ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"08" лютого 2011 р.Справа № 12/103-1877 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Френдій Н.А.
Розглянув справу
за позовом прокурора Теребовлянського району в інтересах держави, вул. 22 січня, 14, м. Теребовля, Тернопільської області, 48100, в особі Лошнівської сільської ради, с. Лошнів, Теребовлянського району, Тернопільської області, 48133
до громадської організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району", с. Лошнів, Теребовлянського району, Тернопільської області, 48133
За участю представників від:
Прокуратури: Ємець Д.В. помічник прокурора (посвідчення№3);
Позивача: не з'явився;
Відповідача: Марцинюк М.Р. представник (довіреність №13 від 12.12.2010р.);
ОСОБА_1 адвокат (ордер №4925 від 10.01.2011р.).
За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.
Учасникам судового процесу розяснено права і обовязки сторін, передбачені ст.ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.
Суть справи:
Прокурор Теребовлянського району в інтересах держави в особі Лошнівської сільської ради звернувся до господарського суду Тернопільської області із позовом до громадської організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району про зобовязання громадської організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району" передати Лошнівській сільській раді у комунальну власність житловий будинок з надвірними будівлями розташований за адресою: вул. Селизька, 4, с. Лошнів, Теребовлянського району, та визнання таким, що не відповідають вимогам законодавства рішення зборів власників майнових паїв с. Лошнів, Теребовлянського району від 22.12.2007р. в частині включення до пайового фонду житлових будинків та рішення від 17.08.2008р. в часині викупу житла.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те що, в наслідок реорганізації КСП «Лошнівський»в ТзОВ «Лошнівське», на баланс останньому було передано житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою вул. Селизька, 4. с. Лошнів, Теребовлянського району, Тернопільської області. Відповідно до ч.8 ст.31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зокрема, 28.02.2001р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки", відповідно до якої майно соціальної сфери не включається до переліків майна, яке залишається на погашення кредиторської заборгованості, та до переліків майна пайового фонду і, виходячи з цього, не може бути ні власністю нового суб'єкта господарювання, ні власністю співвласників майна пайового фонду. Відповідно до п.17 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14.03.2001 року №62, підприємство-правонаступник здійснює заходи щодо передачі майна соціальної інфраструктури на баланс органів місцевого самоврядування, проте, спірний житловий будинок не передано у комунальну власність Лошнівської сільської ради, а залишався на балансі СТзОВ «Лошнівське». Крім того, загальними зборами власників майнових паїв с.Лошнів Теребовлянського району прийнято рішення щодо включення до пайового фонду цих житлових будинків, про що свідчить протокол № 2 від 22.12.2007 року, та згідно з протоколом зборів від 17.08.2008р., відповідно до якого прийняті рішення і запропоновано мешканцям, які проживають у вказаних будинках, викупити це житло, дані рішення також не відповідають вищенаведеним нормам законодавства.
