Постанова № 14099453, 10.02.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2011
Номер справи
2а/0570/1087/2011
Номер документу
14099453
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2011 р. справа № 2а/0570/1087/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 17.15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бєломєстнова О. Ю.

при секретаріАврамченко С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АКТИВПРОМРЕСУРС»

до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька

про зобовязання вчинити певні дії

за участю представника позивача Ауксутіс Е.С.

представника відповідачаТимошенко С.Ю.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «АКТИВПРОМРЕСУРС» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про зобовязання вчинити певні дії.

В подальшому позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати протиправними дії ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька по відмові у видачі ТОВ «АКТИВПРОМРЕСУРС» свідоцтва платника податку на додану вартість, зобовязати ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька вчинити дії з проведення реєстрації як платника податку на додану вартість ТОВ «АКТИВПРОМРЕСУРС», зобовязати ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька видати ТОВ «АКТИВПРОМРЕСУРС» свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 23 грудня 2010 року він звернувся до податкового органу з реєстраційною заявою форми № 1-ПДВ про реєстрацію як платника податку на додану вартість. Проте, відповідач відмовив у реєстрації платника податку на додану вартість з тієї підстави, що обовязковій реєстрації в якості платника ПДВ підлягають підприємства, які на протязі 12 календарних місяців сукупно мали операції, що підпадають під оподаткування ПДВ у розмірі понад 300,0 тис. грн.. (без урахування ПДВ). Позивач вважає безпідставним відмову відповідача. Зазначає, що відповідач, відмовляючи у реєстрації платником ПДВ, порушив вимоги Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року № 79, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 року за № 208/4429.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання зявився, адміністративний позов не визнав, з підстав, викладених у письмових запереченнях. Зазначає, що реєстраційну заяву форми № 1-ПДВ було не прийнято до розгляду у відповідності до вимог Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року № 79. Також зазначає, що відповідно до п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст.2 Закону України «Про податок на додану вартість» обовязковій реєстрації в якості платника ПДВ підлягають підприємства, які на протязі останніх 12 місяців сукупно мали операції, що підлягають підпадають під оподаткування ПДВ у розмірі 300,0 тис. грн.. (без урахування ПДВ). У звязку з цим просить суд в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач- Товариство з обмеженою відповідальністю «АКТИВПРОМРЕСУРС» зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 17.12.2010 року, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 714242, код ЄДРПОУ 37435256.

23 грудня 2010 року позивачем до податкового органу подана реєстраційна заява платника податку на додану вартість форми № 1-ПДВ.

Листом від 25 грудня 2010 року № 57518/10/15-213 (арк. справи 39) Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька повідомлено платника податків ТОВ “ АКТИВПРОМРЕСУРС ” про відмову у реєстрації платника ПДВ, у звязку з тим, що відповідно до п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України «Про податок на додану вартість» обовязковій реєстрації в якості платника ПДВ підлягають підприємства, які на протязі останніх 12 календарних місяців сукупно мали операції, що підпадають під оподаткування ПДВ, у розмірі понад 300,0 тис. грн.. (без урахування ПДВ).

Відповідно до пункту 2.2. статті 2 Закону України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР, платником податку є будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.

Згідно з пунктом 9.4. статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР, якщо особа, на яку не поширюється дія пункту 2.3 статті 2 цього Закону (обовязкова реєстрація), як платник податку, вважає за доцільне добровільно зареєструватися платником податку і відповідає вимогам підпункту 2.2 статті 2 цього Закону, така реєстрація провадиться за її заявою.

Підпунктом “в”пунктом 9.6. статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, з урахуванням положень пункту 9.5 цієї статті встановлено, що заява про реєстрацію має бути подана (надіслана) податковому органу особами, що прийняли добровільне рішення про реєстрацію платниками податку, не пізніше двадцяти календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками цього податку та матимуть право на податковий кредит і виписку податкових накладних.

Пунктом 7 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року № 79 (далі - Положення про реєстрацію платників ПДВ) встановлено, що для реєстрації особи як платника податку на додану вартість потрібно, щоб вона була взята на облік в органі державної податкової служби за її місцезнаходженням або місцем проживання відповідно до Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року № 80, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 року за № 172/2612.

