Cправа № 2-а-3256/09/0770
Ряд стат. звіту № 10.2.2
Код - 04
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2011 р. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Рибак Т.В.
за участю представників
позивача: Александров Є.М. (довіреність від 17.11.2010 року за № 07-06-899)
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до відділу освіти та у справах національностей Ужгородської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості у сумі 11370,42 грн., -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21 січня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова складена в повному обсязі 24 січня 2011 року.
Закарпатське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі позивач, ЗОВ ФССТВП) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.2 5) до відділу освіти та у справах національностей Ужгородської районної державної адміністрації (далі відповідач, відділ освіти та у справах національностей Ужгородської РДА), якою просить стягнути заборгованість по страховим внескам у сумі 11370,42 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем не сплачено страхові внески, сплата яких передбачена Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" із сум виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту".
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просить суд позов задовольнити та стягнути 11370,42 грн. заборгованості по страховим внескам до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідач надав суду письмове заперечення проти позову (лист відділу освіти та у справах національностей Ужгородської РДА (без номера та дати), а.с. 29 32), яким просить суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на ст. 57 Закону України "Про освіту", постанову КМ України "Про реалізацію Закону України "Про реструктиризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" від 19.09.2005 року № 934 та постанову КМ України "Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування" від 25.05.2006 року № 745. Посилається на ту обставину, що виплати по заборгованості за ст. 57 Закону України "Про освіту" не включаються до фонду оплати праці, тобто, виплата кредиторської заборгованості бюджету перед зазначеною категорією працівників не віднесена до заробітної плати, в зв'язку з чим відсутні підстави для нарахування та виплати страхових внесків.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, наведених у письмовому запереченні, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Після відкладення розгляду справи (в зв'язку з необхідності подання доказів у справі сторонами), відповідачем надано суду клопотання про відкладення розгляду справи в зв'язку з хворобою представника відповідача (в задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи відмовлено (протокольною ухвалою суду) в зв'язку з відсутністю доказів хвороби представника відповідача та з тієї підстави, що відповідачем є юридична особа та неможливість явки в судове засідання одного представника не унеможливлює забезпечення явки іншого уповноваженого представника (в тому числі, керівника підприємства, згідно ч. 7 ст. 56 КАС України). Отже, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи та подальший розгляд справи проведено за відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову повністю, виходячи з наступного:
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, проведеною ЗОВ ФССТВП перевіркою правильності нарахування, своєчасності сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування та використання коштів фонду у відділі освіти та у справах національностей Ужгородської РДА виявлено порушення, зокрема, не нараховано та не відображено у звіті форми 4 ФСС з ТВП за 4 квартал 2006 року страхові внески у сумі 11370,42 грн. (акт від 01.12.2006 року за № 115, а.с.912).
В судовому засіданні підтверджено, зокрема письмовими поясненнями службових осіб позивача, якими проводилась перевірка відповідача (а.с.111), що страхові внески у сумі 11370,42 грн. нараховані на фонд оплати праці відповідача у сумі 291549,28 грн., нарахування яких повинно здійснюватись (але не нараховано відповідачем) у грудні 2005 року.
Проведеною ЗОВ ФССТВП перевіркою правильності нарахування, своєчасності сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування та використання коштів фонду у відділі освіти та у справах національностей Ужгородської РДА виявлено порушення, зокрема, донараховані попередньою перевіркою страхові внески у сумі 11370,42 грн. не відображені за даними бухгалтерського обліку, внаслідок чого не відображено заборгованість по сплаті страхових внесків, яка фактично складає 11370,42 грн. (акт від 14.11.2008 року за № 20, а.с.13-16).
Рішенням виконавчої дирекції ЗОВ ФССТВП від 01.12.2008 року за № 1149 (а.с.17) донараховано суму платежів та вирішено зарахувати до бюджету Фонду, в тому числі, страхові внески у сумі 11370,42 грн.
