Постанова № 14053349, 02.03.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2011
Номер справи
2а-7125/09/1370
Номер документу
14053349
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2011 р. № 2а-7125/09/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Падляк О.І.

за участю:

представників позивача Гнідця А.М., Кіпень В.М.

представника відповідача Сольвара О.М.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Комунального підприємства Сокальської міської ради "Сокальтеплокомуненерго" до ДПІ у Сокальському районі про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство Сокальської міської ради "Сокальтеплокомуненерго" (далі - МКП "Сокальтеплокомуненерго") звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Сокальському районі про визнання недійсними та скасувати податкові повідомлення №0003831501/0 від 23.04.2009р., №0003831501/1 від 23.06.2009р., №0003831501/2 від 17.08.2009р., №0003831501/3 від 27.10.2009р., винесені ДПІ у Сокальському районі та просить, з наведених у позовній заяві підстав, визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0003831501/0 від 23.04.2009р., винесене ДПІ у Сокальському районі, про сплату 123166,00 грн за платежем податок на прибуток підприємств комунальної власності 5311020202 та штрафних (фінансових) санкцій 6158,30 грн., застосованих за порушення п.10.1 ст.10 Закону України від 28 грудня 1994 року №334/94ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", зі змінами та доповненнями та п.3.1. Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженого Наказом ДПА України від 29.03.03 №143; визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0003831501/1 від 23.06.2009р., винесене Державною податковою інспекцією у Сокальському районі про сплату 123166,00 грн за платежем податок на прибуток підприємств комунальної власності 5311020202 та штрафних (фінансових) санкцій 6158,30грн, застосованих за порушення п.10.1 ст.10 Закону України від 28 грудня 1994 року№334/94ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", зі змінами та доповненнями та п.3.1. Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженого Наказом ДПА України від 29.03.03 №143; визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0003831501/2 від 17.08.2009р., винесене Державною податковою інспекцією у Сокальському районі про сплату 123166,00 грн за платежем податок на прибуток підприємств комунальної власності, 5311020202 та штрафних (фінансових) санкцій 6158,30грн, застосованих за порушення п.10.1 ст.10 Закону України від 28 грудня 1994 року№334/94ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", зі змінами та доповненнями та п.3.1. Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженого Наказом ДПА України від 29.03.03 №143; визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0003831501/3 від 27.10.2009р., винесене Державною податковою інспекцією у Сокальському районі про сплату 123166,00 грн за платежем податок на прибуток підприємств комунальної власності, 5311020202 та штрафних (фінансових) санкцій 6158,30грн, застосованих за порушення п.10.1 ст.10 Закону України від 28 грудня 1994 року№334/94ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", зі змінами та доповненнями та п.3.1. Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженого Наказом ДПА України від 29.03.03 №143.

Позовні вимоги мотивовані тим, що пільга МКП "Сокальтеплокомуненерго" була надана згідно з Рішенням Сокальської міської ради від 21.01.09 року №8 „Про внесення змін до рішення №428 від 24.12.2008 року" у межах сум податку на прибуток, які зараховуються до бюджету територіальної громади міста Сокаля у повній відповідності з ч. 2 ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" ст. 69 Бюджетного кодексу України.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали з підстав, викладених у позові, а також подавши додаткові обґрунтування у вигляді судових рішень та просять його задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову заперечив, мотивуючи заперечення тим, що Законом "Про оподаткування прибутку підприємств", не надано повноважень органам місцевого самоврядування на надання пільг зі сплату податку на прибуток підприємствам комунальної форми власності, таким чином, платник занизив податкове зобов'язання з податку на прибуток у податковій звітності з податку на прибуток на 123166 гривень.

Заслухавши пояснення присутніх представників, дослідивши матеріали справи, та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, зясувавши обставини, на які вони посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обгрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.

Згідно матеріалів справи, 08.04.2009 року було проведено камеральну перевірку у приміщенні Державної податкової інспекції у Сокальському районі платника податку на прибуток Комунальне підприємство Сокальської міської ради "Сокальтеплокомуненерго" податкової звітності з податку на прибуток підприємства за 2008 рік.

За результатами перевірки було складено Акт №362/150/22422842 від 08 квітня 2009 року (далі - Акт) про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток.

З окремими фактами, наведеними в акті, та висновками акту МКП "Сокальтеплокомуненерго" не погодилось, тому у встановленому порядку було подано заперечення №178 від 15 квітня 2009 року на Акт №362/150/22422842 від 08 квітня 2009 року.

Але ДПІ у Сокальському районі відмовлено у задоволенні заперечення до акту, про що повідомлено листом №5245/10/15-027/1538 від 21.04.2009р.