Повноважний представник відповідача надав суду відзив на позов від 20.12.2010р., де позовні вимоги не визнає та вважає їх безпідставними, виходячи з наступного: рішенням Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 14 вересня 2009 року по справі №2-421/2009р. встановлено, що рішенням виконавчого комітету Теребовлянської районної ради від 27.03.1985 року № 87 правлінню колгоспу "50-річчя Жовтня" дозволено провести будівництво одно-двоквартирних житлових будинків у с. Лошнів Теребовлянського району. 26 квітня 1985 року виконавчим комітетом Теребовлянської районної ради затверджено архітектурно-планувальне завдання колгоспу "50-річчя Жовтня" щодо будівництва двоквартирного двоповерхового житлового будинку, а також розроблено генплан забудови земельної ділянки, відведено в натурі присадибну земельну ділянку для будівництва жилого будинку, даний житловий будинок після його будівництва перебував на балансі колгоспу "50-річчя Жовтня", який перейменовано у колгосп "Лошнівський". 10 липня 1992 року на засіданні зборів уповноважених колгоспників колгоспу "Лошнівський" прийнято статут колгоспу "Лошнівський". Протоколом звітно-виробничих зборів КСП "Лошнівський" від 25.01.2000 року КСП "Лошнівський" реорганізовано у сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Лошнівське", після реорганізації у 2000 році КСП "Лошнівський" у сільськогосподарське ТзОВ "Лошнівське" та включення останнього до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, КСП "Лошнівський", як юридична особа, припинила свою діяльність. Увесь час проведення змін назви та реорганізації зазначених суб'єктів господарювання житловий будинок № 4 по вулиці Селизькій, в с. Лошнів, Теребовлянського району, перебував на їх балансі, про що було встановлено рішенням Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 14 вересня 2009 року. 27 травня 2009 року була проведена державна реєстрація громадської організації "Спілка власників майнових паїв с. Лошнів Теребовлянського району", 2 жовтня 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю "Лошнівське" по акту приймання передачі обєкту нерухомості передало громадській організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району" двохквартирний двохповерховий житловий будинок №4 по вул. Селизькій, в селі Лошнів, Теребовлянського району, Тернопільської області. Згідно Статуту КСП "Лошнівський" все майно підприємства, в тому числі громадські будівлі, житлові будинки належать на праві спільної часткової власності його членам, а підприємству на праві повного господарського відання, здійснюючи право господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд. Разом з тим, відповідач зазначає, що, прокурор Теребовлянського району стверджує, що порушено інтереси держави стосовно розпорядження спірним майном, в даному випадку органом, уповноваженим державою на здійснення від її імені права власності є Лошнівська сільська рада, яка наділена функціями розпорядника у майнових відносинах, також прокурор стверджує, що уповноваженим державою на здійснення від її імені права власності є Лошнівська сільська рада, яка наділена функціями розпорядника у майнових відносинах, однак орган місцевого самоврядування не може бути уповноваженим державою на здійснення від її імені права власності на об'єкти житлового фонду, так як орган місцевого самоврядування відповідно до ст. 143 Конституції України та ЗУ "Про місцеве самоврядування" управляють майном, що є в комунальній власності, а від так прокурор Теребовлянського району звертається до господарського суду в інтересах Лошнівської сільської ради, яка є органом місцевого самоврядування, а тому інтереси держави в даному випадку не порушуються.
Прокурор в обґрунтуванні представлення прокурором інтересів держави №27 від 10.01.2011р. зазначив, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі №3-рп/99 прокурори та їх заступники вправі звертатися до суду з позовною заявою виключно в інтересах держави в особі органів державної влади або органів місцевого самоврядування, яким надані повноваження органів виконавчої влади, разом з тим відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування»Лошнівська сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду с. Лошнів Теребовлянського району, тобто здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами України. В даному випадку, порушення інтересів держави в особі Лошнівської сільської ради, яка представляє інтереси відповідної територіальної громади, є порушенням встановленого державою порядку управління та розпорядження майном, яке має бути передано до комунальної власності. Таким чином, захист інтересів територіальної громади Лошнівської сільської ради в особі виконавчого комітету сільської ради як органу виконавчої влади може здійснюватись прокурором відповідно до ст.121 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі №3-рп/99 та ст..45 ЦПК України шляхом подання до суду відповідної позовної заяви. Крім цього представником прокуратури надано суду копію припису прокуратури Теребовлянського району №1394 від 01.07.2010р. про усунення порушень закону, відповідно до якого прокуратурою району проведено перевірку за зверненням Колтко Р.В. в результаті якої встановлено, що Лошнівською сільською радою рішення про передачу житлового будинку по вулиці Селизькій в с. Лошнів, Теребовлянського району не приймалося, акт прийому-передачі даного будинку від ТзОВ «Лошнівське»до Лошнівської сільської ради не складався. Таким чином, Лошнівська сільська рада, не прийнявши вказаний обєкт житлового фонду сільськогосподарського ТзОВ «Лошнівське»на баланс сільської ради, була не вправі приймати рішення № 216, 217 про оформлення права власності квартир № 1, 2 житлового будинку № 4, по вул. Селизькій в с. Лошнів, Теребовлянського району за Колтко Р.В., оскільки не набула права на розпорядження вказаним житловим будинком.
