Головуючий у 1 інстанції - Чернявська Т.І.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2011 року справа №2а-8237/10/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Карпушової О.В.
суддів Василенко Л.А. , Гімона М.М.
при секретарі Барбаш Л.О.
за участю сторін представника позивача Гончарова Е.В.
представника відповідача Шуйського О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» звернулося до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську, в якому позивач, з урахуванням збільшення позовних вимог, просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 20 серпня 2010 року № 0000622360/0 та від 22 листопада 2010 року № 0000622360/1 форми «В1» про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 453792,00 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року позов було задоволено: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську форми «В1» від 20 серпня 2010 року № 0000622360/0 та від 22 листопада 2010 року № 0000622360/1, якими товариству з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» (ідентифікаційний код 36129430) зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі, заявленого в рахунок зменшення податкових зобовязань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 453792,00 грн.
Суд першої інстанції виходив з того, що за приписами підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» право на отримання суми бюджетного відшкодування повязано з фактичною сплатою податку на додану вартість у складі ціни товарів (робіт, послуг) постачальникам таких товарів (послуг). Зазначений Закон не пов'язує право платника податку на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість із закінченням перевірок до кінцевого виробника та фактом підтвердження сплати податку контрагентами позивача по всьому ланцюгу постачання, оскільки від'ємне значення податку на додану вартість є коштами платника податку, які він сплатив продавцям (постачальникам) товару (послуг) в ціні таких товарів (послуг). Законом України «Про податок на додану вартість» встановлені умови та гарантії повернення цих коштів у вигляді обов'язку держави здійснити повернення коштів за результатами відповідного звітного періоду. Цей Закон не ставить право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість у залежність від проведення зустрічних перевірок по ланцюгам постачання до виробника або імпортера.
Відповідачем подано апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій податковий орган просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що в ході перевірки податковим органом було встановлено, що ТОВ «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» безпідставно віднесено до податкового кредиту суми ПДВ у період квітнень-червень 2010 року, у звязку з не підтвердженням сплати податку по ланцюгу постачання, відсутність контрагентів за місцезнаходженням, відсутність первинних документів на підтвердження укладання та виконання господарських операцій. Відповідно до аналізу податкового органу, податковий кредит сформовано підприємствами, які мають незадовільні стани: ліквідовані, визнані банкрутом, відсутні за місцезнаходження.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську були подані податкові декларації з податку на додану вартість від 21.05.2010 № 9001930379 за квітень 2010 року, від 21.06.2010 № 9002296065 за травень 2010 року, від 21.07.2010 № 9002872438 за червень 2010 року (том 1, арк. справи 111-112, 118-119, 123-124). Відповідно до рядку 25 вказаних податкових декларацій та розрахунку суми бюджетного відшкодування (додатки№ 3 до декларацій) позивачем була заявлена сума податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на рахунок платника у банку, за квітень 2010 року у розмірі 152800,00 грн., за травень 2010 року у розмірі 110800,00 грн., за червень 2010 року у розмірі 190192,00 грн. До вищезазначених податкових декларацій з податку на додану вартість товариство з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» додало заяви про повернення суми бюджетного відшкодування (том 1, арк. справи 117, 122, 127 зворотній бік).
На виконання вимог підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську була проведена невиїзна документальна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку за квітень, травень, червень 2010 року, які виникли за рахунок відємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось в жовтні 2009 року, січні-травні 2010 року, за результатами якої складений акт від 19 серпня 2010 року № 627/23-616/36129430 (том 1, арк. справи 47-58).
За результатами проведеної невиїзної документальної перевірки Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську зроблено висновок про порушення товариством з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» пункту 1.8 статті 1, підпункту 7.3.1 пункту 7.3 та підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість», внаслідок чого підприємством завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку за квітень 2010 року на суму 152800,00 грн., за травень 2010 року на суму 110800,00 грн., за червень 2010 року на суму 190192,00 грн. (том 1, арк. справи 58).