На підставі Акта Державною податковою інспекцією у Сокальському районі (м.Сокаль вул.Шептицького,40) винесене податкове повідомлення-рішення №0003831501/0 від 23.04.2009р., про сплату 123166,00 грн за платежем податок на прибуток підприємств комунальної власності, 5311020202 та штрафних (фінансових) санкцій 6158,30грн, застосованих за порушення п.10.1 ст.10 Закону України від 28 грудня 1994 року №334/94ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", зі змінами та доповненнями та п.3.1. Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженого Наказом ДПА України від 29.03.03р. №143.

З цим Рішенням МКП "Сокальтеплокомуненерго" не погодилось та подали у встановленому порядку скаргу на податкове повідомлення-рішення №211 від 30.04.2009р.

20 травня 2009 року МКП "Сокальтеплокомуненерго" отримало рішення №6614/10/23-042 від 19.05.2009р. про продовження строку розгляду первинної скарги до 26 червня 2009 року включно.

24.06.2009 року МКП "Сокальтеплокомуненерго" отримало рішення про результати розгляду первинної скарги №8565/10/23-042 від 23.06.2009р.,

24.06.2009 року МКП "Сокальтеплокомуненерго" отримало повідомлення-рішення №0003831501/1 від 23.06.2009р., винесене Державною податковою інспекцією у Сокальському районі про сплату 123166,00 грн за платежем податок на прибуток підприємств комунальної власності, 5311020202 та штрафних (фінансових) санкцій 6158,30грн, застосованих за порушення п.10.1 ст.10 Закону України від 28 грудня 1994 року№334/94ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", зі змінами та доповненнями та п.3.1. Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженого Наказом ДПА України від 29.03.03 №143.

2 липня 2009 року було подано повторну скаргу № 318 в ДПА у Львівській області.

21.07.2009 року МКП "Сокальтеплокомуненерго" отримало рішення №15133/10/25-005/611 від 17.07.2009р. про продовження строку розгляду повторної скарги до 01.09.2009р.

12.08.2009 року МКП "Сокальтеплокомуненерго" отримало лист №11034/10/15-027/3472 від 12.08.2009р. "Про внесення змін до акту №362/150/22422842 від 08 квітня 2009 р. про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток.

14.08.2009 року МКП "Сокальтеплокомуненерго" отримало рішення про результати розгляду повторної скарги №17136/10/25-005/713 від 12.08.2009р.

18.08.2009 року МКП "Сокальтеплокомуненерго" отримало повідомлення-рішення №0003831501/2 від 17.08.2009р., винесене Державною податковою інспекцією у Сокальському районі про сплату 123166,00 грн за платежем податок на прибуток підприємств комунальної власності, 5311020202 та штрафних (фінансових) санкцій 6158,30грн, застосованих за порушення п.10.1 ст.10 Закону України від 28 грудня 1994 року№334/94ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", зі змінами та доповненнями та п.3.1. Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженого Наказом ДПА України від 29.03.03 №143.

21 серпня 2009 року було подано повторну скаргу № 363 в Державну податкову адміністрацію України.

15.09.2009 року МКП "Сокальтеплокомуненерго" отримало рішення №8935/6/25-0515 від 11.09.2009р. про продовження строку розгляду повторної скарги до 23.10.2009р.

26.10.2009 року МКП "Сокальтеплокомуненерго" отримало рішення про результати розгляду повторної скарги №10767/6/25-0515 від 22.10.2009р.

27.10.2009 року МКП "Сокальтеплокомуненерго" отримало повідомлення-рішення №0003831501/3 від 27.10.2009р., винесене Державною податковою інспекцією у Сокальському районі про сплату 123166,00 грн за платежем податок на прибуток підприємств комунальної власності, 5311020202 та штрафних (фінансових) санкцій 6158,30грн, застосованих за порушення п.10.1 ст.10 Закону України від 28 грудня 1994 року№334/94ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", зі змінами та доповненнями та п.3.1. Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженого Наказом ДПА України від 29.03.03 №143.

Статтею 13 Закону України "Про систему оподаткування"від 25.06.1991, № 1251-XII (надалі Закон № 1251-XII ) встановлено, що в Україні справляються два види податків загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) та місцеві податки і збори (обов'язкові платежі).

Так, відповідно до ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) належать, зокрема, податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами. Загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України. Порядок зарахування загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів і державних цільових фондів визначається згідно з законами України.

Щодо місцевих податків, то ст..15 вказаного Закону передбачено, що місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. Суми податків і зборів (обов'язкових платежів), зазначених у цій статті, зараховуються до місцевих бюджетів у порядку, визначеному сільськими, селищними, міськими радами, якщо інше не встановлено законами України.

