ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 грудня 2010 року 14:09 № 2а-7676/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Прокурора Святошинського району м. Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестбуд-2005"
про: стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій у розмірі 28000, 00 грн.
за участю представників сторін:
від Прокурора Святошинського району м. Києва:Семененко В.П., посвідчення НОМЕР_1 від 20.08.2007 р.
від Фонду соціального захисту інвалідів:не прибув
від відповідача:Пустовойтов Д.М., довіреність б/н від 01.03.2010 р.
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Святошинського району м. Києва (далі позивач - 1) в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач 2) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою, в якій просить, з урахуванням заяви від 21.12.2010 р. про зменшення розміру позовних вимог, стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестбуд-2005" (далі - відповідач) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2009 рік, у розмірі 28000, 00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.05.2010 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушено вимоги, передбачені частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", якою, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4-х відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Оскільки, середньооблікова чисельність працівників облікового складу підприємства у 2009 році становила 89 осіб, відповідно до 4-х відсоткового нормативу, відповідач повинен був працевлаштувати 4-х інвалідів, проте, відповідачем вимог, фактично працевлаштовано 2 інваліда. У звязку з тим, що не створено 2-х робочих місць для інвалідів у відповідача утворилася заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 55 956,00 грн. та пені у розмірі 335, 80 грн., що разом складає 56291, 80 грн.
У судовому засіданні представник позивача - 1 надав пояснення аналогічні тим, що викладені в позові, додатково пояснив, що у зв"язку із частковим погашенням адміністративно-господарських санкцій та повним погашенням пені на загальну суму 28291, 80 грн, позивачі просять стягнути з відповідача адміністративно-господарську санкцію за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 28000, 00 грн.
Добровільно в установлений строк відповідач вищевказану суму не сплатив, тому, позивачі просять суд стягнути ці кошти в примусовому порядку.
Представник позивача - 2 в судове засідання 21.12.2010 р. не прибув, подав суду заяву про зменшення позовних вимог, просив розгляд справи здійснювати за його відсутності.
Представник відповідача у судовому засіданні щодо позовних вимог заперечив з огляду на неправильний розрахунок позивачами кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів. На думку представника відовідача, - ТОВ "Інвестбуд-2005" мало створити 3 робочих місця, а не 4, оскільки при їх створенні не повинні враховуватись місця, зайняті інвалідами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.
ТОВ "Інвестбуд-2005" 26 лютого 2010 року подано до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік по формі 10-ПІ (поштова-річна), затвердженій наказом Мінпраці України від 10 лютого 2007 року № 42.
Як вбачається зі вказаного вище звіту, середньооблікова чисельність працівників облікового складу підприємства у 2009 році становила 89 осіб, тому, на виконання вимог частини 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", протягом 2009 року відповідач мав працевлаштувати 4-х інвалідів, проте, працевлаштовано було лише 2-х інвалідів.
Позивач самостійно, у поданому ним звіті по формі 10-ПІ, зазначив кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі Закон) (а саме: 4 інваліди) та визначив розмір штрафних санкцій, які необхідно сплатити у звязку з невиконанням нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 55 956, 00 грн, що спростовує твердження представника відповідача про неправильний розрахунок позивачами кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів на підприємстві і, як наслідок, неправильний розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Частиною 1 статті 4 Закону передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченню, посильній трудовій та громадській діяльності.
Відповідно до положень частини 1 та 2 статті 19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4-х відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості 1 робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною 1 цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно з вимогами частини 3 статті 19 Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Виконанням нормативу робочих місць відповідно до змісту частини 5 статті 19 Закону вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
До виконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць, згідно з частиною 1 цієї статті Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", може бути зараховано забезпечення роботою інвалідів на підприємствах, в організаціях громадських організацій інвалідів шляхом створення господарських об'єднань підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, та підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань визначено частиною 6 статті 19 Закону.
Статтею 20 зазначеного Закону встановлено обовязок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Частинами 3 та 4 статті 20 вказаного Закону передбачено, що сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині 1 цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 Закону України. При цьому, до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку, може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом (частина 5 статті 20 Закону).
Відповідно до частини 8 статті 20 Закону порядок сплати адміністративно-господарських санкцій і пені до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, їх акумуляції, обліку, а також з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій інвалідів - використання цих коштів затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 "Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 № 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Міністерством праці та соціальної політики України за погодженням з Держкомстатом.
Подання звітності до центрів зайнятості передбачено законодавчо і не звільняє підприємство від обовязку працевлаштувати інвалідів або сплатити адміністративно-господарські штрафні санкції за невиконання 4% нормативу працевлаштування інвалідів.
Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік, розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника на підприємстві становить 27978, 00 грн., у звязку з чим первинні позовні вимоги про стягнення 55956, 00 грн. адміністративногосподарських санкцій та 335, 80 грн. пені вбачаються обґрунтованими.
Відповідно до пункту 3 частини 4 Положення про Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів відділення відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та за своєчасним перерахуванням адміністративно-господарських санкцій, що надходять від підприємства за недодержання ним цього нормативу.
У разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.
Як підтверджено матеріалами справи, у 2009 році відповідачем в порушення вимог наведених положень законодавства не створено 2-х робочих місць і не працевлаштовано 2-х інвалідів. Поряд з цим відповідач не надав належних доказів того, що ним вживалися заходи зі створення робочих місць для інвалідів та інформування про це відповідних органів, що б дало можливість вжити заходів щодо працевлаштування інвалідів.
Відповідно статті 20 до Закону України «Про зайнятість населення», підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.
Форма звітності № 3-ПН щодо наявності вакансій затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року № 420, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 року за № 1534/11814.
ТОВ "Інвестбуд-2005" зареєстровано у Святошинському районному центрі зайнятості як платники страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Протягом 2009 року відповідач не інформував Святошинський районний центр зайнятості та звіти про наявність вакансій за формою № 3-ПН не подавав. Вказане підтверджується листом Святошинського районного центру зайнятості від 11.05.2010р. № 04-30/2158.
Отже, судом встановлено, що відповідач не звертався протягом 2009 року з заявою про направлення на підприємство інвалідів, не повідомляв уповноважені органи про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів, не надавав доказів виконання в 2009 році передбаченого законом нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів.
У судовому засіданні встановлено та не заперечувалось представниками сторін, що відповідач частково сплатив адміністративно-господарські санкції та повністю погасив пеню. Тому станом на день розгляду справи у суді несплаченою залишилась адміністративно-господарська санкція у розмірі 28000, 00 грн., яку позивачі просять стягнути з відповідача.
Ураховуючи всі наведені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Прокурора Святошинського району м.Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестбуд-2005" (вул. Вернадського, 16, м. Київ, код ЄДРПОУ 33446547) на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Боженка, 86-Б, м. Київ, код ЄДРПОУ 22869098) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2009 рік у сумі 28000 (двадцять вісім тисяч) грн. 00 коп. на р/р 31219230700001 в Банку ГУ УДК у м. Києві, МФО 820019 (призначення платежу до Фонду соціального захисту інвалідів), код ЄДРПОУ 22869098.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 21 грудня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 24 грудня 2010 року.
Суддя Ю.Т. Шрамко