Постанова № 14151694, 01.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.02.2011
Номер справи
2а-17868/10/2670
Номер документу
14151694
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

01 лютого 2011 року № 2а-17868/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Добрівської Н.А.,

за участю секретаря судових засідань Щерблюк А.І.,

та представників сторін:

від позивача Карбань Н.В. (довіреність від 20.01.2007р. № 381/07),

від відповідача Винограденко О.М. (довіреність від 10.01.2011р. б/н),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управляння Пенсійного фонду України у місті Борисполі Київської області

доАкціонерного товариства фірми «Укргазбуд»

простягнення заборгованості по перерахуванню сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 18831,93 грн., - В С Т А Н О В И В:

07 грудня 2011 року Управляння Пенсійного фонду України у місті Борисполі Київської області (далі по тексту УПФУ у м. Борисполі, позивач) звернулося до суду з позовом до Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд»(далі по тексту АТ «Укргазбуд», відповідач) про стягнення заборгованості по перерахуванню сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 18831,93 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що будучи платником страхових внесків відповідач в порушення вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»має заборгованість перед Пенсійним фондом України по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 18831,93 грн., яка на день подання до суду даного позову не сплачена відповідачем у добровільному порядку.

У своїх письмових запереченнях представник відповідача зазначив, що ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.12.2008 року порушено провадження у справі №49/18-б про визнання банкрутом Акціонерне товариство фірму «Укргазбуд», відповідно до якої з моменту порушення провадження у справі введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника та зупинено виконання боржником грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), строк виконання яких настав до введення мораторію. Мораторій діє на весь час провадження справи про банкрутство.

Відповідно до п.3 ст.106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. З моменту затвердження мирової угоди Господарським судом міста Києва, виконавчі провадження, які було відкрито відносно боржника за виконавчими документами кредиторів, які заявили свої вимоги до боржника в процедурі банкрутства після закінчення строку, встановленого для їх подання, а також кредиторів, які не заявили свої вимоги до боржника взагалі, та до кредиторів вимоги яких не були визнані судом, підлягають закінченню відповідно до п.8 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження». З огляду на зазначене та враховуючи положення п.п.1, 2 ст.14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»вимоги позивача не можуть бути задоволені судом.

Крім того, представник відповідача вказує на те, що суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за вказаний позивачем період сплачені відповідачем, що підтверджується копіями платіжних доручень і не можуть розглядатись судом.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав наведених у позовній заяві. Представник позивача також просив суд звернути увагу на те, що заборгованість у розмірі 18831,93 грн. утворилась у звязку із несплатою Управлінням механізації будівництва № 17, що є відокремленим підрозділом Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд», страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за серпень та вересень 2010 року. Штрафні санкції та пеня у звязку з відкриттям провадження у справі про банкрутство товариства позивачем у спірному періоді не нараховувалась. Кошти, що перераховувались відповідачем до Пенсійного фонду відповідно до платіжних доручень, копії яких надані представником відповідача, були зараховані Управлінням Пенсійного фонду в рахунок погашення недоїмки по сплаті страхових внесків за попередні періоди, що підтверджується карткою особового рахунку страхувальника.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні з підстав, наведених у письмових запереченнях та вказав на те, що на день розгляду даної справи триває провадження у справі № 49/18-б про визнання банкрутом Акціонерне товариство фірму «Укргазбуд», а також просив суд врахувати, що сума заборгованості зі сплати страхових внесків погашена відповідачем повністю за 2010 рік, що підтверджено належними доказами платіжними дорученнями.

Заслухавши пояснення осіб, які зявились в судове засідання, дослідивши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.

Акціонерне товариство фірму «Укргазбуд»(ідентифікаційний код 14277604) зареєстроване Соломянською районною у місті Києві державною адміністрацією. Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 01.02.2011 року, Управління механізації будівництва № 17 (ідентифікаційний код 01294009) є відокремленим підрозділом АТ фірми «Укргазбуд», відповідно до п.1 ст.15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»є платником страхових внесків солідарної системи та перебуває на обліку в УПФУ у м. Борисполі.

Згідно преамбули Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058-IV (далі по тексту Закон № 1058-IV) зазначений Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Порядок справляння та використання збору на обовязкове державне пенсійне страхування визначено Законом України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»та розробленою відповідно до Закону №1058-IV Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19 грудня 2003 року (далі по тексту Інструкція № 21-1).

Відповідно до абз.1 ст.1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Абзацом 1 статті 14 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, обєднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, обєднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч.1 статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Частинами 3 та 4 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.

Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, відповідач є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.11.11 Інструкції №21-1 платники страхових внесків щомісяця складають у двох примірниках розрахунок сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків за формою згідно з додатком 23 цієї інструкції.

Частиною 6 статті 20 Закону № 1058-IV встановлено обовязок страхувальників сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць. Відповідно до ч.12 ст.20 Закону №1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

З огляду на зазначене, граничний строк сплати відповідачем нарахованих сум страхових внесків за серпень є 20.09.2010 року, за вересень 20.10.2010 року.

