РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" лютого 2011 р. Справа № 10/1939-10
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Мельник О.В.
суддя Огороднік К.М. , суддя Коломис В.В.
при секретарі судового засідання Турович Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача Відкритого акціонерного товариства "Хмельницьке шляхово-будівельне управління № 56" на рішення господарського суду Хмельницької області від 22.12.10 р. у справі № 10/1939-10 (суддя Виноградова В.В.)
за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області
до Відкритого акціонерного товариства "Хмельницьке шляхово-будівельне управління № 56"
про стягнення шкоди в сумі 9144 грн. 80 коп.
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився
відповідача - не з'явився
ВСТАНОВИВ:
05.11.2010 року Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області звернулась до господарського суду із позовом до Відкритого акціонерного товариства "Хмельницьке шляхово-будівельне управління № 56" про стягнення шкоди в сумі 9144,80 грн.
Рішення господарського суду Хмельницької області від 22.12.2010 року позов задоволено. Стягнуто з відповідача на користь позивача для зарахування на р/р 33119331700002, код класифікації 24062100, код 23565225, МФО 815013, одержувач коштів: УДК у м.Хмельницькому, банк одержувач - ГУДКУ у Хмельницькій області 9144,80 грн. (дев'ять тисяч сто сорок чотири гривні 80коп.) шкоди заподіяної природному середовищу.
Своє рішення суд першої інстанції обґрунтував тим, що позивачем зафіксовано факт спеціального водокористування на підставі дозволу на спеціальне водокористування №002409 від 24.02.2010р. з недотриманням умов даного дозволу щодо добового використання води в період з 13.04.2010р. по 26.08.2010р. в результаті чого природному середовищу завдано шкоду в розмірі 9144,80 грн., розраховану відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення.
Апеляційну скаргу мотивовано тим, що при винесенні рішення судом були порушені норми матеріального та процесуального права, а саме не враховано, що чинним законодавством не передбачено відповідальність за добову норму споживання води, а дозвіл на спеціальне використання № 002608 від 25.08.2010 року встановлював ліміт споживання води на рік. Апелянт вважає, що ним не перевищено ліміт споживання води.
Представники сторін у судове засідання не з’явились, про дату та час розгляду справи в суді були повідомлені належним чином.
Відповідач про причини неявки суд не повідомив.
Позивач просив справу слухати у відсутність представника, відзив на апеляційну скаргу не подав.
Враховуючи приписи ст. 101 ГПК України про межі перегляду справи в апеляційній інстанції, а також з огляду на те, що учасники судового процесу належним чином повідомлені про дату, час та місце перегляду справи, з уваги на положення ч. 1 ст. 102 ГПК України, апеляційний господарський суд розглянув апеляційну скаргу по суті за відсутності представників сторін.
Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Хмельницької області від 22.12.2010 року у справі № 10/1939-10 слід залишити без змін, апеляційну скаргу –без задоволення, виходячи з наступного.
Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області 24.02.2010 року надано ВАТ "Хмельницьке шляхово-будівельне управління №56" дозвіл на спеціальне використання № 002409, на основі якого здійснюється використання води в розмірах: 0,23 тис.м.куб/рік, 2,2 м.куб./добу при дотриманні умови ліміту забору води з підземних джерел рівним 0,23 тис.м.куб./рік (а.с. 14-15).
Як встановлено судом першої інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 05.06.2010 року Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області за результатами проведеної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на об’єкті ВАТ "Хмельницьке шляхово-будівельне управління № 56" складено акт № 138/08, яким встановлено в частині водопостачання, що товариство для виробничих потреб використовує воду із свердловини глибиною 95 м та дебітом 5 м куб/год, що знаходиться на території підприємства. Паспорт на свердловину відсутній. Зона І-ІІІ поясів суворої охорони винесена в натуру, проте проект не розроблений. За 2010 рік суб'єктом господарювання забрано з підземного водоносного горизонту 0,278 тис. м. куб. води (згідно журналу обліку води) при ліміті 0,23 тис. м. куб./рік (а.с. 6-7).
