Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-11746/09/5/0170
25.11.10 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіДугаренко О.В.,
суддів Горошко Н.П. , Ілюхіної Г.П. секретар судового засіданняКлюкіна Н.С.
за участю сторін:
представник позивача, Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз"- не зявився, до початку судового засідання надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність,
представник відповідача, Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим- Безверха Юлія Анатоліївна, довіреність № 21/10-0 від 03.03.10,
представник відповідача, Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим- Шилов Микола Валерійович, довіреність № 21/10-0 від 03.03.10,
розглянувши апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В. ) від 18.03.10 у справі №2а-11746/09/5/0170
за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" (вул. Маяковського, 2,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95011)
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим (вул. М. Залки, 1/9,Сімферополь,АР Крим,95000)
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.03.2010 року позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" задоволені.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0008391503/0 від 28.09.09.
Також, судом вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.03.2010 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2010 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим .
В судовому засіданні представники відповідача підтримали апеляційну скаргу з підстав, викладених в ній. Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи сповіщався.
Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
16.09.09 відповідачем проведена камеральна перевірка податкової декларації (розрахунку) щодо суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, поданого ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" за січень 2009 року. В результаті перевірки було складено акт від 16.09.2009 року № 8949/15-3/03348117.
На підставі акту перевірки відповідачем по справі було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008391503/0, в якому зазначено, що згідно з підпунктом "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, п.п. 17.2 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" визначено суму податкового зобовязання за основним платежем в сумі 4670,28 гривень за платежем збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.
В оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні помилково зазначено, що позивачу нараховане податкове зобовязання за основним платежем у розмірі 4670,28 грн., але це розмір штрафної (фінансової) санкції який складає пять відсотків від суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. Даний факт також був зазначений у запереченнях відповідача.
Збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності включено до визначеного у статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" переліку загальнодержавних податків і зборів, що встановлено Верховною Радою України і справляються на всій території України.
Згідні зі статтею 1 Закону України "Про систему оподаткування" розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Абзацом другим пункту 5 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року №442 (далі Порядок), встановлено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно п.2 вказаного Порядку, платниками є субєкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Відповідно до Порядку, всі без винятку суб'єкти господарювання, а також їх відокремлені підрозділи, що на підставі укладених із споживачами договорів здійснюють діяльність із постачання природного газу, є платниками збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ і зобов'язані подавати розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку та сплачувати його до спеціального фонду держбюджету у терміни, визначені для місячного звітного (податкового) періоду, а саме:
-подавати розрахунок протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду;
-вносити до спеціального фонду держбюджету суму збору протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного терміну, для подання розрахунку суми збору.
Відповідно п.п.4.1.1. п.4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків пере бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1. ст. 5 цього Закону).
ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" за січень 2009 року відповідно до зазначених вище норм до відповідача подано податкову декларацію (розрахунок) збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі застосовано нульову ставку збору.
Згідно з абз.5,6 пункту 1 Порядку, що діяв в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи - 12 відсотків; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ - 12 відсотків.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” до абз.5,6 пункту 1 Порядку внесено зміни стосовно розміру ставки збору, що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ із зазначенням нульової ставки.
При цьому пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” передбачена дата набрання нею чинності - 1 січня 2009 року.
Офіційне опублікування Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” відбулося 13.01.2009 року у газеті “Урядовий курєр” № 3 та в інформаційному бюлетені “Офіційний вісник України” від 19.01.2009 року № 1.
Отже, органом, який по закону має право встановлювати ставки збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ було передбачено нульовий розмір ставки що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ.
Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" до ДПІ у м. Сімферополі направлено лист від 19.02.2009 року вих. № 536 з проханням дати пояснення з якого саме числа необхідно застосовувати нульову ставку, запроваджену Постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” при розрахунку збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та установам; промисловим та іншим суб'єктам господарювання.
ДПІ у м. Сімферополі АРК листом від 05.03.2009 року № 10914/10/31-0 повідомило, що згідно з постановою КМУ № 1161 від 27.12.2008 року вона набуває чинності з 01.01.2009 року, а отже й “нульову ставку” необхідно застосовувати з 01.01.2009 року.
Таким чином, судова колегія зазначає, що ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" здійснюючи розрахунок за січень 2009 року за нульовою ставкою керувалося діючим законодавством та розясненнями податкового органу.
Міністерство юстиції України листом № 2289-04-09-20 від 20.03.2009 року “Щодо надання роз'яснення стосовно набрання чинності постанов Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1158 та від 27 грудня 2008 року № 1161” повідомило, що оскільки за частою першою та четвертою статті 55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування, постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1161 набрала чинності з 13 січня 2009 року.
Державна податкова адміністрація України листом № 10817/7/15-0917 від 05.05.2009 року “Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності” пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України розяснення з 1 січня по 12 січня 2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 відсотків.
З матеріалів справи вбачається, що ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" 13.08.2009 року до ДПІ у м. Сімферополі АР Крим подано уточнюючий розрахунок за січень 2009 року збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі застосовано ставку збору 12% та самостійно донараховано податкове зобовязання в сумі 93405,61 грн. яку перераховано платіжними дорученнями № 2495 від 18.08.09 на суму 83000,00 грн. та № 2481 від 17.08.09 на суму 10405,61 грн.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що дійсно в січні 2009 року позивач не в повному обсязі визначив та сплатив збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, однак застосування ним нульової ставки здійснено ним не з вини ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", а викликано невірним податковим розясненням ДПІ у м. Сімферополі АРК та суперечним змістом Постанови КМУ № 1161 від 27.12.2008 року.
Крім того, колегія суддів зазначає, що на момент подання розрахунку за січень 2009 року були відсутні будь-які інші розяснення, у тому числі Міністерства Юстиції України та ДПА України.
Відповідно до частини 1 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Частиною 2 даної статті встановлено, що законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. При вказаних обставинах Севастопольський апеляційний адміністративний суд дійшов до висновку про повне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, і їх достовірності, які суд першої інстанції визнав встановленими. Висновки, викладені в рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи. Порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права не встановлені.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.03.10 у справі №2а-11746/09/5/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законну силу з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 30 листопада 2010 р.
Головуючий суддяпідписО.В.Дугаренко
Судді підпис Н.П.Горошко підпис Г.П.Ілюхіна З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Дугаренко