Листом Ужгородської районної виконавчої дирекції ЗОВ ФССТВП від 16.03.2009 року за № 13-11-130 (а.с.19) на адресу відділу освіти та у справах національностей Ужгородської РДА направлено претензію щодо сплати донарахованих страхових внесків у сумі 11370,42 грн., яка відповідачем залишена без задоволення, в зв'язку з чим ЗОВ ФССТВП звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з відділу освіти та у справах національностей Ужгородської РДА заборгованості по сплаті страхових внесків у сумі 11370,42 грн.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, згідно положень Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованнями" від 18 січня 2001 року № 2240 -III (з наступними змінами та доповненнями, далі Закон 2240), є органом який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, і забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Відносини в сфері загальнообов'язкового державною соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням регулюються Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, положеннями Закону 2240 та Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" та прийнятими відповідно до них іншими нормативно - правовими актами.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" базою для нарахування внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі, в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.
Стаття 2 Закону України "Про оплату праці" визначає структуру заробітної плати: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
За приписами ст. 57 Закону України "Про освіту" виплата педагогічним і науково-педагогічним та іншим працівникам навчальних закладів надбавки за вислугу років і допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки відноситься до гарантійних виплат.
Оскільки законодавець визначив надбавки за вислугу років і допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки як гарантії держави, передбачивши їх в Законі України "Про освіту", то, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці", дані надбавки і допомога є додатковою заробітною платою і входять в структуру заробітної плати. Відповідно до структури заробітної плати, визначеної ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та п. 2.2.2 та п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати (затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13 01.2004 року за № 5) зазначені виплати відносяться до фонду оплати праці. Згідно з положеннями Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" з таких виплат утримується податок з доходів фізичних осіб.
Верховною Радою України прийнято Закон України "Про реструктуризацію заборгованості із виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" від 09.09.2004 року за № 1994, який забезпечує виконання положень Закону України "Про освіту" та регулює правовідносини, що склалися у зв'язку з не фінансуванням з бюджету виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту", та зазначений Закон визначив ці виплати кредиторською заборгованістю Держбюджету. У Прикінцевих положеннях цього Закону зобов'язано Кабінет Міністрів України розробити графік та порядок погашення заборгованості.
З метою виконання положень Закону № 1994, постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005 року за № 934 затверджено Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки. Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що відрахування, передбачені законодавством, здійснюються в установленому порядку.
25 травня 2006 року КМ України прийнято постанову за № 745 "Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якою передбачено не нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на виплату надбавки за вислугу років педагогічним працівникам. Дана постанова КМ України прийнята до виконання органами Фонду в частині припинення нарахування страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на виплати передбачені Законом України "Про реструктуризацію заборгованості із виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів", які виплачуються після набрання чинності постановою.
Згідно п. 5 Указу Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" від 10 червня 1997 року № 503/97, нормативно - правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов'язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях. Постанова КМ України "Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 25.05.2006 року № 745 опублікована 2 червня 2006 року в газеті "Урядовий кур'єр" (№ 102) та набрала чинності з вказаної дати (2 червня 2006 року).
Виходячи з наведеного, на суми, нараховані і виплачені у відповідності до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 року № 934 (зі змінами, внесеними постановою КМ України від 25.05.2006 року за № 745, які набрали чинності з 02.06.2006 року), страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням не нараховуються починаючи з 2 червня 2006 року. Постанова КМ України від 25.05.2006 року № 745 "Деякі питання, пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - зворотної дії у часі не має та її положення щодо не нарахування страхових внесків на виплати, передбачені Законом про реструктуризацію, не можуть бути застосовані до правовідносин, які виникли в період до 2 червня 2006 року.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення спірної суми страхових внесків підлягають задоволенню як правомірно нараховані страхові внески на виплачені суми реструктиризованої заборгованості педагогічним, науково педагогічним та іншим працівника навчальних закладів (за період виплат до 2 червня 2006 року), що входить до структури заробітної плати як гарантійні виплати, встановлені законодавством, та підлягають оподаткуванню з доходів фізичних осіб, тобто, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані та підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до відділу освіти та у справах національностей Ужгородської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості у сумі 11370,42 грн. - задовольнити повністю.
2.Стягнути з відділу освіти та у справах національностей Ужгородської районної державної адміністрації (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 35 код 33760829) на користь Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 5 код 20441404) заборгованість у сумі 11370,42 грн. (одинадцять тисяч сімдесят гривен сорок дві копійки) зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С. І. Рейті