Згідно акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 212/08 від 27.08.2010 року, ВАТ "Хмельницьке шляхово-будівельне управління № 56" фактично забрано води з порушенням умов дозволу на спеціальне водокористування у 2010 році: квітень - 75,8 м.куб./добу; травень - 129,4 м.куб./добу; червень - 49,2 м.куб./добу; липень - 13,2 м.куб./добу; серпень - 59,0 м.куб./добу (а.с. 8-9).
Згідно з ч.4 ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 389 від 20.07.2009 р. затверджена "Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів" (далі в постанові - Методика).
Пунктом 1.2 Методики передбачено, що вона встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які призвели у тому числі до забору, використання води з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.
Ця Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб’єктами господарювання (фізичними і юридичними особами) (п. 1.3).
Методика застосовується при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб’єктами господарювання природоохоронного законодавства (п. 1.4).
Факт добового використання води понад ліміт в розмірі 2,2 м/куб підземних вод, визначений дозволом від 24.02.2010 року, встановлено у квітні (числа 13, 14, 19, 20, 26, 28); у травні (числа 3, 11, 14, 17, 21, 26, 28, 31); у червні (числа 2, 4, 8, 9, 11, 14, 15, 16, 29); у липні (числа 5, 12, 19, 26); серпні (числа 9, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 24, 25, 26) 2010 року та підтверджується журналом обліку використання води відповідача (а.с. 10-11).
Вирішуючи спір, апеляційний суд бере до уваги, що зазначена обставина відповідачем не оспорюється.
Відповідно до п. 9.1 Методики, розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, здійснюється за формулою: Зсам = 100 х W х Тар, де W - об'єм води, що використана з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, Тар - норматив збору за спеціальне водокористування, що діє в регіоні на момент виявлення порушення.
Як встановлено господарським судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, розмір відшкодування заподіяних державі збитків, обумовлених порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі для ВАТ "Хмельницьке шляхово-будівельне управління №56" у сумі 9144,80 грн. обчислено виходячи з вимог Методики (а.с. 12).
Твердження апелянта про те, що суд першої інстанції не врахував положення п. 6.5 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту від 01.10.1999 року № 231/539/118/219 (далі в постанові - Інструкція), є необґрунтованим, враховуючи наступне.
Згідно п. 1.3 Інструкції, вона визначає єдиний порядок обчислення і справляння збору за спеціальне водокористування в частині використання води, складання розрахунків, їх подання до органів державної податкової служби та сплату до бюджетів.
Пунктом 6.5 Інструкції передбачено, що у разі перевищення водокористувачами встановленого річного ліміту використання водних ресурсів збір за спеціальне використання водних ресурсів обчислюється і сплачується у п’ятикратному розмірі, виходячи з обсягів використання води понад ліміт, нормативів збору та коефіцієнтів.
Враховуючи, що вказана Інструкція регулює порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів, а даний позов подано про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, отже апеляційний суд погоджується з висновком господарського суду першої інстанції про те, що до спірних відносин слід застосовувати положення саме Методики, оскільки Методика та Інструкція регулюють різні за своєю суттю та змістом правовідносини.
При цьому, апеляційний суд бере до уваги, що розрахунок розміру відшкодування збитків, визначений Методикою, не містить прив’язки до строку, за який перевищено ліміт споживання води.
Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно з’ясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права при розгляді спору судом першої інстанції, судовою колегією не встановлено, тому мотиви, з яких подана апеляційна скарга не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі рішення, а наведені в ній доводи не спростовують висновків суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Хмельницької області від 22.12.2010 року у справі № 10/1939-10 залишити без змін, апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Хмельницьке шляхово-будівельне управління № 56" –без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Рівненський апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя Мельник О.В.
Суддя Огороднік К.М.
Суддя Коломис В.В.