Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-658/10/11/0170
06.12.10 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіДугаренко О.В.,
суддів Горошко Н.П. , Ілюхіної Г.П. секретар судового засіданняКлюкіна Н.С.
без участі представників сторін,
розглянувши апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Москаленко С.А. ) від 09.03.10 у справі №2а-658/10/11/0170
за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" (вул. Училищна, 42-А,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95001)
доКрасноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим (вул. Північна 2,Красноперекопськ,Автономна Республіка Крим,96000)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.03.10 позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" задоволено. Визнано протиправним і скасувано податкове повідомлення-рішення Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим від 28.12.2009р. №0003671503/0 про визначення Красноперекопському управлінню по експлуатації газового господарства Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»суми штрафних санкцій (фінансових) за платежем «збір у вигляді цільової надбавки на природний газ»у сумі 164,97грн.
Не погодившись із зазначеним рішенням суду Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція АР Крим звернулась з апеляційною скаргою в який просить скасувати постанову Первомайського районного суду Автономної Республіки Крим від 09.07.09 в позовних вимогах Відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" відмовити.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2010 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим .
Сторони в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи сповіщались.
Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 24.12.2009 відповідачем по справі було проведено камеральну перевірку уточнюючого податкового розрахунку щодо суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, поданого Красноперекопським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»за січень 2009 року. В результаті перевірки було складено акт від 24.12.2009 № 1650/15-03/23893680.
На підставі акту перевірки, відповідачем по справі було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003671503/0 від 28.12.2009 про визначення суми штрафних санкцій за платежем «збір у вигляді цільової надбавки на природний газ»у сумі 164,97грн., яки складають 5% від суми самостійно донарахованої позивачем та вказаної в уточнюючому розрахунку за січень 2009 року.
24.12.2009 позивачем до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим надані заперечення на акт від 24.12.2009 № 1650/15-03/23893680. У відповіді Красноперекопськой ОДПІ в АР Крим позивачу надані роз'яснення щодо правомірності нарахування фінансових санкцій у сумі 164,97 грн. за вищезазначеним актом перевірки.
Збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності включено до визначеного у статті 14 Закону України від «Про систему оподаткування»переліку загальнодержавних податків і зборів, що встановлено Верховною Радою України і справляються на всій території України.
Згідні зі статтею 1 Закону України «Про систему оподаткування», розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Абзацом другим пункту 5 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, встановлено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно п. 2 зазначеного Порядку, платниками є субєкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Відповідно до вказаного Порядку, всі без винятку суб'єкти господарювання, а також їх відокремлені підрозділи, що на підставі укладених із споживачами договорів здійснюють діяльність із постачання природного газу, є платниками збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ і зобов'язані подавати розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку та сплачувати його до спеціального фонду держбюджету у терміни, визначені для місячного звітного (податкового) періоду, а саме:
- подавати розрахунок протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду;
- вносити до спеціального фонду держбюджету суму збору протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного терміну, для подання розрахунку суми збору.
Відповідно п.п.4.1.1. п.4.1. ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1. ст. 5 цього Закону).
З матеріалів справи вбачається, що Красноперекопським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»за січень 2009 року відповідно до зазначених вище норм до Красноперекопсьої ОДПІ АР Крим подано розрахунок збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності від 19.02.2009.
Відповідно до абз. 5, 6 пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, що діяв в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року, збір справляється за обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи - 12 відсотків; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 12 відсотків.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ»до абз. 5, 6 пункту 1 Порядку внесено зміни стосовно розміру ставки збору, що справляється за обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ із зазначенням нульової ставки.
При цьому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ»передбачена дата набрання нею чинності 01 січня 2009 року.
Офіційне опублікування постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ»відбулося 13.01.2009 року у газеті «Урядовий курєр»№3 та в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України»від 19.01.2009 року № 1.
Отже, органом, який за законом має право встановлювати ставки збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ було передбачено нульовий розмір ставки що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ.
Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», відокремленим підрозділом якого є Красноперекопське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», до ДПІ у м.Сімферополі АР Крим направлено лист від 19.02.2009 № 536 з проханням дати пояснення з якого саме числа необхідно застосовувати нульову ставку, запроваджену постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ»при розрахунку збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та установам; промисловим та іншим суб'єктам господарювання.
