Постанова № 13973423, 25.02.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2011
Номер справи
2а-6755/10/1370
Номер документу
13973423
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2011 р. № 2а-6755/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Шинкар Т.І.,

за участю секретаря - Фейдаш Х.М.,

за участю представників позивача Пігович В.Г., Рикової К.Є., Уляника Р.Б., представників відповідачів Алмостової О.С., Савченка П.В., Раїна Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сюрприз»до Державної податкової інспекції у Галицькому районі Львівської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 03.09.2009р. №0000292341/0, визнання декларації з податку на додану вартість за червень 2009 року з додатками до неї такою, що відповідає нормам чинного законодавства та зобовязання відшкодувати суму бюджетного відшкодування в розмірі 91 734,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сюрприз»(далі-Товариство) звернулося у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним до Державної податкової інспекції у Галицькому районі Львівської області (далі ДПІ), просить визнати нечинним податкове повідомлення-рішення від 03.09.2009р. №0000292341/0, визнати декларацію з податку на додану вартість за червень 2009 року з додатками до неї такою, що відповідає нормам чинного законодавства та зобовязати відшкодувати суму бюджетного відшкодування в розмірі 91 734,00 грн. згідно декларації №54864 за червень 2009 року. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за наслідком проведеної позапланової виїзної перевірки Товариства з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі-ПДВ) за червень 2009 року ДПІ безпідставно прийшло до висновку про завищення заявленої суми бюджетного відшкодування за червень 2009 року, зазначивши про порушення пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки суми відємного значення попередніх податкових періодів відповідають податковим деклараціям з ПДВ та реєстрам отриманих та поданих податкових накладних. Окрім того, оскільки дана сума не була відшкодована, штрафні (фінансові) санкції накладені безпідставно.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги уточнили, про що подали заяву про уточнення позовних вимог в якій відповідачами зазначили ДПІ та Головне управління державного казначейства у Львівській області в особі Управління державного казначейства у Галицькому районі м.Львова, просили визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.09.2009р. №0000292341/0 та стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства у Львівській області в особі Управління державного казначейства у Галицькому районі м.Львова на користь Товариства суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 91 734,00 грн.

Представники ДПІ в судовому засіданні позов не визнали з підстав, викладених у запереченнях, вважають, що оскаржуване податкове повідомлення рішення прийнято на підставі Акта перевірки правомірно. Зазначили, що Товариством подано до ДПІ Додаток 2 до податкової декларації з ПДВ та Додаток 3 до податкової декларації з ПДВ, які заповнені з порушенням вимог Наказу ДПА України від 17.03.2008р. №159 «Про внесення змін до податкової звітності з ПДВ», в графі 1 розрахунку, залишок суми відємного значення попереднього податкового періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду вказано невірно, а відтак Товариство втрачає право на отримання бюджетного відшкодування за червень 2009р. в сумі 91 734,00 грн. Просили в задоволенні уточнених позовних вимог відмовити повністю.

В судовому засіданні представник Управління державного казначейства у Галицькому районі м.Львова Головного управління державного казначейства у Львівській області пояснив, що органи Державного казначейства відшкодовують ПДВ на підставі висновків податкових органів. На адресу Управління державного казначейства у Галицькому районі м.Львова висновки на відшкодування ПДВ на суму 91 734,00 грн. для ТзОВ «Сюрприз»від ДПІ не надходили.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25 лютого 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов в межах поданих уточнень підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Сюрприз»зареєстровано 09.06.1993р. Вконавчим Комітетом Львівської міської Ради, зміни внесено 03.10.2007р., Свідоцтво про державну реєстрацію серія А01№ 203506. Взято на податковий облік в органах державної податкової служби 16.06.1996р. за №13700, станом на 21.08.2009р. перебувало на обліку в ДПІ у Галицькому районі м. Львова.

Судом встановлено, що ДПІ проведено позапланову виїзну перевірку Товариства з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за червень 2009 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось за період 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11 місяць 2008 року та 01, 02 місяць 2009 року, за наслідками якої складено Акт від 21.08.2009р. № 1814/23-409/06725046, в якому перевіркою встановлено порушення п.п.7.7.4 п.7.7 ст.7 Законом України «Про податок на додану вартість»від 03 квітня 1997 року №168/97-ВР з наступними змінами та доповненнями (далі-Закон №168) Товариством завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за червень 2009р. в сумі 91 734,00 грн.: Довідку щодо сум залишку відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) заповнені з порушенням вимог наказу ДПА України від 17.03.2008р. №159 „Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість», (в графі 1 розрахунку, залишок суми відємного значення попереднього податкового періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду вказано невірно: за даними платника-128720,00 грн., за даними перевірки-84181,00 грн.).

На підставі Акта перевірки ДПІ 03.09.2009р. прийняло оспорюване податкове повідомлення-рішення №0000292341/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування за червень 2009 року в розмірі 91734,00 грн. Окрім того, в податковому повідомленні-рішенні вказано, що заявлена до відшкодування сума ПДВ на момент перевірки Товариству відшкодована та у відповідності до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»Товариству нараховані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 27520,20 грн.

При прийняті рішення суд виходив з наступного.

Як визначено п. 1.8 ст. 1 Закону №168 - бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у звязку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено пунктом 7.7. Закону №168.

