Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2011 року Справа № 2а/2370/498/2011
14 год. 45 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Гараня С.М.,
при секретарі –Лисенко С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Смілянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Заспа»про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом в інтересах Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області звернувся Смілянський міжрайонний прокурор, в якому просив стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Заспа»податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, комунального податку та податку на прибуток в сумі 34318 грн. 29 коп.
Згідно позову відповідач є платником податків і зобов’язаний самостійно сплатити суму податкових зобов’язань, зазначених у поданих ним податкових деклараціях з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2006-2010 роки та податку на прибуток, податкового розрахунку комунального податку за 2010 рік протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації. Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у вищезазначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків. Крім того, проведеною позивачем невиїзною документальною перевіркою з питань дотримання товариством з обмеженою відповідальністю «Заспа»вимог податкового законодавства встановлений факт неподання відповідачем податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008-2010 роки, податку на прибуток, розрахунку комунального податку, в зв’язку з чим до нього були застосовані штрафні санкції в сумі 850 грн. Таким чином станом на 11.01.2011 р. заборгованість відповідача з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, податку на прибуток, комунального податку та штрафних санкцій склала 34318 грн. 29 коп., яку прокурор і просив стягнути на користь податкового органу в судовому порядку.
В поданій заяві позивач позовні вимоги підтримав повністю та просив суд розглянути справу за відсутності його представника.
Прокурор та відповідач по справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з’явилися, про причину неприбуття не повідомили, відповідач заперечення на позов чи клопотання про відкладення справи не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за їх відсутності на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та оцінивши письмові матеріали та докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію товариство з обмеженою відповідальністю «Заспа»зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Смілянської міської ради Черкаської області 07.04.1995 р. та перебуває на обліку в Смілянській об’єднаній державній податковій інспекції Черкаської області як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991 р., чинного на момент виникнення спірних правовідносин (далі –Закон № 1251-XII).
Відповідно до наданих позивачем доказів, в 2006 році та 21.09.2009 р. року між Смілянською міською радою Черкаської області та товариством з обмеженою відповідальністю «Заспа»був заключений договір оренди землі площею 0,06560 га. Останній строком на 10 років до 20.06.2016 р.
08.09.2010 р. Смілянською об’єднаною державною податковою інспекцією Черкаської області проведена невиїзна документальна перевірка на предмет неподання податкової декларації з податку на прибуток, податкового розрахунку комунального податку та податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008-2010 роки товариством з обмеженою відповідальністю «Заспа»(акт № 1855/15-025/22794012 від 08.09.2010 р.).
В результаті перевірки встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «Заспа»не подано податковий розрахунок комунального податку за 1 квартал 2010 року та декларації з орендної плати за земельні ділянки на 2008-2010 роки. Також ним було задекларовано та не сплачено орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 01.02.2006 р. по 30.07.2010 р. в сумі 30422 грн. 07 коп. та встановлений факт неподання відповідачем за 1 квартал 2010 року податкового розрахунку комунального податку та податкових декларацій з податку на прибуток та оренди земель державної та комунальної власності.
На підставі акту перевірки № 1855/15-025/22794012 від 08.09.2010 р. позивачем були винесені податкові повідомлення-рішення: від 16.09.2010 р. № 0025801501/0 про визначення суми податкового зобов’язання з орендної плати за землю за основним платежем 30422 грн. 07 коп. та штрафними (фінансовими) санкціями 3042 грн. 21 коп.; від 16.09.2010 р. № 00225791501/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 510 грн. за неподання відповідачем податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки на 2008-2010 роки, від 16.09.2010 р. № 0025781501/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 170 грн. за неподання розрахунку комунального податку за 2010 рік, та від 16.09.2010 р. № 0025771501/0 про визначення податкового зобов’язання в сумі 170 грн. за неподання декларації з податку на прибуток підприємства.
Вказані податкові повідомлення-рішення були направлені відповідачу листом з поштовим повідомленням про вручення але не були вручені по причині відсутності платника податків за його юридичною адресою (акт від 27.09.2010 р. № 14/15-025).
Згідно з вимогами підпункту 3 пункту 1 статті 9 Закону № 1251-XII платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю»№ 2535-XII від 03.07.1992 р. (далі –Закон № 2535-XII) використання землі в Україні є платним, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Так, частиною 1 статті 14 Закону № 2535-XII встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
У поданій податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, копії яких були надані суду, відповідачем самостійно нараховано та сплачено орендної плати за 2006 рік на суму 2276 грн. 42 коп., за 2007 рік –2276 грн. 42 коп. Декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2008-2010 роки товариством з обмеженою відповідальністю «Заспа»до Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області не подавалися.
Відповідно до акту перевірки від 08.09.2010 р. № 1855/15-025/22794012, позивачем не задекларовано та не сплачено орендної плати за землю за період з 01.02.2006 р. по 30.07.2010 р. в сумі 30422 грн. 07 коп.
Самостійне декларування податкових зобов’язань з орендної плати за землі державної та комунальної власності свідчить про узгодженість сум податку, визначених у відповідній декларації.
Законом, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) та був чинним на момент виникнення спірних правовідносин був Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III (далі –Закон № 2181-III).
Відповідно до вимог підпункту 15.1.1. пункту 15.1. статті 15 Закону № 2181-III за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
З зазначеної норми слідує висновок про те, що податковий орган має право на визначення сум податкових зобов’язань платника податку не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації або за днем її фактичного подання.
