Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-131/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2011 року м. Судак
Судацький міський суд Автономної Республіки Крим
у складі:
головуючого судді Морозової Л.М.
при секретарі Усачової М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Судак
адміністративну справу
за позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України м. Судака АР Крим про стягнення недоплаченої та нарахування щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни» суд -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України
м. Судака АР Крим про стягнення недоплаченої та нарахування щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни».
В позові просить суд : стягнути з відповідача - Управління Пенсійного фонду України в
м. Судак АР Крим на її користь недоплачені за 2006-2010 роки 7 200,5 грн.;
Посилаючись на те , що у відповідності до статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року (далі - Закон) вона має статус дитини війни. Згідно зі статтею 6 Закону, з 01.01.2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно до п. 2.1. Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах» від 30 квітня 2002 року №8-2, основним завданням органів Пенсійного фонду України є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів фонду та інших джерел, визначених законодавством. Таким чином, виплата надбавки до пенсії мала здійснюватись відповідачем.
Всупереч ст. 22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, пунктом 17 статті 77 та статтею ПО Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 року та пунктом 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено на 2006 та 2007 роки відповідно. Пунктом 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року положення статті 6 закону було викладено в новій редакції, і при цьому право на державну соціальну допомогу дітям війни було обмежено.
Проте, рішеннями Конституційного Суду України від 9.07.2007 року № 6 - рп/2007 та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. положення, що призупиняли дію статті 6 Закону, були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) та втратили свою чинність з дня їх ухвалення. Таким чином, Відповідач був зобов'язаний здійснювати виплату належної мені допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за 2007, 2008 роки. Відповідно до ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Частиною 20 ст. 1 Бюджетного кодексу України визначено, що закон про Державний бюджет України - це закон, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду.
З врахуванням зазначеної норми ст. 22 Конституції України, зупинення Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» дії ст. 6 Закону на 2006 рік було грубим порушенням положень Конституції України. Відповідач зобов'язаний був керуватись Конституцією України - як законом прямої дії та здійснити нарахування державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків і за 2006 рік також. З тих самих міркувань
виходив Конституційний Суд України, ухвалюючи Рішення №10-рп/2008 від 22.05.2008 р., зокрема в п. 5.4. якого було встановлено, що «законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює суперечності у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними, мають використовуватися окремі закони».
Попри те, що Конституція України, як закон прямої дії, має вищу юридичну силу, а Рішення Конституційного суду є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржено, відповідач порушив моє, гарантоване Конституцією України та ст. 6 Закону, право. Такі дії відповідача є незаконними, оскільки відповідно до частини 2 статті 3 Закону, державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
В свою чергу, згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином, недоплата Відповідачем належної соціальної допомоги у розмірі, передбаченому статтею 6 Закону, є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України.
Розмір підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону становить 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком, відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня - 350 гривень, з 1 квітня - 359 гривень, з 1 жовтня - 366 гривень.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривню, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
В 2008 році згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», мені була виплачена соціальна допомога як дитині війни в обмеженому розмірі на суму 579,3 грн. (зі січня 2008 р. - 47,00 грн.; з 1 квітня 2008 р. - 48,10 грн.; з 1 липня 2008 р. - 49,80 грн.).
У 2009 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність та фактичні виплати надбавок дітям війни не змінилися.
Їй як особі, що має статус дитини війни належало виплачувати щомісячну державну соціальну допомогу у наступних сумах: за 2006 рік - 1290,60 грн.: Січень - березень (350 грн. х 30%) х 3 місяця = 315,00 грн.; Квітень-вересень (359 грн. х 30%) х 6 місяців = 646,20 грн.; Жовтень-грудень (366 грн. х 30%) х 3 місяця = 329,40 грн.;
За 2006 рік їй не доплачено 1290 грн.
за 2007 рік - 1420,70 грн.: Січень - березень (380 грн. х 30%) х 3 місяця = 342,00 грн.; Квітень-вересень (406 грн. х 30%) х 6 місяців = 730,80 грн.; Жовтень-грудень (411 грн. х 30%) х 3 місяця = 369,90 грн.;
За 2007 рік їй не доплачено 1442 грн.
за 2008 рік - 1737,90 грн.: Січень - березень (470 грн. х 30%) х 3 місяця = 423,00 грн.; Квітень-червень (481 грн. х 30%) х 3 місяців = 432,90 грн.; Липень-вересень (482 грн. х 30%) х 3 місяця = 433,80 грн.; Жовтень - грудень (498 грн. х 30%) х 3 місяця = 448,20 грн.;
За 2008 рік їй не доплачено 1149 грн.
за 2009 рік - (498 грн. х 30%) х 12 міс. = 1792,80 грн. за 2010 рік-2551,70 грн. січень- березень (695 х 30%) х 3 місяця = 627,50 грн. квітень-червень (706 х 30%) х 3 місяця = 635,40 грн. липень - вересень (709 х 30%) х 3 місяця = 638,10 грн. жовтень - грудень (723 х 30%) х 3 місяця = 650,70 грн.
За 2009 рік їй не доплачено 119 2,20 грн.
За 2010 рік не доплачено 1952,10 грн.
За 2010 рік січень лютий 175,20 грн.
Загальна сума, яка мені мала бути виплачена як дитині війні за період з 2006 року - по лютий 2011 роки становить 7 200,50 гривень.
Суду позивач ОСОБА_1 надала заяву про розгляд справи у її відсутності.
