Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
24.01.11Справа №2а-3893/10/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Плієвої Н.Г.,
при секретарі - Зарапіні О.В.,
за участю:
представника позивача - Ксенза О.М., довіреність № 80/9/10-0 від 19.01.2010
представника відповідача - Федорченко О.О., довіреність № 1120 від 20.10.2010
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя
до Військової частини А4515
про стягнення заборгованості,
Суть спору:
Державна податкова інспекція у Нахімовському районі м. Севастополя звернулась до суду з адміністративним позовом до Військової частини А4515 про стягнення заборгованості з податку з власників транспортних засобів та інших механізмів у сумі 13200,03 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 31.03.2008 року відповідачем був наданий до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших механізмів, згідно з яким, відповідач визначив суми податку, які підлягають до сплати до бюджету.
Але відповідач, у порядку та в строки встановлені Законом, суму податку до бюджету не сплатив, чим порушив вимоги законодавства.
Ухвалою суду від 10.01.2011 було задоволено клопотання позивача та поновлений позивачу строк звернення до адміністративного суду з позовом.
Ухвалою суду від 11.01.2011 було відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-3893/10/2770.
Ухвалою суду від 11.01.2011 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував, наголошував, що відповідно до Закону України "Про Збройні Сили України" відповідач звільняється від сплати усіх видів податків, тому, на думку представника відповідача, адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Військова частина А4515 зареєстрована Міністерством оборони України як юридична особа 13.08.2001, ідентифікаційний код - 07945732 та перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя (далі - ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя) як платник податків з 04.05.2000 (а.с. 7).
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначається, зокрема, система оподаткування, податки і збори.
Статтею 1 Закону України "Про систему оподаткування" № 1251-ХІІ від 25.06.1991, якій діяв на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №1251-ХІІ) встановлено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Податки і збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, сплаті не підлягають.
Згідно зі ст. 4 Закону № 1251-ХІІ, платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.9 Закону № 1251-ХІІ передбачено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 14 Закону №1251-ХІІ належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) і стягується на всій території України.
Статтею 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" № 1963-XII від 11.12.1991 року, якій діяв на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1963-XII), встановлено, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Статтею 4 Закону №1963-ХІІ встановлені пільги щодо податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, але вказаною нормою Закону будь-які пільги щодо сплати цього податку військовим частинам не надані.
Норма статті 1 Закону № 1963-XII від 11.12.1991 не містить застережень чи винятків щодо форми власності юридичних осіб - платників податку.
Оскільки платниками податку з власників транспортних засобів є підприємства, організації й установи незалежно від форми власності, на якій вони засновані, в тому числі й державні, а державні установи можуть мати закріплене за ними майно лише на праві оперативного управління, при відсутності законодавчо встановленого виключення щодо державної установи як платника податку та при визначеному ст. 4 Закону №1963-ХІІ кола осіб, які звільняються від сплати цього податку, застосоване в ст. 1 цього Закону поняття "власні транспортні засоби" наряду з правом власності на транспортні засоби, означає також їх перебування у платника податку на праві повного господарського відання та на праві оперативного управління.
Згідно преамбули Закону України "Про Збройні Сили України" цей Закон визначає функції, склад Збройних Сил України, правові засади їх організації, діяльності, дислокації, керівництва та управління ними.
Статтею 14 Закону України "Про Збройні Сили України", встановлено, що збройні Сили України можуть здійснювати господарську діяльність згідно із законом. Земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Закон України "Про Збройні Сили України" не є Законом з питань оподаткування, норма статті 14 цього Закону щодо звільнення від сплати податків відсилає до законів з питань оподаткування, тобто є відсильною нормою, а тому не може поширюватись на відповідача в спірних правовідносинах та звільняти його від сплати податків.
Враховуючи, що Закон України "Про систему оподаткування" та Закон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" є спеціальними Законами з питань оподаткування, та виходячи з правил співвідношення загальної і спеціальної норм у разі їх конкуренції, застосуванню при вирішенні даного спору підлягають спеціальні норми, зокрема, щодо пільг з оподаткування.
