Постанова № 13973942, 07.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.02.2011
Номер справи
2а-18575/10/2670
Номер документу
13973942
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 лютого 2011 року 10:29 № 2а-18575/10/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:

Судді Добрянської Я.І.,

Секретаря судового засідання Пономарьова Д.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

Представники сторін:

від позивача: Олексієнко М.Г. (довіреність № юр-475/д від 08.12. 2010 р.)

від відповідача: Корнієнко В.П. (довіреність № 1625/9/10-206 від 20.09.2010 р.)

07.02.2011 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач Відкрите акціонерне товариство «Укрнафта»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач дійшов помилкового висновку про порушення Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта»вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р., відповідно до чого позивач вважає, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків протиправно винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2010 р. № 0002434120/0 та просить його скасувати.

Відповідач позов не визнав та зазначив, що ним було правомірно винесене рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, зважаючи на порушення останнім вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

За наслідками перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, Яготинською міжрайонною державною податковою інспекцією було складено акт від 07.07.2010 р. № 000124 в якому встановлені порушення Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта»вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 від 06.07.1995 р., а саме ці порушення встановлені на АЗС № 09-002 ВАТ «Укрнафта»за адресою: Київська обл., м. Яготин, вул. Київська, 1 а.)

З огляду на зазначене, Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків був складений акт перевірки № 0187/2665/41/00135390 від 13.07.2010 р. в якому встановлені порушення позивачем вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі вказаного акту перевірки № 0187/2665/41/00135390 від 13.07.2010 р. та встановлених в ньому порушень позивачем чинного законодавства, Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2010 р. № 0002434120/0, яким позивачу встановлено суму штрафних санкцій в розмірі 340, 00 грн.

В акті перевірки АЗС № 09-002 ВАТ «Укрнафта»від 07.07.2010 р. № 000124 вказано, що позивачем не було забезпечено щоденне друкування на реєстраторах розрахункових операцій (далі - РРО) фіскальних звітних чеків, чим порушено п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР.

Зокрема в акті перевірки від 07.07.2010 р. № 00012 (п.2.2.14) працівниками Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції зазначено про встановлене нещоденне друкування на РРО фіскальних звітних чеків, а саме: Z-звіт № 0126 роздруковано 24.01.2010р. об 02:51, Z-звіт № 0127 роздруковано 25.01.2010 р. об 02:53.

Такі дії позивача відповідач вважає порушенням п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що стало підставою для застосування до позивача фінансової санкції, встановленої п.4 ст.17 зазначеного Закону у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17*20=340 грн.).

Позивач оскаржив рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2010 р. № 0002434120/0 до Державної податкової адміністрації у місті Києві та отримав за результатами розгляду скарги рішення ДПА від 16.11.2010р. № 12186/6/250415 (вх. від 18.11.2010р. № 2384/6) яким скаргу позивача залишено без задоволення.

Зазначене рішення про результати розгляду скарги було отримано позивачем 18.11.2010 р.

Отже,застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 340 грн. податковий орган обґрунтовує не забезпеченням позивачем щоденного роздрукування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, а саме: Z-звіт № 0126 роздруковано 24.01.2010р. об 02:51, Z-звіт № 0127 роздруковано 25.01.2010 р. об 02:53, тобто більше ніж 24 години з початку зміни.

Зважаючи на викладене, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.9 ст.3 України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований РРО, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.

Статтею 13 цього ж Закону зазначено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстратора розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів № 199 від 18.02.2002 року затверджено Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування.

Згідно із визначенням, наведеним в абз.11 п.2 зазначених Вимог, Z-звітом є денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора.

В абз. 15 п. 2 зазначених Вимог наводиться визначення зміни роботи реєстратора розрахункових операцій, відповідно до якого зміна це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

При цьому, у додатку до Постанови Кабінету Міністрів № 199 від 18.02.2002 року вказано, що максимальна тривалість зміни не повинна перевищувати 24 годин. Тобто, підсумок розрахунків здійснюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години. Початок нової зміни розпочинається з моменту реєстрації першої розрахункової операції, здійсненої після виконання Z-звіту (закриття) попередньої зміни.

Як встановлено судом з наявних у справі матеріалів на наданих представниками сторін пояснень, АЗС ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться в Київській області у м. Яготин по вул. Київській 1 а, щодо якої було встановлені порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»- працює у цілодобовому режимі роботи, а тому реєстрація відкриття наступної зміни відбувається з моменту заправки першого автомобіля в наступну, за звітним періодом, зміну.

З наявних у справі Z-звітів, щодо яких відповідачем встановлені порушення позивачем норм чинного законодавства, вбачається наступне:

- на фіскальному звітному чеку № 0126 за 23.01.2010 р. чітко зазначено відкриття зміни 23.01.2010 р. о 03 год. 29 хв. та закриття зміни 24.01.2010 р. о 02 год. 51 хв.;

- на фіскальному звітному чеку № 0127 за 24.01.2010 р. також чітко зазначено відкриття зміни 24.01.2010 о 03 год. 30 хв. та закриття зміни 25.01.2010р. о 02 год. 53 хв.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, виконавши друк Z-звіту 24.01.2010 р. о 02 год. 51 хв. та Z-звіту від 25.01.2010р. о 02 год. 53 хв., ВАТ «Укрнафта»не допустило порушень щоденного друку на РРО фіскальних звітних чеків, оскільки тривалість зміни в обох Z-звітах (№ 0126 за 23.01.2010 р. (03 год. 29 хв. - 02 год. 51 хв. та № 0127 за 24.01.2010 р. (03 год. 30 хв. - 02 год. 53 хв.)) не перевищує встановлених Постановою Кабінету Міністрів № 199 від 18.02.2002 р. - 24 годин.

Зважаючи на викладене, відповідачем неправомірно встановлено порушення позивачем вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», щодо не забезпечення щоденного роздрукування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, а саме: Z-звіту № 0126 та Z-звіту № 0127 більше ніж 24 години з початку зміни.

А отже, відповідачем протиправно застосовано до позивача фінансову санкцію, встановлену п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у розмірі 340 грн.

Крім того, суд зазначає, що такого ж висновку про відсутність в діях позивача порушень вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 19.08.2010 р. по аналогічній справі № К-268/09 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, позивачем доведено обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, проте відповідач, як субєкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2010 р. № 0002434120/0, яким позивачу встановлено суму штрафних санкцій в розмірі 340, 00 грн.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Позивач заявив про відшкодування йому судових витрат за рахунок відповідача у розмірі 3, 40 грн.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 22.07.2010 р. № 0002434120/0 на суму 340, 00 грн. в повному обсязі.

3.Стягнути з державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»судовий збір у розмірі 3, 40 грн.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя: Я.І. Добрянська

Дата складання та підписання в повному обсязі постанови 11.02.2011 р.