Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2011 р. № 2а-890/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання Зановяк О.П.,
за участю представників сторін:
позивача Хрящевського Р. Й., згідно довіреності,
відповідача Марцинюк В.О., згідно статуту,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Червонограда Львівської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Червонограді Львівської області до відкритого акціонерного товариства "Сокальагроспецмонтаж" про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в :
прокурор м. Червонограда Львівської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі ДПІ у м. Червонограді Львівської області про стягнення заборгованості по платі за землю в сумі 54200,62 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що заборгованість ВАТ "Сокальагроспецмонтаж" виникла в зв'язку з несплатою до бюджету земельного податку і станом на 22.11.2010 року становить 54200,62 грн. Просить позов задовольнити та стягнути в бюджет заборгованість відповідача.
Прокурор не забезпечив в судове засідання явку свого повноважного представника, хоча про дату, час та місце його проведення був повідомлений належним чином. За таких обставин суд розглядає справу на підставі наявних в матеріалах доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, покликаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав. Долучив до матеріалів справи довідку філії Сокальського відділення № 6333 ВАТ "Ощадбанк" № 5/1-115 від 14 лютого 2011 року про залишок коштів на поточному рахунку відповідача, що становить 21,83 грн. Зазначив, що заборгованість виникла в зв'язку з важким матеріальним станом.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.
Відкрите акціонерне товариство "Сокальагроспецмонтаж" зареєстроване 26.12.1994 року виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області за адресою: Львівська область, м. Червоноград, вул. Львівська, 44, ідентифікаційний код 00911859.
Згідно самостійно поданих розрахунків земельного податку за 2007-2010 р.р., відповідачу належало сплатити 71603,89 грн. земельного податку. Однак, вказане податкове зобов'язання було сплачено до бюджету не в повному обсязі.
Крім того, ДПІ в м. Червонограді Львівської області за несвоєчаснсплату узгодженої суми податкового зобов'язання прийнято:
-податкове повідомлення-рішення № 0001371501/0 від 18.03.2008 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 1030,46 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0002261501/0 від 12.05.2008 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 890,53 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0003991501/0 від 21.07.2008 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 416,47 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 000453150/0 від 08.09.2008 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 223,86 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0005121501/0 від 29.10.2008 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 640,33 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0000801501/0 від 04.02.2009 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 640,32 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0002731501/0 від 15.04.2009 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 33,77 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0003231501/0 від 19.05.2009 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 606,55 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0004741501/0 від 17.07.2009 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 158,12 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0005181501/0 від 17.08.2009 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 87,15 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0006911501/0 від 21.12.2009 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 1193,51 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0002891501/0 від 14.04.2010 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 459,49 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0004161501/0 від 21.06.2010 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 468,77 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0005371501/0 від 19.08.2010 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 1047,2 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою;
-податкове повідомлення-рішення № 0007651501/0 від 02.11.2010 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 2541,10 грн., що становить 50 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою.
Податкові повідомлення-рішення, згідно наявних на копіях їх корінців розписок, були отримані під розписку посадовими особами товариства.
Згідно норм Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями, платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. 1.3 ст.1 Закону № 2182, податковий борг податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п. 5.2.1 ст. 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. Також платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з підпунктом 5.4 статті 5 Закону № 2181, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобовязання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону № 2181.
Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону № 2181, контролюючий орган державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю і повнотою нарахування податків і зборів (обовязкових платежів) та погашенням податкових зобовязань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обовязкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181, активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу.
У будь-яких інших випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обовязковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обовязкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Усупереч наведеним нормам чинного законодавства, платник податків не вжив жодних заходів для погашення податкового зобовязання.
Довідкою позивача про заборгованість з податків і зборів (обовязкових платежів), що контролюються, № 15618/24-012 від 22.11.2010 року, відповідачу до сплати належить 54200,62 грн. земельного податку. Вказана сума підтверджена також розрахунком податкового боргу відповідача станом на 22.11.2010 року.
На даний час сума самостійно задекларованого податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 54200,62 грн. є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у термін) і підлягає стягненню в примусовому порядку.
Враховуючи все вище перераховане, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Сокальагроспецмонтаж", код ЄДРПОУ 00911859, що зареєстроване за адресою: Львівська область, м. Червоноград, вул. Львівська, 44, в користь бюджету податковий борг в сумі 54200 (пятдесят чотири тисячі двісті) гривень 62 коп.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 20.02.2011 року.
Суддя Потабенко В.А.