Згідно пп. 7.7.1 Закону №168 - сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При відємному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Підпунктом 7.7.2 пункту 7.2 ст.7 Закону №168 передбачено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то: згідно з пунктом “а” бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); згідно з пунктом “б” залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно пп.7.7.4. ст.7 зазначеного Закону платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Пунктом 5.12. Наказу ДПА України від 30.05.1997р. №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання»встановлено: якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобовязань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого відємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має відємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подається Розрахунок суми бюджетного відшкодування.

Як вбачається з акта перевірки Протягом останніх 12-ти місяців Товариство мало обсяги оподатковуваних операцій у сумі 1 360 928,00 грн., що більше заявленої суми бюджетного відшкодування.

Згідно з поданою Товариством до ДПІ податковою декларацією з ПДВ за червень 2009 року (вх. від 10.07.2009р. № 54864) та розрахунками сум бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок, складає 91 734,00 грн.

Згідно з даними розрахунку суми бюджетного відшкодування: залишок відємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 128 720,00 грн.; частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), становить 91 734,00 грн.; сума, що підлягає відшкодуванню - 91 734,00 грн.

Згідно Довідки поданої Товариством щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) залишок відємного значення попереднього податкового періоду (ряд. 24 податкової декларації звітного періоду) складається із сум ПДВ, які виникли за період:

- Лютий 2008 року в сумі 9 803,00грн.; - Квітень 2008 року в сумі 24 158,00грн.;

- Травень 2008 року в сумі 23 744,00грн.; - Червень 2008 року в сумі 2 296,00грн.;

- Липень 2008 року в сумі 4 978,00грн.; - Серпень 2008 року в сумі 20 255,00грн.;

- Вересень 2008 року в сумі 16 039,00грн.; - Жовтень 2008 року в сумі 7 412,00грн.;

- Листопад 2008 року в сумі 598,00грн.; - Січень 2009 року в сумі 16 054,00грн.;

- Лютий 2009 року в сумі 3 383,00грн.

Перевіркою встановлено, що суми відємного значення попередніх податкових періодів не відповідають даним податкових декларацій з ПДВ та реєстрам отриманих та виданих податкових накладних. Результати наведено в додатку 5 до Довідки перевірки.

ДПА України в листі від 06.08.2008р. №15844/7/16-1117 надала розяснення щодо Методики розрахунку показників Додатка 2 «Довідка щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду», що дані рядків 24 та 26 податкової декларації з ПДВ відповідного звітного періоду відображаються в колонках 3 та 5 підсумкового рядка Довідки та розподіляються (у відповідних колонках) по періодах виникнення (колонка 2) податкового кредиту, за рахунок якого вони сформовані.

Сума податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, не може перевищувати різниці значень податкового кредиту і податкового зобовязання кожного окремого звітного періоду. Декларування такої різниці відбувається у рядку 18.2 розділу III податкової декларації з ПДВ та є необхідною умовою бюджетного відшкодування, а суми, які не були заявлені як відємне значення у рядку 18.2, до відшкодування з бюджету не декларуються.

Як свідчать матеріали справи: декларації з ПДВ за Лютий 2008 року, Квітень -Листопад 2008 року, Січень 2009 року, Лютий 2009 року та Додатка 5 до акта про результати перевірки, Товариством у листопаді 2008 року та лютому 2009 року в Додатку 2 до декларації за червень 2009 року вказано суми відємних значень, що декларувались в рядках 18.2 декларацій з ПДВ за листопад 2008 року (598,00 грн.) та лютий 2009 року (3383,00грн.), у всіх інших звітних періодах, у яких виникла сума, що відображається в колонці 3 Додатка 2 до податкової декларації з ПДВ, зазначена контролюючим органом з відхиленнями в порівнянні з сумою заявленою як відємне значення у рядку 18.2 декларацій періодів, які вказані Товариством у червневій декларації та Додатках до неї.

З наведеного вище випливає, що дії Товариства щодо розрахунку бюджетного відшкодування за червень 2009 року не відповідають вимогам пп. 7.7.4 Закону №168, пунктам 5.12. Наказу ДПА України від 30.05.1997р. №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання»та Методики розрахунку показників Додатка 2.

Оскільки представником Управління державного казначейства у Галицькому районі м.Львова Головного управління державного казначейства у Львівській області в судовому засіданні надано інформацію щодо ненадходження від ДПІ висновки на відшкодування ПДВ на суму 91 734,00 грн. для ТзОВ «Сюрприз», а відтак відповідач як субєкт владних повноважень не надав суду достатні та беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій та протиправно прийшов до висновку про застосування таких на підставі п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181 від 21.12.2000р.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перевіривши оскаржуване податкове повідомлення-рішення суд вважає, що воно прийнято з дотриманням вимог Закону України «Про податок на додану вартість», Наказу ДПА України від 30.05.1997р. №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання», Методики розрахунку показників Додатка 2 проте в порушення Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підтверджені матеріалами справи та доведені у судовому засіданні частково, а відтак позов підлягає до задоволення частково.

Щодо судових витрат, то у відповідності до ст.94 КАСУ слід стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сюрприз»1,70 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 52, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.09.2009р. №0000292341/0 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 27520,20 грн.

Стягнути з Державного Бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сюрприз»1,70 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст Постанови виготовлений 02.03.2011 року.

Суддя Шинкар Т.І.