Оскільки в закони України про оподаткування не внесені зміни, що звільняють організації та установи Збройних Сил України від сплати податків з певних обєктів оподаткування, такі організації та установи сплачують податки з цих обєктів оподаткування в загальному порядку.
Отже доводи представника відповідача щодо звільнення відповідача від сплати усіх податків не можуть бути прийняти судом до уваги.
Таким чином, відповідач - Військова частина А4515 є платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та не звільнений від сплати цього податку відповідним Законом з питань оподаткування.
Згідно зі ст. 6 Закону №1963-ХІІ, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону. Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Пунктом 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000, передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до ст. 5 Закону №1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
31.03.2008 відповідачем був наданий до ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів на 2008 рік (вх. № 3872) (а.с. 9-10).
Розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів на 2008 рік є податковою декларацією в розумінні Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Згідно з вказаним розрахунком, відповідач самостійно визначив суми податкового зобовязання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, які підлягали до сплати до бюджету у загальному розмірі 21510,00 грн., у тому числі: за І квартал 2008 року зі строком сплати до 15.04.2008 року у сумі 5377,50 грн., за ІІ квартал 2008 року зі строком сплати до 15.07.2008 року у сумі 5377,50 грн., за ІІІ квартал 2008 року зі строком сплати до 15.10.2008 року у сумі 5377,50 грн., за ІV квартал 2008 року зі строком сплати до 15.01.2009 року у сумі 5377,50 грн.
В строки, встановлені Законом, відповідач узгоджене податкове зобовязання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів на 2008 рік за ІІІ - ІV квартал 2008 року на загальну суму 10755,00 грн. не сплатив.
Крім того, на підставі ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", відповідачу на суму податкового боргу з цього податку була нарахована пеня у сумі 2445,03 грн.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з п.п. 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
На час розгляду справи сума податкового боргу відповідача податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів на 2008 рік складає 13200,03 грн., що підтверджується повідомленням про наявність зобовязань по сплаті податків і зборів (обовязкових платежів) № 11358/10/19-0 від 08.12.2010 року (а.с. 5), обліковою карткою платника (а.с. 11-13).
Відповідачем не підтверджено належними та допустимими доказами погашення податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 13200,03 грн.
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України від 04.12.1990 № 509-XII "Про державну податкову службу в Україні", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції, зокрема, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна;
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя до Військової частини А4515 про стягнення заборгованості з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 13200,03 грн. підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Відповідно до ч. 2 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена та підписана в порядку ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 31.01.11 о 17-00 годин.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 94, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Військової частини А 4515 (99013, м. Севастополь, с. Любимівка, ідентифікаційний номер за ЄДРПОУ 07945732, р/р № 31250273210056, № 31250275210054, № 31251274210054, № 31252273210054, № 31251273210055, № 31256275210274, № 35210001000117, № 35210020000671, № 35211018000671, № 35214015000671, № 35216013000671, № 35216027000117, № 35217012000671, № 35220013000117, № 35220021000671, № 35221008000671, № 35221019000671, № 35223017000671, № 35224016000671, № 35226025000671, № 35227005000117, № 35227024000671, № 35228023000671, № 35229022000671, № 37116014000671 в ГУ ДК України у м. Севастополі, МФО 824509) на користь місцевого бюджету Нахімовського району заборгованість з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 13200,03 грн. (тринадцять тисяч двісті гривень 03 коп.) на розрахунковий рахунок № 33212807700008, МФО 824509, код ОКПО 24035606, код платежу 12020100, банк одержувача УДКУ в м. Севастополі, стягувач - Державна податкова інспекція у Нахімовському районі м. Севастополя.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Для суб'єкта владних повноважень 10 денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту повідомлення його про можливість отримання копії постанови безпосередньо у суді.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.Г. Плієва