Статтею 1 Закону № 1251-XII передбачено, що встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим і сільські, селищні, міські ради можуть встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів.

Ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Особливі види мита справляються на підставі рішень про застосування антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів, прийнятих відповідно до законів України.

З наведених норм вбачається, що Верховній Раді Автономної Республіки Крим і сільським, селищним, міським радам надано право встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів. Таким чином, йдеться не про встановлення пільг, а додаткових пільг, тобто пільг, додаткових до тих, що встановлюються законами України.

Відповідно до п.15 ст.69 Бюджетного кодексу України, до доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу між бюджетних трансфертів, належать податок на прибуток підприємств комунальної власності.

Відповідно до ст. 38 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 р."податок на прибуток підприємств комунальної власності, засновником яких є Верховна Рада Автономної Республіки Крим і сільські, селищні, міські ради, зараховується відповідно до бюджету Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, селищних та сільських бюджетів.

З матеріалів справи вбачається, що саме на виконання Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік" Сокальська міська рада прийняла оскаржуване рішення про надання пільг комунальним підприємствам. Відповідно до Статуту МКП "Сокальтеплокомуненерго" підприємство знаходиться в комунальній власності, власником якого є Сокальська міська рада .

МКП "Сокальтеплокомуненерго" не заперечує тієї обставини, що податок на прибуток хоч і є загальнодержавним податком, але згідно з пунктом 15 статті 69 Бюджетного кодексу України належить до доходів місцевого бюджету.

Так, відповідно до ст.25 Закону України від 21.05.1997, № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Відповідно до п.28 ст.26 цього ж Закону до виключної компетенції міських рад належить, зокрема, прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах.

Таким чином, діючи в межах повноважень, наданих Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та на виконання норм Закону України "Про систему оподаткування", які надають міським радам право встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів, Сокальська міська рада прийняла відповідне рішення.

Разом з тим Суд враховує правову позицію Конституційного Суду України, викладену в Рішенні від 16.02.2010, № 5-рп/2010 "У справі за конституційним зверненням Акціонерного товариства "Страхова компанія "Аванте" щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 1 Закону України "Про систему оподаткування", статті 15 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Так, Конституційний Суд, зазначив, що положення частини 2 статті 1 у контексті частини 1 цієї статті Закону N 1251 потрібно розглядати як самостійну підставу для встановлення Верховною Радою АРК та радами податкових пільг. Тому положення частини другої статті 1 Закону N 1251 треба розуміти так, що Верховна Рада АРК та ради мають право встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування не тільки стосовно місцевих, а й стосовно загальнодержавних податків, суми яких відповідно до законів України зараховуються до місцевих бюджетів, в межах цих сум .

Встановлення Верховною Радою АРК та радами пільг з податку на прибуток для підприємств комунальної форми власності не пов'язане з бюджетними видатками, які спрямовуються на такі міжбюджетні трансферти, як дотації вирівнювання і субвенції (статті 96, 97, 108 Кодексу). Відповідно до пункту 15 статті 69 Кодексу до доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, належить і податок на прибуток підприємств комунальної власності. Зі змісту абзацу третього підпункту 7.8.2 пункту 7.8 статті 7 Закону N 334 вбачається, що пільги зі сплати податку на прибуток можуть надаватися його платникам як цим Законом, так і іншими законодавчими актами.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. ДПІ у Сокальському районі Львівської області у встановленому порядку не спростовано доводів позивача відносно повноважень Сокольської міської ради встановлювати пільги зі сплати податку на прибуток підприємствам комунальної власності.

Оцінюючи зібрані у справі докази та доводи сторін, суд вважає, що рішення Сокальської міської ради № 8 від 21.01.2009 р. прийнято в межах визначених Конституцією та законами України повноважень, у визначений законом спосіб; повноваження приймати рішення щодо пільг по місцевих податках і зборах використано у звязку із здійснення законних повноважень міської ради; рішення № 8 від 21.01.2009 р. внесено обґрунтовано, тобто з урахування положень Закону України "Про систему оподаткування".

З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 86, 128, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати нечинними та скачувати податкові повідомлення №0003831501/0 від 23.04.2009 р., №0003831501/1 від 23.06.2009 р., №0003831501/2 від 17.08.2009 р., №0003831501/3 від 27.10.2009 р., винесені Державною податковою інспекцією у Сокальському районі.

Стягнути з державного бюджету на користь Комунального підприємства Сокальської міської ради "Сокальтеплокомуненерго" (80000, м. Сокаль, вул. Героїв УПА, 21, р/р 26003302383 в Сокальському ВОБ №6333 ) 3,40 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Брильовський Р.М.

повний текст постанови виготовлено 07.03.2011 р.