що прийнята з 23.02.2006р.), інвалідам не призначається допомога по безробіттю і матеріальна допомога у період професійного навчання, якщо протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, вони працювали менше 26 календарних тижнів.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в результаті приховування відповідачем факту, щодо інвалідності за час неодноразового перебування на обліку у Харківському районному центрі зайнятості ОСОБА_3 незаконно отримав матеріальне забезпечення і соціальні послуги на загальну суму 6895,09 грн., внаслідок чого Харківським районним центром зайнятості в межах повноважень, на законних підставах прийнято наказ № 2 від 04.01.2010 р. про повернення відповідачем суми позовних вимог, яка станом на момент розгляду справи не відшкодована у встановленому законом порядку.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути ОСОБА_3 (62416, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (61068, м. Харків, вул. Броненосця Потьомкіна, 1-а, р/р 37178304900001 в ГУДК у Харківській області, МФО 851011, код за ЄДРПОУ 03491277) допомогу по безробіттю у сумі 6895 (шість тисяч вісімсот дев'яноста п'ять) гривень 09 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 09.03.2011 року
СуддяСупрун Ю.О.