Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2011 р.Справа № 2-а-12797/09/1570 Категорія: 9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Аблов Є.В. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Семенюк Г.В.
судді - Потапчук В.О.
судді - Коваль М.П.
при секретаріКапустинській А.М. за участю сторін: ДПІ у Біляївському районіГорюхін Р.В. (довіреність) ТОВ «Катран»Михайлов О.П. (довіреність) розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 червня 2010 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Катран»до Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області про скасування рішення № 0003612305 від 17.09.2009 року, -
встановиЛА:
Позивач, ТОВ «Катран», звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області про скасування рішення № 0003612305 від 17.09.2009 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 01 червня 2010 року позов ТОВ «Катран»задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003612305 від 17.09.2009 року в частині 456964,11 грн. У задоволені інших позовних вимог відмовлено.
Державна податкова інспекція у Біляївському районі Одеської області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 червня 2010 року по справі № 2-а-12797/09/1570 та прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального права. Крім того, апелянт зазначає, що судом було порушено вимоги п. 1, п. 12, п. 13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, суспільного харчування та послуг” у результаті чого було винесено неправомірну постанову.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного:
Судом першої інстанції встановлено, що посадовими особами ДПА у Миколаївській області проведено перевірку дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - АЗС, що належить ТОВ «Катран», за наслідками якої складений акт № 0968/14/00/23/32935905 від 01.09.2009 року.
На підставі акту перевірки ДПІ у Біляївському районі прийнято рішення № 0003612305 від 17.09.2009 року, яким до ТОВ «Катран»за порушення пунктів 1, 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 457024,11 грн.
В ході перевірки встановлено, що в порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері громадського харчування та послуг» ТОВ «Катран»не ведеться облік товарних запасів за місцем їх реалізації на загальну суму 187350,03 грн.
Згідно п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести у порядку, передбаченому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до ст. 20 зазначеного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. При цьому самі господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлюється Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року № 281/171/578/155, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 року за № 805/15496.
Відповідно до п.п. 10.2.10 Інструкції на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою № 17-НП (додаток 14).
Згідно пункту 16.1 цієї Інструкції матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою № 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
Як встановлено судом першої інстанції, всі обсяги надходження нафтопродуктів АЗС ТОВ «Катран»відображені в Журналі обліку надходження нафтопродуктів та зафіксовані в змінних звітах за 31.08.2009 року, 01.09.2009 року.
Ні Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ні Інструкцією Про порядок приймання транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємства і організаціях України не передбачено обов'язкове зберігання первинних документів на АЗС.
Зазначені фактичні обставини справи не спростовані ДПІ у Біляївському районі ні в суді першої ні в суді апеляційної інстанції, а тому колегія суддів погоджується з висновком Одеського окружного адміністративного суду про те, що висновки податкового органу про порушення ТОВ «Катран»п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»є необґрунтованими.
В ході перевірки встановлено, що в порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»ТОВ «Катран»допущено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків із сумою, зазначеною в денному звіту реєстратора розрахункових операцій, на суму 16452,81 грн.
Так, пунктом 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (стаття 22 зазначеного Закону, яка була діючою на дату виникнення спірних правовідносин).
Посилання представника податкового органу на те, що невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на суму 16452,81 грн. нічим не підтверджена, оскільки як вбачається з Х-звіту за 01.09.2009 року виручка АЗС ТОВ «Катран», розташованої за адресою: с. Весняне, вул. Радісна, 1-а, склала 13163,90 грн.
Видача готівки на 16452,81 грн. - 31.08.2009 року та на 13163,90 - 01.09.2009 року оформлена через реєстратор розрахункових операцій з використанням операції «службова видача», що відповідає вимогам пункту 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. за № 614 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за № 107/5298.
Отже посилання ДПІ у Біляївському районі, що на момент проведення перевірки в касі підприємства знаходилась грошова сума в розмірі 25163,29 грн. є необґрунтованими.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності рішення податкового органу в частині застосування до ТОВ «Катран»штрафних (фінансових) санкцій за порушення пунктів 12 і 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у розмірі 456964,11 грн.
Посилання ДПІ в його апеляційній скарзі на відсутність у позивача товарно-транспортних накладних на товар який знаходився на реалізації та не надання вказаних накладних до ДПІ спростовується описом документів доданих до скарги на рішення № 0003612305 від 17 вересня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій, а також товарно-транспортними накладними доданими позивачем до заперечень на апеляційну скаргу в суді апеляційної інстанції.
Інші доводи апеляційної скарги та пояснення представника відповідача надані ним під час розгляду апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області в суді апеляційної інстанції, - висновків суду першої інстанції не спростовують.
Враховуючи те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 200, 205, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 червня 2010 року в адміністративній справі № 2-а-12797/09/1570, - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 червня 2010 року по справі за позовом ТОВ «Катран»до Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області про скасування рішення № 0003612305 від 17.09.2009 року, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалу складено у повному обсязі 27 січня 2011 року.
Головуючий суддяГ.В. Семенюк
суддяВ.О. Потапчук
суддяМ.П. Коваль