Позивач надав суду пояснюючі записки №9 та №11 від 20.01.2011р., в яких зазначив, що згідно пояснень Олійника В.П. та Клубак М.М. наданих ними 20.01.2011р., житловий будинок з надвірними будівлями розташований за адресою: вул. Селизька, 4, с. Лошнів, Теребовлянського району, будувався працівниками, за кошти та з матеріалів наданих КСП "50-річчя Жовтня", а згодом КСП "Лошнівське", і зданий в експлуатацію у 1986 році, працівники КСП "Лошнівське" очікують на кошти від продажу даного будинку як майновий пай, а на даний час в цьому будинку на тимчасовій основі проживають особи, що не були працівниками колективного сільськогосподарського підприємства "Лошнівське". Крім того, голова Лошнівської сільської ради в судовому засіданні зазначила, що комісії з питань передачі спірної будівлі у комунальну власність та відповідно рішення про передачу даного будинку в комунальну власність не приймалось, лише після отримання припису прокуратури Теребовлянського району №1394 від 01.07.2010р., з даного приводу було усне звернення до громадської організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району", на що отримано довідку про відмову в передачі на баланс Лошнівськоської сільської ради житлового будинку розташованого по вулиці Селизькій, 4 в с. Лошнів, Теребовлянського району.
Відповідач у поясненні від 21.01.2011р., згідно долучених клопотанням до матеріалів справи документів та голова громадської організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району" Колтко Р.В. в судовому засіданні 21.01.2011р. зазначили, що житловий будинок з надвірними будівлями розташований за адресою: вул. Селизька, 4, с. Лошнів, Теребовлянського району, збудований працівниками та за кошти КСП "Лошнівське" для спеціалістів господарства. Зборами власників майнових паїв від 22.12.2007р. вирішено перевести даний будинок в пайовий фонд та продати його по встановленій ціні, а виручені кошти розподілити між власниками майнових паїв. Рішення про продаж житлових будинків, які входять до майнового паю прийняте на загальних зборах власників майнових паїв с. Лошнів, згідно протоколу від 17.08.2008р., після отримання відповіді Головного управління агропромислового розвитку Тернопільської ОДА №9-10.6-к-17-2 від 15.08.2008р., згідно якої рішення прийняте зборами власників майнових паїв від 22.12.2007р. не протирічить Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" та Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2003р. №1253. Відповідно до протоколу загальних зборів ТзОВ "Лошнівське" від 29.09.2009р. прийнято рішення про передачу спірного будинку на баланс громадської організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району", яка згідно протоколу №2 зборів уповноважених членів громадської організації від 01.10.2009р. прийняла на баланс від ТОВ "Лошнівське" житловий будинок №4 по вул. Селизькій в с. Лошнів Теребовлянського району, а безпосередня передача будівлі відбулась відповідно до акту приймання-передачі об'єкту нерухомості від 02.10.2009р.