В акті невиїзної документальної перевірки від 19 серпня 2010 року № 627/23-616/36129430 зазначено, що згідно проведеного аналізу ланцюгів постачання встановлено, що податковий кредит сформовано підприємствами, які мають незадовільні стани (ліквідовані, закриті підприємства, підприємства-банкроти, підприємства, які відсутні за місцезнаходженням).
На підставі акта невиїзної документальної перевірки від 19 серпня 2010 року № 627/23-616/36129430 згідно з підпунктом «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську винесено податкове повідомлення рішення від 20 серпня 2010 року № 0000622360/0 форми «В1» про зменшення товариству з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 453792,00 грн. (том 1, арк. справи 59).
За результатами розгляду першої скарги позивача від 10 вересня 2010 року за № 976/1 Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську складено та надіслано товариству з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» податкове повідомлення рішення від 22 листопада 2010 року № 0000622360/1 форми «В1» про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 453792,00 грн. (том 1, арк. справи 61-64, 99).
Закон України «Про податок на додану вартість», який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин., визначав поняття платників податку на додану вартість, обєкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Згідно із статтею 1 вказаного Закону податкове зобовязання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом (пункт 1.6); податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобовязання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом (пункт 1.7); бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом (пункт 1.8).
Відповідно до підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 вказаного Закону податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається відповідно до підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 5 вказаного Закону, дата здійснення першої з подій; або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Підставою для нарахування податкового кредиту відповідно до підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 вказаного Закону є податкова накладна, яка видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, і яка є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Згідно із підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 вказаного Закону України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При відємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності- зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то у відповідності із підпунктом 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 вказаного Закону України: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в пятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів пятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Як передбачено підпунктом 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 вказаного Закону, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобовязаний у пятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку податкового органу (підпункт 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 вказаного Закону).
Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то у відповідності із підпунктом 7.7.7 пункту 7.7 статті 7 вказаного Закону податковий орган: у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобовязань з цього податку наступних податкових періодів; у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; у разі зясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідно до зазначених вище норм Закону України «Про податок на додану вартість» право на отримання суми бюджетного відшкодування повязано з фактичною сплатою податку на додану вартість у складі ціни товарів (робіт, послуг) постачальникам таких товарів (послуг). Закон України «Про податок на додану вартість» не пов'язує право платника податку на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість із закінченням перевірок до кінцевого виробника та фактом підтвердження сплати податку контрагентами позивача по всьому ланцюгу постачання, оскільки від'ємне значення податку на додану вартість є коштами платника податку, які він сплатив продавцям (постачальникам) товару (послуг) в ціні таких товарів (послуг).
Крім того, як правильно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалам справи, а саме податковими накладними, рахунками-фактурами, актами приймання-передавання виконаних робіт та наданих послуг, видатковими ордерами, банківськими виписками по особовому рахунку позивача та платіжними дорученнями підтверджено фактичну сплату позивачем отримувачем товарів (послуг) сум податку на додану вартість в ціні товару (послуг) постачальникам таких товарів (послуг), які включені до складу податкового кредиту (том 1, арк. справи 146-250; том 2, арк. справи 1-250; том 3, арк. справи 1-233; том 4, арк. справи 1-256; том 5, арк. справи 1-135).
Посилання відповідача на порушення контрагентами Закону України «Про податок на додану вартість», а саме не виконання свого зобовязання по сплаті податку до бюджету, колегією суддів не приймаються, оскільки, таке порушення тягне відповідальність та негативні наслідки безпосередньо для контрагентів позивача. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення позивача як платника податку права на відшкодування податку на додану вартість, у звязку з тим, що останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту. Матеріалами справи підтверджено, що позивач правомірно сформував податковий кредит на підставі належно оформлених податкових накладних.
На підстав вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має.
Повний текст ухвали виготовлено в повному обсязі 04 березня 2011 року.
Керуючись статтями 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість залишити без змін.
Постанову суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова Л.А. Василенко М.М. Гімон