Позивачем на надані докази щодо дати отримання ним податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2006-2007 роки, поданих товариством з обмеженою відповідальністю «Заспа», на загальну суму задекларованих податкових зобов’язань за цей період в розмірі 4552 грн. 84 коп.
За даними перевірки, результати якої відображені в її акті від 08.09.2010 р. № 1855/15-025/22794012, відповідачем задекларована сума податкових зобов’язань з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2006-2007 роки в розмірі 4363 грн. 63 коп., що не відповідає фактичній сумі, відображеній в деклараціях за вказаний період. За результатами перевірки сума податкових зобов’язань періоду 2006-2007 років склала 14703 грн. 46 коп. (7032 грн. 09 коп. + 7671 грн. 37 коп.). При цьому різниця в цих показниках за результатами перевірки відповідає сумі 10340 грн. 32 коп.
З підстав викладеного суд зазначає, що не підлягають до задоволення позовні вимоги Смілянського міжрайонного прокурора Черкаської області в інтересах Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області в частині стягнення податкового боргу товариства з обмеженою відповідальністю «Заспа»з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі 10340 грн. 32 коп., що виник за період 2006-2007 років по причині пропуску строку на звернення до суду за його стягненням.
Згідно з вимогами статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991 р. № 1251-XII (далі –Закон № 1251-XII) із змінами та доповненнями, платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані окрім іншого подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), а також сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни.
Комунальний податок статтею 15 Закону № 1251-XII віднесено до місцевих податків.
Відповідно до статті 15 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" № 56-93 від 20.05.1993 р. комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Статтею 18 зазначеного Декрету визначено, що органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Порядок подання розрахунків комунального податку визначається Положенням про комунальний податок, затвердженим рішенням Черкаської міської ради від 17.01.2005 р. № 7-135 «Про затвердження Положень про місцеві податки і збори»зі змінами та доповненнями, яким встановлено, що базовий податковий (звітний) період для комунального податку дорівнює календарному кварталу. Розрахунок комунального податку подається податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу за формою, встановленою наказом Державної податкової адміністрації України № 625 від 24.12.2003 р. «Про затвердження форми податкового розрахунку комунального податку». У разі неподання (несвоєчасного подання) розрахунку в цей термін платник згідно діючого законодавства сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідачем до Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області були подані розрахунки комунального податку за лютий 2010 року на суму 5 грн. 10 коп. (вх. № 22871 від 09.08.2010 р.) та за березень 2010 року (вх. № 32056 від 09.11.2010 р.) на суму 5 грн. 10 коп. кожний.
Таким чином визначена в розрахунку комунального податку сума зобов’язання є узгодженою та у зв’язку з несплатою такого боргу, до стягнення підлягає заборгованість з комунального податку, з урахуванням переплати 88 коп., в сумі 9 грн. 32 коп.
Відповідно до підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
За результатами проведеної перевірки Смілянською об’єднаною державною податковою інспекцією Черкаської області встановлений факт неподання розрахунку комунального податку за 1 квартал 2010 року.
З цих підстав податковим органом було винесене податкове повідомлення-рішення від 16.09.2010 р. № 0025781501/0 про визначення податкового зобов`язання (штрафних санкцій) в сумі 170 грн.
Відповідно до підпункту 2.1.1 пункту 2.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (далі –Закон № 334/94-ВР) платниками податку на прибуток підприємства є: з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Пунктом 16.4 статті 16 Закону № 334/94-ВР передбачено, що платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.
Відповідачем до Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області подана податкова декларація з податку на прибуток від 09.08.2010 р. № 22869 за півріччя 2010 року з визначенням суми податку 5 грн.
Відповідно до облікової картки платника податку за відповідачем рахується переплата податку з прибутку підприємства в розмірі 1 грн. 90 коп. Таким чином сума податкового боргу з податку на прибуток складає 3 грн. 10 коп.
Крім того, за результатами перевірки встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «Заспа»до Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області не подана декларація з податку на прибуток за 1 квартал 2010 року.
16.09.2010 р. Смілянською об’єднаною державною податковою інспекцією Черкаської області винесено податкове повідомлення-рішення № 0025771501/0 про визначення суми податкового боргу з податку на прибуток підприємства за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 170 грн.
Згідно вимог пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги, що містять підстави їх виставлення, суму податкового боргу, що належить до сплати, пені та штрафної санкції.
На виконання вимог Закону № 2181 відповідачу направлено першу податкову вимогу № 1/251 від 08.10.2010 р., та другу - № 2/285 від 17.11.2010 р., які у зв’язку з неврученням були розміщені на дошці податкових оголошень 18.10.2010 р. та 18.11.2010 р., відповідно.
Крім того, позивачем було винесене рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу № 180/24-012/227940012 від 20.12.2010 р., яке у зв’язку з неврученням було розміщене на дошці податкових повідомлень 20.12.2010 р., та зареєстрована податкова застава в державному реєстрі рухомого майна 11.10.2010 р. за № 10344915.
На основі викладеного суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову Смілянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Заспа»про стягнення податкового боргу.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 –163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Смілянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Заспа»про стягнення податкового боргу - задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Заспа», ідентифікаційний код 22794012, на користь бюджету через Смілянську об’єднану державну податкову інспекцію Черкаської області податковий борг в сумі 20434 (двадцять тисяч чотириста тридцять чотири) грн. 15 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 04 березня 2011 року.
Суддя С.М. Гарань