Прокурор супровідним листом №112 від 26.01.2011р. долучив до матеріалів справи витребувані ухвалою суду від 21.01.2011р. матеріали, зокрема історію перереєстрації КСП «Лошнівське»у ТзОВ «Лошнівське», копію статуту ТзОВ «Лошнівське», копію розпорядження голови районної державної адміністрації №57 від 23.02.2000р., копію установчого договору про створення СТзОВ «Лошнівське»від 01.02.2000р., копію виписки з протоколу №1 від 25.01.2000р. звітно-виборних зборів власників земельних і майнових паїв КСП «Лошнівське», копію відповіді архівного відділу Теребовлянської райдержадміністрації, копію розпорядження представника Президента України Теребовлянської районної державної адміністрації №25 від 01.021993р., копію виписки з протоколу №3 від 10.07.1992р. засідання зборів уповноважених колгоспників колгоспу «Лошнівський», копія статуту КСП «Лошнівський», проте зазначив, що письмових доказів звернення позивача до КСП «Лошнівське»та ТзОВ «Лошнівське»про передачу спірної будівлі в комунальну власність надати суду неможливо, оскільки згідно з поясненнями Лошнівського сільського голови у судовому засіданні з даного приводу було усне звернення сільської ради до громадської організації «Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району», які, відповідно до ст.32 ГПК України, є доказами у справі. Крім того, повідомив що неможливо надати суду матеріали паювання КСП «Лошнівське»із зазначенням майна, яке входило до пайового фонду та майна, яке не підлягало паюванню, оскільки, згідно відповіді архівного відділу Теребовлянської районної державної адміністрації №31/03-05 від 25.01.2011 року, матеріали паювання та відомості про паювання КСП «Лошнівський»у документах архівного фонду відсутні. Також зауважив, що не можна брати до уваги лист головного управління агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації від 15.08.2008р. №9-10.6-К-17.2, у якому зазначається про те, що рішення зборів власників майнових паїв від 22 грудня 2007 року про переведення житлових будинків в пайовий фонд не суперечить Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство»та постанові Кабінету Міністрів України від 13.08.2003р. №1253, оскільки вказаний лист носить роз'яснювальний та рекомендаційний характер, не є нормативно-правовим актом та не має юридичної сили.
Позивач у листі №28 від 26.01.2011р. повідомив про те, що доказів звернення до колективного сільськогосподарського підприємства "Лошнівське" та товариства з обмеженою відповідальністю "Лошнівське" про передачу спірної будівлі в комунальну власність Лошнівської сільської ради немає.
Відповідач у доповнення до відзиву від 26.01.2011р., зазначив, що протягом реорганізацій колгоспу "Лошнівський" у ТзОВ "Лошнівське", починаючи з 1992 року по 22.12.2007р., ніхто не звертався з ініціативою передачі спірного будинку у комунальну власність. Громадська організація «Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району», яка створена для захисту законних спільних економічних інтересів щодо розпорядження спільним майном, майновими та земельними паями, отримала даний будинок 02.10.2009р. як майно, яке підлягає паюванню, тому, до громадської організації, не може бути скерована вимога передати майно, яке паюється у комунальну власність. Крім того, зазначив, що згідно ст. 257 Цивільного кодексу України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки і відповідно до п. З, п.4 ст. 267 Цивільного кодексу України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові, в зв'язку з чим, просить суд відмовити позивачу у задоволення позовних вимог. Також відповідач надав список власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району Тернопільської області, всього 701 особа.
В судовому засіданні 26.01.2011р. за згодою учасників судового процесу в порядку ст. 77 ГПК України оголошувалась перерва до 14год.30хв. 08.02.2011р.
Відповідач надав суду лист Архівного відділу Теребовлянської РДА №38/03-05 від 28.01.2011р. в якому зазначено, що акти приймання-передачі майнових паїв колективного сільськогосподарського підприємства "Лошнівське2 товариству з обмеженою відповідальністю "Лошнівське", приймання-передачі майнових паїв колективного сільськогосподарського підприємства "Лошнівське2 товариству з обмеженою відповідальністю "Лошнівське", що не підлягало паюванню, на державне зберігання в архівний відділ не надходили, а тому такі матеріали надати суду невзмозі.
Прокурор звернувся із заявою від 07.02.2011р. про уточнення позовних вимог, в якій зазначив, що у прохальній частині позовної заяви просить вважати правильною вимогу: прошу визнати недійсним рішення загальних зборів власників майнових паїв с. Лошнів Теребовлянського району від 22.12.2007р. в частині включення до пайового фонду житлового будинку з надвірними будівлями у с. Лошнів, Теребовлянського району, вул. Селизька, 4, та рішення від 17.08.2008р. в частині викупу житла.
Розглянувши заяву прокурора від 07.02.2011р. про уточнення позовних вимог, яка по своїй суті є заявою про уточнення предмету позову, оскільки в позовній заяві прокурор не чітко визначив, якими саме слід визнати рішення від 22.12.2007р. та 17.08.2008р., відтак спір вирішується відповідно до уточнених позовних вимог.
В судовому засіданні 08.02.2011р. суд розглянувши матеріали справи, прийшов до висновку, що до справи в частині позовних вимог про визнання недійсним рішення загальних зборів власників майнових паїв с. Лошнів Теребовлянського району від 22.12.2007р. в частині включення до пайового фонду житлового будинку з надвірними будівлями у с. Лошнів, Теребовлянського району, вул. Селизька, 4, та рішення від 17.08.2008р. в частині викупу житла слід залучити належного відповідача, а саме власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району Тернопільської області, які на зборах проведених 22.12.2007р. та 17.08.2008р. приймали спірні рішення, про згоду на що, запитав повноважного представника прокурора Теребовлянського району.
В даному судовому засіданні повноважний представник прокурора Теребовлянського району згоди на залучення належного відповідача, щодо розгляду другої позовної вимоги не надав.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора та пояснення представників відповідача, господарським судом встановлено наступне:
З матеріалів справи слідує, що Колгосп "50-річчя Жовтня" перейменовано в колгосп "Лошнівський", згодом відповідно до засідання зборів уповноважених колгоспників колгоспу “Лошнівський” Теребовлянського району від 10.07.1992 року (протокол № 3) державною адміністрацією зареєстровано статут колективного сільськогосподарського підприємства “Лошнівський” (розпорядження представника Президента України № 25 від 01.02.1993 року), тобто статут колгоспу “Лошнівський” в редакції від 10.07.1992 року.
Згідно з протоколом звітно-виборних зборів КСП “Лошнівський” від 25.01.2000 року (протокол № 1) КСП “Лошнівський” реорганізовано у сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Лошнівське”.
23.02.2000року Теребовлянською районною державною адміністрацією зареєстровано статут сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Лошнівське” (розпорядження № 57).
Відповідно до п.1.1 розділу 1 статуту сільськогосподарського ТзОВ “Лошнівське”, вказане сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю створено внаслідок реорганізації (зміни організаційної форми) колективної спілки селян (КСП) “Лошнівський” і є його правонаступником.
Після реорганізації у 2000 році КСП “Лошнівський” у сільськогосподарське ТзОВ “Лошнівське” та включення останнього до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України , КСП “Лошнівський”, як юридична особа, припинило свою діяльність.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Теребовлянської районної ради від 27.03.1985 року № 87 правлінню колгоспу “50-річчя Жовтня” дозволено провести будівництво одно -, двоквартирних житлових будинків у с.Лошнів Теребовлянського району.
26 квітня 1985 року виконавчим комітетом Теребовлянської районної ради затверджено архітектурно-планувальне завдання колгоспу “50-річчя Жовтня” щодо будівництва двоквартирного двоповерхового житлового будинку у с.Лошнів Теребовлянського району та у цьому ж році розроблено генплан забудови земельної ділянки, відведено в натурі присадибну земельну ділянку для будівництва індивідуального жилого будинку, що підтверджується відповідним актом, копія якого знаходиться в матеріалах справи (в копії паспорту земельної ділянки).
Згідно ст.4 Житлового кодексу УРСР, жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української РСР, утворюють житловий фонд.
Житловий фонд включає:
жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд);
жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх обєднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд);
жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів);
жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд);
квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).
До житлового фонду включаються також жилі будинки, що належать державно-колгоспним та іншим державно-кооперативним обєднанням, підприємствам і організаціям.
Відповідно до Основ житлового законодавства Союзу РСР і союзних республік до цих будинків застосовуються правила, встановлені для громадського житлового фонду.
Житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання (ст.380 ЦК України).
Вказаний житловий будинок після його будівництва та прийняття до експлуатації (в 1986 році) є об'єктом житлового фонду, який був побудований для проживання у ньому спеціалістів, які працювали в колгоспі “50-річчя Жовтня”, перебував на балансі колгоспу “50-річчя Жовтня”, який перейменовано у колгосп “Лошнівський”.
Будівництво вищезазначеного житлового будинку здійснювалось протягом 1985-1986 років за рахунок колгоспу "50-річчя Жовтня", до реорганізації КСП “Лошнівський” в сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Лошнівське”.
Не знайшли свого документального підтвердження твердження відповідача про фінансування будівництва даного обєкту фізичними особами працівниками колгоспу, а пояснення фізичних осіб бувших працівників колгоспу, які знаходяться в матеріалах справи, не можуть бути належними та допустимими доказами фінансування будівництва за рахунок фізичних осіб відповідно до ст. 33, 34 ГПК України.
Увесь час проведення змін назви та реорганізації зазначених суб'єктів господарювання (колгосп “50-річчя Жовтня”, колгосп “Лошнівський”, КСП “Лошнівський”, сільськогосподарське ТзОВ “Лошнівське”) житловий будинок № 4 по вул.Селизькій в с.Лошнів Теребовлянського району, перебував на їх балансі.
Згідно з ч.8 ст.31 Закону України “Про колективне сільськогосподарське підприємство” об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У процесі реорганізації КСП “Лошнівський” у сільськогосподарське ТзОВ “Лошнівське” житловий будинок по вул.Селизькій,4, в с.Лошнів Теребовлянського району не був включений до переліку майна, що підлягало паюванню, а тому перейшов на баланс підприємства-правонаступника, тобто сільськогосподарського ТзОВ “Лошнівське”.
Рішенням зборів власників майнових паїв с. Лошнів від 22.12.2007р., оформлене протоколом №2, вирішено перевести житлові будинки з майна, що не підлягає паюванню, в пайовий фонд, в тому числі і спірний будинок.
Згодом рішенням зборів власників майнових паїв с. Лошнів від 17.08.2008р., оформлене відповідним протоколом б/н, вирішено продати житлові будинки, які входять до майнового паю, в тому числі і спірний будинок.
27.05.2009р. Теребовлянською районною державною адміністрацією проведено державну реєстрацію юридичної особи - громадської організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району" ідентифікаційний код 36438240, 19.05.2009р. зареєстровано статут останньої, згідно положень якого метою створення і діяльності громадської організації є задоволення і захист законних спільних економічних інтересів, повязаних з розпорядженням спільним майном, майновими та земельними паями, і передачею в оренду землі, отриманими в результаті реструктуризації КСП "Лошнівський".
Рішенням загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Лошнівське", оформленого протоколом від 29.09.2009р., вирішено передати двоквартирний двоповерховий житловий будинок №4 по вул. Селизькій в с. Лошнів на баланс громадській організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району", і по акту приймання передачі обєкту нерухомості від 02.10.2009р. даний будинок передано на баланс громадської організації.
Згідно історії перереєстрації КСП "Лошнівське" Головного управління статистики у Тернопільській області від 25.01.2011р. №31-1834 сільськогосподарське ТзОВ “Лошнівське”, ідент.код 3782223, ліквідовано 14.12.2009р., номер запису 163711700050000504.
Громадська організація "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району" не є правонаступником товариства, з 02.10.2009р. і станом на час слухання справи в суді на її балансі знаходиться спірний об'єкт нерухомості.
Проведеною прокуратурою перевіркою встановлено, що відповідно до ч. 8 ст. 31 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" даний обєкт нерухомості мав бути переданий в комунальну власність, проте всупереч закону рішенням зборів власників майнових паїв с. Лошнів були прийняті вищезазначені рішення про переведення даного майна з майна, яке не паюється, до пайового фонду, обєкт нерухомості до комунальної власності не переданий, а знаходиться на балансі громадської організації, у той час як реорганізація вказаних колективних сільськогосподарських підприємств завершена, рішення Лошнівською сільською радою про передачу даного обєкту в комунальну власність відповідно п. 3, 7 Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, в тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2003 року № 1253, далі Порядок, не приймалося, у звязку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Пунктом 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом. Відповідно до ст. 36і Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва в суді держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними і державою.
Так, відповідно до статті 2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.
Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Як визначено у Рішенні Конституційного Суду України від 08.04.99 у контексті пункту 2 статті 121 Конституції України аналіз положень статті 2 Господарського процесуального кодексу України свідчить, що частина перша цієї статті визначає коло осіб, в тому числі прокурорів та їх заступників, за позовними заявами яких суд порушує справи, а частина друга встановлює вимоги до змісту позовної заяви, зокрема зазначення в ній органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Для вирішення справи суттєвим вбачається з'ясування поняття "інтереси держави". Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Позов прокурора стосується передачі у комунальну власність територіальної громади житлового будинку - об'єкту житлового фонду. В даному випадку, Лошнівська сільська рада відноситься до органів, уповноважених державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, а тому прокурор цілком обґрунтовано предявив даний позов до господарського суду в інтересах держави в особі цієї ради.
Аналогічна правові позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 26.01.2006р. зі справи №П6/2407 Господарського суду Дніпропетровської області, від 28.05.2008р. зі справи №2/349 Господарського суду Кіровоградської області (ухвалою Верховного Суду України від 07.08.2008р. відмовлено у порушенні касаційного провадження з перегляду цієї постанови), від 09.12.2008р. зі справи №19/252-08 Господарського суду Київської області, від 02.03.2010р. зі справи №25/287-09 Господарського суду Дніпропетровської області, від 21.07.2010р. №14/21/9, в постанові Верховного Суду України у справі №2-18/5652-2004 від 09.08.2005р.
Таким чином, доводи відповідача про те, що позов поданий прокурором з перевищенням своїх повноважень є необґрунтованими.
Відповідно до ч. 8 ст. 31 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" обєкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів №1253 від 13.08.2003 року був затверджений Порядок безоплатної передачі у комунальну власність обєктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників.
За п.2 цього Порядку об'єктами передачі є, зокрема, внутрішньогосподарські меліоративні системи - а) обєкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва;житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями), житлові приміщення в інших будівлях, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, та гуртожитки.
Матеріалами справи підтверджено, що житловий будинок з надвірними будівлями розташований за адресою: вул. Селизька, 4, с. Лошнів, Теребовлянського району, є обєктом житлового фонду, і не входив в перелік майна, що підлягало паюванню, а відтак мав бути переданий до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно листа Теребовлянського бюро технічної інвентаризації від 05.11.2010р. №168 право власності на житловий будинок по вул.. Селизька, 4 в с. Лошнів в БТІ не зареєстровано.
Згідно п. 4 Порядку Ініціаторами передачі обєктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, підприємства правонаступники, на балансі яких перебувають обєкти.
Відповідно до п.17 Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14.03.2001 року № 62, підприємство-правонаступник здійснює заходи щодо передачі майна соціальної інфраструктури на баланс органів місцевого самоврядування.
Як випливає з матеріалів справи, підприємство правонаступник КСП "Лошнівське" - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Лошнівське", на балансі якого знаходився житловий будинок з надвірними будівлями розташований за адресою: вул. Селизька, 4, с. Лошнів, Теребовлянського району, ліквідовано 14.12.2009р., за час діяльності товариство ініціативи щодо передачі обєкту нерухомості Лошнівській сільській раді не здійснювало, а передало спірний будинок на баланс громадській організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району" по акту приймання передачі обєкту нерухомості від 02.10.2009р.
Лошнівська сільська рада на виконання припису прокурора про усунення порушень закону від 01.07.2010р. №1394 щодо ініціювання питання передачі будинку у комунальну власність листом повідомила прокуратуру Теребовлянського району, про те, що спілка власників майнових паїв, на балансі якої знаходиться спірний будинок, відмовляється оформляти акт прийому-передачі житлового будинку, долучивши до даного листа довідку громадської організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району", в якій зазначено, що в даному будинку проживають фізичні особи, які відмовляються сплатити пайовикам кошти за даний будинок, у звязку з чим спілка відмовляється передати даний житловий будинок.
При цьому, судом не здобуто, а сторонами не надано доказів звернення Лошнівської сільської ради до відповідача з вимогою про передачу спірного майна на баланс ради, зі слів повноважного представника останньої таке звернення відбулося в усній формі.
Оскільки громадська організація "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району", на балансі якої знаходиться спірний будинок, не є правонаступником товариства, а відтак не є підприємством правонаступником, яке може бути ініціатором передачі обєктів у комунальну власність можуть відповідно до положень Порядку.
Згідно п. 3 Порядку рішення про передачу об'єктів соціальної сфери та житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, приймається відповідною сільською, селищною, міською радою.
Пунктами 5 та 7 Порядку визначено, що передача здійснюється за рішенням комісії з питань передачі об'єктів у комунальну власність (далі комісія.) Утворює комісію і призначає її голову виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської ради, а стосовно передачі внутрішньогосподарських меліоративних систем - відповідно районна або обласна державна адміністрація.
Передача оформляється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Акт складається у чотирьох примірниках та підписується головою і членами комісії.
Таким чином, відповідно до положень Порядку орган місцевого самоврядування ініціює передачу обєктів у комунальну власність шляхом прийняття відповідного рішення і відповідно правовою підставою передачі обєкту у комунальну власність за відсутності ініціативи підприємстваправонаступника є відповідне рішення органу місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що рішення про передачу спірного обєкту до комунальної власності Лошнівською сільською радою не приймалося, комісія з питань передачі об'єкту у комунальну власність не створювалася, а відтак суд не вбачає наявності правових підстав для зобовязання відповідача передати до комунальної власності на баланс Лошнівської сільської ради житловий будинок з надвірними будівлями розташований за адресою: вул. Селизька, 4, с. Лошнів, Теребовлянського району, а тому підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні, оскільки позов предявлений завчасно, що не позбавляє позивача права предявити позовні вимоги в майбутньому після дотримання приписів чинного законодавства щодо порядку передачі обєктів житлового фонду у комунальну власність.
Щодо позовних вимог про визнання недійсними рішення зборів власників майнових паїв с. Лошнів, Теребовлянського району від 22.12.2007р. в частині включення до пайового фонду житлових будинків та рішення від 17.08.2008р. в часині викупу житла, то суд вважає за необхідне зазначити наступне:
Враховуючи, що спірні рішення були прийняті зборами власників майнових паїв с. Лошнів у 2007-2008 роках, тобто зборами фізичних осіб до утворення та реєстрації громадської організації "Спілка власників майнових паїв села Лошнів Теребовлянського району", яку зареєстровано як юридичну особу 27.05.2009 році (довідка з ЄДРПОУ станом на 04.01.2010р.), суд прийшов до висновку, що позивачем неправильно визначено склад і процесуальне становище учасників судового процесу; в цій частині позов предявлено до неналежного відповідача, оскільки належним відповідачем у даній частині позову є збори власників майнових паїв с. Лошнів, а саме: фізичні особи власники майнових маїв, перелік яких знаходиться в матеріалах справи.
Частиною 3 статті 24 Господарського процесуального кодексу України визначено, що господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.
Беручи до уваги відсутність згоди прокурора на заміну первісного відповідача належним відповідачем (власниками майнових паїв с Лошнів.), суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
(Судом враховано, що аналогічної правової позицій дотримується і Вищий господарський суд України у Постановах №10/179 від 25.07.2006р., № 1/448-26/134(1/1126-28/384 від 05.06.2007р., № 18/22/09 від 08.12.2009р., № 20/227/09-28/338/09 від 15.01.2010р. тощо).)
Щодо тверджень відповідача про пропуск позовної давності стосовно вимог про зобовязання передати майно до комунальної власності, що є підставою для відмови в позові у відповідності до ст. 257, 267 ЦК України, то враховуючи, що Порядком не встановлено строків ініціювання органом місцевого самоврядування передачі майна до комунальної власності, беручи до уваги, що Лошнівською сільською радою рішень щодо такої передачі не приймалось, а відтак її прав як набувача майна не порушено, а тому клопотання відповідача про застосування строків позовної давності відхиляється.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 22, 24, 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
1.В позові відмовити.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) 14 лютого 2011р. рішення через місцевий господарський суд.
СуддяН.А. Френдій