Постанова № 14105527, 24.02.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2011
Номер справи
2а/0570/218/2011
Номер документу
14105527
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2011 р. справа № 2а/0570/218/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Христофорова А.Б.

при секретаріГрішаєві Є.Є.

за участю:

представника позивача - Власової М.Ю.,

представника відповідача Степанової Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Льодовий комплекс» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Донецькій області про скасування частково рішення № 051445-2382-32-329 від 08.11.2010 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Льодовий комплекс» звернулося до суду з адміністративним позовом до Регіонального управління Департаменту САТ ДПА у Донецькій області про скасування частково рішення № 051445-2382-32-329 від 08.11.2010 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 08.11.2010 Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА у Донецькій області на підставі акту перевірки від 08.10.2010 № 692/413/34372822 було прийнято рішення № 051445-2382-32-329 про застосування до ТОВ «Льодовий комплекс» фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн. Позивач не погоджується із вказаним рішення в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 6800 грн., посилається на п. 1.4 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затвердженого наказом Мінекономіки України від 24.07.2002 № 219 та ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зазначає, що субєкти господарювання здійснюють діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законом порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється за наявності відповідної ліцензії. Позивач вказує, що РУ САТ ДПА у Донецькій області 13.05.2010 була видана ліцензія серія АГ № 262068 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та неррі (без додання спирту) з терміном дії з 17.05.2010 по 17.05.2011. У ході перевірки зазначена ліцензія була надана. Відповідно до Довідки АБ № 211828 з ЄДРПОУ позивачу визначено вид діяльності за КВЕД 55.30.1 діяльність ресторанів та 55.30.2 діяльність кафе.

Крім того, позивач вказує, що ним було зроблено запит до Департаменту економіки Маріупольської міської ради відносно необхідності отримання статусу підприємства громадського харчування. 16.09.2010 Департамент економіки Маріупольської міської ради листом № 01-16/853 повідомив, що станом на 10.09.2010 тип та статус підприємства ресторанного господарства в м. Маріуполь не присвоюється. На підставі викладеного, позивач просить скасувати частково рішення № 051445-2382-32-329 від 08.11.2010 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримала доводи адміністративного позову, просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач не погодився із адміністративним позовом та надав письмові заперечення, де зазначив, що службовими особами Регіонального управління 08.09.2010 була проведена перевірка кафе бару, яке належить позивачу на предмет дотримання вимог законодавства, яке регулює порядок здійснення роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами. Відповідач вказує, що відповідно до положень Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» контроль за дотриманням цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної Законами. Відповідно до Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007 № 71 ліцензування роздрібної торгівлі алкогольним напоями та тютюновими виробами здійснюють регіональні управління Департаменту.

Відповідач зазначає, при здійсненні перевірки встановлено, зокрема, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством, що не має статусу підприємства громадського харчування. Відповідач посилається на приписи Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затвердженого наказом Мінекономіки України від 24.07.2002 № 219. Відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку. Представник позивача Кущенко В.В. під час проведення перевірки надала пояснення, де зазначила, що документи, які засвідчують статус підприємства громадського харчування надати неможливо, так як вони були втрачені.

Відповідач також посилається на вимоги Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» яким чітко визначені вимоги до підприємств, що здійснюють продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці (ч. 6 ст. 15-3 Закону № 481). Відповідно до абзацу 9 частини 2 статті 17 Закону № 481 передбачена відповідальність за порушення вимог ст. 15-3 Закону, а саме 6800 грн., факт порушення підтверджується матеріалами перевірки. На підставі викладеного, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Розгляд справи здійснювався із застосування звукозаписувального цифрового пристрою «Камертон».

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та наданих заперечень, встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Льодовий комплекс» зареєстроване виконавчим комітетом Маріупольської міської ради 29.05.2006 та є юридичною особою (а.с. 23) Свідоцтво про державну реєстрацію серія А00 № 286951. (а.с. 43)

Відповідно до Ліцензії серія АГ № 262068 виданої Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України у Донецькій області, позивач має право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та неррі (без додання спирту), термін дії ліцензії з 17.05.2010 по 17.05.2011 (а.с. 24).

Відповідач регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Донецькій області, яке на підставі п.п. 1.1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженим наказом ДПА № 71 від 10.02.2007 року, є самостійним функціональним підрозділом з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.

