Постанова № 14151126, 14.02.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2011
Номер справи
2а-28532/10/0570
Номер документу
14151126
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2011 р. справа № 2а-28532/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10.30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шинкарьової І.В.

при секретаріЦарук Я.Ю.

за участю

представника позивача Лукащук Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.

В обґрунтування позову посилається на те, що під час проведення перевірки відповідача було встановлено не проведення розрахункової операції через зареєстрований, опломбований реєстратор розрахункових операцій, невідповідність наявних готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, реалізація 1 пакету вина за ціною нижчою від мінімальних оптово відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, на вина в іншій тарі місткістю 1 літр. За результатами перевірки складений відповідний акт від 10.12.2009 року №0858/05/81/23/2319812285, на підставі якого винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.12.2009 року №00053112343 на суму 1000,00 грн., та №0005302343 на суму 1785,25 грн. Також 13.07.2010 року була проведена перевірка, якою встановлено невидача розрахункового документу встановленого зразка, а саме фіскального чека реєстратора розрахункових операцій, невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, порушення порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання. За результатами перевірки складений акт від 14.07.2010 року №0426/05/81/23/2319812285, на підставі якого винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 16.07.2010 року №0003142343 на суму 13457,25 грн. Всього станом на 08.11.2010 року сума адміністративних штрафів, з урахуванням часткової сплати, складає 800,00 грн., штрафних (фінансових) санкцій, з частковою сплатою складає 13981,25 грн.

Просить суд стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), заборгованість перед бюджетом та іншими держаними цільовими фондами:

-штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, регулювання готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 13981,25 грн. на користь державного бюджету на р/р 311191047000052, ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686694, код платежу 21080900;

-адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 800,00 грн. на користь державного бюджету на р/р 31117106700052 у ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686694, код платежу 21081111.

Під час розгляду справи позивач зменшив позовні вимоги та у звязку із частковим погашенням заборгованості, просив суд стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, регулювання готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 13457,25 грн. на користь державного бюджету на р/р 31119104700052 у ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686694, код платежу 21080900.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.

Відповідач надав судові заперечення, в яких посилається на те, що заборгованість по рішенню про застосування штрафних санкцій від 18.12.2009 року №0005312343 з урахуванням часткової сплати складає 300,00 грн., по рішенню від 18.12.2009 року №0005302343, з урахуванням часткової сплати 524,00 грн., усього недоїмка по зазначеним рішенням складає 824,00 грн., замість предявлених 800,00 грн. Заборгованість по рішенню про застосування штрафних санкцій від 16.07.2010 року №0003142343, з урахуванням часткової сплати складає 14281,25 грн., замість предявлених 14781,25 грн.

Відповідач в судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 зареєстрована Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради як фізична особа підприємець, ідентифікаційний код НОМЕР_1, перебуває на податковому обліку у Жовтневій МДПІ м. Маріуполя Донецької області.

Судом встановлено, що 10.12.2009 року Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя Донецької області проведена перевірка відповідача, за результатами якої складений відповідний акт №0858/05/81/28/2319812295, яким встановлено не проведення розрахункової операції на повну суму покупки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій та не роздрукування відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції; невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО; роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін.

18 грудня 2009 року Жовтневою МДПІ у м. Маріуполі Донецької області винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким на підставі акту перевірки, за порушення п. 1, п. 13 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до відповідача застосовані фінансові санкції у розмірі 1785,25 грн.

Також того ж дня позивачем було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №0005312343, яким на підставі акту перевірки за порушення Постанови КМУ від 30.10.2008 року «Про встановлення розміру мінімальних оптово відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» до відповідача застосовані санкції у розмірі 1000,00 грн.

Оскільки спірні правовідносини виникли у період 2009 2010 років, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно правові акти України, які діяли в той період.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами субєктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та субєктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до п. 1, 13 ч. 1 ст. 3 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані:

-проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

-забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;

Відповідно до п. 1, ст. 17 зазначеного Закону, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

-у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;

Відповідно до ст. 22 Закону, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.30.2008 року №957 установлені розміри мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва згідно з додатком.

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоровя громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Частиною 10 статті 18 зазначеного Закону надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п. 11 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.

02 червня 2003 року постановою Кабінету Міністрів України №790 затверджений Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Пунктом 5 зазначеного порядку передбачено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання субєктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обовязкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у разі невиконання субєктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до п. 10 Порядок застосування фінансових санкцій, у разі невиконання субєктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.

Також судом встановлено, що 13.07.2010 року Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя Донецької області проведена перевірка відповідача, за результатами якої складений відповідний акт №0426/05/81/28/2319812295, яким встановлено не проведення розрахункової операції на повну суму покупки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій та не роздрукування відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції; порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем реалізації; невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО.

16 липня 2010 року Жовтневою МДПІ у м. Маріуполі Донецької області винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким на підставі акту перевірки, за порушення п. 1, п. 12, п. 13 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до відповідача застосовані фінансові санкції у розмірі 13457,25 грн.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 3 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Відповідно до ст. 21 Закону, до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідачем зазначене рішення було оскаржено в судовому порядку в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 13096,00 грн. за порушення п. 12 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», але постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 вересня 2010 року, залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2010 року, у задоволені позову відмовлено.

Згідно зворотного боку облікової картки станом на 11.02.2011 року, відповідачем було здійснено сплату заборгованості з адміністративних штрафів та інших санкцій на загальну суму 800,00 грн., тому сума заборгованості у ФО-П ОСОБА_2 з фінансових санкцій по рішенню про застосування фінансових санкцій від 18.12.2009 року №0005312343 відсутня.

Також згідно зворотного боку облікової картки станом на 11.02.2011 року, загальна сума заборгованості, з урахуванням часткової сплати, зі штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про патентування, регулювання готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг складає 13457,25 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, регулювання готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 13457,25 грн. на користь державного бюджету на р/р 31119104700052 у ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686694, код платежу 21080900.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 лютого 2011 року в присутності представника позивача.

Постанова у повному обсязі складена 22 лютого 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шинкарьова І.В.