Представник відповідача суду надіслав заперечення в яких позов не визнав просив справу розглянути у його відсутності у тій частині де позивач пропустив строк позовної давності просив суд залишити позов без розгляду, а в іншій частині вимог відмовити позивачу у задоволені позову. Посилалася на те , що нормативними законодавчими актами України не визначено поняття терміну « мінімальної пенсії за віком» вказав , що строк для звернення у суд позивач пропустив без поважних причин , так як звернувся з позовом 10.01.2011 року.
Суд ознайомившись з позовною заявою позивача, запереченнями відповідача, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку , що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст.7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом , здійснюється
за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до Закону України №2195 IV від 18 листопада 2004 року « Про соціальний захист дітей війни» , де йдеться про те , що дитина війни це особа, яка є громадянином України та якому на час закінчення ( 2 вересня 1945 року ) Другої світової війни було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується ксерокопією її паспорта на а. с.5, тобто станом на час закінчення Другої світової війни їй було менше 18 років, тому вона є особою, яка віднесена до категорії осіб, визнаних дітьми війни. Вона має право на пільги, встановлені законодавством України, у тому числі на передбачену ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».Щомісячну державну соціальну допомогу, що підтверджується посвідченням на а. с. -8 та довідкою на а. с.9.
Згідно зі ст.111Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року №489 V у 2007 році були внесені зміни, згідно яким підвищення
пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону виплачується особам, які є інвалідами у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни , пунктом 12, ст.71 Закону №489 У зупинена на 2007 рік дія ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-пр/2007року, положення п.12, ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» №489 V від 19 грудня 2007року, яким зупинено на 2007 рік дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення тобто з 9 липня 2007року.Конституційний Суд України дійшов до висновку, що зупинення закону про Державний бюджет України дії інших законів України , встановлення іншого додаткового правового регулювання відносин , ніж передбачено законом України, не відповідає статтям 1,3 частини 2 статті 8, частини 2, ст.19, статтям 21,22 пункту 1 частини 2, ст.92, частинам 1, та 2,3 статті 95 Конституції України. Тобто Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних Законів України, зупинити дію окремих законів України, або будь яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Тобто ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» являється діючою.
Позивач дійсно пропустив строк для звернення до суду за період з 01 січня 2010 року по червень 2010 року, передбачений ст.99 КАС України (у редакції 2010 року ) доказів поважності причини пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав позивач не надав. Відповідач в своїх запереченнях наполягає на застосуванні положень статей 99,100 КАС України в цій частині позовних вимог слід позов залишити без розгляду, про що суд ухвалив відповідну ухвалу. У суд позивач звернувся 10 січня 2011 року на а. с. 2 вхідний номер. Тому вимоги про нарахування недоплаченої щомісячної соціальної допомоги за період з 01.01. 2009 ріку по червень 2010 року судом залишені без розгляду. Згідно ст.99 КАС України 2010 року строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав становить шість місяців, так як позивач звернувся у суд 10 січня 2011 року то стягненню на користь позивача підлягає недоплачена щомісячна соціальна допомога за період з липня 2010 року по 28 лютого 2011 року ( по день розгляду справи у суді).
Тому позов в частині стягнення щомісячної соціальної допомоги на користь ОСОБА_1 у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком слід задовольнити за період з липня 2010 року по 28 лютого 2011 року та зобовязати відповідача виконувати начислення щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_1 у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, та забезпечити її виплату з липня 2010 року по 28 лютого 2011 року.
Позивачка дійсно пропустила річний строк звернення до суду за період з 2006 ріку по червень 2010 року, доказів поважності причини пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав позивач не надала. Відповідач в своїх запереченнях наполягає на застосуванні положень статей 99,100 КАС України ( 2005 року ) в частині відмови в задоволенні позову у звязку з пропуском позивачем строку звернення до суду. У суд позивачка звернулася 10 січня 2011 року на а. с. 2 вхідний номер. Тому вимоги про нарахування недоплаченої щомісячної соціальної допомоги за 2006 рік, 2007рік, 2008 рік, 2009 рік по червень 2010 року задоволенню не підлягають. Тому в частині вимог про нарахування недоплаченої щомісячної допомоги за період з 2006року по червень 2010 роки ОСОБА_1 слід відмовити.
Також слід визнати не правомірними дії Управління Пенсійного фонду України
м. Судака АР Крим щодо невиплати та не нарахування щомісячної соціальної допомоги, ОСОБА_1 як дитині війни.
В останній частині позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Відповідно до вимог ч.3, ст.94 КАС України - якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, понесені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
В звязку з чим на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути, судовий збір 1,70 грн.
Керуючись рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 року по справі №1-29/2007 від 09 липня 2007 року,ст.ст.6,7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ст.ст.18,158-163,71,104, 99,100 Кодексу Адміністративного судочинства України , суд-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України
м. Судака АР Крим про стягнення недоплаченої та нарахування щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни» задовольнити частково.
Визнати не правомірними дії Управління Пенсійного фонду України м. Судака АР Крим щодо невиплати та не нарахування щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_1 , як дитині війни.
Зобовязати управління пенсійного фонду України у м. Судак АР Крим виконувати начислення щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_1 у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, та забезпечити її виплату за період з липня 2010 року по 28 лютого 2011 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України Р/р 31115095700002 Банк :ГУ ДКУ в АР Крим Сімферополь; МФО 824026 Отримувач: Держбюджет м. Сімферополь 22090200 ОКПО 34740405 судовий збір у розмірі 1,70 грн.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення . Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Л.М. Морозова