Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.02.11р.Справа № 5005/1208/2011
За позовом Прокурора м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про внесення змін до пункту 4.1 договору оренди земельної ділянки від 20.04.2006р. № 040610800660
Суддя Коваль Л.А.
Представники:
від позивача: Сидоренко Д.М. - спеціаліст 1-ї категорії, дов. від 11.11.2010р. № 7/26-631;
від відповідача: не зявився;
за участю прокурора: Кутузова В.О. прокурор відділу, посвідчення № 187 від 28.12.2007р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Криворізької міської ради (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) про внесення змін у п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 20.04.2006р. № 040610800660, укладеного між Криворізькою міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції:
"Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, від нормативної грошової оцінки на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33217815700021 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992, щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця".
Позовні вимоги мотивовані зміною мінімального розміру річної орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі від 20.04.2006р.
Криворізька міська рада позовні вимоги прокурора підтримує у повному обсязі, про що надала суду відповідні письмові пояснення.
Відповідач відзив на позов не надав, в судове засідання, призначене для розгляду справи не зявився особисто та не забезпечив явку свого повноважного представника. Про дату, час та місце проведення судового засідання відповідач повідомлений належним чином та завчасно за його місцезнаходженням згідно матеріалів справи, що підтверджується повідомленням про вручення відповідачу рекомендованого поштового відправлення, яким йому направлена ухвала суду про порушення провадження у справі.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 15.02.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи прокурора, представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
30.03.2006р. між Криворізькою міською радою (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області), як орендодавцем, та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області), як орендарем, укладений договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), відповідно до п.1.1. якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Гагаріна, зупинка громадського транспорту "УкрСиббанк" у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу, з метою несільськогосподарського використання.
Як зазначено в Договорі (п. 1.1.) підставою для передачі в оренду земельної ділянки є рішення міської ради від 23.12.2005р. № 3924.
Договір зареєстровано у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 20.04.2006р. за № 040610800660.
Договір укладено строком на п'ять років. Після закінчення строку Договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 3.1. Договору).
Відповідно до п.п. 2.1, 2.2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 18 кв.м; кадастровий номер ділянки 1211000000:03:205:0007.
Згідно п. 5.1. Договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється у пятиденний термін після державної реєстрації Договору за актом приймання-передачі.
20.04.2006р. складений акт приймання-передачі земельної ділянки, згідно з яким орендарем прийнято в оренду передбачену Договором земельну ділянку у стані, що відповідає умовам Договору.
Відповідно до п. 4.1 Договору річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", на підставі довідки Криворізького міського управління земельних ресурсів про визначення нормативної грошової оцінки на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33210815600021 у банку УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992, щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Згідно з п. 4.5. Договору розмір та сума орендної плати переглядається за станом на кожне перше число кварталу в межах терміну дії Договору у разі, у тому числі, зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв.м земель міста, здійснення індексації грошової оцінки земель, зміни цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Законом України від 03.06.2008р. № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який відповідно до п. 1 розділу "Прикінцеві положення" набирає чинності з дня його опублікування (дата опублікування 04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", частину четверту та пяту ст. 21 Закону України "Про оренду землі" викладено у наступній редакції:
"Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
-для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
-для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".
Рішенням Криворізької міської ради від 24.09.2008р. № 2741, враховуючи внесення змін до Закону України "Про оренду землі", надано згоду, у разі звернення орендарів, на внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок у частині річної орендної плати, встановивши її у трикратному розмірі земельного податку; рекомендовано орендарям звернутися до Криворізької міської ради щодо внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок в частині розміру річної орендної плати за землю; зобовязано відділ земельно-ринкових відносин виконкому міської ради направляти пропозиції орендарям щодо внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок в частині розміру річної орендної плати за землю.
З метою приведення договору оренди земельної ділянки від 30.03.2006р. в частині розміру річної орендної плати до вимог чинного законодавства позивач направив на адресу відповідача пропозицію про внесення змін до Договору (лист від 26.10.2010р. № 6/18-604) разом з проектом додаткової угоди, які отримані відповідачем 12.11.2010р., що підтверджується повідомленням про вручення відповідачу рекомендованого поштового відправлення.
Відповідно до проекту додаткової угоди до Договору п. 4.1 Договору запропоновано викласти в редакції, який передбачає річну орендну плату за землю у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, за виключенням окремих його положень.
Відповідно до п. 2 розділу ХІХ "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України з 01.01.2011р. втратив чинність Закон України "Про плату за землю".
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010р. № 2756-VI, який набрав чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України, частини четверту та пяту ст. 21 Закону України "Про оренду землі" виключено, а до частини другої ст. 21 внесені зміни, в силу яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно пункту 288.4., підпункту 288.5.1. пункту 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Отже, мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, передбачений Податковим кодексом України, що діє на час вирішення спору, повністю відповідає мінімальному розміру річної орендної плати, який передбачала ст. 21 Закону України "Про оренду землі", в редакції, що діяв до 01.01.2011р.
У звязку з тим, що річна орендна плата, передбачена умовами Договору, не відповідає вимогам законодавства щодо мінімального розміру річної орендної плати, рішенню Криворізької міської ради від 24.09.2008р. № 2741 з наведеного питання, а відповідач ухилився від внесення змін до договору оренди землі, враховуючи звернення позивача до нього з цього приводу, прокурор вбачає підстави для внесення змін до договору оренди землі у судовому порядку, що і є причиною спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Як зазначалося вище, на законодавчому рівні змінено розмір мінімальної річної орендної плати, річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки укладений між позивачем та відповідачем Договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати у разі збільшення або зменшення за рішенням міської ради розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв.м земель міста, здійснення індексації грошової оцінки земель, зміни цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами Договору.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України щодо застосування відповідних норм матеріального права у подібних правовідносинах, наведеною в постанові Верховного Суду України від 27.12.2010р., винесеній за заявою про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 23.06.2010р. у справі № 27/15-10, яка в силу ст. 11128 ГПК України є обовязковою для господарського суду.
Враховуючи встановлені обставини справи, наведені положення законодавства, суд вбачає наявність правових підстав для внесення змін до Договору щодо розміру річної орендної плати. Заявлені прокурором позовні вимоги є правомірними та підлягають задоволенню.
На підставі ст. 75 ГПК України справа розглянута за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати підлягають стягненню до державного бюджету з відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до п. 4.1 договору оренди землі від 30.03.2006р., укладеного між Криворізькою міською радою (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (50074, АДРЕСА_1), зареєстрованого у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 20.04.2006р. за № 040610800660, виклавши його в наступній редакції:
"4.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, від нормативної грошової оцінки на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33217815700021 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992, щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця".
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (50074, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31118095700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200, державне мито у сумі 85 (вісімдесят пять) грн. 00 коп.,
про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (50074, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до спеціального фонду Державного бюджету України по КЕКД 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" через відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31217264700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп.,
про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
СуддяЛ. А. Коваль
Дата підписання рішення, оформленого
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 21.02.2011р.