Постанова № 13949504, 15.02.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2011
Номер справи
2а-641/11/1270
Номер документу
13949504
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 лютого 2011 року Справа № 2а-641/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді Ірметової О.В.,

при секретарі судового засідання: Вівдюк М.М.,

за участю сторін:

представника позивача: Цуцков І.В.

представника відповідача від

ВАТ «Алчевський металургійний комбінат»:Рудковська І.В.

представника відповідача від

Алчевського колективного спеціалізованого

підприємства «Укренергочормет №1»: не зявивися

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Відкритого акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат», Алчевське колективне спеціалізоване підприємство «Укренергочормет №1» про стягнення податкової заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

17 січня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулася Алчевська обєднана державна податкова інспекції з адміністративним позовом, яким просила стягнути на користь Державного бюджету з Алчевського колективного спеціалізованого підпр?иємства «Укренергочормет №1» податковий борг шляхом звернення стягнення за рахунок активів Відкритого акціонерного товариства «Алчевський мета?лургійний комбінат».

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 31.12.2010 за Алчевським КСП «Укренергочормет №1» утворилась податкова заборгованість з податку на додану вартість в сумі 512542,89 грн. Відповідно до чинного законодавства приймалися заходи щодо погашення податкового боргу. 04.11.2009 №39097/240 податковим органом було прийнято рішення про продаж активів, які віднесені до додаткових джерел погашення податкового боргу платника податків Алчевське КСП «Укренергочормет №1», за рахунок дебіторської заборгованості право на вимогу якої переводиться на орган стягнення. ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» відповідно до договору №027/1-234 від 30.01.2008 є замовником на виконання робіт по реконструкції енергетичних обєктів Алчевське КСП «Укренергочормет №1», та свої обовязки по оплаті виконаних робіт не виконав. Між податковим органом та Алчевське КСП «Укренергочормет №1» було укладено договір від 18.10.2010 №44508/240 про переведення (уступку) права на отримання суми заборгованості інших осіб перед платником податків. Відповідно до Специфікації до Договору сума за даним договором, що передана органу стягнення, складає 350482,80 грн. Про укладення Договору було повідомлено ВАТ «Алчевський металургійний комбінат», якому було запропоновано до 25.12.2010 перерахувати переведену на орган стягнення дебіторську заборгованість в рахунок погашення податкового боргу Алчевське КСП «Укренергочормет №1». Але ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» борг не погасив.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні позовним вимогам.

31 січня 2011 року на адресу суду від Алчевське КСП «Укренергочормет №1» надійшла заява про розгляд справи без їх участі. Також відповідач зазначив, що позовні вимоги визнає у повному обсязі, сума боргу підтверджена актами звірення і актами виконаних робіт (а.с.101).

У судовому засіданні представник відповідача ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» зазначив, що дійсно за ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» існує заборгованість перед Алчевське КСП «Укренергочормет №1» за виконані роботи в сумі 350482,80 грн., яка підтверджується актами виконаних робіт.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд виходить з наступного.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.

Проте, у звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України «Про систему оподаткування», які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.

Алчевське КСП «Укренергочормет №1» зареєстроване виконавчим комітетом Алчевської міської ради 27.11.1995, про що зроблено реєстраційний запис №13841080001000953 (а.с.37).

08 грудня 2010 року між податковою інспекцією та Алчевським КСП «Укренергочормет №1», з посиланням на підпункт 7.4.1. Закону № 2181 та п. 4 Порядку, укладено договір про переведення (уступку) права на отримання суми заборгованості інших осіб перед платником податків (далі-„Договір уступки”).

Відповідно до п. 1.1. зазначеного договору Алчевське КСП «Укренергочормет №1» переводить (уступає) Інспекції право вимоги дебіторської заборгованості, а Інспекція набуває право вимоги дебіторської заборгованості, належне Алчевське КСП «Укренергочормет №1» відповідно до договору № 027/1-234 від 30 січня 2008 року, укладеному між Алчевське КСП «Укренергочормет №1» та ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» (ід. код 05441447). Як зазначено у п. 1.4. Договору уступки, право вимоги засновано на договорі підряду, довідці про вартість виконаних підрядних робіт, акті звірки взаєморозрахунків та інших документів (а.с.5-6).

Пунктом 2.1. Договору уступки передбачено, що сторони зобовязані не пізніше наступного дня після підписання договору повідомити про переведення (уступку) ВАТ «Алчевський металургійний комбінат». Згідно з п.2.2 Договору уступки, Алчевське КСП «Укренергочормет №1» відповідає перед Інспекцією за дійсність переведеного за цим договором права вимоги.

Згідно з п. 3.2. Договору уступки, у разі якщо дебітор перерахує платнику податків зобовязання за договором № 027/1-234 від 30 січня 2008 року,, право вимоги за яким переводить (уступається) за Договором уступки на орган стягнення (позивача), то Платник податків (третя особа) зобовязується у той же день.

Згідно специфікації до Договору про проведення (уступку) права на отримання суми заборгованості інших осіб перед платником податків, сума договору складає 350482,80 грн. (а.с.7).

Відповідно до договору підряду № 027/1-234 від 30 січня 2008 року (далі- «Договір підряду»), укладеного між Відповідачем ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» (Замовник) та відповідачем - Алчевське КСП «Укренергочормет №1» (Виконавець) та вимоги за яким покладено в основу укладання Договору уступки, з урахуванням додаткової угоди № 24 від 08.12.2009 року, замовник доручає, а підрядник приймає на себе виконання робіт по реконструкції енергетичних обєктів ВАТ «АМК»: турбокомпресора КТК 12,5/35 №4, турбокомпресора 12,5/35 №5 в кисневому цеху.

Згідно з п. 2.2 договору оплата робіт по договору провадиться згідно актов прийому-передачі виконаних робіт шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий (поточний) рахунок Виконавця в строк до 15 числа місяця, наступним за звітним.

В обґрунтування дійсності вимог за договором підряду, які уступлено з Алчевське КСП «Укренергочормет №1» на позивача за Договором уступки, позивачем надано акти приймання виконаних робіт (а.с.48-49, 51, 53-55, 57-58, 61, 63, 65, 67-68, 70-71, 73-74, 76, 78-79, 81-82, 84-85, 87-88, 90-91) та платіжні вимоги-доручення (а.с.47, 50, 52, 56, 60, 62, 64, 66, 69, 72, 75, 77, 80, 83, 86, 89).

В обґрунтування позовних вимог позивачем також надано:

- рішення позивача № 39097/240 від 04.11.2009 року про продаж активів Алчевське КСП «Укренергочормет №1», які віднесено до додаткових джерел погашення податкового боргу платника податків,

- повідомлення позивача від 09.12.2010 року на імя ВАТ „Алчевський металургійний комбінат” про застосування заходів стягнення за рахунок додаткових джерел погашення податкового боргу,

- довідку про наявність податкового боргу Алчевське КСП «Укренергочормет №1» станом на 31.12.2010 року з податку на додану вартість та штрафних санкцій згідно даних особового рахунку та поданих податкових декларацій

- податкову декларацію з податку на додану вартість, подану Алчевське КСП «Укренергочормет №1» за 8 місяців 2010 року;

- податкову декларацію з податку на додану вартість, подану Алчевське КСП «Укренергочормет №1» за 9 місяців 2010 року;

- податкову декларацію з податку на додану вартість, подану Алчевське КСП «Укренергочормет №1» за 10 місяців 2010 року;

- податкову декларацію з податку на додану вартість, подану Алчевське КСП «Укренергочормет №1» за 11 місяців 2010 року;

- першу податкову вимогу від 03 квітня 2009 року №1/127;

- другу податкову вимогу від 15 травня 2009 року №2/181

Вирішуючи спір, суд виходить за наступного.

Відповідно до п. 4 ч. 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі „КАС України”), юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.

Виходячи з цього, змісту Договору уступки, положень пункту 14 частини 1 статті 3 КАС України щодо визначення терміну „адміністративний договір”, положень пункту 11 статті 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” щодо права податкових органів на звернення до суду з позовами до підприємств, установ, організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна, Договір уступки відповідає ознакам адміністративного договору і даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону № 2181 визначено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно статті 6 зазначеного Закону, у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

За змістом п. 3.1.1 Закону № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.

Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону N 2181 у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.

Перелік додаткових джерел, за рахунок яких податковим органам надано можливість погашати борги платників податків, визначено пунктом 7.4 статті 7 Закону № 2181.

Зокрема, відповідно до підпункту 7.4.1. пункту 7.4 статті 7 Закону № 2181, у разі коли заходи з продажу активів платника податків за рішенням органу стягнення не привели до повного погашення суми податкового боргу, додатковим джерелом його погашення органом стягнення може бути визначено, зокрема, суму заборгованості інших осіб перед платником податків, право на вимогу якої переводиться на орган стягнення, включаючи право на отримання основної суми депозиту або кредиту, а також доходу за ними.

Згідно з підпунктом 7.4.2. пункту 7.4 статті 7 Закону № 2181, рішення щодо продажу активів у випадках, визначених цим пунктом, може бути прийняте при недостатності коштів, отриманих від продажу активів платника податків, передбачених у пункті 7.1 цієї статті, або неможливості їх продажу. Порядок застосування цього пункту визначається центральним органом податкової служби (підпункт 7.4.4. Закону № 2181).

ДПА України у своєму листі від 16.10.2009 р. № 22736/7/24-0117 також відзначає, що дебіторська заборгованість як додаткове джерело погашення податкового боргу може бути використана лише після застосування органом стягнення заходів з продажу активів боржника та документального підтвердження проведення таких заходів.

З метою реалізації положень пункту 7.4 статті 7 Закону № 2181 ДПА України був затверджений наказ від 19.09.2003 р. N 439 "Про затвердження Порядку використання додаткових джерел погашення податкового боргу за рішенням органу стягнення", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.10.2003 р. за N 926/8247 (далі Порядок).

Відповідно до пункту 4.2. Порядку, визначення дебіторської заборгованості здійснюється шляхом перевірки податковим органом дебіторської заборгованості, яка відображена на рахунках бухгалтерського обліку платника податків та в аналітичному обліку. Реалізації підлягає лише та дебіторська заборгованість, яку можна використати як джерело погашення податкового боргу (реальну до стягнення). Опис дебіторської заборгованості здійснюється за первісною вартістю дебіторської заборгованості, яка відображається у бухгалтерському обліку платника податків, без проведення незалежної оцінки (п. 4.3. Порядку).

Згідно з п. 4.8. Платник податків та орган стягнення повідомляють дебітора про уступку податковому органу права грошової вимоги.

Актом звірки взаємних розрахунків від 12.11.2010, укладеного між Алчевське КСП «Укренергочормет №1» та ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» вбачається, що заборгованість ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» за договором №027/1-234 складає 350482,80 грн., яку саме було передано уступка боргу податковому органу.

З урахуванням того, що матеріалами справи підтверджено наявність боргу ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» перед Алчевське КСП «Укренергочормет №1» у сумі 350482,80 грн., яку останній платник податку перевів право отримання суми заборгованості податковому органу, який в свою чергу здійснив усі можливі заходи щодо стягнення податкового боргу з Алчевське КСП «Укренергочормет №1» та повідомив ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» про уступку права вимоги дебіторської заборгованості, суд вважає позовні вимоги Алчевської ОДПІ про стягнення податкового боргу з Алчевське КСП «Укренергочормет №1» шляхом стягнення такої суми з ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» за договором переведення (уступки) права на отримання сум заборгованості законними та обгрунтованими.

Відповідно до п.87.2 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

За таких підстав, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог з урахуванням ст. 87 Податкового кодексу України.

Керуючись статтею 2, 17, 18, 71, 87, 90, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Відкритого акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат», Алчевське колективне спеціалізоване підприємство «Укренергочормет №1» про стягнення податкової заборгованості задовольнити у повному обсязі.

Стягнути на користь Державного бюджету (р/р 31118029700027, код 14010100, одержувач: УДК м. Алчевську, банк одержувача: ГУ ДКУ України в Луганській області, МФО: 804013, і.к.: 24046768) з Відкритого акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат» заборгованість перед Алчевським колективним спеціалізованим підприємством «Укренергочормет №1» в рахунок погашення податкового боргу останнього, яка була переведена на орган стягнення Алчевську обєднану державну податкову інспекцію відповідно до договору від 18.10.2010 №44508/240 про переведення (уступку) права на отримання суми заборгованості інших осіб перед підприємством у сумі 350482,80 грн. (триста пятдесят тисяч чотириста вісімдесят дві грн. 80 коп.) за рахунок майна Відкритого акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат».

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанову складено та підписано у повному обсязі 18 лютого 2011 року.

СуддяО.В. Ірметова