УПФУ у м. Борисполі в позовній заяві зазначено, що у визначені законом строки відповідачем не погашено заборгованість зі сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за серпень 2010 року в сумі 10749,99 грн., за вересень 2010 р. 8081,94 грн.

Статтею 106 Закону №1058-IV передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не сплачені страхувальникам в строки, визначені ст.20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (недоїмкою).

Згідно розрахунку суми боргу Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд»до УПФУ у м. Борисполі станом на 30.11.2010 року та карток особового рахунку страхувальника відповідач має заборгованість (недоїмку) зі сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за спірний період на загальну суму 18831,93 грн.

Щодо тверджень представника відповідача про сплату товариством внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за серпень-вересень 2010 року у повному обсязі, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням механізації будівництва № 17 Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд»у вересні-жовтні 2010 року здійснювались виплати по внескам до Пенсійного фонду, що підтверджується копіями платіжних доручень, які знаходяться в матеріалах справи. Призначення платежу в платіжних дорученнях визначено як сплата внесків до Пенсійного фонду (33,2%; 2%; 4%) за серпень, вересень 2010 року.

При цьому, відповідно до ч.5 ст.106 Закону №1058-IV, за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Як вбачається з карток особового рахунку страхувальника Управління механізації будівництва № 17 Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд»станом на 31.01.2011 року, суми страхових внесків перераховані у вересні-жовтні 2010 року до Пенсійного фонду згідно платіжних доручень позивачем у відповідності із вимогами ч.5 ст.106 Закону №1058-IV було зараховано в рахунок погашення недоїмки за попередні періоди.

Посилання представника відповідача на відсутність підстав для задоволення позову з огляду на положення п.п.1, 2 ст.14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»не приймаються судом, оскільки спростовуються наступним.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду м. Києва від 31.12.2008 року порушено провадження у справі № 49/18-б про банкрутство Акціонерного товариства фірми «Украгазбуд», якою у відповідності з статтею 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Порядок відновлення платоспроможності субєкта підприємницької діяльності боржника або визнання його банкрутом врегульовано Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Згідно із визначенням, наведеним в статті 1 вказаного Закону, мораторій на задоволення вимог кредиторів це зупинення виконання боржником грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобовязань та зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Положення ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»встановлює, зокрема, заборону нараховувати протягом дії мораторію неустойку (штраф, пеню) інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків та зборів (обовязкових платежів), стосуються вимог, зобовязань, які охоплюються поняттям мораторію (абз.4 ч.4 ст.12). Таким чином, ці приписи слід застосовувати в контексті нормативного визначення мораторію, наведеного у статті 1 вищезазначеного Закону.

Системний аналіз змісту вищезазначених норм права свідчить про те, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), які виникли після дня введення мораторію, а отже, і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.

Порушення провадження у справі про банкрутство не означає завершення підприємницької діяльності боржника, так, як за ним залишається право укладати договори та вчиняти інші правочини, у звязку із чим у нього виникають права та обовязки, виконання яких забезпечується на загальних підставах.

За таких обставин суд приходить до висновку, про те, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. При цьому, у спірних правовідносинах УПФУ у м. Борисполі виступає по відношенню до АТ «Укргазбуд»поточним кредитором.

Крім того, відповідно до вимог, закріплених у ч.6 ст.106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»недоїмка не підлягає списанню, у тому числі в разі укладення із страхувальником мирової угоди відповідно до вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», крім випадків повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи, визнання її безвісно відсутньою, оголошення померлою чи недієздатною, щодо яких відсутні особи, які відповідно до цього Закону мають нести зобовязання із сплати страхових внесків. Зазначене положення Закону спростовує доводи представника відповідача щодо закінчення провадження за виконавчим листом вимогою про сплату недоїмки відносно боржника (п.8 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження») у звязку із затвердженням мирової угоди Господарським судом міста Києва.

З огляду на зазначене та враховуючи існування на день розгляду справи заборгованості (недоїмки) відповідача зі сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за спірний період у розмірі 18831,93 грн., підтвердженому доказами, визнаними судом належними та допустимими, суд приходить до висновку про наявність підстав для її стягнення в примусовому порядку.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.69-71, 94, ст.ст.160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Позов Управляння Пенсійного фонду України у місті Борисполі Київської області задовольнити.

2. Стягнути з Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд»(адреса: 03110, м. Київ вул. Пироговського, 19, корпус 2, код ЄДРПОУ 14277604) на користь Управління Пенсійного фонду України у місті Борисполі Київської області (адреса: 08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4, р/р 256063011027 в Головному управлінні ВАТ «Державний Ощадбанк України», МФО 322669, код ЄДРПОУ 19422956) суму боргу зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 18 831 (вісімнадцять тисяч вісімсот тридцять одна) грн. 93 коп.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 КАС України.

Суддя Н.А. Добрівська

Повний текст постанови складений та підписаний 09 лютого 2011 року.