Як свідчать матеріали справи, ТОВ “Активпромресурс» взято на облік в органі державної податкової служби за її місцезнаходженням, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 20 грудня 2010 року № 46683 (арк. справи 33).

Відповідно до пункту 13 Положення про реєстрацію платників ПДВ, реєстрація платником податку на додану вартість здійснюється за заявою особи, яка відповідає вимогам статті 2 Закону.

Реєстраційна заява платника податку на додану вартість за формою № 1-ПДВ (додаток 1) направляється особою на адресу податкового органу з повідомленням про вручення або вручається особисто представником такої особи службовій особі податкового органу особами, що прийняли добровільне рішення про реєстрацію платниками податку, - не пізніше двадцяти календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками цього податку та матимуть право на податковий кредит і виписку податкових накладних (підпункт “в”).

Перелік підстав, з яких податковий орган може відмовити у реєстрації платників ПДВ передбачений пунктом 14.1. Положення про реєстрацію платників ПДВ, згідно з яким податковий орган відмовляє в реєстрації платником податку на додану вартість та видачі Свідоцтва, якщо заявник не підпадає під означення платника податку згідно з пунктом 2 цього Положення або за наявності обставин, які є підставою для анулювання реєстрації та визначені пунктом 25 цього Положення.

Як встановлено судом, жодна із підстав, передбачених пунктом 14.1. Положення про реєстрацію платників ПДВ, не стала підставою у відмові в реєстрації позивачу платником ПДВ.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 цього Кодексу, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідачем при відмові позивачу у реєстрації не дотримано вимоги Положення про реєстрацію платників ПДВ та відповідач діяв не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому його оскаржувані дії, як суб'єкта владних повноважень, є неправомірними, і обраний позивачем спосіб поновлення порушеного права у вигляді зобовязання відповідача провести реєстрацію як податника податку на додану вартість.

Що стосується позовної вимоги про зобовязання ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька видати ТОВ «АКТИВПРОМРЕСУРС» свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 12 розділу 3 Положення про реєстрацію платників ПДВ датою податкової реєстрації платником податку на додану вартість є дата включення особи до Реєстру платників податку на додану вартість. Під час реєстрації датою видачі Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість, яка зазначається у Свідоцтві, є дата податкової реєстрації.

Таким чином, в даному випадку обовязок відповідача у видачі свідоцтва платника ПДВ виникає внаслідок включення особи до реєстру платників ПДВ. До такої реєстрації свідоцтво платника видаватися не може. Зважаючи на те, що на теперішній час позивач не включений до реєстру платників ПДВ, відповідна постанова суду не набрала законної сили, у відповідача не виник обовязок із видачі вказаного свідоцтва. Відтак, право позивача на одержання свідоцтва відповідачем не порушене, а тому вказана вимога є передчасною і задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 94 КАС України витрати по сплаті судового збору підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог.

На підставі викладеного та керуючись, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АКТИВПРОМРЕСУРС» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання дій ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька по відмові у видачі ТОВ «АКТИВПРОМРЕСУРС» свідоцтва платника податку на додану вартість, зобовязання ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька вчинити дії з проведення реєстрації як платника податку на додану вартість ТОВ «АКТИВПРОМРЕСУРС», зобовязання ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька видати ТОВ «АКТИВПРОМРЕСУРС» свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька по відмові у видачі ТОВ «АКТИВПРОМРЕСУРС» свідоцтва платника податку на додану вартість.

Зобовязати Державну податкову інспекцію у Ворошиловському районі м. Донецька (83001, м. Донецьк, вул.. Артема, 74, ЄДРПОУ 21958635) вчинити дії з проведення реєстрації як платника податку на додану вартість ТОВ «АКТИВПРОМРЕСУРС» (83001, м. Донецьк, вул. Щорса, б. 4, ЄДРПОУ 37435256).

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АКТИВПРОМРЕСУРС» (83001, м. Донецьк, вул. Щорса, б. 4, ЄДРПОУ 37435256) судові витрати з судового збору у розмірі 1,70 грн. ( одна гривня сімдесят копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 10 лютого 2011р. Постанова виготовлена в повному обсязі 15 лютого 2011р.

Суддя Бєломєстнов О. Ю.