05.03.2009 № 10914/10/31-0 на запит ВАТ «Кримгаз»ДПІ у м. Сімферополі АР Крим повідомило, що згідно з даною постановою вона набуває чинності з 01.01.2009, а отже й «нульову ставку»необхідно застосовувати з 01.01.2009 року.
Таким чином, Красноперекопське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»здійснюючи розрахунок за січень 2009 року за нульовою ставкою керувалося діючим законодавством та розясненнями податкового органу.
Листом від 20.03.2009 року Міністерство Юстиції України № 2289-04-09-20 «Щодо надання роз'яснення стосовно набрання чинності постанов Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1158 та від 27 грудня 2008 року № 1161»повідомило, що оскільки за частиною першою та четвертою статті 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування, постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1161 набрала чинності з 13 січня 2009 року.
Крім того, Державна податкова адміністрація України листом N10817/7/15-0917 від 05.05.2009 року «Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності»пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України розяснення з 1 січня по 12 січня 2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 відсотків.
Красноперекопським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»15.12.2009 до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим подано уточнюючий розрахунок за січень 2009 року суми збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі застосовано ставку збору 12% та самостійно донараховано податкове зобовязання.
З матеріалів справи вбачається, що позивач січні 2009 року не в повному обсязі визначив та сплатив збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, однак застосування ним нульової ставки здійснено не з вини ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», а викликано невірним податковим розясненням ДПІ у м. Сімферополі АР Крим та суперечним змістом постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року №1161.
Отже, Красноперекопським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»належним чином виконано обовязок по поданню розрахунку збору за січень 2009 року, у встановлений законодавством строк із застосуванням нульової ставки, як це було передбачено самою постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року №1161 та розясненням ДПІ у м. Сімферополі АР Крим.
Крім того, на момент подання розрахунку за січень 2009 року були відсутні будь-які інші розяснення, у тому числі Міністерства юстиції України та ДПА України.
З урахуванням викладеного, відсутні підстави для відповідальності Красноперекопського управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»за п. 17.2 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у зв'язку із самостійним донарахуванням суми збору за січень 2009 року на підставі уточнюючого розрахунку від 15.12.2009 у сумі 5% від самостійно донарахованої суми податкового зобов'язання у розмірі 164,97грн.
Відповідно до пп. «а»пп. 4.4.2 п.4.2. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” роз'яснення окремих положень податкового законодавства надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, виходячи із положень підпункту 4.4.1 цього пункту, принципів оподаткування, викладених у Законі України "Про систему оподаткування", та економічного змісту податку, збору (обов'язкового платежу), який розглядається. Згідно із пп. «г»пп. 4.4.2 п.4.2. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податковими роз'ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування. Податкове роз'яснення, надане контролюючим органом вищого рівня, має пріоритет над податковими роз'ясненнями підпорядкованих йому контролюючих органів. Податкове роз'яснення центрального податкового органу має пріоритет над податковими роз'ясненнями, виданими іншими контролюючими органами. Податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта.
Відповідно до пп. «д»пп. 4.4.2 п.4.2. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками;
Колегія суддів зазначає, що надане ДПІ в м. Сімферополі АР Крим розяснення стосовно дати, з якої необхідно обчислювати нульову ставку збору, є податковим розясненням у розумінні Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Надане ДПА України податкове розяснення видане після розяснення ДПІ в м. Сімферополі АР Крим і не може бути підставою для відповідальності платника податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення.
Відповідно до частини 1 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Частиною 2 даної статті встановлено, що законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. При вказаних обставинах Севастопольський апеляційний адміністративний суд дійшов до висновку про повне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, і їх достовірності, які суд першої інстанції визнав встановленими. Висновки, викладені в рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи. Порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права не встановлені.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.03.10 у справі №2а-658/10/11/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законну силу з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.Повний текст судового рішення виготовлений 13 грудня 2010 р.
Головуючий суддяпідписО.В.Дугаренко
Судді підпис Н.П.Горошко підпис Г.П.Ілюхіна З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Дугаренко