Відповідно до покладених завдань Департамент САТ ДПА здійснює контроль:

за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів;

за відвантаженням спирту етилового підприємствам виробникам продуктів органічного синтезу;

за виробництвом парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового;

за додержанням норм виходу спирту та його втрат при виробництві алкогольних напоїв;

за додержанням стандартів, технічних умов, рецептур, регламентів і технологічних інструкцій та інших нормативних документів щодо виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;

за показниками спиртовимірювальних апаратів, за пломбуванням місць можливого доступу до спирту на брагоректифікаційних апаратах підприємств виробників спирту та спиртовмісної продукції всіх форм власності;

за відвантаженням спирту та за наявністю спеціальних технічних пристроїв, які фіксують в електронному вигляді дані про обсяг відвантаженого спирту та використання денатуруючих домішок.

Статтею 11-1 Закону України № 509 ХІІ від 14.12.1990 року «Про державну податкову службу в Україні» встановлено Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

У відповідності до вимог вищевказаного Закону в.о. начальника Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Донецькій області було видано направлення № 000799 від 08 вересня 2010 року про проведення позапланової перевірки ТОВ «Льодовий комплекс» з 08.09.2010 по 14.09.2010 (а.с. 10)

08.09.2010 року посадовими особами Регіонального відділення Департаменту САТ ДПА у Донецькій області було проведено позапланову виїзну перевірку дотримання порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами ТОВ «Льодовий комплекс», за результатами якої складено акт від 08.10.2010 № 692/413/34372822 (а.с. 11-13), яким встановлено, зокрема, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством, що не має статусу підприємства громадського харчування.

08.11.2010 відповідачем прийнято спірне рішення про застосування фінансових санкцій № 051445-2382-32-329 від 08.11.2010 (а.с. 8), яким до ТОВ «Льодовий комплекс» застосовано штраф у розмірі 8500 грн., у тому числі за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством, що не має статусу підприємства громадського харчування 6800 грн., яке і оскаржується позивачем в цій частині.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Частиною 6 статті 15-3 цього Закону визначено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.

Абзацом 9 частини 2 статті 17 цього Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що у разі порушення субєктом господарювання вимог статті 15- 3 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800 гривень.

Основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим (далі - алкогольні напої), спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торгівельного обслуговування визначені Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету міністрів України N 854 від 30 липня 1996 року (далі Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями).

Відповідно до пункту 2 цієї постанови, роздрібна торгівля алкогольними напоями є діяльністю з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, підприємства чи спеціалізовані відділи (секції) магазинів споживчої кооперації, а також підприємства громадського харчування.

Відповідно до пункту 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки підприємствам громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Визначення терміну «підприємство громадського харчування» містилося в Правилах роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від 24 липня 2002 року. Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 309 від 09 жовтня 2006 року поняття «підприємство громадського харчування» було змінено на поняття «підприємство ресторанного господарства».

Відповідно до пункту 1.3. цих правил, закладом ресторанного господарства є організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.

Згідно пунктів 1.5., 1.6 цих Правил роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від 24 липня 2002 року заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України.

Суб'єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства при облаштуванні закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції. Вимоги, що пред'являються до виробничих, торговельних та побутових приміщень закладів (підприємств) ресторанного господарства, обладнання, інвентарю, переліку послуг, технологічних режимів виробництва продукції, встановлюються законодавством України.

Відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.

Позивачем до суду не надано документи, які б посвідчували узгодження позивачем відкриття закладу ресторанного господарства з органами місцевого самоврядування та установами державної санітарно-епідеміологічною служби.

Крім того, відповідно до письмових пояснень Кущенко В.В., головного бухгалтера ТОВ «Льодовий комплекс» документи, підтверджуючі статус підприємства громадського харчування надати неможливо в звязку із втратою, що свідчить про отримання відповідних документів підприємством у минулому, проте до перевірки цих документів надано не було. В судовому засіданні представник позивача пояснила суду, що зазначені документи на теперішній час відсутні.

Суд не приймає також посилання позивача на довідку АБ № 211828 з ЄДРПОУ відповідно до якої позивачу визначено вид діяльності за КВЕД 55.30.1 діяльність ресторанів та 55.30.2 діяльність кафе з огляду на те, що вона свідчить лише про право субєкта господарювання займатися певними видами підприємницької діяльності. Проте, визначення певного виду підприємницької діяльності не позбавляє відповідного субєкта господарювання обовязку узгоджувати відкриття закладу ресторанного господарства.

З урахуванням викладеного суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Льодовий комплекс» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Донецькій області про скасування частково рішення № 051445-2382-32-329 від 08.11.2010 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Льодовий комплекс» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Донецькій області про скасування частково рішення № 051445-2382-32-329 від 08.11.2010 в частині застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн., - відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 24 лютого 2011 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 01 березня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Христофоров А.Б.