№ К-19856/06
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2007 року м. Київ
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.,
суддів: Бившевої Л.І., Костенка М.І., Маринчак Н.Є., Шипуліної Т.М.
при секретарі Хрущ В.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси
на ухвалуОдеського апеляційного господарського судувід 28.03.2006 р.
у справі№ 23/4-06-158А господарського суду Одеської області
за позовомкредитної спілки «Чайка»
до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси
про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Одеської області від 07.02.2006р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 28.03.2006р., позов задоволено: скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Суворовському районі м. Одеси від 14.10.2005р. №0002702301/0 про визначення кредитній спілці «Чайка» податкового зобов’язання з податку на прибуток у загальній сумі 43549,68 грн., в тому числі 32681,17 грн. – основний платіж, 10868,51 грн. – штрафні санкції.
Судові рішення вмотивовані невідповідністю спірного податкового повідомлення-рішення фактичним обставинам справи та вимогам підпункту 7.11.4 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», оскільки державна перереєстрація позивача як фінансової установи, яка мала місце 03 лютого 2005 року, у зв’язку з запровадженням Державного реєстру фінансових установ 22 вересня 2003 року з порушенням встановленого пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» річного строку, обчислюваного з дня запровадження Державного реєстру фінансових установ, не позбавляє позивача статусу неприбуткової організації, а відтак і права на користування податковими пільгами в період такого порушення /з 22.09.2004р. по 03.02.2005р./, виходячи з мети створення, статутних завдань та діяльності кредитної спілки та того, що позивач у зазначений період перебував на податковому обліку як неприбуткова організація та зміни до Реєстру неприбуткових організацій стосовно виключення позивача не вносились. Суд апеляційної інстанції додатково до вказаних підстав для задоволення позову вважав, що наслідком порушення позивачем вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог вказаного Закону протягом одного року з дня запровадження Державного реєстру фінансових установ може бути лише ліквідація кредитної спілки у встановленому законодавством порядку.
В касаційній скарзі ДПІ у Суворовському районі м. Одеси просить скасувати постановлені у справі судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в позові, посилаючись, зокрема на статтю 27 Закону України «Про кредитні спілки», та вважаючи, що зазначена стаття дозволяє застосовувати до позивача санкції, передбачені законами з оподаткування, в тому числі статтею 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що податкове повідомлення-рішення ДПІ у Суворовському районі м. Одеси від 14.10.2005р. №0002702301/0 прийняте на підставі акту перевірки від 28.09.2005р. №4679/23-10/25433384, в якому зафіксовано порушення КС «Чайка» підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4, підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5, підпункту 8.3.1 пункту 8.3 та підпункту 8.6.1 пункту 8.6 статті 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»,тобто загальних правил оподаткування податком на прибуток, у 3 та 4 кварталах 2004 року.
Разом з тим, відповідно до підпункту 7.11.4 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції Закону, що діяла впродовж 3 та 4 кварталів 2004 року, від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "в" підпункту 7.11.1, зокрема кредитних спілок, отримані у вигляді: коштів, які надходять до кредитних спілок та пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством; доходів від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Встановивши перевіркою порушення позивачем вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», згідно якого фінансові установи, створені до набрання чинності цим Законом, зобов'язані протягом одного року з дня запровадження Державного реєстру фінансових установ привести свою діяльність у відповідність з вимогами цього Закону, контролюючий орган дійшов висновку про втрату позивачем статусу неприбуткової організації, а відтак і права на застосування пільг, встановлених підпунктом 7.11.4 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Проте, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, такий висновок податкової інспекції є помилковим.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001р. № 2908-ІІІ, який набрав чинності з 23.01.2002р., кредитна спілка визначена як неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об’єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднання грошових внесків членів кредитної спілки.
Отже, цим Законом, який був прийнятий пізніше, ніж Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг» від 12.07.2001р. № 2664-ІІІ, за кредитною спілкою зберігався статус неприбуткової організації.
Встановивши вимогу щодо перереєстрації кредитних спілок, зареєстрованих до дня створення Державного реєстру, та щодо отримання ними відповідної ліцензії в Уповноваженому органі протягом року з моменту створення Державного реєстру, пункт 3 Прикінцевих положень Закону України «Про кредитні спілки» не передбачив такого наслідку невиконання зазначеної вимоги, як втрата кредитною спілкою статусу неприбуткової організації.
Таке могло б мати місце лише в разі ліквідації кредитної спілки, яка власне і передбачена вказаним пунктом як наслідок порушення встановлених ним вимог.
Контролююча функція органу державної податкової служби полягає не тільки у перевірці правильності застосування суб’єктами господарювання податкового законодавства, а й у правильному створенні та веденні Реєстру неприбуткових організацій /пункт 1.5 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 р. N 232 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 серпня 1997 р. за N 291/2095/.
Пунктом 5.1 зазначеного Положення встановлено, що виключення неприбуткової організації або установи з Реєстру відбувається на підставі рішення за формою згідно з додатком 2 органу державної податкової служби у разі порушення неприбутковою організацією або установою Закону та (або) інших законодавчих актів про неприбуткові організації. У разі виключення організації або установи з Реєстру така організація або установа повертає оригінал рішення про внесення її до Реєстру неприбуткових організацій та установ до органу державної податкової служби.
Судом встановлено, що докази виключення кредитної спілки «Чайка» з Реєстру неприбуткових організацій відповідачем не надавались.
Отже, збереження за КС «Чайка» статусу неприбуткової організації в силу Закону України «Про кредитні спілки» та її перебування в Реєстрі неприбуткових операцій з 22.09.2004р. /остання дата перереєстрації кредитної спілки у фінансову установу/ по 03.02.2005р. /дата видачі позивачу свідоцтва про перереєстрацію/ свідчить про відсутність з боку позивача порушень підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4, підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5, підпункту 8.3.1 пункту 8.3 та підпункту 8.6.1 пункту 8.6 статті 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», у зв’язку з чим суд касаційної інстанції погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій про наявність законних підстав для задоволення позову.
Наведеним спростовуються доводи касаційної скарги щодо порушення судами норм матеріального права.
Керуючись ст.ст. 220, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси залишити без задоволення, а ухвалу Одеського апеляційного господарського судувід 28.03.2006 р.– без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий підпис Усенко Є.А.
Судді підпис Бившева Л.І.
підпис Костенко М.І.
підпис Маринчак Н.Є.
підпис Шипуліна Т.М.