Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа № 500/5754/26
26 жовтня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грицюка Р.П., розглянувши у письмовому провадженні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 06.10.2026 залучено до участі у справі як співвідповідача - військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ).
Представник співвідповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому, серед іншого, просив залишити позовну заяву без розгляду у зв`язку із пропущенням строку звернення до суду. В обґрунтування даного клопотання зазначив, що за загальним правилом частин другої та третьої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України строк звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, а не з дня отримання копії документа, який підтверджує вже відомі їй обставини. Отримання копій наказів за адвокатськими запитами це спосіб збору доказів, а не момент виникнення права на позов. Навіть якщо відраховувати строк від 24.08.2026, він закінчився 24.09.2026 до звернення позивача з вимогами до ВЧ НОМЕР_2 .
Розглядаючи клопотання представника співвідповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку із пропущенням строку звернення до суду, суд виходить з такого.
Строки звернення до адміністративного суду встановлені статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України). Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно із ч.5 ст.122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Підстави залишення позовної заяви без розгляду визначені статтею 240 КАС України.
Пунктом 8 частини першої статті 240 КАС України визначено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу. Відповідно до частин третьої, четвертої статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Отже, однією із підстав для залишення позовної заяви без розгляду є недотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, що виявлено судом після відкриття провадження у справі (за умови неподання заяви про поновлення такого строку або відсутністю поважних причин для його поновлення).
Разом із тим, суд зазначає, що пунктом 5 частини першої статті 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Так, після одержання позовної заяви ухвалою суду від 08.09.2026 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом виправлення такого недоліку як пропуск строку звернення до суду, подавши відповідну заяву про поновлення строку звернення до суду, зазначивши інші підстави для поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску, оскільки позивачем разом з позовною заявою вже було подано заяву про поновлення строку звернення до суду за захистом свої прав.
Після цього, ухвалою суду від 15.09.2026 відкрито провадження у справі, визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено позивачу строк звернення до суду; прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Тобто, обставинам пропуску строку звернення до суду уже надавалась оцінка при надходженні позовної заяви та вирішенні питання про відкриття провадження у цій справі, внаслідок чого позивачу поновлено строк звернення до суду, визнавши причини його пропуску поважними.
При цьому, суд вважає, що доводи відповідача, зазначені у відзиві на позовну заяву, не спростовують висновок суду про визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду з даним позовом, викладені в ухвалі про відкриття провадження у справі від 15.09.2026.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду не підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 123, 240,241, 243,248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 26 жовтня 2026 року.
Головуючий суддя Грицюк Р.П.
Судове рішення № 140924699, Тернопільський окружний адміністративний суд було прийнято 26.10.2026. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Ухвала суду. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити необхідні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 500/5754/26. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: