Постанова № 14105515, 24.02.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2011
Номер справи
2а/0570/278/2011
Номер документу
14105515
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2011 р.                                                             справа № 2а/0570/278/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13 год. 20 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Абдукадирової К.Е.

при секретарі          Окрибелашвілі В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шалс», м. Макіївка

про стягнення в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість суми 133167,00 грн., з податку на прибуток суми 100500,00 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва заявлено позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шалс» про стягнення в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість суми 133167,00 грн., з податку на прибуток суми 100500,00 грн.

Правовою підставою стягнення позивач вважає норми Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ, Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-III.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без участі його представника, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином.

Відповідач у судове засідання не з’явився. Відповідно до статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що юридична особа повідомлена про час та місце слухання справи, якщо судова повістка доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. Оскільки повістка направлена відповідачу рекомендованим листом за адресою реєстрації, але була повернута на адресу суду з відміткою пошти, що «за адресою не зареєстроване», суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача – Товариства з обмеженою відповідальністю «Шалс» належним чином про час і місце розгляду справи. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Шалс» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 21.02.2007р., включене до ЄДРПОУ за № 34637527, перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Печерському районі м. Києва з 23.02.2007р. (арк. справи 54, 72 – 74).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обов’язок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобов’язань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.

З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-III (далі – Закон № 2181)податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, розрахунку (надалі - податкової декларації), вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 наведеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідачем до податкового органу була подана податкова декларація з податку на додану вартість № 269617 від 15.07.2010р., якою самостійно визначено податкове зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 133167,00 грн. (арк. справи 42 – 43).

Внаслідок несплати узгодженої суми податкового зобов’язання за вказаною податковою декларацією утворилася заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 133167,00 грн., яка підтверджується позивачем зворотним боком облікової картки (арк. справи 71).

За таких обставин, виходячи зі змісту підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону № 2181, податкове зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 133167,00 грн. вважається узгодженим податковим боргом.

Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону № 2181 податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 наведеного Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

У період з 15.05.2009р. по 17.08.2009р. Державною податковою адміністрацією у м. Києві здійснена документальна невиїзна перевірка відповідача з питань правильності нарахування та своєчасності сплати до бюджету податків при проведенні фінансово-господарських операцій з акціями, емітованими ВАТ «Спеценергомонтаж» за період з 23.02.2007р. по 31.12.2007р., наслідки якої викладені в акті перевірки № 58/35-40/34937527 від 17.08.2009р. (арк. справи 20 - 35).

Зазначений акт був направлений Державною податковою адміністрацією у м. Києві до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва для прийняття відповідного податкового повідомлення - рішення та надання його копії ДПА у м. Києві (арк. справи 18, 19).

На підставі висновків вищенаведеного акту перевірки 02.09.2009р. податковим органом (позивачем у справі) прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003883500/0, яким відповідачу нараховано податок на прибуток в сумі 67 00,00 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 33500,00 грн. (всього – 100500,00) (арк. справи 17).

Податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу поштою (арк. справи 16).

Між тим, докази того, що зазначене податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем відсутні.

Ухвалою суду від 10 лютого 2011 року у позивача було витребувано докази отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Шалс» податкового повідомлення-рішення № 0003883500/0 від 02.09.2009р. на суму 100500,00 грн.

Проте, позивач ухвалу суду не виконав, доказів отримання відповідачем податкового повідомлення-рішення № 0003883500/0 від 02.09.2009р. на суму 100500,00 грн. не надав.

Підпунктом 5.2.1 п. 5.2. ст. 5 Закону № 2181 встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п.п. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 цього Закону у разі, коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Згідно п. 6.1. ст. 6 Закону № 2181 у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Частиною 3 п.п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону № 2181 визначено, що податкові повідомлення надсилаються у такому самому порядку як і податкові вимоги.

При цьому, відповідно до п.п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону № 2181 податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Податкові повідомлення або податкові вимоги, розміщені з порушенням правил, установлених цим підпунктом, вважаються такими, що не були врученими (надісланими) платнику податків.

Наведені норми Закону № 2181 кореспондують з нормами Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001р. № 253, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.07.2001р. за № 567/5758, що був чинним на момент прийняття та направлення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.п. 4.6., 4.8., 4.9. цього Порядку, податкове повідомлення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Дата відправлення (вручення) проставляється на корінці податкового повідомлення:

а) посадовою особою платника податків - юридичної особи (фізичною особою - платником податків) у разі вручення податкового повідомлення під розписку;

б) працівником структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, у разі надіслання листом з повідомленням про вручення. При цьому повідомлення про вручення прикріплюється до корінця податкового повідомлення.

Якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.

Враховуючи наведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що стягненню підлягають лише узгоджені суми податкового боргу платника податків.

При цьому, днем узгодження податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом вважається день отримання платником податків податкового повідомлення – рішення з урахуванням дотримання порядку його вручення, встановленого п.п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону № 2181 та Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001р. № 253.

Позивач не надав доказів вручення податкового повідомлення під розписку, доказів неможливості його вручення та розміщення на дошці податкових оголошень.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено проведення процедури узгодження суми податкового боргу за податковим повідомленням-рішенням № 0003883500/0 в сумі 100500,00 грн., у зв’язку з чим податковий борг не підлягає стягненню з відповідача, оскільки не є узгодженим податковим боргом, що підлягає стягненню протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання у відповідності до п.п. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 Закону № 2184.

Відповідачу податковим органом були направлені поштою перша від 11.12.2009р. № 1/11240 та друга від 01.10.2009р. № 2/8755 податкові вимоги, які отримані відповідачем, про що свідчать підписи на корінцях поштових повідомлень про вручення (арк. справи 12 – 15).

Відповідно до п. 39 ст. 2 Бюджетного кодексу України органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, - органи державної влади, уповноважені здійснювати контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), інших надходжень бюджету.

Пунктом 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Норма п.п. 20.1.28. п. 20.1.ст 20. Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р. передбачає право органів державної податкової служби стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

З урахуванням того, що позивачем не доведено проведення процедури узгодження суми податкового боргу за податковим повідомленням-рішенням № 0003883500/0 в сумі 100500,00 грн., позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню частково, а саме – в частині стягнення з відповідача податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 133167,00 грн., який виник на підставі податкових декларацій.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шалс» про стягнення в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість суми 133167,00 грн., податку на прибуток суми 100500,00 грн. – задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Шалс» в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість суму 133167,00 грн. на бюджетний рахунок № 31112029700007, одержувач: УДК у Печерському районі м. Києва, код 26077922, банк одержувача: ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код платежу14010100.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 24 лютого 2011 року. Постанова у повному обсязі складена 1 березня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя                                                                       Абдукадирова К.Е.